Křeček: Osobní kontroly vězňů nejsou důstojné

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
8. 8. 2013 16:01
Dřepování, prohlídka genitáli. Zástupce ombudsmana se ohradil proti osobním kontrolám
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zástupce ombudsmana Stanislav Křeček se ohradil proti plošným osobním prohlídkám ve věznicích. Jsou prý nepřiměřeným zásahem do lidské důstojnosti a ministerstvo spravedlnosti podle něj nepřijalo žádná opatření k nápravě.

"Prohlídka, která má zajistit vnitřní bezpečnost věznice, je legitimní pouze tehdy, pokud je prováděna přiměřeně a způsobem, který maximálně šetří lidskou důstojnost," píše v prohlášení.

Proto požaduje, aby byly důkladné osobní prohlídky prováděny nikoliv plošně, ale pouze u konkrétních osob v situaci reálného podezření.

Podle ministerstva spravedlnosti je ale takový postup v praxi nerealizovatelný. "Na rozdíl od názoru zástupce veřejného ochránce práv, považujeme důkladné osobní prohlídky za nezbytné z hlediska zachování bezpečnosti ve věznicích," reagovala na výtky ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Odvolává se přitom na statistiky, podle nichž při této formě osobních prohlídek objeví nepovolené předměty ve více než stovce případů ročně. Jedná se podle ministerstva o zbraně, drogy nebo injekční stříkačky, nejčastěji ukryté právě v genitáliích.

Dřepování a kontrola genitálii

Právě kontrolu genitálií chápe Křeček jako velmi problematickou. "Odsouzení jsou plošně nuceni při důkladné osobní prohlídce dřepovat či zvedat penis a šourek, aniž by existovalo reálné podezření odůvodňující tento postup," tvrdí.

Navíc v současné době vyšetřuje věznici, kde měli být bez jakéhokoli zdůvodnění podrobeny takto důkladné osobní prohlídce i civilní osoby - rodiče odsouzeného před návštěvou.

Ministerstvo spravedlnosti je o tomto případu informováno a tvrdí, že podle vyšetřování byl postup příslušníků vězeňské služby v tomto případě oprávněný.

V rámci svého šetření Křeček vězeňské službě i ministerstvu spravedlnosti doporučil, aby k důkladné osobní prohlídce docházelo pouze tehdy, kdy existuje důvodné podezření na pronášení nepovolené věci či látky do věznice.

Přestože Generální ředitelství Vězeňské služby se sice s názorem ochránce ztotožnilo, opatření k nápravě podle zástupce nepřijalo s odůvodněním možného zhoršení bezpečnostní situace ve věznicích.

Na alternativní řešení nejsou peníze

"Otázku plošného provádění důkladných osobních prohlídek bez existence reálného podezření, ponechává ministerstvo bez povšimnutí. K možné změně současné praxe pouze opakuje, že se resort potýká s nedostatkem finančních prostředků," píše se v prohlášení zástupce ombudsmana.

Podle ministerstva by totiž situaci pomohla vyřešit instalace bezpečnostních scanerů s rentgeny. Cena jednoho scaneru odpovídajícího potřebám Vězeňské služby se ale pohybuje nad jedním milionem korun a podle ministerstva na takovou investici rozpočet Vězeňské služby nedosáhne.

"V tomto ohledu i Ministerstvo spravedlnosti konstatuje, že důkladné osobní prohlídky v praxi momentálně nelze nahradit jiným, stejně účinným způsobem kontroly," reagovalo na výtky ochránce ministerstvo ve svém prohlášen.

Ministerstvo: Prohlídky v rozporu s Evropským soudem nejsou

Proti osobním prohlídkám ve věznicích se přitom opakovaně ohradil i Evropský soud pro lidská práva. Podle Křečka ale ministerstvo na šetření ochránce práv reagovalo rutinně a konstatovalo, že je mu judikatura Evropského soudu pro lidská práva známa, ale že provádění prohlídek není v rozporu se zákonem.

S tímto tvrzení se ale ministerstvo ostře ohradilo. Podle něj rozsudky, o které zástupce ombudsmana opírá svou kritiku, nelze do důsledku naplnit. Soud se totiž měl při posuzování daných případů zabývat odlišnými způsoby prohlídek, než jaké probíhají v českých věznicích.

"Názor Ministerstva spravedlnosti je tedy takový, že prohlídky v našich věznicích nejsou v přímém konfliktu s judikaturou Evropského soudu pro lidská práva," píše se v oficiálním stanovisku ministerstva.

 

Právě se děje

Další zprávy