Konec stíhání exmanažerů Čepra. Soud zamítl stížnost žalobce

ČTK ČTK
24. 3. 2014 12:25
Rozhodnutí, podle nějž jsou skutky promlčené, znamená poslední tečku za stíháním této dvojice.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pražský městský soud zamítl stížnost žalobce proti zastavení trestního stíhání exmanažerů Čepra Tomáše Kadlece a Alexandra Houšky za údajně nevýhodné transakce z let 2003 a 2004.

Rozhodnutí, podle nějž jsou skutky promlčené, znamená poslední tečku za stíháním této dvojice. Obžaloba ji vinila také kvůli obchodům z roku 2005, soudy však oba muže minulý týden pravomocně osvobodily.

K závěru, že žalované skutky z let 2003 a 2004 jsou promlčené, a že je tedy nutné trestní stíhání zastavit, dospěl už loni v listopadu Obvodní soud pro Prahu 1. Státní zástupce se rozhodnutí neúspěšně pokusil zvrátit stížností.

"Stížnost Vrchního státního zastupitelství v Praze byla v neveřejném zasedání dne 20. března zamítnuta," potvrdila bez dalších podrobností mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Stejný soud minulý týden zamítl odvolání žalobce proti zprošťujícímu rozsudku ohledně obchodů z roku 2005.

Státní zástupce tvrdil, že někdejší generální ředitel Čepra Kadlec a bývalý obchodní ředitel společnosti Houška opakovaně porušili své povinnosti při správě cizího majetku, protože nepostupovali s péčí řádných hospodářů. Státnímu distributorovi paliv tak prý v letech 2003-2005 způsobili celkovou škodu 260 milionů korun.

Ve všech transakcích, které obžaloba zmiňovala, figurovala společnost Czech Energospace. Podle státního zástupce Vladimíra Trýzny plnila roli bílého koně a sloužila Kadlecovi s Houškou k vyvádění peněz z Čepra.

Obchody podle obžaloby převážně vypadaly tak, že Čepro palivo levně prodávalo a draze nakupovalo zpátky.

Oba muži od počátku popírali, že by jednali v úmyslu Čepro poškodit. Soudy jim v tom daly za pravdu. Uvěřily jejich obhajobě, že dvojice pouze plnila strategický úkol obměny paliv, který vyplynul ze vstupu České republiky do Evropské unie.

Odvolací senát také minulý týden upozornil na to, že vyšetřovatelé se vůbec nezabývali případnou odpovědností dalších lidí z Čepra a obvinili pouze Kadlece s Houškou.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy