Krejčíř se dostal do JAR legálně, nyní čeká na azyl

ČTK ČTK
29. 11. 2013 17:50
Deportován ze zenmě může být až poté, co vyčerpá všechny možnosti odvolání.
Radovan Krejčíř krátce poté, co přežil pokus o atentát. (24. července 2013)
Radovan Krejčíř krátce poté, co přežil pokus o atentát. (24. července 2013) | Foto: ČTK

Pretoria - Český podnikatel Radovan Krejčíř se v roce 2007 dostal do Jihoafrické republiky legálně a ne na základě falešného pasu, jak dosud média jednotně uváděla. S odvoláním na informace ministerstva vnitra JAR to napsal server jihoafrické zpravodajské stanice SABC.

Nyní má Krejčíř status žadatele o azyl, který mu úřady garantují až do chvíle, kdy bude s konečnou platností o azylu rozhodnuto. Česko roky usiluje o Krejčířovo vydání, řízení v této věci bude v JAR podle agentury SAPA pokračovat 6. prosince.

Zástupce ministerstva vnitra Mkuseli Apleni SABC řekl, že Krejčíř do JAR přijel s platným seychelským pasem. Na Seychelách pobýval poté, co v roce 2005 uprchl české policii při domovní prohlídce ve své vile. Až dosud se přitom psalo, že Čech ze Seychel odjel s falešným cestovním dokladem, a proto byl také v dubnu 2007 zadržen už na letišti v Johannesburgu.

"Když byl v zemi, požádal o azyl. Nemáme právo mu jednoduše říct, že jeho případ zvážit nechceme," řekl Apleni s tím, že úřady otázku Krejčířova azylu řeší. "Jakmile bude rozhodnuto, tak se mu může buď říci, že dostal uprchlický status, nebo že byl zamítnut, takže bude deportován."

Jednání o azylu se ještě protáhnou

Podle jihoafrických médií se řízení o Krejčířově vydání opět rozběhne 6. prosince, doposud byl přitom v souvislosti s pokračováním vydávacího řízení znám termín 9. prosince.

Krejčířova azylová žádost sice byla zamítnuta, český podnikatel se ale proti tomu odvolal a na výsledek úředního řízení stále čeká. I kdyby také odvolací procedura skončila zamítnutím jeho žádosti, může se Krejčíř ještě obrátit na soud. Na definitivní verdikt tedy může čekat ještě dlouho a po celou dobu mu zákon garantuje uprchlický status.

Úřady ho ze země mohou deportovat teprve poté, co vyčerpá všechny možnosti odvolání.

V České republice byl Krejčíř ve čtvrtek odvolacím soudem pravomocně odsouzen k 10,5 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Apleni také upozornil, že Krejčířův status ho v případně ilegálních aktivit nechrání před jihoafrickou justicí. "Jakmile se toho dopustíte, budeme s vámi zacházet tak, jako s Jihoafričanem. Když já spáchám zločin v Jihoafrické republice, vztahuje se na mě právo této země," dodal Apleni.

Český podnikatel je nyní v nemocnici, kde čeká na další soudní stání v případu, kde je podezřelý z pokusu o vraždu a únosu. Soud v Johannesburgu by měl v pondělí rozhodnout o jeho případném propuštění na kauci.

 

Právě se děje

Další zprávy