Exministr Kremlík čelí kárné žalobě, nechal skrytě nahrávat schůzku s právníkem

ČTK ČTK
14. 8. 2020 13:51
Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) čelí kárné žalobě, kterou na něj podala Česká advokátní komora. Kárné řízení inicioval právník Martin Janoušek, kterého Kremlík v médiích označil za člověka, jenž se ho coby ministra pokusil podplatit částkou 1,5 milionu korun za ovlivnění zakázky na auditora mýtného systému. Komoře vadí, že Kremlík umožnil novinářům nahrání své schůzky s Janouškem.
Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík
Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík | Foto: Jakub Plíhal

Advokátní komora podle Hospodářských novin, které na věc upozornily, v žalobě uvedla, že Kremlík nezákonně zasáhl do soukromí jiného člověka a že porušil etický kodex vyplývající ze zákona o advokacii.

Kremlík totiž letos v lednu pozval Janouška na schůzku, kde se ho na údajný dříve nabídnutý úplatek vyptával, a přitom prý věděl, že novináři si budou setkání skrytě nahrávat. Záznam se objevil na serveru Seznam Zprávy krátce poté, co Kremlíka odvolal premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli předražené zakázce na elektronické dálniční známky.

Jednání Kremlíka nebylo podle komory poctivé, ale "spíše přímo záludné". Ačkoliv měl Kremlík v předmětné době pozastavený výkon činnosti advokáta kvůli ministerské funkci, dodržování právních předpisů včetně zákona o advokacii se na něj i nadále vztahovalo. Otázkou, zda skutečně byl nabídnut úplatek, se komora v žalobě nezabývá.

"Nepřísluší mi veřejně komentovat jakékoliv procesní úkony orgánů České advokátní komory. Mám plnou důvěru v nestrannost a profesionalitu rozhodování orgánů komory," napsal deníku Kremlík.

Janoušek Kremlíkova tvrzení o úplatku popírá a kromě stížnosti u České advokátní komory podal na Kremlíka i trestní oznámení. Už dříve naznačil, že rozvířením kauzy se muž mohl chtít udržet v úřadě.

 

Právě se děje

Další zprávy