Odpůrci vakcín chtěli vtrhnout do slovenského parlamentu, policie použila slzný plyn

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2021 13:53
Slovenská policie použila slzný plyn poté, co se demonstranti z řad odpůrců očkování proti covidu-19 pokusili vtrhnout do sídla parlamentu. Během potyček byla jedna policistka zraněna, uvedl list Sme na svém webu. Poslanci mají v pátek na mimořádné schůzi schvalovat novelu zákona, podle které by se při přijímání opatření proti pandemii covidu-19 mělo přihlížet k digitálnímu certifikátu o očkování.
Slovenská policie - ilustrační foto.
Slovenská policie - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Od rána před parlamentem stovky lidí skandují hesla jako "gestapo", "vlastizrada" či "vydejte nám parlament". Dav zablokoval vstup do sídla parlamentu. Na místě jsou policejní těžkooděnci a antikonfliktní tým, uvedl deník Sme.

Podporu demonstrantům vyjádřili někteří opoziční poslanci a Ľuboš Blaha z opoziční strany Směr-SD slíbil bojovat proti "očkovacímu fašismu" a "očkovacímu apartheidu". Podle webu Noviny.sk na místě řečnil i předseda krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba a z přinesených reproduktorů se ozývaly písně "od pravicových kapel z České republiky".

Předseda sněmovny Boris Kollár schůzi zahájil s tím, že bude pokračovat do 22:00 a v případě potřeby i v sobotu. Demonstranti podle listu Pravda slibují setrvat před parlamentem, dokud novela nebude stažena z pořadu.

Situaci před parlamentem označil jeho šéf za fatální selhání policie a policejního prezidenta Petra Kovaříka. Ke střetu podle Kollára nemuselo dojít, kdyby policie zřídila zátarasy alespoň 50 metrů od parlamentu.

"Ti lidé proti něčemu bojují. To neznamená, že je budeme bít obušky či polévat vodními děly nebo na ně pouštět slzný plyn. Kdyby to policisté zvládli a kdyby byly venku zátarasy, tak se nic takového nestane," řekl Kollár. Dodal, že demonstrace byla předem ohlášená a policie se na ni měla připravit. Dřívější obdobné protesty byly pokojné.

Policejní prezident Kovařík podle Sme mezitím nařídil prověřit postup bratislavské policie.

Předsedkyně jedné z vládních stran naopak odsoudila agresivitu demonstrantů a útoky na policii. "Plně respektuji právo občanů pokojně demonstrovat, v demokratické společnosti je ale nepřípustné, aby demonstrace provázelo násilí a porušování zákona," uvedla Veronika Remišová podle Denníku N. Agresivitu davu přičetla nynější opozici okolo expremiéra Roberta Fica a označila ji za "výsledek zničující politiky lidí, kteří se dnes bojí politické a trestní odpovědnosti" za své počínání během dřívějšího vládnutí.

Premiér Eduard Heger v prohlášení uvedl, že součástí demokracie je právo vyjádřit názor, ale jakýkoli útok či agrese proti policistům jsou nepřípustné. "Chápu, že lidé jsou už z pandemie unavení a nikomu z nás nejsou (protikoronavirová) opatření příjemná. Ale děláme je proto, abychom chránili životy všech občanů. I těch protestujících," prohlásil.

Zákon po očekávaném přijetí zatím prakticky nic nezmění vzhledem k tomu, že na Slovensku je aktuálně poměrně příznivá epidemiologická situace. Změny nastanou až v okamžiku, kdy se tato situace zhorší, upozornil Denník N.

Agentura DPA připomněla, že v zemi s bezmála 5,5 miliony obyvateli je aktuálně plně očkováno proti covidu-19 přes 1,9 milionu lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy