Koten má prověrku na stupeň tajné. Kritici jsou političtí plácalové, říká Fiala z SPD

ČTK ČTK
2. 10. 2018 13:17
Fiala označil za "politické plácaly" poslance, kteří výběr Radka Kotena do čela bezpečnostního výboru kritizovali kvůli jeho aktivitám na Facebooku.
Radek Koten s prověrkou.
Radek Koten s prověrkou. | Foto: Kateřina Frouzová

Praha - Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD) dostal minulý týden bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Novináře o tom ve sněmovně informoval šéf klubu hnutí Svoboda a přímá demokracie Radim Fiala.

V té souvislosti Fiala označil za "politické plácaly" poslance, kteří s ohledem na informace z médií o Kotenových aktivitách na Facebooku jeho výběr do čela bezpečnostního výboru zpochybňovali a kritizovali.

Koten v červenci uvedl, že o prověrku požádal zhruba o měsíc dříve. Splnil tak svůj slib, který dal, když byl loni v listopadu do čela výboru zvolen. Rozhodl se pro stupeň tajné, podle něj sněmovní výbor dokumenty s vyšším utajením nedostává, napsal v červenci iROZHLAS.cz. Fiala dnes označil udělení prověrky za satisfakci pro SPD i Kotena osobně.

Předseda poslaneckého klubu SPD uvedl, že v souvislostí s Kotenovou kandidaturou do čela výboru se strhla ve sněmovně "bouře" hlavně ze strany KDU-ČSL, TOP 09, Starostů a nezávislých a ČSSD. "Chtěl bych těmto lidem vzkázat, že jsou to političtí plácalové, plně si uvědomuji, co říkám," konstatoval. Koten je jediný z dosavadních předsedů bezpečnostního výboru, který má prověrku na stupeň tajné, dodal.

Kotenova nominace na šéfa bezpečnostního výboru vyvolala mezi některými poslanci otázky zejména kvůli obsahu jeho facebookového profilu. Ve výboru čelil dotazům, které se týkaly například informací, že v minulosti sdílel poplašnou zprávu o úniku záření z francouzské jaderné elektrárny. Koten byl údajně také členem skupin podporujících referendum o vystoupení ČR z EU, skupiny označující islám za smrtelné zlo či fanouškem stránky nazvané Chceme pryč z NATO a EU - Rusko je náš opravdový přítel. Koten v odpovědích naznačil, že facebookový profil nespravoval sám. Dále řekl, že zmíněné skupiny v podstatě nenavštěvuje.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy