Slovensko hlásí nárůst britské mutace, potvrdila se u tří čtvrtin zkoumaných vzorků

Živě
Téměř u tří čtvrtin zkoumaných vzorků na Slovensku analýza prokázala přítomnost nakažlivější mutace koronaviru, řekl v pátek novinářům ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Podle premiéra Igora Matoviče nebyl v žádné jiné zemi EU zjištěn tak vysoký podíl zmíněné britské varianty koronaviru než na Slovensku. Slovenské úřady zjistily nakažlivější mutaci u 74 procent z celkově 1962 zkoumaných.
Lidé čekají ve frontě při plošném testování ve slovenském Trenčíně.
Lidé čekají ve frontě při plošném testování ve slovenském Trenčíně. | Foto: Reuters

Živě
Aktualizovat reportáž

Přehled nejdůležitějších událostí dne:

 • Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) už se nemůže jako v minulosti spoléhat na to, že komunisté podpoří prodloužení nouzového stavu. Širší vedení KSČM se v pátek shodlo na tom, že nutná opatření proti šíření viru může stát vyhlásit i bez tohoto mimořádného právního režimu.
 • Případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek přibylo 8032, tedy zhruba stejně jako před týdnem. Dále klesal počet hospitalizovaných s covidem-19 na 5753. Ubylo i pacientů, kteří jsou ve vážném stavu.
 • Nemocnice jsou podle ministerstva zdravotnictví kvůli covidu-19 na hraně svých kapacit. Rozdíly mezi kraji existují, ale většina nemocnic je obsazena na maximum. Volných je přibližně 18 procent kapacit.
 • Z přetížených nemocnic v Sokolově a v Chebu v pátek záchranáři odvezli 25 pacientů se středním průběhem covidu-19 do zařízení v jiných krajích. Sanitky dorazí do Prahy, Plzeňského a Středočeského kraje.
 • Rakousko prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou a Slovenskem kvůli covidové pandemii nejméně do 27. února.
 • Itálie umožní od 15. února otevření sjezdovek a lyžařských areálů v oblastech s nižším epidemickým rizikem.
21:48

Británie chce, aby do května dostali možnost nechat se očkovat proti covidu-19 lidé ze všech devíti prioritních skupin. Znamená to, že vakcína bude do té doby dostupná všem obyvatelům starším 50 let. S odvoláním na prohlášení britské vlády o tom dnes informovala agentura Reuters.

20:39

Téměř u tří čtvrtin zkoumaných vzorků na Slovensku analýza prokázala přítomnost nakažlivější mutace koronaviru, řekl v pátek novinářům ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Podle premiéra Igora Matoviče nebyl v žádné jiné zemi EU zjištěn tak vysoký podíl zmíněné britské varianty koronaviru než na Slovensku. Slovenská vláda na dnešním jednání znovu prodloužila nouzový stav v souvislosti s epidemií covid-19 a také zákaz vycházení s výjimkami.

Slovenské úřady zjistily nakažlivější mutaci koronaviru u 74 procent z celkově 1962 zkoumaných vzorků. Nejvíce postiženými jsou regiony na západě země, nejde ale o okresy na společné hranici s Českem.

20:37

Čínská strana umožnila týmu Světové zdravotnické organizace (WHO), který ve Wu-chanu zkoumá původ koronaviru způsobujícího nemoc covid-19, plný přístup na všechna místa a ke všem lidem, o nějž požádali. V rozhovoru poskytnutém agentuře AP to řekl člen týmu WHO Peter Daszak. Dodal, že čínská otevřenost byla větší, než čekali.

Tým podle něj předložil Číně pečlivě vypracovaný seznam míst a lidí, které chtěl zahrnout do svého vyšetřování - a nesetkal se s žádnými námitkami. "Zeptali se nás, kam chceme jít. Dali jsme jim seznam… a dostali se na všechna klíčová místa," řekl Daszak. "Na každé místo a ke všem lidem, s nimiž jsme se chtěli setkat. Takže to bylo opravdu dobré," dodal.

"Zatím nemůžu říci příliš mnoho o tom, co jsme zjistili, protože jsme ve fázi, kdy se týmy sejdou, aby probraly různé směry a problémy," řekl. Otázky, na něž se v následujících dnech zaměří, podle něj zahrnují výskyt prvních případů, jejich spojení se zvířaty a případnou úlohu takzvaného "chladného řetězce". To je možnost, že se virus do Číny dostal v balení dováženého mraženého jídla; tuto neprokázanou teorii se Čína už dlouho snaží prosadit.

Foto: Reuters
19:54

V Tyrolsku se šíří jihoafrická mutace koronaviru. Místní lékaři dokonce hovoří o specifické tyrolské mutaci:

19:24

Belgičané si od poloviny února budou moci díky stabilní epidemiologické situaci opět po čtyřech měsících zajít ke kadeřníkovi. O mírném uvolnění části omezení v pátek rozhodl belgický vládní výbor, který rovněž povolil otevření zoologických zahrad či ubytování v chatkách a bungalovech. Ostatní restrikce včetně uzavření restaurací, povinné práce z domova či zákazu cest do zahraničí zůstanou v platnosti nejméně do března.

18:40

Premiéři Česka, Dánska, Rakouska a Řecka vyzvali v dopise předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové, aby Evropská komise jednala rychle při zajištění dodávek vakcíny proti covidu-19 od americké firmy Johnson & Johnson. Informovaly o tom v pátek agentury Reuters a DPA. Tato vakcína zatím v EU není schválená, tento týden ale společnost Johnson & Johnson zažádala o její schválení k nouzovému použití v USA a v nejbližších dnech to hodlá udělat i v Evropě.

18:27

Pacient s covidem-19 v nemocnici je podle algoritmu ministerstva zdravotnictví, který potvrdily i pražské fakultní nemocnice, po deseti dnech přeložen na standardní oddělení jako negativní, pokud poslední tři dny nemá příznaky. Ve statistikách hospitalizovaných nakažených novým typem koronaviru se tak dál neobjevuje, přestože v nemocnici zůstává týdny i měsíce. Podle mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánkové zůstává takto v nemocnicích asi 26 procent pacientů. Statistiky ministerstva ve čtvrtek hlásily 5737 hospitalizovaných s covidem-19.

Situace v nemocnicích je tak podle zdravotnických odborů mnohem horší, než se může z ministerstvem zveřejňovaných statistik zdát. "Do nemocnic se pacienti ve zhoršujícím se stavu dostávají většinou za týden, deset dní po testu. Z této pravidelné ministerské statistiky tedy už po dalších deseti, čtrnácti dnech vypadávají. Není výjimkou, že ve vážném stavu dál v nemocnicích leží týdny, měsíce," sdělila za Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR Marie Klírová.

18:17

Televizní sledovanost byla loni nejvyšší za 24 let peoplemetrového měření. Lidé starší 15 let strávili před obrazovkou průměrně tři hodiny a 59 minut, což je nárůst o 43 minut. Výrazně se zvýšila také odložená sledovanost. Vývoj ovlivnila mimo jiné pandemie koronaviru, lidé trávili více času doma. Informovala o tom Asociace televizních organizací (ATO).

Vláda loni zavedla protiepidemická opatření poprvé v březnu. Průměrná sledovanost televize v tomto měsíci dosáhla čtyř hodin a 38 minut. V únoru i v dubnu to bylo shodně o půl hodiny méně. S příchodem teplého letního počasí a rozvolňování opatření pak sledovanost klesala až na červencové tři hodiny a devět minut. Poté se zase začala postupně zvyšovat a v prosinci vystoupala na rekordních čtyři hodiny a 47 minut.

18:15

Víc než 9500 lidí dosud připojilo svůj podpis pod petici nazvanou "Nesmíme obětovat děti!". Apelují v ní na členy vlády, další politiky a úředníky, aby začali neprodleně řešit kritické dopady uzavření škol na děti a mladé lidi. Zasazují se za to, aby za určitých okolností mohli žáci chodit do škol a co nejdřív se zúčastnit alespoň venkovních školních i volnočasových aktivit. Mají obavy z negativních dopadů dlouhodobého uzavření dětí a mladistvých doma na jejich fyzické i duševní zdraví.

18:08 Vlajka Brazílie

Brazilský prezident Jair Bolsonaro podpořil iniciativu sdružení místních podnikatelů, kteří navrhují, že by sami vyjednali dovoz 33 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca. Polovinu z nich by použili pro své zaměstnance a zbytek by věnovali brazilskému státu. Informoval o tom dnes argentinský server Infobae. Podle něj ale firma AstraZeneca dříve v prohlášení uvedla, že o vakcínách jedná jen s vládami a mezinárodními organizacemi.

Bolsonaro loni kritizoval guvernéry států brazilské federace za opatření proti šíření koronaviru, která podle něj poškozují ekonomiku a přivedou miliony lidí do chudoby. Výrazně nepodpořil ani očkovací kampaň, skepticky se vyjadřoval i vůči vakcínám, zejména čínským. Prohlásil také, že se očkovat nenechá, protože už covid-19 loni v červenci prodělal. Zatím ale není vědecky prokázáno, jak dlouho je člověk proti opětovné nákaze covidem-19 chráněn.

Brazilský prezident má soudem nařízeno, že musí nosit roušku.
Brazilský prezident má soudem nařízeno, že musí nosit roušku. | Foto: Reuters
17:46

Až 50 milionů litrů piva (87 milionů pint) přijde vniveč v důsledku uzavření hospod v Británii. Podle vysílací společnosti BBC to vyplývá z odhadů britského pivovarnického sdružení (BBPA), které celkové ztráty v hodnotě 331 milionů liber (9,75 miliardy korun) označilo za "srdcervoucí".

Pivo v sudech se po uplynutí doby spotřeby musí vrátit pivovarům a následně vylít. Pasterizovaná piva včetně většiny ležáků vydrží hospodám obvykle tři až čtyři měsíce od dodání, zatímco aly či nepasterizovaná piva se musejí spotřebovat do šesti až devíti týdnů.

17:42

Policie o víkendu zjistila, že v jednom z harrachovských hotelů je 70 hostů, údajně na služební cestě, a otevřená je i restaurace, která se vydává za petiční místo. Podívejte se na komentář místostarosty města:

17:14

Ministerstva kultury a průmyslu vyhlásila třetí výzvu programu COVID kultura pro OSVČ. Mohou od 15. února do konce dubna žádat jednorázově o 60 000 Kč

16:53

Nemocnice jsou podle ministerstva zdravotnictví kvůli covidu-19 na hraně svých kapacit. Rozdíly mezi kraji existují, ale většina nemocnic je obsazena na maximum. V tiskové zprávě to v pátek uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Německo, jehož pomoc po vládě žádá Karlovarský kraj, podle něj může přijmout jen jednotky pacientů, navíc chce ty, kteří nemají britskou mutaci koronaviru. Ve čtvrtek bylo v českých nemocnicích 5753 pacientů s covidem, z nich 995 na jednotkách intenzivní péče. Podle informací o volných kapacitách je volných asi 220 lůžek pro pacienty s covidem, což je zhruba 18 procent. V Praze, Karlovarském a Královéhradeckém kraji je kapacita nižší.

"Schopnost přijímat pacienty v ČR je nadále udržována za cenu zásadního omezení elektivní péče," uvedl Černý. Některé nemocnice už žádaly, aby elektivní, tedy odložitelnou péči mohly obnovit. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) k tomu ve středu na jednání sněmovního zdravotnického výboru řekl, že národní dispečink intenzivní péče počítá s celkovými kapacitami, aby bylo možné organizovat převozy pacientů.

16:47

V přetížených nemocnicích v Karlovarském kraji jsou i vězni s onemocněním covid-19. Nákaza se podle webu deníku Blesk rozšířila zejména ve věznici v Horním Slavkově, kde je údajně až 300 nakažených. Mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová tato čísla nepotvrdila, počty nakažených vězeňská správa uvádí jen za všechny věznice.

Podle Blesku je na Karlovarsku v nemocnicích zhruba šest vězňů s nákazou covid-19, kteří museli být připojeni na ventilátory. Těmito přístroji totiž vězeňská nemocnice nedisponuje. Kučerová ale podle Blesku potvrdila, že několik jedinců je hospitalizovaných.

16:17

Seniory nad 80 let, kteří zatím nejsou přihlášení k očkování proti covidu-19, budou kontaktovat jejich praktičtí lékaři, řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Spolu s hejtmany dnes řešil s ministerstvem zdravotnictví také možnost, aby praktičtí lékaři mohli dál očkovat seniory nad 80 let i ve svých ordinacích, což bylo v některých krajích umožněno. V úterý jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) na sociálních sítích napsal, že to dál možné nebude. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemohou zatím očkovat kvůli nedostatku vakcíny.

16:16

Policie zasahuje v areálu Vaňkův kopec u Ostravy, jezdí tam vleky. Místo označila páskami, aby k vleku nemohli lyžaři. Provozovatel podává vysvětlení.

16:01 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Třetina potvrzených případů britské mutace koronaviru jsou pendleři mezi ČR a Německem, uvedl Blatný. Podle něj jsou případy v krajích u hranic.

16:00 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný nevyloučil, že vláda v pondělí projedná omezení pohybu mezi kraji kvůli pandemii covidu. Víkend ukáže, řekl. Zpřísnění nechce, když nebude třeba.

16:00 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Neprodloužení nouzového stavu by podle Blatného znamenalo stáhout vojáky z nemocnic, vrátit přístroje do rezerv. Epidemie by se vymkla kontrole, řekl.

15:46

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) prošetřuje předávání dat o lidech, kterým byla nařízena karanténa, policii. Podle informací médií data předávaly všechny krajské hygienické stanice a Česká správa sociálního zabezpečení. ÚOOÚ to dnes uvedl na webu. Na zasílání údajů policii upozornil v lednu Deník N.

15:45

Berounská nemocnice dnes přijala pět pacientů s covidem-19 z přetížené nemocnice v Sokolově. Všichni mají středně těžký průběh onemocnění.

15:43 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) lidi přesvědčit k dodržování protikoronavirových opatření. Je podle něj třeba i jako motivaci připravit podmínky otevírání škol, obchodů či služeb. O podpoře dalšího prodloužení nouzového stavu je podle předsedy vlády nutné jednat se všemi stranami. Nechce obejít Sněmovnu tím, že by po konci stávajícího stavu nouze 14. února kabinet třeba o den později vyhlásil nouzový stav znovu. Babiš to řekl novinářům při návštěvě v Maďarsku.

15:43

Ministerstvo financí navrhne v reakci na pandemii obnovení investic z Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Česko čerpalo pomoc EBRD do roku 2007.

15:29

Rakousko prodlouží kontroly na hranicích s Českem a Slovenskem kvůli covidové pandemii nejméně do 27. února. Kontroly na hranicích s oběma státy zavedlo Rakousko kvůli koronavirové epidemii 9. ledna a v polovině minulého měsíce oznámilo jejich prodloužení do 7. února. Součástí rakouských opatření na hranicích bylo v lednu také uzavření 45 menších přechodů s oběma sousedy.

Pro cestující z Česka a Slovenska, stejně jako z ostatních sousedních zemí Rakouska, platí povinnost prokázat se při příjezdu negativním antigenním nebo PCR testem na koronavirus a vyplněným on-line registračním formulářem. Tento týden rakouské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že od příští středy z těchto opatření nebudou mít výjimku ani pendleři, kteří se budou muset nechat testovat a registrovat jednou týdně. Kromě toho se musí většina lidí po příjezdu do Rakouska odebrat do desetidenní karantény.

15:46

Berounská nemocnice dnes přijala pět pacientů s covidem-19 z přetížené nemocnice v Sokolově. Všichni mají středně těžký průběh onemocnění.

15:27

Obě vakcíny proti covidu-19, kterými se očkuje v Británii, se ukázaly jako velmi bezpečné. Uvedla to podle zpravodajského portálu BBC britská léková agentura MHRA na základě dat, která obdržela od očkovaných lidí. Nežádoucí reakce po očkování se podle agentury vyskytují v průměru jen asi u tří osob z 1000 a většina z nich je mírná.

Pacienti dohromady oznámili 22 820 reakcí, které mohlo vyvolat očkování. Jednalo se například o bolest v paži nebo stavy podobné jako při chřipce. MHRA podtrhla, že nejde o projevy samotného onemocnění, ale reakce těla na vakcínu, které obvykle po několika dnech odezní. "Shromážděná data ukazují, že vakcíny proti covidu-19 jsou bezpečné a odpovídají přísným regulatorním standardům požadovaným u všech vakcín. Jsme si jisti, že přínosy vakcín převažují nad všemi riziky," uvedla MHRA.

15:24

S transportem lidí s onemocněním covid-19 pomáhá v Karlovarském kraji armádní vrtulník. Z přetížených nemocnic do jiných zařízení dosud přepravil 11 pacientů, řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Armáda k transportům používá záchranářský vrtulník W-3A Sokol.

15:23

O podpoře dalšího prodloužení nouzového stavu je podle Babiše nutné jednat se všemi stranami. Nechce obejít Sněmovnu vyhlášením nového stavu nouze.

15:20 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

O podpoře dalšího prodloužení nouzového stavu je podle Babiše nutné jednat se všemi stranami. Nechce obejít Sněmovnu vyhlášením nového stavu nouze.

15:06

Nemocnice v Kolíně chce od pondělí začít s očkováním seniorů starších 80 let. Původně plánované očkování se muselo odložit kvůli nedostatku vakcíny. V současnosti se očkují zaměstnanci nemocnice a pracovníci sociálních služeb. Kolínská nemocnice zatím naočkovala asi 2500 lidí, z toho zhruba 500 dostalo již druhou dávku vakcíny a mají tak očkování kompletní, řekl to v pátek René Hrdlička, primář dětského oddělení, které má očkování v Kolíně na starosti.

14:42 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Česká delegace v Maďarsku získala mnoho informací o řešení koronavirové pandemie, vymáhání dodržování opatření, zajišťování vakcín proti covidu-19 nebo fungování hygienických stanic. Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Viktorem Orbánem v Budapešti to řekl předseda české vlády Andrej Babiš.

Orbán uvedl, že Maďarsko považuje za nejdůležitější rychlost očkování. Do země v úterý dorazilo prvních 40 tisíc dávek ruské vakcíny Sputnik V, která zatím není schválena na evropské úrovni.

"Společně jsme konstatovali, že nejlepší vakcína je samozřejmě bezpečná pro zdraví našich občanů," řekl Babiš. Zároveň je však podle něj důležité mít preparáty hned k dispozici. "Získali jsme strašně moc informací ohledně toho, jakým způsobem Maďarsko řeší pandemii, jakým způsobem vymáhá opatření, jakým způsobem funguje hygiena a jakým způsobem maďarská vláda řeší i vakcíny, které nejsou jenom v Evropské unii," dodal.

Andrej Babiš a Viktor Orbán na setkání v Budapešti.
Andrej Babiš a Viktor Orbán na setkání v Budapešti. | Foto: Reuters
14:40

Nemocnice Pardubického kraje nejspíš začnou volat seniorům, kteří se zaregistrovali do pořadníku na očkování proti koronaviru, ale už se jim nepodařilo rezervovat termín. Jsou jich stovky. Nemocnice jim pomohou. Řekla to mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

14:23

Rakousko prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou a Slovenskem nejméně do 27. února. Vyplývá to podle agentury APA z dnešního nařízení rakouského ministerstva zdravotnictví. Kontroly na hranicích s oběma státy zavedlo Rakousko kvůli koronavirové epidemii 9. ledna a v polovině minulého měsíce oznámilo jejich prodloužení do 7. února.

14:15

V domech s pečovatelskou službou v Libereckém kraji začali dnes očkovat vakcínou od společnosti Moderna. Prvních 500 dávek dorazilo do kraje ve středu. Spuštění očkování přibrzdila ale nutnost vytisknout průvodní kartičky pro očkované, které u vakcín Pfizer byly, ale s Modernou nepřišly. S tím kraj nepočítal, a tak musel průvodní certifikáty dotisknout. ČTK to dnes řekl krajský koordinátor očkování Vladimír Richter (ODS).

13:56 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví uvedl, že si váží německé nabídky k přesunu pacientů z Chebu, podle něj ale ani německá strana sama nemá dostatek kapacit, nynější řešení je podle něj systémovější.

13:54

Předseda KSČM Vojtěch Filip předpokládá, že poslanecký klub vyslyší doporučení vedení strany nepodpořit prodloužení nouzového stavu. Prostor pro diskusi s vládou už nevidí, podle něj nesplnila podmínky, které komunisté stanovili pro prodlužení naposledy. Žádali otevření prvních stupňů škol, zachování provozu lyžařských areálů a usilovali také o stažení části armády z pomocných zdravotnických pozic.

13:34

Situace v nemocnicích v hradeckém kraji je vážná, jsou nadále pod velkým tlakem pacientů s nutnou hospitalizací. V týdnu došlo i na přesuny mimo kraj.

13:27

Nemocnice v Plzni a v Klatovech přijmou dnes pět nemocných s covidem z přetížených nemocnic v Karlovarském kraji. Pacienti půjdou na standardní lůžka.

13:26

V Moravskoslezském kraji přibylo ve čtvrtek 518 nakažených koronavirem. Stejně jako o den dříve je to pokles nakažených, proti středě o 60 případů

13:16

Pokud se v Česku více šíří britská mutace koronaviru, může být nakažených covidem-19 v únoru téměř stejně jako v říjnu, kdy poslední vlna epidemie vrcholila. Řekl to ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Rizikový model, který počítá se šířením rychlejším o 30 až 40 procent, předpovídá na únor až 27 000 nově nakažených. Jen za první čtyři dny měsíce jich bylo přes 34 000 a mezitýdenní pokles nových případů se zastavil.

12:44 Jan Hamáček

Vicepremiér a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) označil možné neprodloužení nouzového stavu za hazard se zdravím a lidskými životy. "Jsem připraven jednat o konkrétních opatřeních, ale handlovat hlasy za rušení opatření je nedůstojné," napsal na Twitteru.

12:39

V loňském roce zemřelo na jihu Moravy 13 273 lidí, tedy o 1783 lidí více než v roce 2019, což představuje nárůst o 14,6 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnilo brněnské pracoviště Českého statistického úřadu. Nárůst úmrtí označuje ČSÚ za důsledek epidemie, přesné příčiny úmrtí ale neuvedl. Podle údajů ministerstva zdravotnictví zemřelo loni v souvislosti s covidem-19 v kraji 1485 lidí.

12:38

V Ústeckém kraji přibylo za týden 3062 případů koronaviru. Je to o 363 více než za předešlých sedm dní. Zdravotníci podali 12 553 dávek vakcíny. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Očkováni zatím nebyli všichni zdravotníci ani lidé v domovech pro seniory.

12:37 Ilustrační foto.

Většina praktických lékařů v Praze se chce podle průzkumu magistrátu zapojit do očkování. Zásadní bude propojení systémů lékařů s centrálním očkovacím systémem. Pro očkování by měli praktici využívat vakcínu AstraZeneca, která by měla dorazit v sobotu. Dávky z první dodávky nicméně ještě město zřejmě smění s jinými kraji za vakcínu Pfizer/BioNTech, kterou potřebuje.

12:35

V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 552 potvrzených případů nemoci covid-19 a pět úmrtí lidí s touto nákazou v průměrném věku 80 let. O šest se zvýšil počet lidí hospitalizovaných s koronavirem, celkem je jich ve zdravotnických zařízeních 552. 

12:35 Ilustrační foto.

Pražský magistrát stále nezískal dost vakcíny Pfizer/BioNTech, aby dokázal zajistit druhou dávku vakcíny pro klienty domovů pro seniory v dříve vyžadovaném termínu 21 dní po aplikaci první. Informovala o tom radní Milena Johnová (Praha Sobě). Nebude podle ní vůbec výjimečné, že senioři v domovech dostanou druhou dávku později. Dodala, že na dodržení termínu už na čtvrteční schůzce netrval ani ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

12:30 Ilustrační foto.

Praha chce svá očkovací místa ve Spálené ulici a ve Vysočanech otevřít 15. února poté, co do metropole dorazí plánovaná větší dodávka vakcíny Moderna.

12:28

V Polsku se od 12. února mohou znovu otevřít hotely i další ubytovací zařízení a také kina a divadla, jejich provozovatelé je ale budou moci obsadit jen polovinu kapacity. Dnes to na tiskové konferenci oznámil premiér Mateusz Morawiecki. Lidé budou moci vyrazit také na sjezdovky. V Polsku se na začátku tohoto měsíce mohly za dodržování přísných hygienických pravidel otevřít všechny obchody v nákupních centrech a rovněž muzea a galerie.

12:27

Spojené státy za čtvrtek nahlásily dalších okolo 5000 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. V extrémně vysokém součtu jsou ovšem započítány stovky případů z minulých měsíců, které tento týden vykázal stát Indiana po auditu místních dat. Růst bilance nakažených v USA nadále zpomaluje a dál klesá také počet hospitalizací, který se poprvé od listopadu dostal pod 90 tisíc.

12:24

Itálie umožní od 15. února otevření sjezdovek a lyžařských areálů v oblastech s nižším epidemickým rizikem. Podle místních médií o tom rozhodla zdravotnická rada italské vlády. V těchto oblastech se v současnosti nachází známá zimní střediska jako Cortina d´Ampezzo, Livigno, Bormio či Madonna di Campiglio.

Podnikatelé rozhodnutí vítají, obávají se však, že kvůli omezení cest zůstanou sjezdovky prázdné. Podle pravidel oznámených zdravotnickou radou budou muset lyžaři na sjezdovkách nosit respirátor FFP2. Lanovky a vleky budou moci fungovat jen na polovinu kapacity.

11:48

Armáda odvezla z letňanské polní nemocnice 95 procent těžkého materiálu, pronájem končí 19. února. Majitel výstaviště nabízí jeho prodloužení a slevu.

11:48

Současné problémy při výrobě a distribuci vakcín proti covidu-19 se mohou kdykoli opakovat, neboť farmaceutické firmy čelí řadě rizik. Prohlásila to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Přiznala, že Brusel podcenil komplikace spojené s velkovýrobou očkovacích látek. Prohlásila rovněž, že neví, kdy vakcínu dostane ona sama.

11:48

Sanitky pražské zdravotnické záchranné služby nakládají v Chebu pacienty se středním průběhem covidu-19. Převoz čeká 15 lidí z Chebu a 10 ze Sokolova.

11:47 Ilustrační foto.

Praha stále nezískala dost vakcíny Pfizer/BioNTech, aby mohla zajistit druhou dávku vakcíny pro klienty domovů pro seniory v termínu 21 dní po první.

11:20

Ředitel nemocnice v Hranicích na Přerovsku Eduard Sohlich odvolal na konci ledna primáře biochemického oddělení Ctirada Musila. Stalo se tak poté, co vedení nemocnice upozornil server Seznamzpravy.cz na Musilovo vystupování na sociálních sítích, kde veřejně přinášel nepodložené názory a komentáře o koronaviru. Podle serveru podceňoval počet mrtvých a lživě psal o velkém množství zbytečně hospitalizovaných. Musil se k věci podle Seznam Zprávy odmítl vyjádřit, ČTK jeho vyjádření shání.

11:01

Městská nemocnice Ostrava zřídila telefonní linku, na níž si senioři pozvaní na očkování mohou ověřit, zda je pro ně v přiděleném termínu dostupná očkovací vakcína a jejich termín je platný. Zdravotnické zařízení se tak chce vyhnout situaci, kdy prostřednictvím celorepublikového rezervačního systému Reservatic senioři tuto informaci včas nedostali. Novinářům to dnes sdělila mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

10:40

V sobotu do Česka dorazí první dodávka vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Mělo by jít o zhruba 20 000 očkovacích dávek, uvedl Avenier.

10:33 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Situace kolem epidemie koronaviru v Česku není podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dobrá. Oproti jaru se podle něj změnil přístup lidí. Nemocní méně kontaktují lékaře a nenechávají se testovat, řekl dnes Babiš před odletem do Maďarska. Bude tam se svým protějškem Viktorem Orbánem jednat o očkování či lécích proti covidu-19.

09:55

Středočeské nemocnice mají problém s kapacitou intenzivních lůžek, uvedl radní Pavlík. Díky očkování ale ubývá nemocných zdtravotníků.

09:44

Policie dál prověřuje, do jaké míry byla v teplickém hotelu při narozeninové oslavě kdysi vlivného politika ČSSD Petra Bendy porušena vládní opatření proti koronaviru. Lednové oslavy se mimo jiné účastnil tehdejší liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák, kterého kvůli tomu policejní prezident Jan Švejdar odvolal z funkce. Jedním z účastníků byl i bývalý premiér Jiří Paroubek. Policie předala některé spisy příslušným správním orgánům k dalšímu vyšetřování. V tiskové zprávě to uvedla regionální policejní mluvčí Jana Slámová.

09:22

Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 se na Vysočině v posledním týdnu snížil o 17 procent. Testy prokázaly nákazu u 1584 lidí, zatímco o týden dřív jich bylo 1920. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště. Na Vysočině podle krajských hygieniků zemřelo v posledním týdnu 37 lidi nakažených covidem-19, v předchozím týdnu zaznamenali 38 úmrtí.

08:58

Člen krizového štábu Ondráček doporučí širšímu vedení KSČM nepodporovat prodloužení nouzového stavu, Opatření jsou zbytečná a k ničemu nevedou, řekl.

08:52

Zdravotníci v Maďarsku možná začnou příští týden očkovat ruskou vakcínou proti nemoci covid-19. V pátek to v rozhovoru v maďarském státním rozhlasu řekl premiér Viktor Orbán. Maďarské úřady použití ruského přípravku Sputnik V předběžně schválily 21. ledna.

08:38 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Situace není dobrá, počty pacientů na JIP jsou zase vyšší. Nedaří se snížit počet nakažených. Musíme brzy dospět k nějakému závěru a analyzovat, jestli opatření, které jsou, jsou správně cílené, a jestli fungují," uvedl v pátek ráno na briefingu Andrej Babiš

08:36 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Pokud bychom nemohli nasadit vojáky a dobrovolníky, tak to znamená totální kolaps našeho zdravotnického systému a obrovský růst úmrtnosti," tvrdí premiér o situaci, že sněmovna případně neprodlouží nouzový stav.

08:35 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Pokud by se neprodloužil, tak je to úplně katastrofa, nekontrolované šíření epidemie a obrovské nárůsty zemřelých a hospitalizovaných," tvrdí předseda vlády. Opozice dlouhodobě namítá, že zrušení nouzového stavu prý nevadí.

08:33 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Neprodloužení nouzového stavu by znamenalo totální kolaps zdravotního systému, nekontrolované šíření epidemie a obrovský nárůst úmrtnosti. Před odletem do Maďarska to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Pro další prodloužení nouzového stavu nevidí důvod komunisté, jejichž výkoný výbor o tom dnes bude jednat. Právě komunisté v minulých případech menšinovou vládu ANO a ČSSD při prodlužování stavu nouze podpořili.

08:18

Data o ruské vakcíně proti covidu-19 Sputnik V jsou podle českých odborníků slibná. Zveřejněné informace hovoří o účinnosti nad 91 procent. Musí ale projít posouzením Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). O schválení ji ruští výrobci požádali minulý týden. Jako podmínku pro využití ruské vakcíny pro očkování Čechů stanovil schválení agenturou také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Bez schválení evropskými úřady začalo po povolení lokálními institucemi touto vakcínou očkovat Maďarsko. Na tamní zkušenosti se tam v pátek odletěl informovat premiér Andrej Babiš (ANO).

08:16

Česko zůstává podle počtu nákaz koronavirem na obyvatele za 14 dní v EU třetí za Portugalskem a Španělskem. Podle počtu mrtvých na obyvatele je čtvrtá.

08:14 Ilustrační foto.

V Praze ve čtvrtek přibylo 1049 nových případů covidu, o 220 více než před týdnem. Od začátku epidemie se nakazilo 112 846, nemocných je nyní 10 150.

08:09

Případů covidu v Česku ve čtvrtek přibylo 8032, tedy zhruba stejně jako před týdnem. Dál klesal počet hospitalizovaných na 5753, ubylo i těžkých případů.

07:38

Index rizika protiepidemického systému PES k dnešku zůstává na 71 bodech. Od poloviny ledna se tak vytrvale drží na čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti, ačkoli oficiálně v Česku platí dál pátý stupeň. Reprodukční číslo, udávající rychlost šíření nemoci covid-19, se oproti čtvrtku výrazněji nezměnilo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původně se indexem PES měla řídit opatření proti šíření koronaviru, ale ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl minulý týden, že index už není pro určování opatření relevantní.

07:15

Index rizika epidemie zůstává na 71 bodech, tedy čtvrtém z pěti stupňů. Reprodukční číslo, udávající rychlost šíření covidu, se výrazněji nezměnilo.

06:49

Německo za poslední den zaznamenalo téměř 13 tisíc nových případů nákazy koronavirem a 855 dalších úmrtí pacientů s chorobou covid-19. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha, podle něhož už celkový počet obětí pandemie v zemi s 83 miliony obyvatel překročil 60 tisíc.

06:14

Po příjezdu do Británie budou muset všichni cestující z rizikových zemí nastoupit povinnou desetidenní karanténu v hotelu. Opatření začne platit 15. února, oznámila britská vláda po čtvrtečním večerním jednání. Pobyt v hotelu si budou muset ubytovaní hradit sami.

Povinná karanténa se bude vztahovat na britské rezidenty, kteří přijedou z některé ze 33 zemí, ve kterých se hojně vyskytuje mutace covidu-19, například z Jihoafrické republiky, Portugalska nebo zemí jižní Ameriky, píše AFP. Britové mají nadále zakázáno cestovat na dovolené, po návratu do země z nezbytných cest je povinný negativní test na koronavirus a nově k němu přibude i karanténa pod dohledem.

06:12

 Americká společnost Johnson & Johnson zažádala u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o schválení své vakcíny proti covidu-19 k mimořádnému použití. Pokud očkovací látka podávaná v jedné dávce získá povolení, stane se po přípravcích Pfizer/BioNTech a Moderna třetí vakcínou schválenou ve Spojených státech. Firma žádost v nejbližších týdnech podá i v Evropě.

21:36

Německo teď nečeká rychlé uvolnění opatření proti šíření koronaviru, restrikce se budou rušit postupně. V rozhovoru poskytnutém stanici RTL to dnes řekla kancléřka Angela Merkelová. "Výrazně lepší" bude život v zemi podle ní na konci léta. Kdy se země vrátí zpět k "normálnímu životu" jako před pandemií, ale podle Merkelové teď není možné říci.

"Rychle otevřít, abychom zase rychle zavírali, to nám nepomůže," řekla Merkelová a dodala, že takovou "chybu" bohužel udělalo mnoho zemí, které s Německem sousedí.

Příští středu bude kancléřka opět jednat s premiéry jednotlivých spolkových zemí o postupu v boji s epidemií. Zda bude po jednání následovat zrušení některých omezení, ale Merkelová dnes říci nechtěla. "Jak ráda bych zvěstovala dobré zprávy. Ale to nemá smysl. Nesmíme v lidech vzbuzovat falešné naděje," řekla. Další vývoj bude podle ní záležet i na datech o šíření britské mutace koronaviru.

20:40 Ilustrační foto.

Do Prahy dorazilo v uplynulých dvou týdnech zhruba 31 000 dávek vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech z jiných krajů, které byly nutné k zajištění včasné druhé dávky pro lidi už jednou očkovaných. Po dnešní schůzce s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) to v prohlášení uvedli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Výměnou putovaly z metropole do krajů vakcíny firmy Moderna, tento postup se bude opakovat i s očekávanou dodávkou vakcíny AstraZeneca.

20:15

Evropská unie podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové při nákupu vakcín proti covidu-19 podcenila komplikace, jaké mohou nastat při jejich výrobě ve velkém. Šéfka EK to řekla v rozhovoru, který poskytla pátečnímu vydání listu Süddeutsche Zeitung a dalším evropským médiím a o kterém dnes informuje agentura DPA.

Von der Leyenová připustila, že EU se příliš zaměřila na otázku, zda nějaká vakcína vůbec bude, tedy na její vývoj. Z dnešního pohledu by podle ní bylo lepší "zároveň přemýšlet o úskalích výroby ve velkém".

Evropská unie u šestice farmaceutických firem objednala až 2,3 miliardy očkovacích dávek. V současné době ale výrobci přípravky dodávají v menším počtu, než slíbili, nebo než EU očekávala, připomíná DPA.

19:47

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vyhodnocuje data týkající se využití preparátů amerických farmaceutických firem Eli Lilly a Regeneron u některých pacientů s covidem-19. Agentura o tom informovala na svých internetových stránkách.

Posuzování se týká nasazení léků těchto firem u pacientů, kteří nepotřebují kyslíkovou terapii a existuje velké riziko, že se jejich stav zhorší.

Výsledky závěrečné fáze testů kombinace dvou protilátek vyvinutých firmou Eli Lilly, bamlanivimabu a etesevimabu, ukázaly, že pravděpodobnost hospitalizace a úmrtí u pacientů s covidem-19 se snižují o 70 procent, uvádí agentura Reuters. Kombinace casirivimab/imdevimab od společnosti Regeneron získala loni v listopadu ve Spojených státech povolení pro nouzové využití. Tuto léčbu dostával bývalý americký prezident Donald Trump, když sám onemocněl covidem-19.

19:30

Francouzská ekonomika může v prvním čtvrtletí vykázat nárůst o 1,5 procenta, pokud opatření proti šíření nového koronaviru zůstanou na nynějších úrovních. Předpověděl to dnes statistický úřad INSEE. Francie je druhou největší ekonomikou eurozóny po Německu, kde se v prvním čtvrtletí očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP).

Francouzská vláda v prosinci uvolnila restrikce související s pandemií. V lednu sice zavedla zákaz vycházení po šesté hodině večerní, stále však doufá, že se vyhne třetí celoplošné uzávěře.

18:46

Přehled událostí 4. února z domova:

 • Protiepidemická opatření, která byla kvůli epidemii covidu-19 zavedena, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přestala fungovat. Je to důkaz, že se v ČR šíří britská mutace viru, řekl dnes novinářům. Nedodržování opatření je podle ministra hlavním důvodem, proč je třeba je neustále dál prodlužovat
 • Ministr zdravotnictví Blatný dnes slíbil chebské nemocnici, která je kriticky přetížená, zajištění tří dalších lékařů na interní oddělení i posílení převozů pacientů do jiných nemocnic. Řekl, že převozy do Německa zatím nejsou nutné, šlo by podle něj jen o několik málo pacientů
 • Počet nových případů koronaviru v Česku stoupá. Ve středu laboratoře odhalily 9567 nakažených, což je o téměř 1100 více než před týdnem. Proti úterý je nárůst vyšší zhruba o 400. Nemocniční péči vyžadovalo ve středu 5811 pacientů s covidem-19, což bylo v mezitýdenním srovnání zhruba o 250 pacientů méně
 • Hodnota epidemického indexu PES pro dnešní den stoupla ze 70 na 71 bodů. Zjednodušené reprodukční číslo se po úterním poklesu ve středu vrátilo nad 1,0. Poprvé od poloviny ledna stoupl i počet nakažených covidem na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní.
 • Žádost o další prodloužení nouzového stavu v souvislosti s epidemií koronaviru by měla vláda projednat v pondělí. Sněmovna by ji posuzovala ve čtvrtek odpoledne
 • Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje k úterku 322 podezření na možné nežádoucí účinky vakcín, za týden počet vzrostl o 124. Nejčastěji lidé hlásili po očkování takové reakce, jako je horečka, zimnice, reakce v místě vpichu, únava, bolest hlavy, svalů nebo kloubů
 • Lidé podle ministerstva zdravotnictví více porušují karanténu, která jim byla kvůli šíření nemoci covid-19 nařízena. Hygienici nebo policisté v lednu zkontrolovali 518 lidí v karanténě, přičemž třetina z nich v dodržování karantény pochybila
 • Český kulturní a kreativní sektor nesouhlasí se snižováním podpory v Národním plánu obnovy. Vládě proto zaslali otevřený dopis, ve kterém žádají schválení původního návrhu, ve kterém z tohoto plánu požadovalo ministerstvo kultury přes osm miliard korun. Vláda nyní navrhuje pro kulturu jen 2,5 miliardy
17:19

Ve Švédsku zemřelo od počátku epidemie s covidem-19 již více než 12 000 lidí. S odvoláním na místní zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Nákaza koronavirem se v zemi, která má 10,2 milionu obyvatel, prokázala u více než 580 000 lidí. Za posledních 24 hodin Švédsko zaznamenalo 3758 potvrzených případů infekce koronavirem a 89 úmrtí po nákaze.

16:52

Kraje dostávají dodávky vakcíny proti covidu-19 podle poměru občanů nad 65 let vůči průměru ČR. Do budoucna se systém bude upravovat podle postupu a připravenosti očkování nebo epidemické situace. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády k vyhodnocení dosavadního průběhu očkování, který má ČTK k dispozici. Na začátku února budou podle materiálu dodávky vakcíny nerovnoměrné, aby bylo možné zajistit přeočkování všech druhou dávkou. Do středy v ČR zdravotníci podali přes 310 000 dávek vakcíny. Více než 303 000 dávek bylo od firem Pfizer/BioNTech, asi 7000 od firmy Moderna. Druhou dávku dostalo téměř 66 000 lidí.

16:37

Letecká skupina Smartwings žádá stát o pomoc 1,1 miliardy korun pro dceřinou společnost České aerolinie (ČSA). Bez pomoci státu podle majitelů ČSA čeká insolvenční řízení, protože firma nemá nárok na pomoc z programu Covid Plus. Dnes to uvedl server Seznam Zprávy. Aerolinky jsou v současnosti pod ochranným moratoriem před věřiteli. Moratorium vyprší na konci února.

Smartwings už dříve vládu vyzvaly také k vytvoření kompenzačního programu pro letectví. Z toho by čerpaly zřejmě jako jediní právě Smartwings a ČSA a kompenzace by měly podle spolumajitele letecké skupiny Jiřího Šimáněho pokrýt zrušené lety během nouzového stavu na jaře loňského roku. Skupina kompenzace vyčíslila na zhruba půl miliardy korun.

15:43

Lidé podle ministerstva zdravotnictví více porušují karanténu, která jim byla kvůli šíření nemoci covid-19 nařízena. Hygienici nebo policisté v lednu zkontrolovali 518 lidí v karanténě, přičemž třetina z nich v dodržování karantény pochybila. V několika případech věc předali orgánům činným v trestním řízení, protože měli podezření na spáchání trestného činu. Celkem hygienické stanice v lednu nařídily 245 000 karantén. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Nejčastěji za pochybení lidé dostali pokutu od 1000 do 10 000 korun. Za nepodrobení se karanténě uložené podle zákona o ochraně veřejného zdraví hrozí pokuta až tři miliony korun, uvedlo ministerstvo.

14:22

Malotřídní školy se chtějí stát pilotním projektem neinvazivního testování žáků, například za využití takzvaných kloktacích testů. Ředitelé to navrhují vládě. Chtějí tak docílit návratu svých žáků do lavic. Uvedl to Jaroslav Konvička ze ZŠ Brantice na Bruntálsku. Právě její ředitel Adam Šimůnek před časem inicioval výzvu, která si vzala za cíl návrat dětí do malotřídních škol. Podpořilo jej bezmála 700 malotřídních škol, tedy asi 95 procent.

14:35

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 578 nakažených koronavirem. Je to o 77 lidí méně než o den dříve. Mírně ubylo i hospitalizovaných.

14:13

Kvůli britské mutaci koronaviru se změní nastavení mobilní aplikace eRouška. Na twitteru to uvedli zástupci aplikace. O změnách jednají se společnostmi Google a Apple, jejichž protokol pomáhá vyhodnocovat kontakty s nakaženými lidmi. Takzvaná britská mutace je podle odborníků asi o 40 procent nakažlivější než původní virus.

14:11

Autobusy v Mladé Boleslavi budou kvůli velkému množství nemocných řidičů jezdit od pátku v nouzovém režimu. Zruší se řada linek. Omezení se čeká do 14. února.

13:50

Žádost o další prodloužení nouzového stavu by měla vláda projednat v pondělí, sněmovna by ji posuzovala ve čtvrtek odpoledne, uvedl dnes předseda sněmovny Radek Vondráček.

13:38 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Zpřísňování nebude fungovat tehdy, dokud nebude vůle je dodržovat. Za mě si myslím, že je nejlepší, aby si všichni lidé uvědomili, že je potřeba to dodržovat. V tu chvíli opatření bude daleko méně," říká Blatný.

13:36 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Všechna opatření se dají jednoduše shrnout shrnout: Necestujme po republice, co nejméně se setkávejme a když už musíme, používejme ochranné prostředky. Myjme si pravidelně ruce," říká Blatný.

13:35 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Kolaps zdravotního systému by nebyl problémem jen pro každého z nás, ale i pro ekonomickou situaci. Každý den obcházení opatření nás může stát týdny jeho prodlužování," říká Blatný.

13:34 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Obcházení opatření není žádná frajeřina. Je to důkaz bezohlednosti vůči ostatním. Nedodržování je jeden z důvodů, proč je musíme pořád prodlužovat," řekl Blatný. "Jiná cesta než opatření není."

13:33 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Chtěl bych vás poprosit o jednu věc: pojďme to vydržet. Každý týden jednám s dodavateli vakcín, věřte, že v tomto ohledu děláme maximum. Už v březnu dostaneme více vakcín, než bylo v plánu," oznámil ministr Blatný.

13:32 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Pokud nebudeme dodržovat opatření, tak se stane, že nemocnice nebudou schopny přijmout lidi s infarktem nebo úrazem. Kvůli covidu se už rok lékaři nemohou starat o jinak nemocné lidi než o ty v kritickém stavu. Nejsme schopni zajistit prevenci rakoviny," řekl Blatný.

13:31 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Nechci mluvit o zpřísňování, i když to je možné. Izrael, Slovensko třeba zavedli cestování dále, než povoluje počet kilometrů. To vše můžeme udělat, ale bez vašeho pochopení to nebude mít smysl," řekl Blatný.

13:30 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Statistika ukazuje, že v Česku je přítomna britská mutace viru, která je agresivnější a šíří se rychleji. Opatření přestala fungovat, situace je špatná," řekl Blatný. 

13:30 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Nerad se vzdávám. A tento charakterový rys je teď pro člověka důležitý. Začínám tak proto, že to, co teď budu říkat, myslím vážně. Epidemiologická situace v Česku se nelepší," řekl ministr Jan Blatný na začátku tiskové konference.

13:25

V Ústeckém kraji je dalších 633 případů covidu. Je to o 140 více než před týdnem. Odborníci zkoumají desítky vzorků kvůli možné britské mutaci viru.

13:01 Ilustrační foto.

V domovech pro seniory v Praze bylo k 2. únoru druhou dávkou očkovací látky proti covidu-19 naočkováno 1247 osob. První dávku vakcíny dostalo 5257 klientů a zaměstnanců těchto zařízení. Sdělil to pražský koordinátor očkování a vedoucí zdravotnického odboru na magistrátu Martin Ježek.

12:05

Hejtman Kulhánek ocenil, že ministr Blatný se přijel osobně do Chebu podívat a slíbil zejména posílení personálu o tři lékaře i posílení leteckých transportů. Jak řekl, na převozy pacientů do Německa má odlišný názor, a to nejen z pohledu uvolnění kapacity chebské nemocnice, ale i ze symbolického pohledu. "Jsme na hranici a jsme součástí jednotného evropského prostoru, tak pokud jde o lidské zdraví, tak by hranice neměla hrát žádnou roli," uvedl Kulhánek.

11:12

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje k úterku 322 podezření na možné nežádoucí účinky vakcín, za týden počet vzrostl o 124. Nejčastěji lidé hlásili po očkování takové reakce, jako je horečka, zimnice, reakce v místě vpichu, únava, bolest hlavy, svalů nebo kloubů. Pravidelné informace ve čtvrtek ústav zveřejnil na svém webu. Zdravotníci už lidem podali přes 310 000 dávek vakcín.

Většinou lidé hlásí očekávané potíže, které jsou popsány v oficiálních dokumentech k vakcínám. SÚKL upozorňuje, že se jedná o podezření, a ne o prokázané nežádoucí účinky. Projevy, které lidé po podání vakcíny měli, nemusí s očkováním souviset.

11:04

V hradeckém kraji přibylo za 24 hodin 1103 nákaz, před týdnem 952. V šíření nákazy je na tom v ČR opět nejhůř okres Trutnov.

11:02

Srbsko naočkovalo proti koronaviru již více než půl milionu lidí. S odvoláním na vládní data o tom informovala agentura Tanjug, podle níž je Srbsko v počtu podaných vakcín na milion obyvatel druhé v Evropě.

Podle premiérky se Srbsku vyplácí politika, která nehledí na zemi původu objednaných očkovacích látek. Srbské úřady dosud registrovaly k použití americko-německý preparát firem Pfizer a BioNtech, ruský Sputnik V a také látku čínské farmaceutické společnosti Sinopharm.

11:01

Úřady ve Spojených státech od začátku epidemie nahlásily více než 450 tisíc úmrtí spojených s nemocí covid-19. Ukazují to databáze Univerzity Johnse Hopkinse a deníku The New York Times, v nichž po středě přibylo kolem 3800 smrtelných případů. Růst americké bilance obětí za poslední dny mírně zpomalil, nová šéfka Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí ovšem varovala před dopady nových variant viru.

10:57 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Příhraniční regiony jsou v současné době nejpostiženější. Je jednoznačně třeba, aby občané věděli, že pohyb osob mezi těmito kraji a zbytkem republiky situaci zhoršuje a do podobně těžké situace se kvůli tomu mohou v budoucnu dostat i další nemocnice v republice," řekl Blatný.

10:54 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Dokud jsou k dispozici národní zdroje, nebude Česko žádat o pomoc německou stranu. Tamní nemocnice jsou podle ministra Blatného rovněž přetížené, některé jsou na tom i hůře než nemocnice v Karlovarském kraji.

10:52 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Ve spolupráci s národním lůžkovým dispečinkem jsme se dohodli, že budeme transportovat pacienty takovým způsobem, aby byla zajištěna kapacita v nemocnicích Karlovarského kraje," řekl Blatný. S vedením nemocnice se domluvili na krocích, které by měly nemocnici ulevit. Jednat by se mělo o posílení personálu o tři lékaře interny, častější provoz vrtulníků, které pacienty z přetížených nemocnic transportují nebo převozu německých pacientů, kteří se léčí v českých nemocnicích, do Německa.

10:48 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"V současné době je kapacita v německých nemocnicích podobná, některé jsou i přetíženější. Převoz několika pacientů by situaci nevyřešil," řekl ministr Blatný při návštěvě chebské nemocnice.

10:18

Na jižní Moravě přibylo za poslední den 856 potvrzených případů covidu-19 a 12 úmrtí s nemocí. Ubyli tři hospitalizovaní s nákazou, je jich 546.

10:10

V Plzeňském kraji přibylo ve středu 775 případů koronaviru, což je letos druhý nejvyšší denní nárůst. Očkováno bylo zatím 13 397 lidí, 875 i podruhé.

09:58

V Pardubickém kraji ve středu přibylo 604 nakažených lidí. Od jara se nakazilo 54 425 lidí. Nejvyšší denní přírůstek byl 6. ledna s 1118 nakaženými.

09:54

V Libereckém kraji přibylo za středu 417 nových případů koronaviru, o pět víc než před týdnem. Přibývá i pacientů ve vážném stavu v nemocnicích.

09:45

Karlovarský kraj dostal tento týden vyšší dodávku vakcíny proti covidu-19, bude moci očkovat více seniorů starších 80 let. Kromě dvou boxů vakcíny firmy Pfizer s 2000 dávkami obdržela Karlovarská krajská nemocnice ještě 400 dávek vakcíny od Moderny. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Karlovarský kraj proto chystá zvýšit kapacity i počet očkovacích center.

09:23

Od pondělí se mění pravidla pro cestování do Švýcarska a Lichtenštejnska. Nutný bude negativní PCR test a desetidenní karanténa. Přijíždějící musí zároveň vyplnit registrační formulář.

09:01

Ve Zlínském kraji přibylo za středu 255 potvrzených nákaz nového koronaviru. Je to o 20 méně než v úterý, také o 76 případů méně než minulou středu.

08:58

V Olomouckém kraji bylo ve středu potvrzeno 394 nákaz koronavirem, ve srovnání s minulým týdnem o 63 méně. Středeční počet je nejnižší tento týden.

08:42

Ve středu přibylo v Karlovarském kraji 777 případů koronaviru, je to třetí nejvyšší nárůst od začátku epidemie. S nemocí covid-19 se léčí 5840 lidí.

08:35

Ve středních Čechách přibylo ve středu 1311 nakažených koronavirem. Ve srovnání s předešlou středou je to téměř o 130 více, ale méně než toto úterý.

08:32

Počet nových případů koronaviru v Česku stoupá. Ve středu laboratoře odhalily 9567 nakažených, což je o téměř 1100 více než před týdnem. Proti úterý je nárůst vyšší zhruba o 400. Nemocniční péči vyžadovalo ve středu 5811 pacientů s covidem-19, což bylo podle aktualizovaných dat na webu ministerstva zdravotnictví v mezitýdenním srovnání zhruba o 250 pacientů méně. Proti předchozímu dni činil pokles asi 180. Ve vážném stavu je 985 pacientů.

Od začátku epidemie byl nový koronavirus v Česku potvrzen u 1 013 352 lidí. V současné době se s nákazou potýká asi 94 500 lidí. Počet zemřelých stoupl na 16 826.

08:25

V Praze ve středu přibylo 956 případů koronaviru, o 89 víc než o týden dřív. Počet nakažených od začátku epidemie se blíží 112 000, zemřelo 1481 lidí.

07:45

Mezinárodní tým navštívil místa spojená s propuknutím epidemie včetně tržiště ve Wu-chanu, kde se virus poprvé objevil, a laboratoře virologického institutu, jehož vědci čelí podezření, že jim koronavirus unikl ven:

07:28

Epidemický index PES stoupl ze 70 na 71 bodů. Reprodukční číslo se po úterním poklesu vrátilo nad 1,0, stoupl i počet nakažených za posledních 14 dní.

07:10

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejní tento čtvrtek na webu informace o tom, kolik zatím dostal hlášení o možných nežádoucích účincích očkování proti covidu-19. Ústav chce informace zveřejňovat pravidelně každý čtvrtek.

06:53

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) byl přednostně očkován proti covidu-19. "Protože zbyly nějaké dávky a protože za to celé tady zodpovídám, za zajištění vakcinace celého kraje," uvedl Vondrák na otázku, proč vakcínu dostal. Přednostní očkování potvrdili i ředitelé pražské a moravskoslezské policie Tomáš Lerch a Tomáš Kužel. Informaci přinesl server iRozhlas.cz.

Vondrák trvá na tom, že to bylo správné rozhodnutí. "Dostali jsme dodávky, otevřené, které měly expirační dobu. A bylo mi nabídnuto ze strany záchranné služby, že bychom měli provést proočkování těch, kteří se o to celé starají, že tady je možnost proočkovat úzké vedení krizového štábu. Tak jsem na to kývnul. Já jsem to nechtěl, ale protože jsem se domníval, že je to racionální, a racionální to je, tak jsem na to přistoupil. A nemám zájem se tady v tomto obhajovat," řekl.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák
Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák | Foto: ČTK
06:46

Už příští pondělí by měla do Česka dorazit první dodávka vakcíny AstraZeneca, která byla minulý týden schválena.

06:32 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navštíví tento čtvrtek chebskou nemocnici, která se v posledních týdnech potýká s kritickým nedostatkem lůžek pro nové pacienty s covidem-19. I přes transporty do nemocnic a zdravotnických zařízení v regionu i v jiných krajích počet pacientů výrazně neklesá. Chebsko je i okresem s nejvyšším počtem nových případů koronaviru za poslední týden.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný. | Foto: Jakub Plíhal
06:25

Německé laboratoře v uplynulém dni potvrdily dalších 14 211 nakažených a 786 úmrtí v souvislosti s covidem-19. S odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA. Ve zhruba 83milionovém Německu se od počátku epidemie potvrdilo bezmála 2,3 milionu infekcí; téměř 60 000 pacientů komplikacím spojeným s covidem-19 podlehlo.

21:37

Pro příjezd do Česka ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, kam budou od 5. února podle nové cestovatelské mapy patřit například Slovensko, Británie, Španělsko, Portugalsko, pobaltské země, Slovinsko nebo Irsko, bude do 14. února stačit místo PCR testu antigenní test. O zavedení přechodného období informovalo ministerstvo zahraničních věcí na svém webu. Na změnu upozornila televize Nova. V pondělí ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že od pátku bude nutné mimo jiné mít při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem PCR test, nikoliv antigenní.

21:25

Rakouská spolková země Tyrolsko by se měla na měsíc zcela izolovat od zbytku světa. Vyzvala k tomu dnes viroložka a poradkyně rakouské vlády Dorothee von Laerová, která působí na univerzitě v Innsbrucku. V Tyrolsku se šíří takzvaná jihoafrická mutace koronaviru. Podle listu Die Presse už rakouské ministerstvo zdravotnictví skutečně prověřuje možnosti, jak by bylo možné omezit pohyb.

21:16

Prezident USA Joe Biden je ochoten ke kompromisu při jednání o balíku pomoci Američanům v době epidemie, ale trvá na tom, že je třeba rozhodnout rychle. V sázce je suma 1,9 bilionu dolarů (41 bilionu korun), které prosazuje Biden, avšak republikáni ji považují za přemrštěnou.

20:40

Lidé po celé Británii dnes večer u prahů svých domů, v oknech či na balkonech tleskali na počest veterána Toma Moorea, který v úterý zemřel ve věku sta let. Moore se proslavil minulý rok, kdy uspořádal sbírku na pomoc britskému zdravotnickému systému NHS. Vybral 33 milionů liber (zhruba 970 milionů Kč). K akci Potlesk pro Toma se dnes připojil i britský premiér Boris Johnson, informovala agentura Reuters.

20:25

Vakcína proti covidu-19 se stala předmětem politického boje opozice a autoritářské vlády ve Venezuele, která se už několik let potýká s ekonomickou, humanitární i politickou krizí. Tato jihoamerická země má slíbeno 1,4 milionu až 2,4 milionu dávek vakcíny od firmy AstraZeneca v rámci programu COVAX Světové zdravotnické organizace (WHO), musí však za ně zaplatit do úterka. Informovala agentura Reuters.

Madurova vláda ale nemá přístup k venezuelským financím v některých zahraničních bankách, kde jí zdroje kvůli porušování lidských práv a principů demokracie zmrazily USA, Portugalsko a Británie. Tyto finance ale může použít opoziční lídr Juan Guaidó, jehož šest desítek zemí od roku 2019 uznalo za prozatímního prezidenta Venezuely do svobodných voleb.

Guaidó dnes prohlásil, že venezuelské finance v USA by mohly být na zaplacení vakcíny použity, ale že Madurova vláda s ním nechce na očkovací kampani spolupracovat. "Problém nejsou fondy, ale diktátorská propaganda," řekl. Vyjádřil též pochybnosti stran schopnosti Madurova kabinetu distribuovat vakcínu, která musí být uchovávána při nízkých teplotách.

Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó
Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó | Foto: Reuters
20:24

Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 26 362 nových případů nákazy koronavirem. Přírůstek infikovaných je jen těsně pod letošním maximem 26.916 nakažených za den z minulé středy, píše agentura Reuters. S covidem-19 za poslední den zemřelo ve francouzských nemocnicích 357 pacientů, v úterý to bylo 404 zemřelých.

Přes stále přísnější omezení pohybu osob se situace ve Francii nezlepšuje. Sedmidenní průměr nových případů, který vyrovnává rozdíly jednotlivých dní, převyšuje 20 000 nových případů na den už od 23. ledna. Na konci prosince to přitom bylo přibližně 13 000.

19:55

Žádný test na covid-19 dostupný v ČR není oficiálně výrobcem určen pro domácí použití. I testovací sady, které lze volně koupit v lékárně nebo na internetu, musí používat zdravotníci. Informace dnes zazněly na jednání sněmovního podvýboru pro zdravotnictví od zástupkyň Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Test na covid-19 hrazený z veřejného zdravotního pojištění mohou lidé absolvovat na 200 testovacích místech jednou za tři dny. Přesnější PCR test je určen pro lidi s příznaky nebo po rizikovém kontaktu, žádanku vystaví lékař nebo hygienická služba.

"Nikdo netvrdí, že by to nezvládl i někdo jiný. Ale nemůžeme jít přes to, co deklarují výrobci," uvedla pověřená ředitelka SZÚ Barbora Macková. Podle ředitelky SÚKL Ireny Storové může jen výrobce požádat o to, aby ústav udělil výjimku pro použití laikem v ČR. Zákon o zdravotnických prostředcích podle ní požaduje, aby měl výrobek potřebné certifikáty. Výjimku je možné udělit, pokud by je byl schopen získat.

19:35

Hygienici v jižních Čechách zaznamenali dnes 453 nových případů koronaviru, o 102 méně než minulou středu. Nově se vyléčilo 444 lidí, 14 jich zemřelo.

19:26

Česko má objednané vakcíny proti covidu-19 pro 11 milionů osob. Navýšené byly objednávky od firem Moderna a Pfizer/BioNTech, která dodá trojnásobek, tedy vakcínu až pro šest milionů lidí. Na dnešním jednání podvýboru výboru pro zdravotnictví ve sněmovně to řekla koordinátorka očkování Kateřina Baťhová. Dnes podle ní navíc firma AstraZeneca upřesnila, že v únoru místo očekávaných 81.000 dávek dodá 130.000 dávek.

19:26

Slovensko na 14 ze současných deseti dnů prodlouží karanténu pro lidi, kteří přijedou ze zemí považovaných kvůli koronaviru za rizikové, tedy i z Česka. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Opatření souvisí s výskytem nakažlivější mutace koronaviru. Karanténa bude prodloužena i pro obyvatele, kteří přišli do kontaktu s infikovaným. Ukončit ji ale bude možné předčasně absolvováním PCR testu s negativním výsledkem na koronavirus.

