Sněmovna potvrdila předsedy výborů. Ten bezpečnostní i přes kritiku opozice povede Koten z SPD

ČTK ČTK
30. 11. 2017 14:42
Sněmovna souhlasila se všemi zvolenými předsedy výborů. Kromě zahraničního, kterého by se měl ujmout Lubomír Zaorálek, až skončí na ministerském postu, tak mají už všechny výbory své předsedy.
Tomio Okamura a Radek Koten.
Tomio Okamura a Radek Koten. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovní výbory kromě zahraničního už budou řídit noví předsedové. Sněmovna je ve funkcích potvrdila včetně sporného Radka Kotena (SPD), který povede bezpečnostní výbor. Poslanecké kluby se také dohodly na vedení sněmovních komisí. Nynější druhá schůze dolní komory dopoledne skončila. Na další schůzi se dolní komora sejde v úterý odpoledne, hlavním bodem programu bude úvodní kolo debaty o návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Sněmovna ještě před ukončením schůze odročila rozhodování o vydání předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo do doby, až se k policejním žádostem vyjádří mandátový a imunitní výbor. Stejně plénum postupovalo i u žádosti o vydání poslance ODS Bohuslava Svobody, který stojí před odvolacím soudem v kauze pražské karty Opencard. Výbor zatím žádosti rozjednal, bude se kvůli nim scházet znovu.

Do dolní komory by mohla podle webu iROZHLAS.cz dorazit i další policejní žádost, a to o vydání nového poslance hnutí ANO Pavla Růžičky. Před volbami byl jako radní z Postoloprt na Lounsku obviněn kvůli podezření z nevýhodného prodeje obecního majetku, stíhání bylo přerušeno. Růžička vinu popírá. Trestní oznámení podle něho podal neúspěšný uchazeč o nemovitost, který je prý zároveň jeho politický konkurent.

Potvrzování předsedů výborů bylo hlavním bodem jednacího dne. Zatímco šéfy drtivé většiny z nich sněmovna potvrdila velkou většinou hlasů, pro Kotena zvedli ruku zejména poslanci ANO, SPD a KSČM. Podpořil ho i Václav Klaus mladší z ODS. Předsednické místo zůstává zatím volné v zahraničním výboru. Po skončení vládního angažmá by jej měl vést ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Kotena v čele bezpečnostního výboru opět zpochybňoval předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek, jenž neuspěl jako jeho protikandidát ve středeční volbě. Koten podle něho dosud nezodpověděl například dotaz, zda by chtěl, aby Česko vystoupilo z NATO a z EU, a zda je Rusko opravdový přítel. Narážel tím na Kotenovy aktivity na jeho facebookovém profilu.

Koten nemohl reagovat, směli vystupovat jen řečníci s přednostním právem. Zastal se ho předseda poslanců SPD Radim Fiala, který označil Bartoškovy argumenty na směšné. Fiala také uvedl, že SPD bude Kotenovi doporučovat, aby požádal o bezpečnostní prověrku.

Obsazování sněmovních komisí poslanci z programu schůze vyřadili, když lhůta pro nominace skončí až v pondělí. Nejsilnější hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš skládá menšinovou jednobarevnou vládu, nebude podle dohod řídit žádnou z kontrolních komisí, které dohlížejí například na činnost zpravodajských služeb. Některé dílčí záležitosti kolem komisí ale ještě zbývá doladit.

V úterý při prvním čtení návrhu státního rozpočtu bude sněmovna schvalovat jeho základní parametry, tedy příjmy, výdaje a výši schodku včetně způsobu jeho vypořádání. Končící vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL navrhla rozpočet s deficitem 50 miliard korun. V dolní komoře by měl mít rozpočet podporu stran dosluhující koalice, což je dostatečný počet.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy