Konec ústavů v Čechách? V žádném případě, říká Rath

Eliška Bártová Eliška Bártová
2. 4. 2009 12:25
Hejtman Rath v rozhovoru vysvětluje, proč zastavil rušení ústavů
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) zastavil rušení ústavů sociální péče. Ukončil tak proces, kdy se lidé s postižením - po léta zavřeni v ústavech - začali dostávat do běžné společnosti.

V rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz nastínil hejtman Rath svoji vizi, jak by přístup k lidem s postižením měl vypadat. Shrnout ji lze takto: Ústavy se nezruší a budou se stavět nové.

"Uvažujeme o jiném projektu: že bychom v areálu ústavu, nebo poblíž, vybudovali menší bytový dům," nastiňuje Rath své plány. "Z důvodu, že řada těch lidí není na takové úrovni, aby mohla žít sama, neumějí se o sebe postarat, neznají rizika ve společnosti, neznají cenu peněz, jsou mentálně slabší, je život izolovaně samostatně ve společnosti přivádí do strašných rizik."

Nyní vám přinášíme celý rozhovor s Davidem Rathem.

Byty nestačí

A.cz: Budete pokračovat v plánu vašeho předchůdce a rušit ústavy sociální péče?

V žádném případě.

A.cz: Původní rozjetý proces návratu lidí s postižením do společnosti jste tedy definitivně stopli?

Ano. Budeme dělat kontrolu a povedeme debatu, jak dál. Nemáme vyhraněný názor. Ale já tvrdím, že těmto lidem nestačí dát byt.

Mentálně slabší podle Ratha

Frantisek Adamec a Anička Giňová se po letech dostali z ústavu. Co je teď čeká?
Frantisek Adamec a Anička Giňová se po letech dostali z ústavu. Co je teď čeká? | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: A co se vám na Bendlově plánu rušit ústavy nelíbilo?

Kam by ti lidé šli? Samozřejmě podporujeme proces integrace, ale ty lidi nemůžete vypudit. Přeci je nemůžeme vyhodit na ulici.

A.cz: To ale ani váš předchůdce neměl v plánu. Způsob transformace byl připravený a zahájený, několik klientů se již odstěhovalo do chráněných bytů...

Viděl bych to tak, že jim to nemůžeme nadiktovat. Některé projekty teď kontrolujeme, protože je zvláštní, kolik za některé nájmy platíme. Zatím to mám jen neoficiálně, ale je možné, že platíme dvojnásobnou částku za byt, než když si ho pronajmeme přes realitku. Otázkou je, zda tento projekt spíš nebyl pro někoho dobrým zdrojem peněz.

A.cz: Jaká je tedy vaše strategie?

My spíš uvažujeme o jiném projektu: že bychom v areálu ústavu, nebo poblíž vybudovali menší bytový dům. Z důvodu, že řada těch lidí není na takové úrovni, aby mohla žít sama, neumějí se o sebe postarat, neznají rizika ve společnosti, neznají cenu peněz, jsou mentálně slabší. Pro ně život izolovaně samostatně ve společnosti přivádí do strašných rizik.

Umím si proto představit, že v blízkosti ústavu, kde vyrostli a jsou zvyklí, budou mít svoji garsonku. V domě s podobně postiženými, kam by ten kraj zajišťoval nákupy, vaření, měli by tu jistotu. Vzhledem k tomu, že většina těchto lidí chce pocit bezpečí a jistoty, tak by bylo lepší jít touto cestou.

A.cz: Kde na to chcete vzít?

To je moje práce shánět peníze, čili budu hledat vnitřní úspory a vnější peníze. To je práce, které se teď hodně věnuji.

Místo ústavu nový titul MPA

A.cz: Řada ústavů již je připravena na ukončení, klienti z ústavu odešli. Přesto ty ústavy nezrušíte?

V podstatě jediný, který skončí, ale jen proto, že to předchůdce dostal do stavu, kdy s tím nejde nic dělat, je ústav ve Vraném na Kladensku. Je tam už jen zbytek klientů. A pravda je, že ten zámek je technicky nevyhovující.

Ústav v Ledcích: Tyto lidi čekali na návrat do života
Ústav v Ledcích: Tyto lidi čekali na návrat do života | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Jak naložíte se zámkem, který tím pádem budete mít k dispozici?

Z toho zámku uvažujeme, že bychom udělali centrum pro školení úředníků. Chceme založit příspěvkovou organizaci, která by se jmenovala něco jako Škola veřejné administrace.

Mojí ambicí je, aby absolventi této školy získávali titul MPA, což znamená master of public adminstration. Do budoucna by se mohla stát součástí univerzity jako fakulta zaměřená na veřejnou administraci. Teď by to byla příspěvková organizace a sídlila by v tom zámečku, kde by byly přednáškové sály i ubytovací kapacita pro 20-30 lidí.

A.cz: Máte ještě další podobné investiční plány?

Obdobně uvažujeme s dětskými domovy. Tam je největší problém v 18ti letech, kdy mají odtamtud odcházet a nemají na svůj byt. Umím si představit, že v blízkosti domova by získali možnost garsonky, která by patřila kraji, a kterou by si mohli za levno pronajmout. Debatujeme o tom zatím s našimi odborníky. Je to ve fázi hledání optimálního modelu pro tyhle lidi.

Také plánujeme stavbu nových domovů důchodců.

 

Právě se děje

Další zprávy