19:03

Přehled dnešních událostí z domova:

 • Komunisté nevidí důvod pro další prodloužení nouzového stavu. Vláda nesplnila podmínky KSČM pro předchozí hlasování ve sněmovně, strana tedy neuvažuje o definování nových, za kterých by žádost vlády mohla podpořit.
 • Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku za celou epidemii přesáhl jeden milion. V úterý přibylo 9057 nakažených, zhruba o 130 méně než před týdnem
 • Hodnota protiepidemického systému PES se dnes po předchozích dvou dnech vrátila ze 73 na 70 bodů. Důvodem je pokles zjednodušeného reprodukčního čísla pod 1
 • Šéf Senátu Vystrčil je opět v preventivní karanténě kvůli koronaviru. Důvodem je kontakt jeho blízkých spolupracovníků s osobou s nemocí covid-19
 • Očkována proti covidu-19 byla dosud asi pětina seniorů starších 80 let. Situace se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v regionech liší, očkovaných jich je v krajích od deseti do 30 procent. Zdravotníků už bylo očkováno přes 50 procent a projevilo se to už i na jejich nákazách
 • Pravidelně se antigenními testy na covid-19 nechává testovat asi 800 000 lidí. Zhruba stejný počet lidí absolvovalo takový test jednou
 • Školy budou i v příštím týdnu pokračovat v současném režimu, kdy se většina žáků učí na dálku z domova. Kdy se žáci do škol vrátí, je zatím nejasné
 • Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula by se na úřad, který na konci října opustil, nechtěl vracet. Ke spekulacím o tom, že by měl z funkce ministra odejít jeho nástupce Jan Blatný (za ANO), řekl, že tato pozice je nyní spíše za trest a zřejmě neexistuje člověk, který by ji chtěl
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) poletí v pátek s expertním týmem na koronavirus do Maďarska. Bude jednat se svým protějškem Viktorem Orbánem, tématy budou očkování, maďarské zkušenosti s ruskou vakcínou Sputnik V či lék bamlanivimab, který podle úterního Babišova vyjádření Česká republika nakoupí
 • Z důvodu přetížených nemocnic a nedostatku zdravotníků nařídí Karlovarský kraj asi 100 zdravotním sestrám pracovní povinnost. Nemocnice a další zdravotnická zařízení, která pečují o pacienty s covidem-19, jsou za hranou své personální kapacity
 • Proti novému koronaviru bylo dosud očkováno kolem 3500 policistů a občanských zaměstnanců Policie ČR z celkových zhruba 40 000. Většina z nich dostala vakcínu při zátěžovém testu vakcinačního centra v Brně
18:52

 On-line systém ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) pro podávání žádostí do programů COVID gastro uzavřené provozovny nebo COVID nájemné nebude od dnešních 23:00 hodinu fungovat. Čeká ho údržba a instalace nové verze. Resort to uvedl na úvodní stránce vstupu do systému. Poslední plánovaná odstávka se uskutečnila z pátku na sobotu v noci, kdy podnikatelé nemohli systém používat šest hodin.

18:26

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je opět v preventivní karanténě kvůli koronaviru. Důvodem je kontakt jeho blízkých spolupracovníků s osobou s nemocí covid-19. ČTK to dnes oznámila tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Dobrovolnou karanténu Vystrčil podstoupil už na přelomu listopadu a prosince, nákaza se u něj nepotvrdila.

"Zpráva přichází v nejméně vhodnou dobu, ochrana veřejného zdraví je však na prvním místě," uvedl Vystrčil ke své nové karanténě. "V rizikovém kontaktu jsem sice nebyl a cítím se naprosto zdráv. Kvůli svému okolí však nechci nic podcenit. Do normálního režimu se vrátím, až v dostatečném časovém odstupu podstoupím test," dodal.

18:15

Nová pravidla pro pendlery začnou v Rakousku platit ve středu 10. února. Jednou týdně se budou muset testovat, nutná bude také registrace.

18:15

První dávku vakcíny proti covidu-19 už v Británii dostalo více než deset milionů lidí. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu britské vlády. Podle oficiálních dat se v Británii, která má zhruba 67 milionů obyvatel, koronavirem od počátku epidemie nakazilo 3,87 milionu osob. Statistický úřad ale dnes uvedl, že se nakazit mohlo až deset milionů Britů.

Británie začala jako první evropská země očkovat proti covidu-19 už 8. prosince. Schválené má tři vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Všechny se podávají ve dvou dávkách v rozmezí několika týdnů.

18:02

Z důvodu přetížených nemocnic nařídí Karlovarský kraj 100 zdravotním sestrám pracovní povinnost. Chce otevřít další lůžka pro pacienty s covidem.

18:02

Léčebné lázně Bohdaneč na Pardubicku požádaly o ochranu před věřiteli, soud tento týden tříměsíční moratorium schválil. Důvodem žádosti jsou dopady koronavirových opatření. V jejich důsledku se lázně dostaly do finančních problémů. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Opatření proti šíření koronaviru podle lázní vedla k poklesu poptávky klientů o léčebnou péči a tím snížení tržeb. Moratorium lázním umožní překlenout nepříznivý finanční stav a soustředit se na stabilizaci společnosti, uvedly lázně v žádosti.

16:53

KSČM nevidí důvod pro prodloužení nouzového stavu po 14. únoru, řekl Filip. Vláda nesplnila podmínky komunistů, nevidí tedy důvody stanovovat nové.

16:34

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček očekává další jednání o prodloužení nouzového stavu s KSČM i dalšími stranami. Kdyby nebyl prodloužen, byla by to katastrofa, uvedl.

16:18

Předseda komunistů Vojtěch Filip po jednání s premiérem Babišem zopakoval, že nemůže garantovat podporu KSČM pro další prodloužení stavu nouze. Postup posoudí v pátek výkonný výbor strany.

15:04

Do Libereckého kraje dnes dorazilo prvních 500 dávek vakcíny od společnosti Moderna. Očkovat se s ní začne zřejmě až v pátek v domovech s pečovatelskou službou. Je třeba připravit očkovací centra, řekl krajský radní pro zdravotnictví a koordinátor očkování Vladimír Richter (ODS). Do konce února by podle něj měl kraj dostat 5000 dávek Moderny a použít je chce především k očkování dalších seniorů a pracovníků v sociálních službách.

14:59

Školy budou i příští týden pokračovat v současném režimu s výukou na dálku. Kdy se žáci vrátí do lavic, bude záležet na epidemii, řekla mluvčí ministerstva školství.

14:58 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) poletí v pátek s expertním týmem na koronavirus do Maďarska. Bude jednat se svým protějškem Viktorem Orbánem, tématy budou očkování, maďarské zkušenosti s ruskou vakcínou Sputnik V či lék bamlanivimab, který podle úterního Babišova vyjádření Česká republika nakoupí. Předseda vlády cestu dnes avizoval na Twitteru, informoval o ní též web Lidovky.cz.

15:33

Očkována proti covidu-19 byla dosud asi pětina seniorů starších 80 let. Situace se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v regionech liší, očkovaných jich je v krajích od deseti do 30 procent. Zdravotníků už bylo očkováno přes 50 procent a projevilo se to už i na jejich nákazách. Lidé nad 75 let mají podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška padesátiprocentní pravděpodobnost, že při nákaze budou ve vážném stavu, který si vyžádá hospitalizaci. Informace dnes zazněly na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Celkově jsou v Česku proočkována asi tři procenta populace, což podle ministra Blatného je srovnatelné s většinou zemí EU. Ve věku nad 80 let bylo očkováno 84 000 lidí, se zájmem o vakcínu se jich registrovalo přes 200 000, tedy zhruba polovina. Dalších asi 30 000 očkovaných lidí bylo ve věku 65 až 80 let.

14:46

Německo dnes vyslalo pomoc Portugalsku, jehož nemocnice jsou přeplněné kvůli epidemii covidu-19. Součástí pomoci je tým 26 lékařů a zdravotníků německé armády, napsala agentura Reuters. Ti v zemi zůstanou alespoň tři týdny. Portugalsko nyní zaznamenává nejvyšší denní přírůstky nákazy koronavirem na milion obyvatel v Evropě.

Podle agentury Reuters se portugalské nemocnice nacházejí blízko kolapsu a sanitky někdy musí čekat na příjem pacientů v nemocnicích i několik hodin. Ve srovnání s víkendem, kdy země uvedla, že má pro pacienty s nemocí covid-19 pouze sedm lůžek na jednotkách intenzivní péče, se obsazenost mírně snížila. Několik pacientů ve vážném stavu se nabídly z Portugalska přijmout také Rakousko a Španělsko.

14:47

Nemocnice sv. Kříže na pražském Žižkově zřídila místo pro očkování proti covidu-19, zatím však čeká na očkovací látku, sdělil mluvčí nemocnice Radek Pešout. V metropoli je devět státních očkovacích center ve velkých nemocnicích, zvláštní očkovací místa pak zřizují například některé městské části. Vláda také před časem schválila vybudování velkého centra v hale O2 universum v Libni.

14:30

Izrael dál rozšiřuje svou očkovací kampaň proti covidu-19. Očkovat se od čtvrtka může nechat každý občan starší 16 let, sdělilo dnes izraelské ministerstvo zdravotnictví. Vakcínu od firem Pfizer a BioNTech dosud podle agentury Reuters dostalo na 35 procent izraelské populace.

Izrael je světovým lídrem v očkování proti covidu-19. V poslední době však ochota k očkování v Izraeli výrazně oslabila, potvrdily podle agentura DPA zdravotní pojišťovny Meuhedet a Maccabi. Jestliže v minulém měsíci se nechalo očkovat často přes 200 000 lidí denně, v posledních dnech to bylo jen něco přes 100 000.

14:29

Pravidelně se antigenními testy na covid nechává testovat asi 800 000 lidí. Zhruba stejný počet lidí absolvoval test jednou, řekl ředitel ÚZIS Dušek.

14:17

Radnice v Jablonci nad Nisou testuje na koronavirus své pracovníky. Díky tomu se daří nakažené včas zachytit a udržet úřad v chodu s minimálními absencemi. Testovací přístroj za 25 000 korun pořídil magistrát druhého největšího města v Libereckém kraji loni v listopadu. Úředníky testuje jednou týdně. S přístrojem pracují pouze členové oblastního spolku Českého červeného kříže, kteří jsou proškoleni, řekla dnes mluvčí radnice Jana Fričová.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radnice Jablonce nad Nisou
13:46

Sasko s Bavorskem jsou i přes složitou epidemickou situaci připraveny přijmout české pacienty s nemocí covid-19, pokud o to Česká republika požádá. Saská a bavorská vláda a také německé nemocnice k tomu ČTK sdělily, že žádnou takovou žádost neobdržely. Obě spolkové země spolu s tamními nemocnicemi rovněž shodně uvádějí, že prozatím není důvod, aby i Německo využilo obdobnou nabídku z Česka a překládalo německé pacienty ze svých vytížených nemocnic na kliniky v českém pohraničí.

O německou pomoc stojí Karlovarský kraj, jehož nemocnice jsou na kapacitních limitech a který hraničí s Bavorskem i Saskem. V pondělí proto vyzval českou vládu, aby se na Německo obrátila, což ale premiér Andrej Babiš odmítl. "Také v Bavorsku jsou nyní nemocniční kapacity na svých limitech, obzvláště pak v pohraničí. I tak nadále platí nabídka bavorské vlády podle možností pomoci české straně," řekla Eva-Maria Ungerová, která je mluvčí úřadu bavorské vlády. "Doposud jsme z české strany žádnou konkrétní žádost o pomoc neobdrželi," poznamenala.

13:29

Neregistrujte se na antigenní testy na více místech najednou, upozorňuje tým Chytré karantény.

12:51

Agentura DPA zase ve svém článku rozebírá možné důsledky uzavření hranic mezi Německem a Českem. Píše o strachu z "nebezpečného" českého souseda, ale také o tom, že Německo potřebuje české pendlery.

Mnoho odvětví je v Sasku a Bavorsku skutečně odkázáno na pracovní síly z Česka a zcela v popředí je právě zdravotnictví. Na českých pracovnících ale staví také hotelnictví, gastronomie, turismus, maloobchod, průmysl nebo logistika, vyjmenovává DPA.

"Ale zároveň v Německu sílí strach z 'nebezpečného souseda' Česka," podotýká DPA. Právě bavorský příhraniční region v sousedství s ČR je považován za ohnisko pandemie v Německu a úřady nevylučují souvislost s blízkostí hranice. V Sasku proto musí pendleři předkládat negativní test na covid dvakrát týdně a v Bavorsku dokonce každých 48 hodin. "Víme o prvních výpovědích, protože pracovníci už to nesnesou," říká šéf Obchodní a hospodářské komory v Chamu Richard Brunner.

12:53

Matrika v Pardubicích eviduje v lednu stoprocentní nárůst počtu zemřelých proti stejnému období loni. Počet úmrtí výrazněji stoupá od loňského podzimu.

12:49

Epidemické situaci v České republice se dnes podrobněji věnují významné tiskové agentury. Reuters po překonání milionu nakažených označuje Česko za jednu ze zemí nejhůře zasažených pandemií covidu-19. V Evropě mají vyšší počet nakažených v přepočtu na obyvatele za posledních 14 dní jen Portugalsko a Španělsko, poukazuje Reuters na data Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Počet zemřelých také patří mezi nejvyšší v Evropě, píše agentura a uvádí, že od začátku září vzrostl počet úmrtí na covid-19 v ČR na 39násobek.

12:47

Nová pravidla kurzarbeitu by měla sněmovna schválit podle návrhu poslankyň ANO a KSČM Jany Pastuchové a Hany Aulické Jírovcové. Přijetí návrhu dnes plénu doporučil sociální výbor navzdory nesouhlasu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Maláčová podpořila ministerskou úpravu podanou Romanem Sklenákem (ČSSD). Na postoji k ní se členové výboru neshodli. O podobě nových pravidel zkrácené práce by mohla sněmovna hlasovat už za týden.

12:37

Policie dnes před polednem nechala vypnout lyžařský vlek v areálu Vaňkův kopec nedaleko Ostravy, kde se konala protestní akce iniciativy Chcípl PES proti vládním opatřením. Jednoho z organizátorů Jakuba Olberta policisté krátce zadrželi, po dohodě s jeho kolegy jej propustili. Areál je v provozu asi týden. Provozovatel Martin Kafka se k protestu připojil. Po povinném uzavření lyžařských areálů se dostal do ekonomických problémů, když musel sehnat 450 000 korun na zaplacení účtu za elektřinu.

12:30

Laboratoř testující na covid-19 má u 99 vzorků z Ústeckého kraje podezření na britskou mutaci. Národní referenční laboratoř je zatím nezpracovala.

12:25

V Plzeňském kraji přibylo v úterý 644 nově prokázaných případů koronaviru, o 133 víc než v pondělí. Očkováno bylo 13 346 lidí, 557 i podruhé.

12:19 Jan Hamáček

"Neprodloužení nouzového stavu by znamenal kapitulaci. Stále platí, že zdravotnictví je na okraji kapacit. Systém to zvládá, ale varujeme před tím, abychom tu situaci nepodceňovali. Situace je horší než na jaře a je i horší než na podzim, tehdy jsme měli větší rezervy," řekl ministr vnitra Jan Hamáček po jednání krizového štábu. 

12:09

Slovensko od pondělí otevře mateřské školy, základní školy pro žáky prvního stupně a střední školy pro studenty posledních ročníků, rozhodla vláda. Zároveň bude až na výjimky povinná práce zaměstnanců z domova. Rozhodla o tom vláda, řekli ministři školství, zdravotnictví a sociálních věcí. 

"Vzdělávání mladých lidí je velmi důležité a nemůže být dlouhodobě přerušeno," řekl ministr školství Branislav Gröhling. Otevření části škol na Slovensku nastane navzdory tomu, že počet hospitalizovaných s covidem-19 zůstává vysoký.

12:08 Jan Hamáček

S převozem pacientů s covidem z přetížených nemocnic v Karlovarském kraji bude pomáhat se svými vrtulníky Letecká služba Policie ČR, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

11:58

Proti novému koronaviru bylo dosud očkováno kolem 3500 policistů a občanských zaměstnanců Policie ČR z celkových zhruba 40 000. Většina z nich dostala vakcínu při zátěžovém testu vakcinačního centra v Brně. Ze 14 krajských policejních ředitelů jsou očkováni tři. Údaje na webu zveřejnila mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Proti novému koronaviru se v Česku očkuje od 27. prosince. Zdravotníci od té doby aplikovali podle posledních údajů téměř 295 000 dávek vakcíny.

11:43

Ministerstvo průmyslu a obchodu ještě upravuje program COVID sport III Lyžařská střediska. Výzvu k němu by mělo vyhlásit zřejmě příští týden, původně to avizovalo během ledna.

11:42 Maláčová DVTV

Nová pravidla kurzarbeitu by měla sněmovna schválit podle návrhu poslankyň ANO a KSČM, doporučil výbor. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) byla proti, podporuje jinou úpravu.

"Jak je možné, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) rozhazuje miliardy na daňové úlevy pro bohaté a záchrana životů jí nevoní? Kolik lidí zkrachuje nebo zemře proto, že ministryně financí je skeptická k motivování lidí?" napsala na Twitteru Maláčová.

11:37

Premiér Babiš poletí v pátek s expertním týmem na koronavirus do Maďarska. Bude jednat se svým protějškem Orbánem o očkování či léku bamlanivimab.

11:35

Jihočeský kraj chce v případě potřeby nabídnout testování na koronavirus pro lidi, kteří dojíždějí za prací do Rakouska. Nemocnice v regionu by pendlerům nabídly termíny. Novináře o tom v tiskové zprávě informoval jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

11:28

Vakcína od firmy AstraZeneca nejenže poskytuje naočkovanému ochranu před onemocněním covid-19, ale také možná potlačuje přenos koronaviru na lidi v jeho okolí. Nasvědčují tomu výsledky bádání vědců z Oxfordské univerzity, která se na vývoji očkovací látky podílela.

10:59

Laboratoře v Ústeckém kraji potvrdily za úterý 566 nových případů koronaviru, o 60 víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Do regionu má dnes dorazit první dodávka vakcín od firmy Moderna. Řekla to Jana Mrákotová, mluvčí Krajské zdravotní, pod niž patří ústecká Masarykova nemocnice. V této nemocnici je krajské distribuční centrum vakcín.

10:11

Rodiče jedné z žákyň podali žalobu na Masarykovu základní a mateřskou školu v Českém Těšíně na Karvinsku. Vadilo jim, že dcera musí celý den ve škole nosit roušku, což podle nich ohrožuje její zdraví. 

09:53

Srbské úřady udělily v loňském roce desítky pokut ve výši 50 000 dinárů (přes 11 000 korun) lidem bez domova, kteří porušili přísný zákaz vycházení. Informoval o tom server Balkan Insight, který se odvolává na pracovníky pečující o lidi v nouzi jakož i jednotlivé soudní verdikty.

"Vím o více než deseti lidech, kteří kvůli tomu dostali pokutu, počty jsou ale daleko vyšší, jelikož bezdomovci to nenahlašují," řekla Milica Jocičová z nevládní organizace ADRA, jež v Srbsku pracuje s lidmi bez domova. "Soudy je potrestaly navzdory tomu, že všichni oficiálně vypověděli, že jsou bez domova a nemají kam jít."

09:41

Česko je na prvním místě v EU v poměrném počtu nakažených covidem-19, ve světě je druhé za Andorrou. Podle počtu mrtvých je Česko v přepočtu ve světě páté.

09:32

Plně naočkovaná proti covidu-19 je zatím více než třetina zdravotníků ze Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Druhou dávku vakcíny dostali minulý týden. Postupně se chodí očkovat i další zdravotníci. O očkování dosud projevilo zájem zhruba 70 procent z asi 360 zdravotníků krajské záchranné služby, řekl ve středu její ředitel Josef Valenta. V regionu začalo i očkování mezi profesionálními hasiči, zatím se však týká pouze členů mobilního odběrového týmu.

11:19

V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 655 nakažených koronavirem. Je to podobný přírůstek jako v pondělí, kdy bylo pozitivně testováno 606 lidí. Ve srovnání s minulým úterý je ale pokles nakažených o čtvrtinu nižší. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

09:26

Ve Středočeském kraji přibylo v úterý 1461 nakažených koronavirem. Je to o více než 200 případů více než za předešlé úterý a nejvíce od 13. ledna.

09:22

V úterý potvrdily testy v Karlovarském kraji 537 koronavirových nákaz, je to o 30 více než před týdnem. Vakcínu proti nákaze už dostalo 4402 lidí.

08:50

Ve Zlínském kraji přibylo za úterý 273 potvrzených nákaz nového koronaviru. Je to o 32 méně než v pondělí, také o 117 případů méně než minulé úterý.

08:42 Ilustrační foto.

Úterní testy v Praze potvrdily 951 nových případů covidu, stejně jako před týdnem. Od začátku epidemie se v Praze prokazatelně nakazilo 110 800 lidí.

08:34

Laboratoře v Libereckém kraji odhalily dalších 420 nakažených koronavirem, je to o 75 méně než před týdnem. Vakcínu proti nákaze už dostalo 6851 lidí.

08:24

V Česku je za necelý rok přes milion případů covidu-19. Prvních 500 000 lidí se nakazilo za téměř devět měsíců, druhých za dva měsíce a týden.

08:22

V Královéhradeckém kraji se nákaza covidem-19 šíří nejrychleji na Trutnovsku. Za sedm dní tam přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel asi 1038 případů.

08:18

Respirátory třídy FFP2 a vyšší, na které se ode dneška na dva měsíce nevztahuje daň z přidané hodnoty (DPH) 21 procent, některé internetové obchody a lékárny zlevnily. Někteří prodejci snížili cenu i víc, než kdyby jen odečetli daň. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Snížením daně chce vláda zlepšit dostupnost respirátorů třídy FFP2 jako ochranného prostředku proti nákaze novým koronavirem. Zvažuje je povinně zavést v obchodech nebo veřejné dopravě, kde je zatím jen doporučuje.

08:18

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku za celou epidemii přesáhl jeden milion. V úterý přibylo 9057 nakažených, zhruba o 130 méně než před týdnem. Podíl zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů byl ale zhruba stejný jako předchozí úterý, a to 29,1 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Množství hospitalizovaných v úterý oproti předešlému týdnu kleslo o zhruba čtyři stovky na 5811, z nichž asi 1000 je ve vážném stavu.

08:08

Na jihu Moravy přibylo za poslední den 738 potvrzených případů nemoci covid-19 a osm úmrtí. Ubyli dva hospitalizovaní pacienti s nákazou, je jich 549.

07:37

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 9705 nových nákaz koronavirem, čímž se jejich celkový počet od začátku pandemie zvýšil na 2 237 790. Úmrtí lidí trpících nemocí covid-19 přibylo 975; nyní jich země registruje 58 956. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI).

07:00

Protiepidemický systém PES po dvou dnech klesl ze 73 na 70 bodů. Důvodem je pokles reprodukčního čísla pod 1. Mírně se zlepšily i další tři parametry.

06:47

V Evropě běžně v lednu a únoru vrcholí chřipková epidemie. Zdravotní stav tisíců lidí vyžaduje hospitalizaci a někteří z nich nemoci podlehnou. Na začátku letošního roku však počet pacientů s těžkou chřipkou klesl téměř na nulu. Mohou za to opatření proti šíření koronaviru.

06:30

Takzvaná britská mutace se minimálně od začátku prosince loňského roku vyskytuje i v Česku. Kromě toho odborníci popsali také jihoafrickou a brazilskou mutaci. U jihoafrické mutace jsou podle Prymuly výsledky ještě výrazně horší. Kvůli mutacím se může stát, že se budou očkovací látky podobně jako u vakcíny na chřipku každoročně měnit.

"Vakcína se opravdu může dostat do podoby, v které byla vakcína chřipková, kdy si změny vyžadují to, aby vakcína byla připravována individuálně na každou sezonu. Může se stát, že to opravdu bude jednou za rok, protože mutace viru budou tak rozsáhlé," uvedl Prymula.

06:25

Data z Velké Británie podle Prymuly ukazují, že mutace koronaviru snižuje účinnost vakcíny firmy Novavax, která zatím nebyla registrována pro použití v Evropské unii. "Tam, kde dominovala britská mutace, vidíme, že účinnost vakcíny, která byla obecně na 89 procentech, se snižuje o nějakých čtyři pět procent," řekl Prymula.

06:22

Mutace koronaviru snižují účinnost vakcín proti covidu-19. Možná se budou upravovat a už naočkované lidi bude nutné přeočkovat, řekl Prymula.

06:15

"To, že jsme si mysleli, že nějaký kontakt do 15 minut, by neměl být příliš rizikový, to už zdaleka také neplatí," řekl Prymula. Podle něj se lidé mohou nakazit i za několik sekund, pokud budou spolu bez roušek a někdo například kýchne.

Zároveň se ale podle Prymuly nedá jednoduše říci, co je v současnosti rizikový kontakt. Riziko ale zásadně snižuje to, pokud lidé mají roušku nebo respirátor. "Ukazuje se, že bariérová ochrana pomocí roušek má podstatně větší význam, než se na počátku myslelo," uvedl Prymula, který je nyní poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO).

06:10

Kvůli rozšíření nakažlivějších mutací koronaviru už neplatí, že rizikovým kontaktem je setkání lidí bez roušky na vzdálenost méně než dva metry po dobu 15 minut a více. Lidé se mohou nakazit i za několik sekund, řekl bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

06:00

Aktuálně.cz mapovalo situaci s covidem v okolních zemích, kde mají se zastavením šíření epidemie také velké problémy navzdory tomu, že i tam platí přísná opatření na omezení pohybu lidí. Nikde u sousedů není situace příliš dobrá, ovšem nejhorší je nadále v Česku. Nejvíce se nyní daří Rakousku, kde začínají opatření výrazně uvolňovat.

05:55

Experti Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří v čínském Wu-chanu pátrají po původu nemoci covid-19, dnes navštívili Wuchanský institut virologie. Informovala o tom agentura Reuters. Tým, který do Wu-chanu přijel v polovině ledna, po absolvování 14denní karantény v uplynulých dnech navštívil místní tržiště a nemocnice.

Po jízdě hustou ranní mlhu dorazil dnes tým WHO v čele s odborníkem Peterem Ben Embarekem k přísně střežené wuchanské laboratoři. "Těším se na velmi produktivní den, na setkání s klíčovými lidmi a pokládání všech důležitých otázek, které je nutné položit," uvedl člen týmu Peter Daszak při průjezdu do areálu.

05:35

Především o současném stavu epidemie v Česku a očkování pro covidu-19 bude dnes jednat Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Kabinet minulý týden rozhodl o zpřísnění některých koronavirových opatření a nedá se očekávat, že by štáb doporučoval některá omezení rozvolňovat. Kabinet za klíčové považuje snížit naplněnost nemocnic, v pondělí bylo v nemocnicích 5854 pacientů.

05:30

Na respirátory třídy FFP2 a vyšší se ode dneška na dva měsíce nevztahuje daň z přidané hodnoty (DPH) 21 procent. O změně v pondělí rozhodla vláda, podobný krok už dříve učinilo Rakousko. Kabinet chce zrušením daně dosáhnout toho, aby byly respirátory dostupnější. Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali vládu výrobci respirátorů.

22:16

Irsko se nyní potýká se třetí vlnou epidemie. Denní počty zemřelých, které ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje, nemusí obsahovat jen zemřelé za poslední den. V aktuálním čísle jsou zahrnuta i později hlášená úmrtí, například z konce ledna.

22:11

Irsko za posledních 24 hodin zaznamenalo 101 úmrtí lidí s covidem-19. To je dosud nejvyšší denní přírůstek. Celkem s covidem-19 zemřelo 3418 lidí.

21:41 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Jako první v EU nasadilo lék Německo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví studie ukazují, že by podávání těchto léků mohlo pomáhat při omezování množství viru v těle, což by mělo pozitivní vliv na průběh nemoci. Vedle Německa přípravek používají také v USA, Kanadě a Maďarsku.

21:41 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš řekl, že Česko vyjednalo první dodávku. Neupřesnil ale, kdy by měl lék do ČR dorazit ani v jakém množství. "Pomůže pacientům v prvním stádiu nákazy covid-19, aby se nedostali na JIP. Snižuje to riziko až o 80 procent," uvedl premiér. Lék funguje na bázi monoklonálních protilátek, které se vyrábějí v laboratoři a mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli. V USA lék schválil pro nouzové používání Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

21:21 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Česko koupí protilátku proti covidu-19 od americké společnosti Eli Lilly. Na twitteru to uvedl premiér Andrej Babiš. Lék nazvaný Bamlan má omezit množství viru v těle a zamezit tak těžšímu průběhu nemoci. Česko také jedná o nákupu jiného přípravku od farmaceutické firmy Regeneron.

19:25

Vakcína proti nemoci covid-19, kterou společně vyvinula Oxfordská univerzita a firma AstraZeneca, je tři měsíce po aplikaci výhradně první dávky účinná na 76 procent. Dosud nerecenzovaná studie ukázala, že účinnost přípravku je vyšší, pokud se druhá dávka aplikuje s větším odstupem, napsala agentura Reuters.

Podle Oxfordské univerzity výsledky studie podpořili rozhodnutí britské vlády prodloužit rozestup mezi dávkami na 12 týdnů, namísto původních tří až čtyř týdnů. Británie se tímto rozhodnutím snažila zajistit alespoň částečnou ochranu co největší části obyvatel, připomíná Reuters.

18:55

Zatímco řada zemí se potýká s nedostatkem vakcín proti covidu-19, v Izraeli, který v přepočtu na obyvatele očkuje ve světě nejrychleji, musí v některých centrech vakcíny vyhazovat, protože pro aplikaci připravené látky nepřišlo včas dost lidí. Napsal to dnes deník The Times of Israel. Tempo očkování podle něj v Izraeli zpomaluje a některé zdravotní pojišťovny už zvou i lidi mimo očkovací harmonogram podle věkových skupin.

Izraelská zdravotní pojišťovna Klalit musela podle televizní stanice Channel 12 odepsat asi 1000 dávek vakcíny Comirnaty (oficiální název látky od firem Pfizer a BioNtech). Tuto vakcínu je nutné skladovat při velmi nízkých teplotách a po rozmrazení se musí do několika dnů aplikovat.

18:55

Do konce března Německo naočkuje deset milionů lidí, slíbila kancléřka Merkelová. Vítané jsou podle ní všechny vakcíny, které budou schválené.

18:45

Školy v Ugandě se téměř po roce opět otevřou, oznámila dnes tamní vláda. Uzavřené byly kvůli epidemii covidu-19 od března 2020. Vláda zároveň oznámila, že zakoupila 18 milionů dávek vakcíny AstraZeneca, které vyrobí indický Serum Institute of India (SII). Zatím však není jasné, kdy by přípravek mohl do Ugandy dorazit, píše agentura AFP.

Vláda "schválila doporučení otevřít vzdělávací instituce," uvedl její mluvčí Dennis Katungi. Malá část žáků se vrátila do lavic už v prosinci, žáky posledních ročníků základních škol to čeká v nejbližší době, zbytek tříd zahájí vyučování 6. dubna. Mateřské školy zůstanou i nadále uzavřené, vysoké školy se mají otevírat postupně po etapách. Podle údajů Dětského fondu OSN (UNICEF) o vzdělání v posledním roce přicházelo přibližně 15 milionů dětí.

18:28

Společnost Pfizer zahájila studii, která má ověřit, zda by podání třetí dávky její vakcíny mohlo rozšířit ochranu před onemocněním covidem-19.

Podle agentury Reuters firma zkoumá, zda by účinnost látky, kterou vyvinula s německou firmou BioNTech, posílilo podání třetí dávky po šesti až dvanácti měsících od původního očkování.

Lidé nyní dostávají dvě dávky této vakcíny, obvykle v rozmezí tří týdnů. Šéf vědeckého oddělení Pfizeru Mikael Dolsten nyní řekl, že dodatečná dávka by mohla chránit proti nově a rychleji se přenášející variantě viru.

18:10

Řada bavorských a saských nemocnic v okresech u českých hranic má nyní kvůli zvýšenému počtu pacientů s covidem-19 jen málo volných kapacit. Obě spolkové země jsou ale dál připraveny pomoci s péčí o pacienty z Česka, informovala agentura DPA a místní média. Karlovarský kraj, který hraničí s Bavorskem i Saskem, v pondělí vyzval českou vládu, aby požádala Německo o pomoc. Premiér Andrej Babiš to ale odmítl.

18:05

Skotsko zpřísní kontroly mezinárodních cestujících, pravidla dohodnutá pro celou Británii považuje skotská premiérka Nicola Sturgeonová za "nedostatečná". Všichni, kdo přicestují do Skotska ze zámoří, budou nově muset nastoupit do "hlídané karantény" bez ohledu na to, odkud přijeli. Opatření má zabránit dalšímu šíření koronaviru, píše agentura Reuters. Kdy začne nařízení platit, není ale zatím podle BBC News zřejmé.

17:35

Stát by podle olomouckého hejtmana Josefa Suchánka (Piráti a STAN) měl spolu s krajskými samosprávami začít co nejdříve mapovat kapacitu nejen očkovacích center a míst, ale také praktických lékařů. Jen tak Česko bude včas připraveno na očekávané jarní výrazné zvýšení dodávek vakcín proti novému koronaviru. "Myslím, že by se už měly vyhodnotit kapacity praktických lékařů. My to tak uděláme," řekl dnes Suchánek.

17:28

Označit pohraniční horské oblasti ČR za rizikové z hlediska šíření koronaviru z důvodu turistického ruchu, je podle Asociace horských středisek (AHS) scestné a zavádějící. Má to zdůvodnit pokračující neopodstatněnou uzávěru lyžařských areálů. Podle ředitele AHS Libora Knota vláda pokračuje v politickém rozhodování o skiareálech, a nepřihlíží k racionálním argumentům. Knot tak reagoval na tiskovou zprávu ministerstva zdravotnictví, podle níž je na horách vyšší riziko nákazy covidem-19 než v jiných oblastech.

"Před dvěma měsíci na tom byl podle ministerstva zdravotnictví nejhůře Zlínský kraj. Jak by pan ministr zdůvodnil, že se tam nákaza šířila nejrychleji? To bylo proto, že tam žádné hory nejsou? Je to úplně stejně scestná logika," řekl dnes ČTK ředitel AHS Libor Knot.

17:19

Souvislost zvýšeného počtu úmrtí v loňském roce s epidemií covidu-19 je podle demografky Dagmar Dzúrové z Katedry sociální demografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy prokazatelná. Týdenní počty takzvaných nadúmrtí, tedy odchylek od dlouhodobého průměru, podle ní jasně souvisí s počty zemřelých na covid-19. Roli hraje i omezení preventivní péče, předčasná úmrtí na rakovinu nebo nemoci oběhové soustavy či obavy z návštěvy lékaře.

17:00

V kladenské nemocnici neklesá počet pacientů s koronavirem. Nyní jich zde je 76, více než než v polovině ledna. Příští týden nemocnice dokončí očkování velké části zdravotníků druhou dávkou vakcínou proti covidu-19. 

Z hospitalizovaných pacientů s covidem je 15 na lůžkách intenzivní péče. "Ve srovnání s minulým týdnem je průměrný počet hospitalizovaných covid-19 pozitivních pacientů zhruba stále stejný," uvedla mluvčí nemocnice Hana Plačková.

16:28

Sdružení praktických lékařů se ohradilo proti omezení možnosti očkovat už v současné době v jejich ordinacích, které umožnily některé regiony. Pro některé seniory nad 80 let je podle nich vhodnější než očkovací centra, uvedlo dnes v tiskové zprávě. 

"Tisíce našich především starších pacientů vysloveně žádá, aby se mohli naočkovat u nás. Je naprosto nelogické, abychom je posílali do očkovacích center, což je pro mnoho z nich nepřekonatelně obtížné," uvedl předseda sdružení Petr Šonka. Už dříve ČTK řekl, že pro některé seniory nemožnost očkovat se u jejich praktického lékaře znamená, že na vakcínu budou čekat až do doby, kdy v jeho ordinaci bude dostupná.

"Jsme připraveni naplno začít očkovat ve svých ordinacích v okamžiku, kdy dostaneme k dispozici vakcíny. Umíme naočkovat minimálně 50 000 osob denně, tedy milion lidí měsíčně," uvedl.

16:21

V nejužším vedení KSČM podle předsedy Vojtěcha Filipa převládá názor nesouhlasit znovu s prodloužením nouzového stavu. V posledních případech návrh uspěl díky KSČM.

15:58 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Na horách je podle ministerstva zdravotnictví vyšší riziko nákazy covidem-19 než v jiných oblastech. Data podle něj ukazují, že nakažených na 100 000 obyvatel je v příhraničních regionech víc, zejména v oblastech s horskými středisky. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Podle zveřejněných dat ministerstva je nejvyšší týdenní počet na 100 000 obyvatel v okrese Sokolov (1230), Cheb (1098), Trutnov (1043) a Náchod (848).

"Situace v horských střediscích a příhraničních oblastech je kritická. Nová data jasně ukazují, že řada obyvatel ignoruje nařízení," uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle ministra je situace v horských střediscích závažnější, protože se tam setkávají lidé z celé země.

15:34

Kraj Vysočina chce do dvou týdnů začít pilotně testovat provoz v prvním očkovacím centru mimo nemocnice, které vzniká v pelhřimovském kulturním domě Máj. Od poloviny března by měla být připravená další čtyři očkovací centra ve zbylých okresních městech. V Jihlavě poskytl pro očkovací centrum budovu někdejšího vědeckotechnického parku podnikatel Jakub Klobása za symbolickou jednu korunu nájemného. Novinářům to dnes řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS).

15:27

Švédsko od pátku zaznamenalo 9649 nových případů koronavirové infekce. Za několik posledních dnů ve skandinávské zemi rovněž zemřelo dalších 224 nakažených.

15:22

Plzeňský kraj v úterý obdržel prvních 200 dávek vakcíny od americké firmy Moderna, jichž přišlo do ČR v neděli 12 000. Budou rozdělené mezi soukromou EUC Kliniku v Plzni a krajskou Stodskou nemocnici na jihu Plzeňska. Do regionu ještě dorazilo dalších 2925 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Řekla to mluvčí kraje Alena Marešová.

15:11 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš odmítl tvrzení, že kabinet zakázal očkování u praktiků. Praktici očkují v nemocnicích, v ordinacích zatím ne kvůli nedostatku vakcín, řekl.

15:01

V domovech pro seniory v Libereckém kraji začalo dnes druhé kolo očkování proti koronaviru. Jako první dostali druhou vakcínu klienti Domu seniorů v Liberci na Františkově, který je s kapacitou 200 lůžek největším zařízením svého druhu v kraji. Druhou dávku tam dostane 174 lidí. V úterý dostalo vakcínu 96 klientů, v dalších dvou dnech čeká očkování zaměstnance, řekl ředitel domova Jan Gabriel. O očkování tam podle něj projevilo zájem 75 procent klientů a pracovníků.

14:46

Možnost navštívit kostel využilo o Vánocích i přes pandemii devět procent Čechů. Běžně se vánočních bohoslužeb účastní 40 procent Čechů. Dalších asi deset procent lidí ale letos využilo možnost sledovat vánoční mše on-line. Výsledky průzkumu STEM zveřejnila v úterý katolická církev na svém webu. V době pandemie byly sice kostely přes Vánoce otevřené, zaplněné na mši však směly být pouze z desetiny. Řada duchovních proto nabízela zájemcům spíš možnost krátké individuální modlitby v kostele nebo on-line přenos mše.

14:30

Účinnost ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19 ve třetí a poslední fázi klinických testů dosáhla 91,6 procenta. Uvádí to studie, kterou dnes vydal odborný časopis Lancet. Vakcína prokázala účinnost i u starších lidí. Během klinických testů nebyly zaznamenány smrtelné komplikace.

Třetí fáze klinických testů se zúčastnilo téměř 20 tisíc osob, z nichž tři čtvrtiny dostaly vakcínu. Od začátku testů se 16 naočkovaných lidí nakazilo koronavirem, v kontrolní skupině, která očkování nedostala, to bylo 62 osob. Při podání dvou dávek látky účinnost dosáhla 91,6 procenta. V testech se také prokázalo, že látka zabránila rozvoji středních a těžkých projevů nemoci covid-19.

14:28

Kritici vládních opatření proti pandemii koronaviru ze sdružení Manifest.cz zakládají politický subjekt Pravá svoboda a prosperita (PSP). Zástupci sdružení to dnes řekli na tiskové konferenci. O hlasy voličů se chtějí ucházet jako liberálně pravicová strana.

13:53

Rakousko hlásí 1241 nově nakažených covidem-19 za posledních 24 hodin a 69 souvisejících úmrtí. Denní nárůsty jsou dvakrát vyšší, než si vláda slibovala od již třetího takzvaného lockdownu, upozorňuje agentura APA. Opět navíc roste počet hospitalizovaných s covidem. Přesto vláda na počátku příštího týdne začne protiepidemická opatření uvolňovat.

12:48

Vláda dočasně zakázala očkování proti covidu-19 u praktických lékařů, uvedl dnes na sociálních sítích hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj premiér Andrej Babiš (ANO) na videokonferenci s hejtmany řekl, že počítá s praktickými lékaři nejdříve až poté, co absolvují očkování prioritní skupiny v očkovacích centrech. Kraj měl vymyšlenou strategii očkování pro seniory právě u praktických lékařů.

Babiš dnes on-line jednal s hejtmany. "Tohle fakt nechápu. Vláda zakázala očkování u praktiků. Na videokonferenci premiér řekl, že se s nimi počítá nejdřív až po naočkování prioritních skupin v očkovacích centrech. Očkování u praktiků ale dává smysl právě pro seniory, aby nemuseli nikam jezdit. Je to úplně naruby," uvedl Grolich.

12:18

Armáda v pondělí začala s likvidací polní nemocnice v pražských Letňanech, materiál odveze do 19. února. Část přepraví Správa státních hmotných rezerv.

12:17

Loňský nárůst mrtvých o 15 procent Česko pamatuje za sto let jen v roce 1945, kdy končila válka. Počet mrtvých tehdy podle dat ČSÚ stoupl o 14,5 procent.

12:08

Ve světě bylo podle agentury AFP naočkováno přes 100 milionů lidí v 77 zemích. Nejvíce (přes 56 procent obyvatel) naočkoval Izrael, v Evropské unii Malta a Dánsko.

11:37

První vakcíny proti covidu od firmy AstraZeneca mají podle ministerstva do Česka přijít 8. února. Je to dříve, než ministr Blatný po jejich schválení odhadoval.

11:20

V Plzeňském kraji přibylo v pondělí 511 nově potvrzených nákaz koronavirem, to je čtyřikrát více než v neděli a o 107 případů více než minulé pondělí. O víkendu se ale testuje méně. V kraji pokračuje očkování proti koronaviru, dosud bylo očkováno 13 328 lidí. Druhou dávku dostalo 249 lidí, to je zatím nejméně ze všech krajů. Téměř 35 procent očkovaných jsou senioři nad 80 let, vyplývá z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví.

10:46

Do Brna dorazila první dávka 1700 vakcín Moderny. Fakultní nemocnice Brno je rozdělí mobilním týmům krajských nemocnic na očkování seniorů v domovech.

10:21

Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 1056 nakažených koronavirem. Je to o 34 případů více než za předešlé pondělí, epidemie v kraji nezpomaluje.

10:20

Do trasování rizikových kontaktů lidí, kteří se nakazili koronavirem, se jako dobrovolníci zapojí zaměstnanci Mendelovy univerzity v Brně. Pomohou tak krajské hygienické stanici, sdělil mluvčí univerzity Filip Vrána.

10:09

Pendleři dojíždějící do zaměstnání do Rakouska budou muset napříště mít stejně jako ostatní přijíždějící povinnost se registrovat a rovněž budou muset předkládat jednou za týden negativní PCR test na koronavirus. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury APA řekl rakouský ministr vnitra Karl Nehammer.

Potrvají zároveň rakouské kontroly na hranicích s Českem a Slovenskem. Ministr upozornil, že zejména ČR vykazuje velký počet nově infikovaných.

08:18 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v pondělí 762 prokázaných případů nemoci covid-19, o 27 víc než před týdnem. Od začátku epidemie testy odhalily nový koronavirus v hlavním městě téměř u 110 000 lidí. Aktuálně nemocných je 9500. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:18

V pondělí přibylo v České republice 7117 potvrzených případů nemoci covid-19, o 152 více než před týdnem. V nemocnicích bylo v pondělí s koronavirem 5854 pacientů, to je o zhruba o 400 více než v neděli, proti minulému pondělí jich je přibližně o 400 méně. Ve vážném stavu je 988 lidí. Před týdnem jich bylo přes 1000. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

07:38

Na jižní Moravě ubylo 14 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, je jich 551. Za poslední den přibylo 640 potvrzených případů nemoci a 12 úmrtí.

07:38

V severoitalském městě Bergamo si obyvatelé vysazením stovek stromů připomenou své spoluobčany, kteří zemřeli v souvislosti s epidemií nemoci covid-19, napsal deník Corriere della Sera. Město i celá provincie patřily k nejvíce zasaženým oblastem první vlny epidemie v Evropě. Počet úmrtí se tam v březnu zvýšil o 600 procent.

07:34

Čínská policie zatkla více než 80 lidí a zabavila přes 3000 dávek falešné očkovací látky proti covidu-19. Zákrok byl součástí boje čínské policie proti trestným činům spojeným s paděláním vakcín, informovala státní tisková agentura Nová Čína, kterou dnes citovala agentura Reuters.

07:09

Index epidemického systému PES dnes zůstává na 73 bodech. Všechny čtyři hodnocené ukazatele se mírně zlepšily, reprodukční číslo ale zůstává nad 1,0.

07:01

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 6114 nových nákaz koronavirem, čímž se jejich celkový počet od začátku pandemie zvýšil na 2 228 085. Úmrtí lidí trpících nemocí covid-19 přibylo 861; nyní jich země registruje 57 981. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI).

06:26

Čtvrtina římských hotelů už po skončení pandemie znovu neotevře. Tržby hotelových zařízení v celé zemi loni klesly o 55 procent na 13,5 miliardy eur (350,5 miliardy Kč). Nejvíce postižená jsou města Řím, Milán, Florencie a Benátky, uvedl italský hotelový svaz Federalberghi.

V Římě nyní přijímá hosty jen 80 z 1200 hotelů ve městě. V celé zemi se počet přenocování loni meziročně snížil o 54,1 procenta.

21:51

Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zveřejnilo stránku, na které sleduje vývoj očkování v jednotlivých evropských zemích. Data zatím nejsou úplná. Podle těch, které jsou k dispozici, je na tom ale s očkováním nejlépe Irsko.

21:18

Palestinská samospráva obdržela od Izraele prvních 2000 z 5000 slíbených dávek očkovací látky proti covidu-19, oznámil Jeruzalém. Vakcínu společnosti Moderna Izraelci převezli na okupovaný Západní břeh Jordánu, kde ho využijí palestinští zdravotníci, uvedl v prohlášení izraelský úřad COGAT, který koordinuje izraelské aktivity na palestinských územích.

20:51

Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 4347 případů nákazy koronavirem. Přírůstek infikovaných je zhruba stejný jako před týdnem, vyplývá z webu francouzské vlády. Pondělní data bývají nižší kvůli nižšímu počtu testovaných v neděli. S covidem-19 zemřelo za den 455 lidí.

20:24

Koronavirová pandemie vrhla turistiku v Portugalsku o desítky let nazpět. Počet přenocování se loni snížil o 63 procent na 26 milionů, uvedl v pondělí statistický úřad INE. Nižší číslo zaznamenala země na jihozápadním cípu Evropy naposledy v roce 1993.

20:02

Německo bude mít do konce léta dostatek vakcíny, aby se proti nemoci covid-19 mohl nechat očkovat každý, kdo bude mít zájem. V pondělí to po jednání s premiéry německých spolkových zemí, zástupci Evropské komise a výrobci vakcín přislíbila kancléřka Angela Merkelová.

19:05

V osmi anglických regionech se bude hromadně testovat na koronavirus. Zjistila se v nich totiž přítomnost jihoafrické mutace viru, informovala v pondělí agentura AFP. Někteří z pozitivně testovaných přitom nebyli v uplynulých týdnech v Jihoafrické republice, a není tak jasné, kde se nakazili.

19:00

Ústecké krajské policejní ředitelství chce postoupit Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) prověřování postupu policie při oslavě podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy v Teplicích. Na informaci Českého rozhlasu Sever v pondělí upozornil server iROHLAS.cz. Mluvčí inspekce Ivana Nguyenová ale na dotaz uvedla, že GIBS si věc zatím nepřevzala.

18:52

Pondělní události ke koronaviru přehledně: 

 • Od pátku se změní pravidla testování na covid-19 pro cestující do České republiky, vznikne i nová kategorie velmi rizikových států, do níž budou patřit Slovensko, Velká Británie, Španělsko, Portugalsko, pobaltské země, Slovinsko nebo Irsko.
 • Vláda schválila dvouměsíční zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Opatření by mělo platit od středy. Na dotaz to sdělilo ministerstvo financí. Ke snížení nebo zrušení 21procentní DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali vládu výrobci respirátorů.
 • Index epidemického rizika PES stoupl k dnešku o tři body na 73 bodů. Za zhoršením je růst takzvaného reprodukčního čísla na hodnotu 1,01. Zbylé parametry naopak mírně klesly, na bodovém ohodnocení se to ale neprojevilo. Skóre už 19 dní zůstává ve čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni rizika.
 • Firmy Pfizer a BioNTech chtějí od poloviny února zvyšovat počty vakcín dodávaných zemím Evropské unie a do konce března dodat původně plánované množství očkovacích látek. Ve druhém čtvrtletí pak unijní státy dostanou o 75 milionů dávek více, než počítala původní dohoda.
 • Některé evropské země dnes začínají uvolňovat některá protiepidemická opatření zavedená kvůli šíření koronaviru. V Polsku se otevřou obchody v nákupních centrech a provoz obnoví kulturní zařízení. V Římě zahajují provoz vatikánská muzea či Koloseum.
18:30

Epidemická situace v desetimilionovém Portugalsku se nadále zhoršuje, nemocnice jsou přetížené, pacienti na příjmu čekají i dlouhé hodiny. Za leden podlehlo komplikacím spojeným s nemocí covid-19 celkem 5576 pacientů, což představuje 44,7 procent všech úmrtí od začátku pandemie v zemi, uvádí agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Portugalsku již nabídlo pomoc s péčí o pacienty Rakousko, Německo a Španělsko.

18:29

Rakousko od příštího týdne uvolní opatření proti šíření koronaviru. Otevřou se školy, obchody, kadeřnictví či muzea. Bude se více testovat.

18:09

Evropská agentura pro léčivé přípravky začala posuzovat lék americké firmy Regeneron, který má účinkovat proti koronaviru. Česko má o přípravek zájem.

18:09

Se změnami v tabulce protiepidemických opatření v systému PES chce ministerstvo zdravotnictví počkat. Důvodem je podle ministra Jana Blatného (za ANO) britská mutace viru a trvající přetíženost nemocnic. Novinářům to řekl po jednání vlády. Původně měly změny, které počítaly například s negativním antigenním testem jako možností zvýšení limitů pro setkávání lidí na akcích, platit od 1. února.

18:09

V Polsku byl o víkendu oficiálně potvrzen první případ výskytu nemoci covid-19 u norka. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo zemědělství. Zpráva podle agentury Reuters vyvolala mezi chovateli na více než 350 kožešinových farmách v zemi obavy, že bude nařízeno vybíjení zvířat. O možné nákaze u osmi norků na jiné polské farmě ale hovořili gdaňští vědci už koncem listopadu.

17:47

Bulovka vyčíslila náklady na provoz nevyužité polní nemocnice v Letňanech na téměř 100 milionů korun. Kromě nájmu započítala i služby nebo energie.

17:35

Středočeský kraj v pondělí spustil speciální informační web ockovani.kr-stredocesky.cz o covidu-19 a očkování. Obyvatelé na něm najdou aktuality, rady i důležité kontakty. Hejtmanství chce bojovat proti dezinformacím souvisejícím s koronavirem tematickými videi, která postupně zveřejní na youtube. V pondělí to v tiskové zprávě sdělila mluvčí kraje Martina Kemrová.

17:35

Policejní organizace Europol v pondělí varovala před nákupem zfalšovaných osvědčení o negativním testu na koronavirus. Členové organizovaných skupin i jednotlivci je podle ní prodávají na evropských letištích. Cena zfalšovaného certifikátu může dosahovat až 300 eur (7800 Kč).

17:24

Do Česka výrobci v únoru dodají 525 000 dávek vakcíny proti covidu-19. Dvě třetiny z 335 000 dávek od Pfizer/BioNTech půjdou na přeočkování.

17:21

Ventilátory a lůžka z uzavírané polní nemocnice v pražských Letňanech budou sloužit k posílení kapacity státních nemocnic. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po schůzi vlády novinářům řekl, že se o tom jedná. Kromě ekonomické rozvahy vedlo podle ministra k rozhodnutí polní nemocnici rozebrat i to, že personál se přednostně posílal do stávajících nemocnic.

17:18 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Funkce ministra je vždy dočasná, řekl v pondělí po jednání vlády novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ke spekulacím o svém odvolání. Blatný uvedl, že se funkci snaží vykonávat odborně a apoliticky a není zvyklý se vzdávat. Pořad Otázky Václava Moravce České televize (ČT) o víkendu uvedl, že Blatný má podle jeho informací do 14 dnů odejít z pozice ministra.

17:17

"Nově mohou dotační program využít také podnikatelé provozující trhy a tržnice, jelikož jsme je museli zavřít," uvedla ministryně Alena Schillerová. Dodala, že se podnikatelům za uzavření velmi omlouvá.

17:13 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministerstvo zdravotnictví vyšle tým, který prověří kapacity pro pacienty s covidem-19 v chebské nemocnici. Podle ministra Jana Blatného (za ANO) ČR stále zvládá péči o tamní pacienty sama, volná je pětina lůžek na jednotkách intenzivní péče. Řekl to na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády. Česko proto nebude žádat o pomoc sousední Německo, jak dnes vládu v usnesení vyzval Karlovarský kraj. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) k tomu řekl, že rozhodnutí je v kompetenci resortu zdravotnictví.

17:13

Německo bude mít do konce letošního roku k dispozici 323,5 milionu dávek očkování proti nemoci covid-19, což je pro zemi s 83 miliony obyvatel více než dostatek i na přeočkování. Počítá s tím německé ministerstvo zdravotnictví, které propočty poskytlo vybraným médiím. V Německu dnes o očkování jedná spolková vláda kancléřky Angely Merkelové s premiéry spolkových zemí, představiteli farmaceutických firem a zástupci Evropské komise.

17:12

"Rozhodnutí o prominutí DPH na vyjmenované ochranné prostředky zejména respirátory FFP2 a další, jsem bezprostředně po jednání vlády podepsala. Účinnost bude po dohodě se svazy a komorami až od 3. ledna, tak aby si prodejci mohli nastavit své systémy. Bude platná na dva měsíce do 3. března," uvedla po jednání vlády Alena Schillerová.

17:06 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Astra Zenecca je zaregistrována pro dospělé bez horního omezení věkem. Některá zahraniční ministerstva věk omezila, ale my tak dělat nebudeme. Nevidíme k tomu žádný medicínský důvod a budeme ji tedy používat bez omezení," uvedl po jednání vlády Jan Blatný.

16:31

Od pátku se změní pravidla testování na covid-19 pro cestující do České republiky, vznikne i nová kategorie velmi rizikových států. Na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něho je potřeba reagovat na šíření nových mutací koronaviru. Dosud byla většina evropských zemí v červené barvě značící vysokou míru rizika.

15:21

Ve slánské nemocnici, kde se objevila britská mutace koronaviru, pacientů s covidem oproti předchozím týdnům neubývá. K dnešku jich zde bylo 44, z toho 12 ve vážném stavu. Dalších 20 pacientů předala minulý týden nemocnice nemocnicím v Rakovníku, Říčanech, Kutné Hoře a Berouně. V pracovní neschopnosti je 75 zdravotníků, sdělil dnes ředitel slánské nemocnice Štěpán Votoček.

15:10

Vláda schválila dvouměsíční zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Opatření by mělo platit od středy. Na dotaz ČTK to sdělilo ministerstvo financí. Ke snížení nebo zrušení 21procentní DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali vládu výrobci respirátorů.

Zástupci vlády dříve uváděli, že zvažují po vzoru Německa a Rakouska užívání respirátorů třídy FFP2 na rizikových místech, například v městské hromadné dopravě. Důvodem je obava ze šíření britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než původní forma a mohla by způsobit přetížení nemocnic. Čtvrteční zpřísnění vládních protiepidemických opatření povinnost nosit respirátory nezavedlo, vláda jejich použití na rizikových místech doporučila. Povinnost nosit respirátory FFP2 nebo KN95 mají od soboty instruktoři i žáci autoškol.

15:00

Zaměstnavatelé vyzvali vládu,aby zveřejnila podrobné plány očkování. Chtějí vědět,kdy půjdou na řadu různé věkové skupiny a kdy začnou očkovat firmy.

14:48

Koronavirus snížil v minulém roce příjmy z fakturace vody o 653 milionů korun. Naopak zvýšil náklady například na ochranné pomůcky o 348 milionů korun. Uvedl to ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Vilém Žák. Vyplývá to podle něj z dotazníkového šetření mezi vlastníky i provozovateli vodovodních soustav. Respondenti zásobují 82 procent obyvatel ČR vodou a čistí vodu od 62 procent populace. Celkovou výši příjmů z fakturace či vynaložených nákladů za loňský ani předloňský rok neuvedl.

14:26

Strážníci v Ústí nad Labem objevili v neděli otevřenou restauraci, kde hosté popíjeli alkohol. Na místě rozdali pokuty. S těmi, kdo ji nezaplatili, povede správní řízení magistrát. Oznámení o spáchání přestupku podle krizového zákona přijal ústecký úřad od říjnového vyhlášení nouzového stavu přes 270.

14:18

V Karlovarském kraji přibylo v neděli 283 případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to o 150 více. Aktuálně se s covidem-19 léčí 5662 lidí.

14:01

Vystavení nájemní smlouvy na byt či apartmán na víkend či týden jarních prázdnin je podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) jednoznačně ohýbání současných pravidel. Ministerstvo se zamýšlí, jak problém uchopit. Zamezení trhu bydlení, byť krátkodobých nájmů, by se ale týkalo celé republiky, nikoliv jen horských středisek. Ve městech je přitom mnoho lidí potřebuje využívat.

14:00

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) vyzval seniory starší 80 let, aby se přihlásili do centrálního systému k očkování. Uvažuje se o tom, že se změní poměr dodávek vakcíny do regionů právě podle toho, kolik lidí z této věkové skupiny bude k očkování přihlášeno, řekl Půta po dnešním jednání krizového štábu Libereckého kraje. Podle statistik žije v Libereckém kraji 17 000 lidí starších 80 let, 1100 jich už první dávku vakcíny dostalo, dalších 7906 se k očkování registrovalo. Dohromady je to sotva 53 procent.

14:00

Německý farmaceutický gigant Bayer prohloubil spolupráci s biotechnologickou firmou CureVac. Podniky oznámily, že Bayer se bude podílet na výrobě proticovidové vakcíny, kterou CureVac vyvinul, uvedla agentura DPA. Bayer je známý například výrobou aspirinu, očkovací látky dosud v portfoliu neměl. V budoucnu ale chce podnik převzít výrobu vakcíny, jejíž vývoj dokončuje CureVac.

13:49 Maláčová DVTV

Nezaměstnanost v Česku se v lednu zvýšila na 4,4 procenta, řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). V prosinci nezaměstnanost dosahovala 4 procent. Úřad práce zveřejní výsledky v pátek.

13:48

V nemocnicích v Královéhradeckém kraji je situace nadále napjatá. K dnešnímu dopoledni v nich bylo asi 610 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, z nich téměř 130 na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice chybějí zdravotníci, což péči o pacienty komplikuje, vyplynulo ze sdělení zástupců nemocnic v kraji.

13:41

Zastupitelstvo Karlovarského kraje v usnesení vyzvalo vládu, aby umožnila převoz pacientů s covidem z Karlovarského kraje do německých nemocnic. Kraj nemůže o převozu pacientů do sousední země rozhodnout sám. Na pokračující kritickou situaci v chebské nemocnici, kde chybí volné kapacity intenzivní péče, upozornili o víkendu signatáři výzvy Otevřete hranice sanitkám. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale v neděli na sociálních sítích uvedl, že vozit pacienty z přetížené nemocnice do Německa je nesmysl.

O pomoc ministerstva zdravotnictví požádal poprvé na začátku ledna hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to tehdy odmítl. Uvedl, že kapacity v Česku stačí kapacity a není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic. Zastupitelé kraje ale na otevření hranic trvají.

13:41

Úřad pro ochranu osobních údajů se rozhodl zkontrolovat rezervační systém pro očkování proti koronaviru. Důvodem jsou informace o tom, že čísla pojištěnců, a tím také rodná čísla, byla chybou systému sdílená se společností Google. Byla již přijata vhodná opatření k nápravě a úřad prověří, zda jsou nápravná opatření dostatečná. 

13:21

Vláda asi bude muset znovu prodloužit program Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy, na které dopadla koronavirová omezení. Po jednání tripartity to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní není spuštění nového kurzarbeitu od března realistické. Odbory navrhují prodloužení do konce dubna. Zaměstnavatelé souhlasí.

13:41 Ilustrační foto.

V Praze v lednu vzrostl ve srovnání s prosincem počet případů porušení vládních nařízení proti šíření koronaviru. Hlídky městské policie jich v lednu řešily 8680, zatímco v prosinci 2020 to bylo asi o tisícovku méně. Strážníci na místě uložili 559 pokut za 173 600 korun a 307 případů předali do správního řízení. Zbylé případy vyřešili strážníci domluvou, sdělila mluvčí městské policie Irena Seifertová.

12:46

Slovensko by podle tamního ministra zdravotnictví Marka Krajčího mohlo zpřísnit stávající uzávěru tak, aby lidé museli o využití výjimky ze zákazu vycházení žádat prostřednictvím krátkých sms zpráv. "Lidé pošlou sms s ohledem na nějakou výjimkou, kterou budou požadovat. Centrála jim odešle zprávu, která jim povolí porušit zákaz vycházení na jistou dobu, jež budou potřebovat," řekl Krajčí o možném opatření, jehož dodržování by podle něj kontrolovali hlavně policisté.

"Pacienti v nemocnicích stále přibývají. Nejsem jsi jistý, jak dlouho to naše nemocnice vydrží," řekl Krajčí, kterého do vlády navrhlo nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti premiéra Igor Matoviče.

12:43

Exministr zdravotnictví Prymula neuvažuje o tom, že by se přihlásil do výběrového řízení na místo náměstka na ministerstvu zdravotnictví, řekl ČTK.

12:40

Leden byl co do počtu zaznamenaných úmrtí souvisejících s covidem-19 zdaleka nejhorším měsícem epidemie ve Spojených státech. Ukazují to údaje Univerzity Johnse Hopkinse, která za uplynulých 31 dní registrovala přes 95 000 mrtvých. Je to skoro o 20 000 více než prosincová bilance, dosud rekordní.

Hlášené smrtelné oběti epidemie stále přibývají tempem převyšujícím 3000 denně, což je výrazně nad nejhoršími hodnotami z loňského jara. Očekává se však, že v nejbližších dnech začne trvalejší pokles počtu nových úmrtí, protože už déle než dva týdny se snižují počty nově odhalených případů nákazy a hospitalizace. 

13:20

Zakladatelé iniciativy Chcípl PES, která sdružuje podnikatele nesouhlasící s protiepidemickými opatřeními vlády, budou dva týdny jezdit po nově vznikajících buňkách v České republice a diskutovat se svými členy o budoucím programu vznikajícího politického hnutí. V neděli 14. února se pak mají lidé po celé republice pod hlavičkou iniciativy vydat na výšlapy na historická místa, aby tím vyjádřili protest proti současným opatřením. Na tiskové konferenci v Břeclavi to v pondělí řekli zakladatelé hnutí Jiří Janeček a David Biksadský.

12:37 Ilustrační foto.

Vyšší zájem o antigenní testy v Praze nevzbudila ani možnost jejich častějšího bezplatného podstoupení. Zatímco v polovině prosince byly termíny testů plné, nyní jsou na většině odběrových míst v pražských nemocnicích obsazené jen minimálně, vyplynulo z údajů rezervačních systémů nemocnic. Ode dneška se mohou zájemci antigenním testem otestovat každé tři dny místo dosavadních pěti dní.

