Vyplývá to z průzkumu agentury Gallup International, který dnes zveřejnila organizace Transparency International (TI) u příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci.
Známky jako ve škole
Šetření s názvem Globální barometr korupce 2005 se zúčastnilo přes pětapadesát tisíc respondentů z 69 zemí. ZDE si můžete přečíst, jak dopadl průzkum ve světě.
Poslechněte si, jak dopadl výzkum veřejného míněné o korupci.
Oslovení se vyjadřovali mimo jiné k tomu, které instituce považují za nejzkorumpovanější. Využívali při tom stejné hodnocení jako ve škole, tedy na škále od jedné do pěti, kdy pětka představuje nejhorší výsledek a jednička nejlepší.
Pět set Čechů odpovídalo na dotazy tazatelů o korupci. "Policie, politické strany a zákonodárci, ti jsou podle Čechů nejzkorupmovanější," říká Adriana Krnáčová, výkonná ředitelka české odbočky TI.
Transparency International otevřela centrum právní pomoci pro boj s korupcí. Více ZDE.
Korupci vidí Češi podobně jako lidé ve světě
Politické strany získaly celkové hodnocení 4,0 a zákonodárné sbory 3,7. Policie si v celosvětovém srovnání vysloužila známku
3,6 a soudnictví 3,5. U dotázaných v České republice obdržely politické strany a policie shodné hodnocení 3,7. Soudům a parlamentu Češi přisoudili známku 3,4, respektive 3,3.
Chudé země věří, že korupce ubyde, ty bohaté jsou skeptičtější
Závěr studie? Korupce je stále větším problémem a nejvíce postihuje chudé lidi. Ve všech zemích její míra za poslední tři roky vzrostla. K největším optimistům, kteří v budoucnu očekávají opačný trend, patří obyvatelé Indonésie, Rumunska, Ukrajiny a některých afrických zemí.
Lidé z ekonomicky rozvinutých zemí, jako jsou USA a země západní Evropy, naopak čekají, že bude ještě hůř, a to hlavně v podnikatelské oblasti a médiích. "Češi spolu s občany řady dalších evropských zemí zůstávají realisty. Možná jsou i trochu apatičtí: žádná podstatná změna podle nich v budoucím období nenastane," stojí v tiskové zprávě TI.
Autoři šetření rovněž zjistili, že Česká republika patří vedle Rumunska, Litvy, Řecka, Bolívie a Ukrajiny k zemím, v nichž za poslední rok zaplatilo úplatek 11 až 30 procent z celkového počtu dotázaných .#reklama