Krejčířovi chybí peníze. Ztratí Sokola?

Sabina Slonková
6. 11. 2005 4:30
Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř má potíže s placením svých výdajů v Česku.

Pro miliardáře Krejčíře to je nezvyklá situace. Roky pro něj nebyl problém zařídit cokoli, podle vlastních tvrzení i zjištění policie při domovních prohlídkách měl k dispozici vždy desítky až stovky milionů v hotovosti. Dnes se karta obrátila.

Před českými úřady se skryl na Seychelských ostrovech, policie pozatýkala tým jeho nejbližších spolupracovníků a Krejčíř řeší, jak platit výdaje v České republice. Podstatnou položku představují platby pro renomovanou právní kancelář, v níž pracuje Krejčířův advokát Tomáš Sokol.

Krejčíř měl v minulých týdnech zaplatit zálohy, to však zhatila policie, když zatkla jeho spolupracovníky. Policie ve stejné době dokonce zachytila telefonický rozhovor Krejčířových spolupracovníků, z něhož vyplynulo, že Tomáš Sokol chce kvůli dluhům vypovědět podnikateli smlouvu o právnických službách.

Bez záloh se nepracuje

"Sokol jim dal najevo, že došly zálohy a bez záloh kancelář pracovat nemůže," popsal rozhovor Krejčířových spolupracovníků kriminalista, který je s ním seznámen.

Tomáš Sokol odmítl na téma Krejčíř a peníze cokoli říkat. Potíže s placením výslovně nepopřel, nechtěl se k nim vyjadřovat. "Rozhodně jsem panu Krejčířovi do dnešního dne nevypověděl služby," řekl pouze.

Advokát odmítl komentovat i informace, podle nichž jeho kancelář nyní na dálku intenzívně vyjednává s Krejčířem, jak finanční potíže vyřešit.

Zabavit už nic nelze

Po letním útěku Radovana Krejčíře začal závod mezi podnikatelem a úřady, které se mu okamžitě snažily zablokovat veškerý majetek. Krejčíř však ještě před svým útěkem převedl podstatnou část majetku do zahraničí.

Policie tedy zabavila "jen" obě honosné vily v Černošicích u Prahy, luxusní auta, motorky, jachtu a další nemovitosti. Krejčířovi se také přes prostředníky podařilo i po útěku rozprodat majetek firem, v nichž měl podíl a peníze poslal do ciziny.

Zřejmě posledním majetkem, který se policii podařilo zajistit, byly směnky a dlužní úpisy objevené při domovní prohlídce v podnikatelově vile a firemním sídle na pražském Karlově náměstí. "Podle zabavených dokumentů jde o desítky milionů korun," uvedl policista Jiří Novák, který vede vyšetřování případu.

Úřady se nyní na základě směnek a dlužních úpisů obracejí na všechny Krejčířovy dlužníky s výzvou, aby zaplatili. Stát pak peníze zablokuje až do pravomocného verdiktu nad Krejčířem.

Dosud unikátní krok poprvé uplatnil už před časem právě v kauze Krejčíř státní zástupce Vladimír Trýzna, který v létě vyzval k zaplacení zhruba 50 milionů korun dlužníky, jejichž směnky se u Krejčíře našly už před dvěma lety. Dlužníci však většinou tvrdí, že mají s Krejčířem závazky vyrovnané a stát se tedy bude o peníze soudit.

Směnky mluví i o Starkovi

Nejvíc peněz - přes 30 milionů - Krejčíř podle nalezených směnek půjčil prezidentovi fotbalového klubu Marila Příbram Jaroslavu Starkovi. A to nejen pro jeho vlastní podnikatelské aktivity, ale i přímo na financování fotbalového celku.

Vracení milionů by tak výrazně zkomplikovalo život i příbramskému fotbalu, který se 40 miliony ročně hospodaří s pátým nejmenším rozpočtem v elitní soutěži.

Jaroslav Starka připustil, že už ho úřady požádaly, aby zaplatil. On to odmítl: "S panem Krejčířem mám své věci vyřízené, dost mě to tedy překvapilo." I v tomto případě tedy spor bude zřejmě řešit soud.

DÁLE ČTĚTE: Policisté čelí kvůli Krejčířovi hrozbám

 

Právě se děje

Další zprávy