12:24

Malá ubytovací zařízení budou moci o podporu z programu COVID ubytování začít žádat od 8. února, na pomoc je připraveno 500 mil. Kč, řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

12:24

Skoro třetina lidí, kteří v Izraeli podlehli nemoci covid-19, zemřela v lednu. Uplynulý měsíc tak byl co do počtu koronavirových úmrtí v Izraeli nejtragičtějším od začátku epidemie. Od začátku epidemie v Izraeli zemřelo po nákaze koronavirem 4796 lidí, z toho 1433 v lednu, což je bezmála 30 procent. Očekává se, že ministerstvo zdravotnictví dnes údaje zaktualizuje.

Od začátku epidemie se nákaza ve zhruba devítimilionovém zemi potvrdila u téměř 646 300 lidí. Aktivních případů infekce je nyní 68 331, ve vážném stavu je 1140 pacientů a 315 z nich je na plicních ventilátorech. Více než tři miliony lidí byly v Izraeli očkovány první dávkou vakcíny proti covidu-19, i druhou dávku již dostalo 1,7 milionu z nich. Vakcinační kampaň v zemi začala v prosinci.

12:22

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na uvolněné místo náměstka pro zdravotní péči. Náhrada za Aleksiho Šeda, který pozici zastával od září, má nastoupit v březnu, přihlásit se musí do 11. února. Do loňského května působil jako náměstek pro tuto sekci Roman Prymula. Z pozice ale odešel kvůli chybějící bezpečnostní prověrce, kterou ministr Adam Vojtěch (za ANO) po svých náměstcích požadoval. Nové oznámení o vypsaném výběrovém řízení na náměstka prověrku jako podmínku nezmiňuje.

12:25

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na uvolněné místo náměstka pro zdravotní péči. Náhrada za Aleksiho Šeda, který pozici zastával od září, má nastoupit v březnu, přihlásit se musí do 11. února. Do loňského května působil jako náměstek pro tuto sekci Roman Prymula. Z pozice ale odešel kvůli chybějící bezpečnostní prověrce, kterou ministr Adam Vojtěch (za ANO) po svých náměstcích požadoval. Nové oznámení o vypsaném výběrovém řízení na náměstka prověrku jako podmínku nezmiňuje.

12:22

Některé evropské země dnes začínají uvolňovat některá protiepidemická opatření zavedená kvůli šíření koronaviru. V Polsku se otevřou obchody v nákupních centrech a provoz obnoví kulturní zařízení. V Římě zahajují provoz vatikánská muzea či Koloseum, uvedla agentura AFP.

O podobě protikoronavirových opatření od 8. února bude dnes rozhodovat rakouská vláda. V Rakousku platí od konce prosince celostátní uzávěra. Vláda dříve uvedla, že umožní otevření obchodů, služeb či muzeí, pokud klesne sedmidenní průměr nových nakažených zhruba na 50 na 100 000 obyvatel. Restaurace a bary by měly zůstat zavřené až do března.

12:18

Městské autobusy v Mladé Boleslavi budou od úterý 2. února jezdit v prázdninovém režimu. Důvodem je vysoká nemocnost řidičů autobusů. V tomto provozu bude městská hromadná doprava fungovat až do pátku 12. února, za týden totiž ve městě začínají jarní prázdniny, informoval dnes magistrát na svém webu. Mluvčí města zatím nesdělila, zda nemocnost způsobil nový koronavirus nebo jiné onemocnění.

12:08

V Moravskoslezském kraji přibylo 204 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 219 nakažených méně než v sobotu a nejméně od počátku prosince.

12:01

Farmaceutické firmy Pfizer a BioNTech chtějí od 15. února zvyšovat počty vakcín pro EU a v prvním čtvrtletí dodají slíbené množství. Ve druhém čtvrtletí 75 milionů dávek nad plán. EU v současnosti čelí problémům s pomalým rozjezdem očkování, který zčásti způsobilo omezení počtu vakcín původně slibovaných dodavateli.

Provozní ředitel německé firmy BoiNTech Sierk Poetting dnes podle agentury AFP oznámil, že se obě společnosti chystají "zvýšit dodávky od týdne začínajícího 15. únorem" a během prvního čtvrtletí dodat slíbené množství vakcín. Celkem během letošního roku dostanou unijní země 600 milionů dávek její očkovací látky.

11:56

Na jižní Moravě přibylo za den 30 hospitalizovaných pacientů s covidem, je jich 565. Přibylo 173 nově pozitivních případů a 12 úmrtí lidí s nákazou.

11:52 Maláčová DVTV

Na podobě zvýšení nemocenské kvůli šíření covidu se do konce týdne shodne tripartitní skupina. Vláda návrh projedná příští pondělí, řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Vláda asi bude muset prodloužit Antivirus, dodala také Maláčová. Podle ní není spuštění kurzarbeitu od března reálné. Odbory navrhují protažení do konce dubna.

11:30

Provoz na hraničním přechodu do Bavorska v Pomezí nad Ohří je dnes dopoledne plynulý. Policie tam odklání pendlery čekající na testování na koronavirus od hlavní silnice, aby nevznikaly komplikace v dopravě. Dlouhé kolony se netvoří ani před testovacím místem, řekla krajská policejní mluvčí Kateřiny Krejčí.

11:24

Pokutu 9000 korun dostal od olomouckého magistrátu provozovatel restaurace U Ervina v Hlubočkách u Olomouce, která je navzdory vládním opatřením kvůli koronaviru už více než týden otevřená. Rozhodnutí magistrátu zveřejnil provozovatel restaurace Radovan Hořín na svém facebookovém profilu. Za porušení vládních nařízení mu magistrát mohl dát pokutu až 20 000 korun. Hospoda zůstane otevřená i tento týden.

11:10

V hradeckém kraji za 24 stoupl počet nákaz o 456 na 64 884. Aktuálně nemocných bylo k dnešku 7547. Nejrychleji v kraji se nákaza šíří na Trutnovsku.

10:28

V Pardubickém kraji v neděli přibylo 99 nakažených koronavirem, v sobotu jich bylo 284. Ve všední dny minulý týden byl průměrný přírůstek 486 nových případů denně. Od března testy potvrdily covid-19 u 52 729 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

10:13

Ve Středočeském kraji přibylo za sobotu a neděli celkem 751 nově nakažených koronavirem. Je to o téměř stovku případů méně než za předešlý víkend.

10:12

Ministerstvo pro místní rozvoj do programu COVID podpora cestovního ruchu přijalo 1866 žádostí za 456 milionů korun, polovinu už resort proplatil, uvedla na Twitteru jeho šéfka Klára Dostálová (za ANO). Příjem žádostí skončil v pátek. Cestovní kanceláře, agentury a průvodci mohli o pomoc v souvislosti s dopady pandemie koronaviru žádat od 11. listopadu. Na dotační titul vláda vyčlenila 500 milionů korun.

10:06

V Olomouckém kraji přibylo v neděli 81 případů covidu-19, za celý uplynulý víkend celkem 163 případů. Jde o nejmenší víkendový počet od začátku října.

10:03

Německé zdravotní úřady nahlásily Institutu Roberta Kocha za poslední den 5608 nových případů koronavirové nákazy a 175 úmrtí lidí trpících covidem-19. Obě dnešní čísla jsou nižší než minulé pondělí. Dohromady už testy v Německu, zemi s 83 miliony obyvatel, potvrdily 2 221 971 nakažených a 57 120 úmrtí.

09:43

V Ústeckém kraji přibylo 163 potvrzených případů koronaviru, je to o 13 méně než před týdnem. Do kraje mají dorazit první dávky vakcíny od Moderny.

09:31

Zvažované zvýšení náhrady mzdy pro lidi, kteří skončí v karanténě, považuje Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR za nedomyšlené a nesmyslné. Podle něj by platby zaměstnancům za pobyt v karanténě znevýhodnily nemocné a vedly ke zneužívání dávek, přičemž k řešení koronavirové krize by nepomohly. Svaz to dnes uvedl v tiskové zprávě.

09:22

Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 85 potvrzených nákaz nového koronaviru. Je to o 120 méně než v sobotu a o 46 méně než minulou neděli.

08:50

Za víkend odhalily testy v Libereckém kraji 287 nových případů koronavirové nákazy, je to o 35 méně než před týdnem. Volných lůžek v nemocnicích ale ubývá. Podle údajů, které dnes aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, ubývá volných kapacit na jednotkách intenzivní péče a ARO určených především pacientům, kteří jsou kvůli covidu ve vážném stavu.

08:42 Ilustrační foto.

Laboratoře prokázaly v Praze v neděli 327 případů nemoci covid-19, to je o 46 více než před týdnem. Proti sobotě bylo ale nových případů o 109 méně. O víkendech a svátcích se však méně testuje, bývá tedy i méně pozitivních případů. V hlavním městě je nyní 9765 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

08:42

Za víkend odhalily testy v Libereckém kraji 287 nových případů koronavirové nákazy, o 35 méně než před týdnem. Volných lůžek v nemocnicích ale ubývá.

08:07

Za neděli v ČR přibylo 2540 potvrzených případů covidu, o 146 více než před týdnem. Nemocných je nyní 95 600 lidí. Počet zemřelých stoupl na 16 392.

V nemocnicích bylo v neděli s covidem 5301 lidí, o 550 méně než o týden dřív. Hospitalizovaných je nejmíň od 27. prosince. V těžkém stavu je 941 lidí.

07:18

Vyléčením z onemocnění covid-19 to nemusí končit. Lékaři odhadují, že až u deseti procent pacientů se objeví takzvaný postcovidový syndrom, který u některých trvá týdny, u jiných i měsíce. Provází ho nejčastěji chronická únava, dušnost, kašel nebo přetrvávající ztráta čichu a chuti.

07:18

Skóre PES stouplo na 73 bodů, za zhoršením o tři body je růst reprodukčního čísla na hodnotu 1,01. Index přesto zůstává ve čtvrtém stupni rizika, a to už 19 dní. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Česku oficiálně platí nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti PES. Indexem PES se měla původně řídit opatření proti šíření nemoci covid-19. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek řekl, že skóre PES už není pro určování opatření relevantní.

06:55 Vlajka Brazílie

Brazilská biskupská konference podala stížnost k Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva i ke Světové zdravotnické organizaci (WHO) na brazilského prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Europa Press. V Brazílii, která patří k nejhůře postiženým státům v této pandemii, se také v neděli opět konala řada demonstrací proti prezidentovi Bolsonarovi, podobně jako minulý víkend, uvedla AFP.

Jair Bolsonaro
Jair Bolsonaro | Foto: Reuters
06:19

Lidé se mohou nově nechat zdarma testovat na nemoc covid-19 častěji. Bezplatný antigenní test mohou ode dneška podstoupit každé tři dny namísto dosavadních pěti dní. Umožňuje to mimořádné opatření vydané ve čtvrtek ministerstvem zdravotnictví. Úřad v opatření píše, že chce umožnit častější testování hlavně kvůli výskytu nových mutací koronaviru, které jsou nakažlivější než původní varianta.

06:18

Ve Vídni v neděli protestovalo zhruba 10 tisíc lidí proti vládním protikoronavirovým opatřením. K protestu vyzvala Svobodná strana Rakouska (FPÖ), jejíž dnešní demonstrace byla zakázána, uvedl agentura AFP. Proti neohlášenému shromáždění policie nakonec nezasáhla. V Rakousku platí do 7. února celostátní uzávěra

Vídeň, koronavirové protesty 31. ledna
Vídeň, koronavirové protesty 31. ledna | Foto: Reuters
21:23

V Británii v neděli ve srovnání s minulým týdnem výrazně klesl počet nových případů nákazy koronavirem. Úřady zaznamenaly 21 000 nových případů za předchozích 24 hodin, napsala agentura Reuters. Příznivý vývoj hlásí také Itálie a Francie.

Minulou neděli Británie ohlásila 30 000 nových případů za předchozí den. Dnes britské úřady uvedly, že za předchozích 24 hodin zemřelo 587 lidí nakažených koronavirem, den předtím to bylo 1200 lidí. Od začátku epidemie byla nákaza potvrzena u 3,8 milionu lidí, z nichž 106 000 zemřelo.

20:13

Společnost AstraZeneca dodá státům Evropské unie v prvním čtvrtletí o devět milionů více dávek vakcíny proti covidu-19, než plánovala. Uvedla to  na Twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Celkově má tak společnost dodat do konce března na 40 milionů dávek. Původně se ale zavázala k poskytnutí 80 milionů dávek.

Podle předsedkyně Evropské komise začnou dodávky vakcíny od britsko-švédské společnosti o týden dříve oproti předpokladu. "Společnost také rozšíří své výrobní kapacity v Evropě," napsala von der Leyenová.

20:11

Americká biotechnologická společnost Novavax, která pracuje na vývoji vakcíny proti koronaviru, by mohla po schválení část výroby očkovacích látek přesunout do své pobočky v Česku. V neděli to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček stanici CNN Prima News. "Vím, že se do výroby vakcíny pustili, vím, že je to otázka certifikátů a schválení," uvedl Havlíček. 

Vakcína Novavaxu s názvem NVX-CoV2373, která je nyní ve třetí a finální fází klinických testů, by měla mít 89procentní účinnost. Ještě v letošním roce by podle odhadů mohla firma vyrobit až miliardu dávek. Kolik z toho by vzniklo v Česku, není zatím jasné. Na trh by se mohla dostat v dubnu, řekl CNN Prima News Babiš.

Vakcína proti covid-19 společnosti Novavax
Vakcína proti covid-19 společnosti Novavax | Foto: Reuters
19:49

Prezident Miloš Zeman souhlasí s novými opatřeními, která od soboty zavedla vláda kvůli šíření nemoci covid-19. Zabraňují shlukování lidí, což je hlavním faktorem epidemie, řekl prezident v dnešním rozhovoru na rozhlasové stanici Frekvence 1. Kabinet od páteční půlnoci obnovil zákaz návštěv v nemocnicích na odděleních akutní péče, dále omezil ubytovací služby či příjezd cizinců do České republiky.

"Já pevně doufám, že občané pochopí, že je potřeba vydržet několik měsíců, než zaberou nejen tato opatření, ale především vakcíny," uvedl Zeman. Sám podle svého vyjádření respektuje veškerá opatření, i když mu třeba některá přijdou nelogická. Nově přijatá pravidla však podle něho zbytečná nejsou, cílí proti shlukování lidí.

19:48

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn připustil použití ruské vakcíny Sputnik V, pokud ji schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). "Pokud je vakcína účinná a bezpečná, tak nám může pomoci čelit epidemii, a to nezávisle na zemi, která ji vyrábí," uvedl ministr zdravotnictví Spahn ohledně ruských a čínských preparátů. Žádost o registraci v Evropské unii již podali výrobci ruského přípravku Sputnik V. Uvedli, že mohou dodat do EU v první polovině tohoto roku až 100 milionů dávek očkovací látky.

19:30

Testování na nový typ koronaviru dosud stálo přes 8,1 miliardy korun, řekl premiér Babiš. Ministr zdravotnictví Blatný nedávno tvrdil, že 25 miliard.

19:20

Británie dál stupňuje rychlost své kampaně očkování proti covidu-19 a dnes poprvé ohlásila více než 500 000 podaných vakcín za den. Z dnešní aktualizace vládních statistik vyplývá, že země za sobotu vykázala lehce přes 600 000 aplikovaných dávek. V Británii už se může očkovat třemi různými přípravky proti nemoci z koronaviru a první dávku do dneška dostalo devět z celkových zhruba 66 milionů obyvatel.

19:18

Události ke koronaviru přehledně:

 • V Česku v sobotu přibylo 4025 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, zhruba o 200 méně než o týden dřív. Pozitivních bylo 28 procent otestovaných vzorků. 
 • Ministr zdravotnictví Jan Blatný má podle informací pořadu Otázky Václava Moravce odejít do 14 dnů z funkce. Jeho resort by přebral premiér Andrej Babiš. 
 • Počet hospitalizovaných v českých nemocnicích v sobotu klesl o 476 na 5391. Méně pacientů s nemocí covid-19 bylo v nemocnicích naposledy 27. prosince. 
 • Index epidemického rizika PES stoupl ze 68 na 70 bodů. I nadále zůstává ve čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni rizika. 
 • První dávku vakcíny podle premiéra Andreje Babiše dostalo přes 77 tisíc lidí starších 80 let. 
 • Polní nemocnice v pražských Letňanech skončí, podle premiéra je finančně neúnosná.
 • Počet obětí nemoci covid-19 způsobené koronavirem překročil 2,2 milionu lidí na celém světě.
18:15

O možné výměně v resortu zdravotnictví nemá prezident Miloš Zeman žádné informace. V rozhovoru na Frekvenci 1 zároveň řekl, že by uvítal, kdyby ministrem zůstal Prymula.

18:14

Část benátského karnevalu se letos přesune na internet, tradiční rejdění masek se ale kvůli epidemii koronaviru neuskuteční. Ulice známého italského města tak v první den karnevalu zejí prázdnotou, uvedla dnes agentura AP. Ve městě chybí turisté ze zahraničí i z okolních italských regionů. Původně měl benátský karneval začít dnes a trvat až do masopustního úterý 16. února.

Podle místního tisku pořadatelé dlouho doufali, že se některé akce v ulicích podaří uspořádat. Stávající pravidla však větší shromáždění zcela znemožňují.

Benátky, karneval
Benátky, karneval | Foto: Reuters
18:07

Policie při zásahu na diskotéce, které měla ve městě Rybnik na polské straně Slezska otevřeno navzdory protikoronavirovým zákazům, použila slzný plyn a výstražnou střelbu. Policisté podobně zakročili v dalších klubech ve Vratislavi, informovala dnes agentura AFP.

Zásahu v klubu Face 2 Face v Rybniku se zúčastnilo bezmála 150 policistů. Na jejich výzvu osazenstvo podniku vyšlo ven. Většina z několika stovek lidí "byla opilá a vůči mužům zákona agresivní", uvedla policie v prohlášení. Podle něj lidé "napadli policisty nebezpečnými předměty" a policisté proto nasadili "slzný plyn, obušky a zábleskové granáty a též stříleli pro výstrahu". Během zásahu byli raněni dva policisté, dvě osoby byly zadrženy a policie dalších 213 lidí legitimovala.

17:54

Česko do dnešního dne obdrželo celkem 372 765 dávek vakcíny proti covidu-19, naprostou většinu od společností Pfizer/BioNTech. V dnešním videu na sociálních sítích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). První dávku podle něj dostalo 77 214 lidí starších 80 let. Registraci k očkování provedlo přes 200.000 lidí této věkové kategorie, tedy téměř polovina.

Za první čtvrtletí by podle Babiše mělo Česko obdržet zhruba 1,7 milionu dávek, ve druhém pak až 8,4 milionu.

17:38

Polní nemocnice v pražských Letňanech skončí kvůli tomu, že je finančně neúnosná. V dnešním videu na svých sociálních sítích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Důvodem podle něj není nedostatek zdravotníků, o kterém v pátek hovořil náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Nemocnice nebyla od konce října, kdy ji armáda postavila, aktivována. Stát dosud jen za pronájem ploch zaplatil zhruba 51 milionů korun.

Smlouva na pronájem prostoru by měla podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) skončit k 6. únoru. Záložní nemocnice v Brně nadále zůstane. Černý v pátek uvedl, že zrušení nemocnice v Letňanech navrhl proto, neboť její udržování považuje při nedostatku zdravotnického personálu za neúčelné. Pokud by se situace se zdravotníky zlepšila, jeví se podle Černého mnohem účelněji posílit kapacity normálních nemocnic než aktivovat zařízení v Letňanech.

17:38

Do Beskyd vyrazilo o víkendu v Moravskoslezském kraji opět hodně lidí, zejména pěších turistů a běžkařů. Vlek ale žádné tamní lyžařské středisko nespustilo. ČTK to řekl dispečer Horské služby Beskydy Pavel Masopust.

Masopust řekl, že horská služba nemusela o víkendu v Beskydech řešit žádnou mimořádnou situaci. "Lidí bylo v horách hodně, běžkařů i pěších turistů. Více jich bylo dneska, kdy bylo lepší počasí, byl takový krásný mrazivý den, sluníčko," řekl dispečer.

17:04

Ministryně financí Alena Schillerová v pondělí navrhne vládě dvouměsíční zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Ke snížení nebo zrušení 21procentní DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali vládu výrobci respirátorů. Více se dozvíte v článku.

16:49

Ve Vídni dnes protestovalo zhruba 5000 lidí proti vládním protikoronavirovým opatřením. K protestu vyzvala Svobodná strana Rakouska (FPÖ), jejíž dnešní demonstrace byla zakázána, uvedl agentura AFP. Proti neohlášenému shromáždění policie nakonec nezasáhla. V Rakousku platí do 7. února celostátní uzávěra.

Demonstranti skandovali hesla, ve kterých vyzývali k demisi kancléře Sebastiana Kurze. Mnozí z účastníků akce neměli nasazené roušky. Podle agentury AFP na demonstraci přišli také radikální fotbaloví fanoušci a lidé napojení na krajní pravici a neonacistické skupiny.

16:20

Kvůli prohlubování rozdílů v kvalitě distanční výuky na jednotlivých školách chce ministerstvo školství v létě zřídit doučovací kempy. Žáci by je mohli navštěvovat zdarma, aby byly dostupné i pro sociálně slabší rodiny. Ministr školství Robert Plaga to dnes uvedl v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima.

