Konkrétní důsledky kauzy Huawei. Projděte si, které projekty kvůli hrozbě skončily

Václav Junek
21. 2. 2019 20:06
Deník Aktuálně.cz sestavil přehled, které veřejné instituce a úřady rozvázaly spolupráci s čínskou telekomunikační společností Huawei poté, co Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) loni v prosinci upozornil na možnou provázanost poskytovatelů technologií Huawei a ZTE s čínskými zpravodajskými službami.

Společnost Huawei obvinění NÚKIB označila za neprůkazné a připojila dle Lidových novin výhrůžku, že pokud úřad varování nezmění či nestáhne, bude po státu soudně vymáhat odškodné až 40 miliard.

NÚKIB trvá na svém, ale odmítá zveřejnit konkrétní informace o hrozbě z užívání čínských technologií s tím, že podklady podléhají utajení.

Vláda po úřadem vydaném upozornění nařídila 160 státním úřadům a soukromým firmám, které spravují kritickou infrastrukturu, aby provedly analýzu rizik spojených s užíváním technologií Huawei. Opřít se instituce mohou i o zákon o kybernetické bezpečnosti, jenž umožňuje vyřadit ze státních zakázek jakoukoliv firmu představující kybernetické narušení bezpečnosti. 

Které konkrétní projekty dosud úřady a instituce stoply, shrnuje následující přehled.

Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně.
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně. | Foto: Tomáš Adamec

Ministerstvo spravedlnosti a Nejvyšší soud

Ministerstvo spravedlnosti nakoupilo v roce 2018 od Huaweie 165 serverů. Kvůli varování NÚKIB se však například Nejvyšší soud rozhodl server zatím nenainstalovat. "Nebyl zatím zapojen do naší technické infrastruktury," řekla serveru HlídacíPes.org vedoucí oddělení informačních technologií Nejvyššího soudu v Brně Vlasta Zelinková. 

K dalším serverům ministerstvo uvádí, že "nejsou ani v jeho centrální kritické infrastruktuře, ani ve významných systémech". Mimo to úředníci ministerstva využívají i mobilní telefony a síťové prvky od čínské firmy. 

 

Právě se děje

Další zprávy