Ombudsmanovi bránili odpůrci ve vstupu do úřadu v Brně. Zasahovat musela policie

Radek Dragoun Radek Bartoníček ČTK Radek Dragoun, Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 20. 2. 2020 9:56
Nový ombudsman Stanislav Křeček dorazil ve čtvrtek ráno do Brna na úřad Veřejného ochránce práv. Před budovou na něj však čekalo několik odpůrců v čele s novinářem Jakubem Patočkou, kteří mu bránili ve vstupu dovnitř. Zasahovat musela policie, která odpůrce odnesla ze schodiště a několik jich zadržela. Poté teprve mohl Křeček vstoupit do úřadu.
Policie zasáhla proti lidem, kteří bránili ombudsmanovi Křečkovi v příchodu do práce. | Video: Commpanions.cz, Jakub Hnát

Pro nového ombudsmana Stanislava Křečka začalo čtvrteční převzetí úřadu pořádně rušně. Před budovou úřadu v brněnské Údolní ulici stáli demonstranti v čele s novinářem Jakubem Patočkou, který avizoval, že chce Křečkovi zamezit ve vstupu do budovy vlastním tělem. Zároveň ale slibovali účast členové hnutí Slušní lidé, kteří chtěli nového ombudsmana chránit.

Na místě museli zasahovat policisté, kteří některé demonstranty odtáhli ze schodiště, které vede ke vchodu do úřadu. Křeček stál opodál a čekal, až se cesta uvolní. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí. Křeček se tak dostal do úřadu asi po deseti minutách čekání před budovou. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.

Křeček v reakci na protesty novinářům řekl, že demokratické volby se musí respektovat. "I když máme jiný názor. Mně se také řada věcí nelíbí, ale nemohu to řešit tímto způsobem. Já přece nejsem první funkcionář, který přebírá veřejný úřad. Ani když nastupuje ministr obrany, tak kolem toho nejsou takové věci, to je nepochopitelné, nevím proč. Na druhou stranu to připoutá pozornost k tomu úřadu, což je dobře. Řada lidí ani nevěděla, že tady je a co dělá, tak teď už to všichni vědí. To je pro ten úřad jedině dobře. Pro demokratický nátěr tohoto státu to dobré není," uvedl jedenaosmdesátiletý ombudsman Křeček.

Když se on-line deník Aktuálně.cz zeptal ve středu odpoledne Stanislava Křečka, jak na tuto možnou situaci zareaguje, odpověděl, že všemu nechá volný průběh.

"Já se budu snažit převzít úřad v přátelské atmosféře od končící ombudsmanky Anny Šabatové, mám pro ni připravené i květiny. Je mně ale jasné, že noviny a internet budou plné titulků, jak Křečka podporují fašisté. Není to pravda, ale co s tím mám já dělat? Velmi bych si přál, aby tam nepřišel nikdo," uvedl nový ombudsman v narážce na to, že některá média označují "Slušné lidi" za skupinu, která svým chováním připomíná české fašisty ve třicátých letech minulého století.

Ministerstvo vnitra navíc toho hnutí ve čtvrtletní zprávě o extremismu v roce 2017 zařadilo na seznam extremistických organizací s tím, že její členové tvoří mimo jiné osoby s neonacistickou a chuligánskou minulostí. 

Hnutí upoutalo pozornost zejména v květnu předloňského roku, kdy jeho příznivci vešli na jeviště divadla v Brně během inscenace Naše násilí, vaše násilí v podání slovinského divadelního souboru. Nelíbilo se jim, že v jedné ze scén znázorňují herci znásilnění muslimky Ježíšem.

V reakci na Patočkův úmysl oznámili, že chtějí Stanislava Křečka bránit. "Jsme připraveni se za Vás i fyzicky postavit, pokud by vám někdo skutečně bránil vstoupit do sídla, ale na druhé straně nechceme slavnostní okamžiky znevážit případnou potyčkou byť s protiprávně jednajícími osobami," stojí v otevřeném dopise ombudsmanovi.

Křeček v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že by byl nejraději, kdyby se při jeho příchodu na úřad nic nedělo, ale zároveň nechce nikomu bránit v jeho aktivitách. "Ať se lidé organizují, jak chtějí, každá svobodná aktivita občanů je ku prospěchu společnosti. Rozhodně se v tomto směru k ničemu nechystám," uvedl.

Když může přijít pan Patočka, může přijít každý 

Na dotaz, zda nevyzve Slušné lidi, aby kvůli možné eskalaci konfliktu nechodili, odpověděl, že není správné někomu účast rozmlouvat.

"Nebylo by správné, kdybych říkal, ať jedni přijdou a druzí ne. Když může přijít pan Patočka, může přijít kdokoliv. Jestliže se někdo rozhodne, že mi bude fyzicky bránit ve vstupu do úřadu, tak chápu, že zase jiní lidé říkají, že mu v tom zabrání," podotkl s tím, že by si nepřál, aby někdo někomu bránil v přístupu na úřad. "Zítra nepustí mě, pozítří nepustí poslance do sněmovny a potom nepustí prezidenta. Něco takového bych si nepřál," sdělil Křeček.

Zároveň se podivil tomu, že se k protestu proti němu chystá Patočka, který mimo jiné vedl v letech 2003 až 2005 Stranu zelených. "Když byl u zelených, tak jsem je zastupoval ve sporu s ČEZ a spor jsme vyhráli. Oba se pohybujeme na levici, jen on se posunul jiným směrem než já, který se zastávám mnoha lidí v obtížné sociální situaci," řekl Křeček.

Podle něj není správné, aby Patočka nebo kdykoliv jiný bránil úřadu v činnosti. "Úřad ombudsmana funguje dvacet let a mojí osobou se toho moc nezmění. Stále budu postupovat podle zákona, kterým se řídil Otakar Motejl a další ochránci," řekl Křeček.  

Patočka: Vadí mi Křečkovy názory

Šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka svůj protest vysvětlil tím, že mu vadí Křečkovy údajné diskriminační a rasistické názory. "Je to (zvolení Křečka) projevem tmářského vztahu k ochraně lidských práv občanů a je také projevem hrubé neúcty k Ústavě jako základu naší demokracie. Lze zvažovat, zda není přímo naším ústavní právem postavit se volbě sněmovny na odpor," prohlásil Patočka. 

Křeček se stal v pořadí čtvrtým ombudsmanem ve středu, kdy složil v Poslanecké sněmovně slib. Původně ho měl skládat do rukou místopředsedy dolní komory a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, který zastupoval šéfa sněmovny Radka Vondráčka, který je na pracovní cestě v Thajsku a Laosu. Filip byl však již dopoledne kvůli zdravotním komplikacím převezen do nemocnice, slib tak nakonec dával do rukou šéfa SPD Tomia Okamury. 

Poslanci Křečka za ombudsmana zvolili minulý týden, když ve druhém kole tajného hlasování porazil kandidáta Senátu vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma. Již v prvním kole volby vypadl advokát Jan Matys. 

 

Právě se děje

Další zprávy