"Ukázalo se, že ty školy, které v tom byly dobré, tak se dále zlepšují. Ty školy, které v tom dobré nebyly, neušly takový kus dopředu. A to vede k rozevírání nůžek," uvedl ministr.

Foto: Shutterstock.com
16:18

Německo poskytne pomoc Portugalsku, jehož zdravotnictví čelí silnému tlaku kvůli vzestupu epidemie koronaviru. Německá armáda poskytne Portugalsku personální i materiální pomoc, řekl dnes německý armádní mluvčí agentuře Reuters. Pomoc chystá i Rakousko. Podle statistik portugalského ministerstva zdravotnictví bylo v zemi v sobotu pro pacienty s covidem-19 pouze volných pouze sedm lůžek s intenzivní péčí.

"Podpoříme Portugalsko zasláním zdravotnického personálu a vybavení," uvedl mluvčí německé armády. Podle informací týdeníku Der Spiegel má do Portugalska odcestovat 27 armádních zdravotníků vybavených plicními ventilátory a polními lůžky pro nemocné. Podle listu němečtí zdravotníci zůstanou v zemi alespoň tři týdny. Portugalská vláda požádala o pomoc ostatní státy Evropské unie tento týden. Země zaznamenává nejvyšší tempo růstu počtu nových případů koronaviru na milion obyvatel na světě. 

16:16

Policie v sobotu objevila v krkonošském středisku Harrachov na Semilsku hotel, v němž bylo ubytováno kolem 70 hostů. 

16:02

V Budapešti v neděli proti pandemickým omezením protestovaly navzdory zákazu shromažďování stovky lidí. Zhruba stovka restaurací oznámila, že v pondělí otevřou, třebaže jim vláda hrozí vysokými pokutami, informovala agentura Reuters. Kabinet premiéra Viktora Orbána dříve uvedl, že opatření může začít uvolňovat, až výrazně klesnou počty nakažených koronavirem, nebo poté, co bude naočkováno značné množství Maďarů.

Organizátoři protestu uvedli, že přes sto restaurací po celém Maďarsku v pondělí navzdory zákazu otevře. Vláda přitom v sobotu za porušení nařízení zvýšila pokutu až na pět milionů forintů (až 364 000 korun). Podnikům též hrozí až půlroční zákaz činnosti.

15:46

Policie v sobotu objevila v krkonošském středisku Harrachov hotel v němž bylo kolem 70 hostů, v provozu byl i nedaleký vlek. Upozornili na to místní.

15:46

Ministryně financí navrhne v pondělí dvouměsíční zrušení DPH na respirátory, uvedla ČT. Ministryně vyzývá prodejce, aby snížení daně promítli do cen.

15:42

Na demonstraci vystupuje i poslanec Lubomír Volný, který dlouhodobě vystupuje proti koronavirovým opatřením. 

15:37

Babiš serveru Seznam Zprávy sdělil, že neuvažuje o výměně ministra zdravotnictví Blatného. Podle informací ČT má do 14 dnů resort opustit.

15:32

Na pražském Václavském náměstí demonstrují stovky lidí proti vládním opatřením. V rámci akce "Jsme lidi, nás nevypnete", zaplnili horní část náměstí.

14:59

Na pražském Václavském náměstí demonstrují stovky lidí proti vládním opatřením proti šíření koronaviru. Účastníci, většinou bez roušek, mají české vlajky. Drží transparenty s nápisy, že nejsou děti, že je vláda omezuje ve sportovních aktivitách a že chtějí konec vládní šikany. Vyjadřují se také proti očkování. Demonstraci svolala iniciativa Chcípl PES.

Demonstrace proti vládním opatřením, 31.1.2021, Václavské náměstí, Praha
Demonstrace proti vládním opatřením, 31.1.2021, Václavské náměstí, Praha | Foto: Michaela Říhová
12:55

Plošné testování žáků na nemoc covid-19, které by umožnilo jejich návrat do škol, by mělo být bezplatné. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) by se mělo hradit z veřejného rozpočtu a začít by mohlo v řádu týdnů.

V diskusním pořadu Partie ministr Plaga dále uvedl, že testování také nesmí zatěžovat učitele. Na možnosti testování studentů novými sadami testů, které nepotřebují proškolený zdravotnický personál, nyní podle něj ministerstvo zdravotnictví intenzivně pracuje.

12:34

Zájem o testování na koronavirus je dnes v jižních Čechách srovnatelný se všedními dny. Na testy se přihlásila řada pendlerů.

Kvůli pendlerům, kteří potřebují častěji test do Bavorska, otevřela dnes mimořádně odběrové místo v neděli laboratoř Stafila v Českých Budějovicích, od 08:00 do 11:00 přišlo přes 60 lidí. Kolem 120 lidí si zamluvilo odběr ve strakonické nemocnici. Informovali o tom Eva Bláhová z laboratoře Stafila a ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

12:01

Izrael poskytne palestinské samosprávě 5000 dávek vakcíny proti covidu-19 k imunizaci zdravotnického personálu. Oznámil to dnes ministr obrany Benny Ganc. Izrael už naočkoval první dávkou třetinu z devíti milionů svých obyvatel a více než 1,7 milionu lidí už dostalo i druhou dávku. Za to, že s vakcinací nepomáhá Palestincům, byl široce kritizován.

11:43

Tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří v polovině ledna přijeli do čínského města Wu-chanu pátrat po původu onemocnění covid-19, dnes podle agentury Reuters navštívil tržiště Chua-nan. Na tomto místě, kde se mimo jiné prodávají mořské plody a živá zvířata, bylo poprvé zaznamenáno šíření viru SARS-CoV-2, jenž je původcem pandemie covidu-19.

Tým k tržišti, které je ohrazené vysokým modrým plotem, dorazil odpoledne místního času (ráno SEČ) za silné policejní asistence. Členové výpravy neodpověděli na otázky novinářů shromážděných u vstupu; jejich konvoj vjel na trh a vstup byl znovu zablokován.

Tým Světové zdravotnické organizace (WHO) navštívil čínské tržiště Chua-nan, kde bylo poprvé zaznamenáno šíření viru SARS-CoV-2, jenž je původcem současné pandemie.
Tým Světové zdravotnické organizace (WHO) navštívil čínské tržiště Chua-nan, kde bylo poprvé zaznamenáno šíření viru SARS-CoV-2, jenž je původcem současné pandemie. | Foto: Reuters
10:00

Kvůli strachu z neznáma, zmatku a frustraci ze současné epidemické situace čím dál více lidí vyhledává pomoc psychologa nebo psychiatra. Jejich ordinace se plní takovým tempem, že kapacity odborných pracovišť nestíhají a někde pacienti musí čekat i několik měsíců.

08:18

Počet lidí hospitalizovaných v českých nemocnicích s onemocněním covid-19 v sobotu klesl o 476 na 5391. Méně pacientů s novým koronavirem bylo v nemocnicích naposledy 27. prosince, tedy před více než měsícem.

08:16

Laboratoře v Česku potvrdily v sobotu 4025 nových případů covidu. To je o zhruba 200 méně než o týden dřív. Pozitivních bylo 28 procent otestovaných vzorků.

08:09

Index epidemického rizika PES pro dnešek stoupl ze 68 na 70 bodů. I nadále ale zůstává ve čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni rizika. Důvodem vzestupu indexu je mezitýdenní nárůst podílu pacientů s covidem, u kterých byla infekce odhalena až po přijetí do nemocnice. Mírně stouplo také zjednodušené reprodukční číslo, zbylé dva parametry naopak klesly. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

20:18

Hygienici v jižních Čechách zaznamenali k dnešnímu večeru za posledních 24 hodin 384 nových případů koronaviru, o jeden víc než minulou sobotu. Laboratoře otestovaly 814 vzorků. Počet pozitivních klesl proti pátku o 60 na 4915 lidí. Vyléčilo se 435 nemocných, devět zemřelo. Kvůli pendlerům otevřou v neděli laboratoře Stafila odběrové místo v Českých Budějovicích. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

19:58

Italský lékový regulátor doporučil očkovat vakcínou proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca pouze osoby ve věku od 18 do 55 let. Poukázal na to, že v klinických testech přípravku byly osoby starší 55 let velice řídce zastoupeny. Kvůli tomu není zcela jisté, jak u starších osob, které jsou prioritní skupinou v očkování, preparát funguje.

18:46

Tým Světové zdravotnické organizace (WHO) přichází do nemocnice ve Wu-chanu, kde se léčili první pacienti, zjišťovat možné příčiny pandemie.

18:43

Události ke koronaviru přehledně:

 • V Česku v pátek přibylo 8010 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Byl to podobný počet jako ve čtvrtek, ve srovnání s předchozím pátkem to bylo o 447 případů méně. Nemocných s covidem-19 je v současnosti 104 099.
 • Signatáři výzvy Otevřete hranice sanitkám upozorňují na zhoršující se situaci v nemocnici v Chebu, požadují po ministerstvu zdravotnictví umožnit převoz pacientů do německých nemocnic. 
 • Index rizika protiepidemického systému PES klesl na 68 bodů z revidovaných 70 bodů v předchozích dvou dnech. 
 • Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s covidem-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 2,2 milionu. 
 • Světová zdravotnická organizace (WHO) kritizuje oznámení Bruselu, že bude kontrolovat vývoz vakcín vyráběných v EU. Podle WHO takové opatření může vést k prodloužení pandemie.

 • Světová banka vyčlenila 12 miliard dolarů (257,5 miliardy Kč) na očkování proti covidu-19 v Africe, napsala agentura Bloomberg.
18:24

Portugalsko má pro pacienty, u kterých se prokázala nákaza koronavirem, jen sedm volných lůžek s intenzivní péčí. Uvedla to v sobotu agentura Reuters s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví. Nemocnicím také dochází místo v márnicích. Země s 10 miliony obyvatel má v současnosti nejrychlejší tempo šíření nákazy na světě, a to také kvůli vysokému výskytu britské mutace viru.

17:43

Slovenské ministerstvo zdravotnictví v sobotu zahájilo kampaň na podporu očkování proti covidu-19. Hlavní motto akce zní "očkování je svoboda" a symbolem je písmeno V odkazující na vítězství, napsala dnes slovenská média. Od konce prosince byla na Slovensku oočkována zhruba dvě procenta populace.

17:43

Česká obchodní inspekce (ČOI) v sobotu společně s policisty zkontrolovala 19 penzionů, hotelů a restaurací na Kvildě a Zadově. Nezjistili žádné porušení zákona ani vládních omezení. Sdělila to krajská policejní mluvčí Lenka Krausová. Stovky lidí dnes sáňkovaly, bobovaly a běžkovaly na šumavské Kvildě. Do obce přijeli i lidé v karavanech, po turistech zůstal nepořádek. Někteří provozovatelé výdejových okének kvůli kontrolám v sobotu neotevřeli. Uvedl to starosta Václav Vostradovský (STAN).

17:23

Úřad vlády vydal nové video, ve kterém vyvrací dezinformace o očkování.

15:53

Světová zdravotnická organizace (WHO) kritizuje oznámení Bruselu, že bude kontrolovat vývoz vakcín vyráběných v EU. Podle WHO takové opatření může vést k prodloužení pandemie. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Světová banka vyčlenila 12 miliard dolarů (257,5 miliardy Kč) na očkování proti covidu-19 v Africe, napsala agentura Bloomberg.

14:45

Zhruba 100 cizinců dostalo v rakouském zimním letovisku St. Anton am Arlberg pokutu za porušování protiepidemických opatření. Cizinci se podle policie ubytovali ve středisku za turistickými účely, ačkoliv to stávající protiepidemická opatření nedovolují, napsala agentura Reuters. Turisté zřejmě využili ustanovení, které umožňuje ubytování v případě pracovních cest. Mezi pokutovanými nejsou hlášeni Češi.

14:32

Sjezdovky prázdné, zato na parkovišti na vrcholu Klínovce se točí jedno auto za druhým, protože vyvážejí nahoru lyžaře místo vleků. Jenže těch pár pendlujících aut nenahradí stojící vleky. Na sjezdovkách je většinou pusto, jen sem tam tudy projede lyžař, který měl to štěstí, že se nějak dostal nahoru. Prázdno je i na sjezdovkách v Božím Daru. Podívejte se, jak to vypadá na českých horách.

14:07

V Íránu dnes povolili k užívání vakcínu domácí výroby proti covidu-19 označovanou jako Barekat. Zástupce krizové skupiny pro otázky epidemie dnes řekl, že testy prokázaly, že je tato vakcína účinná i proti variantě viru, který se poprvé objevil v Británii.

Nově dnes Írán oznámil, že bude od všech, kdo přicestují z Evropy, požadovat čtrnáctidenní karanténu, i když budou mít po příletu negativní test. Lidem z regionálních států postačí ke vstupu negativní test na koronavirus.

Koronavirus v Íránu
Koronavirus v Íránu | Foto: Reuters
13:39

Britská policie dnes obvinila Anthonyho Collinse ze zaslání balíčku do velšské balírny vakcíny proti covidu-19 s úmyslem vyvolat dojem, že balík vybuchne nebo se vznítí. Collins má stanout dnes před soudem.

Balík zaslaný poštou dorazil ve středu do firmy Wockhardt ve Wrexhamu, která je dodavatelským partnerem farmaceutické firmy AstraZeneca. Továrna pak přerušila výrobu a ministerstvo obrany na místo vyslalo pyrotechnickou skupinu, která zjistila, že je zařízení neškodné.

13:00

Norská vláda postupně uvolní uzávěru metropole Oslo a okolí. Od středy mohou otevřít některé z obchodů, informoval ministr zdravotnictví Bent Höie. Omezení byla zavedena 23. ledna kvůli nové, nakažlivější mutaci koronaviru, která byla poprvé zaznamenána v Británii. V provozu zůstaly jen obchody, které prodávají nejnutnější zboží.

"Případy nákazy v Norsku soustavně klesají a nyní máme lepší přehled o jejím šíření," uvedl Höie. Situace v regionu hlavního města však zůstává nejistá, a uvolňovat se proto bude postupně, dodal.

12:30

Pražská tržnice v Holešovicích požádala ministerstvo zdravotnictví o udělení výjimky ze zákazu prodeje. Největší problémy mají prodejci čerstvého zboží. Podobně jako loni na jaře pronajímatel zřejmě poskytne prodejcům slevy na nájemném. Na svých webových stránkách zveřejnil seznam prodejců s kontakty, aby si u nich mohli zákazníci zboží objednat. Sdělila to mluvčí tržnice Kateřina Písačková.

Vláda ve čtvrtek zakázala kvůli epidemii koronaviru s platností ode dneška prodej na tržištích, ve stáncích a v nejrůznějších mobilních zařízeních i pochůzkový a podomní prodej. Zákaz se nevztahuje na pojízdné prodejny zajišťující prodej potravin a drogistického zboží v obcích, kde není možno toto zboží zakoupit v jiné provozovně, uvádí opatření zveřejněné dnes na webu vlády.

12:10

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo nařízení o povinném nošení roušek ve všech prostředcích a prostorách hromadné dopravy. Nařízení začne platit o pondělní půlnoci a výjimku mají jenom děti do dvou let, obchodní nákladní vozy a vojenská doprava.

11:56

Na testovacím místě u hraničního přechodu v Pomezí nad Ohří byla dnes dopoledne situace klidná. Ve frontě stálo kolem 30 aut pendlerů čekajících na testy na koronavirus. Dnes začal Karlovarský kraj znovu testovat pendlery pracující v Německu. Testovat bude až do pondělního odpoledne.

Pendleři čekali ve frontě okolo hodiny. Někteří si sem dnes přijeli udělat test raději dopředu, obávají se většího návalu v pondělí ráno, až pojede většina lidí do práce. Přijíždějící u prvního stanu vyřizují nezbytnou administrativu, u druhého stanu absolvují antigenní testování. Poté na parkovací ploše čekají na výsledek. Mnozí pendleři proto upřednostňují nechat se otestovat na české straně místo německé, výsledky totiž dostanou na počkání.

11:22

Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s covidem-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 2,2 milionu. O posledních 100 000 se počet zvýšil za sedm dní, předchozích 100 000 přibylo za osm dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují Spojené státy, kde podle JHU zemřelo kvůli covidu-19 téměř 437 000 lidí. Následují Brazílie (více než 222.000 mrtvých) a Mexiko (přes 156.000). V České republice dosud zemřelo 16.211 lidí.

10:33

Plošné testování na nemoc covid-19 by podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) mohlo na školách začít v řádu týdnů. V rozhovoru pro dnešní Lidové noviny (LN) řekl, že by byl rád, kdyby pravidelné testy byly hrazeny z veřejných peněz alespoň u studentů středních škol. V případě, že by se student nechtěl nechat otestovat na přítomnost nového koronaviru, neměl by do školy chodit, dodal ministr.

09:46

Tchajwanská vláda dnes oznámila první úmrtí na covid-19 od loňského května. Ostrovní stát přijal včasná, přísná a účinná pandemická opatření a drží nákazu pod kontrolou. Většina z 909 potvrzených případů infekce koronavirem má svůj původ v zahraničí, připomněla agentura Reuters.

08:51

Laboratoře v Česku provedly v pátek přes 27 000 antigenních a přes 30 000 PCR testů na koronavirus. Přibližně čtvrtina z nově testovaných lidí měla pozitivní vzorek. Bylo té méně než v předchozích třech dnech.

08:17

Počet hospitalizovaných s covidem v pátek klesl o 162 na 5812. V těžkém stavu bylo 947 pacientů. V mezitýdenním srovnání je hospitalizací o 518 méně.

08:10

V ČR v pátek přibylo 8010 potvrzených případů covidu, podobně jako ve čtvrtek. Proti předchozímu pátku to bylo o 447 méně. Nemocných je nyní 104 099.

07:52

Některé firmy už propouští, lidí bez práce podle odhadů odborníků bude přibývat. Jak vám stát pomůže, pokud dostanete výpověď, a na co si dát pozor?

07:26

Podle bodové hodnoty indexu je Česko od poloviny ledna ve čtvrtém stupni rizika, protiepidemická opatření však odpovídají pátému, nejpřísnějšímu stupni. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že skóre PES už není pro určování opatření relevantní.

07:19

Index rizika protiepidemického systému PES klesl na 68 bodů z revidovaných 70 bodů v předchozích dvou dnech. Zlepšila se všechna čtyři sledovaná kritéria, včetně reprodukčního čísla. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. 

06:40

Zájem o pronájem nebo koupi chaty či chalupy stále roste, u některých realitních společností vzrostl meziročně až o 40 procent. Ceny se od začátku loňského roku zvýšily o 20 až 35 procent. Množí se případy, kdy si lidé rekreační objekty předělávají na trvalé bydlení. Vyplývá to z odpovědí realitních firem, které ČTK oslovila.

06:30

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador v pátek řekl, že má stále covid-19, ale lékaři mu sdělili, že už má za sebou kritickou fázi infekce. Prezident středoamerické země se neobjevil na veřejnosti od minulé neděle, kdy oznámil, že má covid.

Andrés Manuel López Obrador.
Andrés Manuel López Obrador. | Foto: Reuters
06:20

Ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy uzavře Francie od neděle hranice pro vstup ze zemí mimo Evropskou unii, výjimku budou mít pouze cesty ze závažných důvodů. Vstup ze zemí EU bude možný pouze s negativním PCR testem. Uzavřena má být i část nákupních center, oznámil dnes podle agentury AFP premiér Jean Castex. Země registruje už více než 75.000 úmrtí s covidem-19.

06:10

Úřad vlády získal do kampaně na vyvracení dezinformací o očkování dva netradiční spolupracovníky - mladé influencery Annu Šulcovou a Jakuba Gulaba. Natočili sedm videí pro několik sociálních sítí. Vláda měla Gulabově firmě poslat podle smlouvy půl milionu korun - dvojice ale v pátek večer oznámila, že je odmítne.

06:00

Výběr pátečních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Počet zemřelých lidí s nemocí covid-19 od začátku epidemie v Česku ve čtvrtek přesáhl 16 000. Nově nakažených koronavirem ve čtvrtek přibylo 7937, což je zhruba o čtyři stovky více než před týdnem. Dále však klesal počet hospitalizovaných, kterých bylo 5856. 

Od půlnoci z pátka na sobotu nesmějí cizinci přicestovat do Česka z jiných než nezbytných důvodů bez ohledu na takzvaný cestovatelský semafor, kterým se dosud řídily podmínky cest. Výjimku mají například ti, kteří v ČR pracují nebo studují.

Polní nemocnice v pražských Letňanech vystavěná kvůli koronavirové epidemii bude zrušena. Smlouva na pronájem prostoru by měla skončit k 6. únoru. Záložní nemocnice v Brně nadále zůstane.

Evropská komise schválila podmínečnou registraci vakcíny proti covidu-19 od britsko-švédské firmy AstraZeneca na území Evropské unie. Komise se řídila doporučením Evropské agentury pro léčivé přípravky.

Povinné testování pendlerů na koronavirus při cestách do Rakouska, které mělo začít v pondělí 1. února, se zatím odkládá.

Úřad vlády vydá do půlky února na sociálních sítích sérii videí, která mají vyvracet dezinformace šířené o očkování proti onemocnění covid-19.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: