Po Taťáně Malé skončil ve vládě Andreje Babiše kvůli problémům se svou bakalářskou prací i Petr Krčál. V úterý rezignoval na post ministra práce a sociálních věcí poté, co server Seznam Zprávy vydal informaci, že se části textu jeho bakalářské práce shodují s dřívější prací jiného autora. Podobné kritice čelilo v minulosti hned několik vysoce postavených politiků, například Stanislav Gross či Vít Bárta. Ve většině případů se akademických přešlapů dopustili v bakalářských či diplomových pracích. Někteří však šli ještě dále a užívali vysokoškolské tituly, na které neměli nárok.
Marcel Chládek (ČSSD)
Senátor a ministr školství (2014-2015). V roce 2006 získal v rigorózním řízení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy titul PhDr. v oboru andragogika. V květnu 2014 Lidové noviny napsaly, že Chládkova rigorózní práce má rozsah pouhých 58 normostran a neodpovídá akademickým nárokům.
Tehdejší ministr školství se proti nařčení ohradil. "Já si za ní (rigorózní prací, pozn. red.) stojím stoprocentně. Není to první útok na mě, je to součástí celé špinavé kampaně," uvedl tehdy v rozhovoru pro Radiožurnál. Lidové noviny obvinil ze lži. V té době se ho zastal například současný europoslanec Tomáš Zdechovský, který celou kauzu označil za "trapný hon na ministra Chládka".
K práci Marcela Chládka vydali kritický posudek i odborníci z Masarykovy univerzity v Brně. Děkanka fakulty Mirjam Friedová ale v reakci na článek uvedla, že Chládkova práce odpovídala tehdejším požadavkům.