Krátce po svých 90. narozeninách v pondělí zemřel archeolog Vladimír Podborský, držitel několika ocenění a autor rozsáhlého díla. Působil na Masarykově univerzitě, zabýval se archeologií střední Evropy, například problematikou neolitických rondelů a prehistorických náboženství. Dlouhodobě zkoumal neolitické sídliště Těšetice-Kyjovice na Znojemsku. Smuteční oznámení zveřejnil brněnský Ústav archeologie a muzeologie.
Poslední rozloučení se koná v pátek v 9:30 v obřadní síni brněnského krematoria, informují na webu Pohřební a hřbitovní služby města Brna. Rodák z Malhostovic na Brněnsku oslavil devadesátku 10. září. Zemřel po krátké nemoci.
Podborský napsal řadu odborných publikací, například Náboženství pravěkých Evropanů, byl také editorem a spoluautorem Pravěkých dějin Moravy. Podle jeho skript se učily generace historiků a archeologů.
Podborského žáci vzpomínají například na jeho odmítavý postoj k takzvané nahé archeologii, kdy firma pouze vykope nálezy a pak už se nesnaží o interpretaci, jen je nechá ležet v depozitáři. Podle Podborského je zapotřebí nálezy nejen vykopat, ale také interpretovat, a přispívat tak k poznání minulosti, jež může být klíčové i pro budoucnost.
"Nahá archeologie, to je cesta do pekel. Přistoupíme-li na ni, tak se z naší krásné vědy stane pouhé řemeslo," citovali nedávno Podborského na sociálních sítích jeho žáci a kolegové z archeologické lokality Těšetice-Kyjovice.
Podborský byl držitelem Ceny města Brna, čestným občanem Znojma, obdržel Zlatou medaili Masarykovy univerzity i další odborná ocenění. Donedávna se podílel na univerzitní výuce.