Sněmovna potvrdila předsedy výborů. Ten bezpečnostní i přes kritiku opozice povede Koten z SPD

ČTK ČTK
30. 11. 2017 14:42
Sněmovna souhlasila se všemi zvolenými předsedy výborů. Kromě zahraničního, kterého by se měl ujmout Lubomír Zaorálek, až skončí na ministerském postu, tak mají už všechny výbory své předsedy.
Tomio Okamura a Radek Koten.
Tomio Okamura a Radek Koten. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovní výbory kromě zahraničního už budou řídit noví předsedové. Sněmovna je ve funkcích potvrdila včetně sporného Radka Kotena (SPD), který povede bezpečnostní výbor. Poslanecké kluby se také dohodly na vedení sněmovních komisí. Nynější druhá schůze dolní komory dopoledne skončila. Na další schůzi se dolní komora sejde v úterý odpoledne, hlavním bodem programu bude úvodní kolo debaty o návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Sněmovna ještě před ukončením schůze odročila rozhodování o vydání předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo do doby, až se k policejním žádostem vyjádří mandátový a imunitní výbor. Stejně plénum postupovalo i u žádosti o vydání poslance ODS Bohuslava Svobody, který stojí před odvolacím soudem v kauze pražské karty Opencard. Výbor zatím žádosti rozjednal, bude se kvůli nim scházet znovu.

Do dolní komory by mohla podle webu iROZHLAS.cz dorazit i další policejní žádost, a to o vydání nového poslance hnutí ANO Pavla Růžičky. Před volbami byl jako radní z Postoloprt na Lounsku obviněn kvůli podezření z nevýhodného prodeje obecního majetku, stíhání bylo přerušeno. Růžička vinu popírá. Trestní oznámení podle něho podal neúspěšný uchazeč o nemovitost, který je prý zároveň jeho politický konkurent.

Potvrzování předsedů výborů bylo hlavním bodem jednacího dne. Zatímco šéfy drtivé většiny z nich sněmovna potvrdila velkou většinou hlasů, pro Kotena zvedli ruku zejména poslanci ANO, SPD a KSČM. Podpořil ho i Václav Klaus mladší z ODS. Předsednické místo zůstává zatím volné v zahraničním výboru. Po skončení vládního angažmá by jej měl vést ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Kotena v čele bezpečnostního výboru opět zpochybňoval předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek, jenž neuspěl jako jeho protikandidát ve středeční volbě. Koten podle něho dosud nezodpověděl například dotaz, zda by chtěl, aby Česko vystoupilo z NATO a z EU, a zda je Rusko opravdový přítel. Narážel tím na Kotenovy aktivity na jeho facebookovém profilu.

Koten nemohl reagovat, směli vystupovat jen řečníci s přednostním právem. Zastal se ho předseda poslanců SPD Radim Fiala, který označil Bartoškovy argumenty na směšné. Fiala také uvedl, že SPD bude Kotenovi doporučovat, aby požádal o bezpečnostní prověrku.

Obsazování sněmovních komisí poslanci z programu schůze vyřadili, když lhůta pro nominace skončí až v pondělí. Nejsilnější hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš skládá menšinovou jednobarevnou vládu, nebude podle dohod řídit žádnou z kontrolních komisí, které dohlížejí například na činnost zpravodajských služeb. Některé dílčí záležitosti kolem komisí ale ještě zbývá doladit.

V úterý při prvním čtení návrhu státního rozpočtu bude sněmovna schvalovat jeho základní parametry, tedy příjmy, výdaje a výši schodku včetně způsobu jeho vypořádání. Končící vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL navrhla rozpočet s deficitem 50 miliard korun. V dolní komoře by měl mít rozpočet podporu stran dosluhující koalice, což je dostatečný počet.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy