Kovářová navrhuje alimenty: pro studenta až 25 % platu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
16. 3. 2010 13:45
Tabulka má pomoci, aby soudci po republice rozhodovali podobně
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tisíc korun u jednoho soudu, pět tisíc u jiného.

Tak vypadá praxe při vyměřování výživného, takzvaných alimentů. Ministerstvo sporavedlnosti chce postup soudů sjednotit a přišlo s návrhem tabulky, která by měla být pro soudce i rodiče vodítkem.

Děti do pěti let by měly nárok na devět až třináct procent z čistého příjmu rodiče, který je nemá v trvalé péči. Podle věku by procento stále rostlo. Pro studenty starší osmnácti let by to bylo 20 až 24 procent z platu rodičů.

Tabulky nejsou závazné. Ministerstvo je zatím pouze navrhuje  a pokud bude soudcovská veřejnost reagovat kladně, předloží je ministryně Daniela Kovářová vládě. V úvahu připadá i možnost, že by se rodiče proti vyměřené výši alimentů mohli bránit až u Nejvyššího soudu.

Určit alimenty chce i ČSSD

"Tabulky by mohly pomoci k dohodě rodičů, věděli by, co přibliženě mohou očekávat. Soudci je ale myslím nepotřebují. Větší problém než stanovení částky je zjistit skutečnou výši příjmů konkrétního rodiče," upozorňuje prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník, který byl členem týmu, který tabulku připravoval.

Kolik rodič zaplatí?

Věk dítěte Díl z platu 0 - 5 let 9 - 13 % 6 - 9 let 11 - 15 % 10 - 14 let 14 - 18 % 15 - 17 let 17 - 21 % 17 - 21 let 20 - 24 %

Výši alimentů už chce dlouho zaručit i ČSSD. Před mnoha měsíci předložila do sněmovny návrh na minimální výživné, které by bylo stanoveno podle příjmů rodiče. Zákon se ale nikdy nedostal na program schůze.

Dítě má právo podílet se na životní úrovni rodiče 

Z průzkumu zadaného ministerstvem spravedlnosti, vyplývá, že s existencí pravidel pro určování výše výživného souhlasí téměř sedmdesát procent respondentů. Necelých čtyřicet procent z nich je přitom přesvědčeno, že by měl rodič,  jenž nemá dítě ve své péči, platit 11 - 20 % ze svého platu, necelých třicet procent dotazovaných se přiklánělo k návrhu platit na dítě 21 - 30 % z platu.

"Jsem velmi ráda, že se nám podařilo debatu řešící dosavadní nejednotnou praxi v otázce určování výživného nejen otevřít, ale také dovést k podobě doporučující sjednocující tabulky. Mám za to, že by měla přispět k tomu, aby se všechny děti podílely na životní úrovni svých rodičů stejně, bez ohledu na to, v které části republiky žijí, a aby byly dostatečně zohledněny jejich individuální potřeby," uvedla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy