Ostrava - Petr Kramný byl během dovolené v Egyptě psychicky na dně. Byl v napětí, frustrován z toho, že o něj manželka nejevila zájem, bál se, že je jejich manželství definitivně u konce. Ostravská soudkyně Renata Gilová je přesvědčena, že právě to je motivem, proč se rozhodl elektrickým proudem zabít svou manželku a dceru.
Kramný, který od počátku svou vinu odmítá, byl letos na začátku ledna za dvojnásobnou vraždu odsouzen k 28 rokům vězení. Deník Aktuálně.cz nyní získal celý více než stostránkový rozsudek, který byl před několika dny dokončen. Soudkyně Gilová v něm detailně vysvětluje, proč takový trest vynesla a proč neuvěřila Kramného slovům, že byly jeho manželka a dcera otráveny.
To mimo jiné nepotvrdily rozbory při pitvě, tekutiny z láhví, údajné zvratky zemřelých nebo skvrna z trika Kramného, které zaslal z Egypta. Naopak soudkyně je přesvědčena, že obě byly zabity elektrickým proudem. V rozsudku konstatuje, že se na kůži Kramného manželky objevila ložiska, která nemohla být od ničeho jiného než od elektrického proudu.
Sebevražedné sklony
Roli podle rozsudku hrála nevěra Kramného manželky a další problémy ve vztahu. Soudkyně zdůraznila, že Kramný před vraždou dělal vše pro to, aby manželství udržel. "Protože opak by pro něj znamenal ztrátu jistoty, ponížení a znehodnocení," napsala Gilová. Navíc podle soudkyně u lidí s takovou osobností, jako má Kramný, lze přirovnat prožití ztráty partnerky ke smrti. "V této obavě lze shledávat motiv činu," popsala Gilová.
Znalci u Kramného zjistili výrazné sebevražedné sklony. Podle soudu však nebyl v takové depresi, aby si ublížil. Soudkyně navíc uvádí, že Kramný poté, co mu zemřeli dva blízcí, netrpěl smutkem. "Chybí u něj pocit viny. Jen člověk, který je se smrtí blízké osoby vyrovnán dříve, než nastane, se netrápí výčitkami svědomí, což odpovídá chování obžalovaného po inkriminované události," napsala Gilová.
Soudkyně se rozhodla Kramného odsoudit k 28 rokům vězení, protože zabil i dítě, které ho milovalo a věřilo mu. Svou dceru přitom zavraždil, aby se zbavil svědka proti němu. "Neprojevil žádnou lítost, naopak se snažil vinu svést i na usmrcenou Moniku Kramnou," zdůvodňuje Gilová vynesení tak přísného trestu.
"Není nic výjimečného a nepochopitelného, že si dva lidé přestanou v manželství rozumět, že se odcizí, zcela nepochopitelné a neakceptovatelné však je řešit tento stav způsobem, jaký zvolil obžalovaný, a vzít život dvěma svým nejbližším osobám," dodala Gilová.
Kramný a jeho obhájkyně tvrdili, že obžaloba byla v důkazní nouzi. Podle soudu však vedle znaleckých posudků stojí proti Kramnému výpovědi svědků, protokoly o ohledání těl, další dokumenty i odposlechy. Jeden ze záznamů hovorů, který cituje Gilová, je mezi Kramným a jeho tetou. Kramný v něm po návratu z Egypta říká, že bude "vysmátý" a bude se mít dobře, že mu všechno vyšlo.
Soudní senát našel pro Kramného jedinou polehčující okolnost, k níž musí podle zákona přihlédnout: doteď nebyl trestaný a vedl běžný život. Po verdiktu soudu se okamžitě odvolal, jeho případ tedy nyní bude řešit vrchní soud.