Konec Kaplického? Peníze na chobotnici se utratí jinde

Kateřina Eliášová
1. 10. 2008 14:15
Nový ředitel bude stavět v Hostivaři
Detail knihovny.
Detail knihovny. | Foto: Future Systems

Praha - Projekt architekta Jana Kaplického na stavbu nové budovy Národní knihovny po nástupu nového ředitele Pavla Hazuky fakticky mizí do ztracena.

Přesně ve smyslu, který v červenci deklaroval ministr kultury Václav Jehlička, se Hazuka zaměřil na přístavbu depozitáře v Hostivaři a revitalizaci dosavadních prostor v Klementinu.

Hazuka Aktuálně.cz potvrdil, že knihovna už složila peníze za nový pozemek v Hostivaři a dnes se stala jeho oficiálním majitelem.

Nová stavba, která v Hostivaři na tomto pozemku vyroste, se bude platit z peněz, které měl Hazukův předchůdce Vlastimil Ježek připraveny na Kaplického projekt.

"Teď chceme co nejrychleji zadat výběrové řízení na přístavbu v Hostivaři, aby se mohlo příští rok začít stavět," uvedl pro Aktuálně.cz.

Kolik ho stál pozemek v Hostivaři, zatím tají. Částku prý zveřejní až po dohodě s prodávající stranou.

Z čeho se bude stavět?

To, že se na stavbu v Hostivaři začne ukrajovat z peněz určených pro stavbu nové budovy podle návrhu architekta Jana Kaplického, potvrdily Aktuálně.cz zdroje z knihovny.

Nepřímo to naznačil i 1. náměstek ministra kultury František Mikeš. "Částka 1,9 miliardy korun je obecně určena na prostory pro nové knižní fondy," uvedl Mikeš. A nevyvrátil, že se bude jednat o depozitář v Hostivaři.

Současně s tím počítá i nový ředitel Hazuka. "Ty peníze jsou primárně určeny na novou budovu, případně i na dostavbu depozitáře v Hostivaři," řekl.

Depozitář bude podle současných odhadů stát kolem půl miliardy korun. Peníze na novou budovu knihovny se tedy o tuto částku ztenčí.

Když tedy politici dnes hledají dvě miliardy navíc, za které by se blob na Letné už dal postavit, teď se potřebná částka o další půl miliardy navýší.

I ČSSD měla záložní plán

S tím ale de facto počítala už Paroubkova vláda, která peníze přiklepla. "Částka 1,9 miliard byla samozřejmě primárně určená na Národní knihovnu, ovšem na vše, co s ní souvisí," potvrdil bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák. Tedy hlavně na objekty, do kterých by bylo možno knihy ukládat.

Tomu odpovídá i usnesení Paroubkova kabinetu z července 2006, že peníze jsou na "přípravu a realizaci objektu Národní knihovny". Původně vláda v červnu schválila, že částka půjde na "nový objekt".

Ve hře tak byla podle Jandáka například oprava Louckého kláštera ve Znojmě, zůstalo ovšem jen u nápadu. O Louckém klášteře se uvažovalo i jako o součásti Památníku národního písemnictví, kterému shodou okolností šéfoval současný ředitel knihovny Hazuka.

Co dál s Klementinem?

Knihovna chce také hnout s Klementinem, jehož rekonstrukce zatím stojí. "Už nemůžeme déle čekat a musíme okamžitě zahájit výběrové řízení na projektovou dokumentaci," uvedl Hazuka.

Tvrdí, že chce maximálně využít každého volného místa, které v Klementinu zůstane po odstěhování Státní technické knihovny a po přesunutí části fondů do Hostivaře.

Současný rozbor možností využití volných míst vznikl ještě za Ježka, ministr Jehlička chce ovšem podle informací Aktuálně.cz nechat zpracovat oponenturu.

Už dříve ho zaujaly klauzurní práce studentů architektury na pražské AVU, které de facto ukazují, že by se knihovna mohla do Klementina vejít, a tudíž by se nemusela stavět budova nová.

Co s novou budovou?

Pavel Hazuka přes to všechno stále tvrdí, že "úvaha o nové budově zatím není pryč". A to přesto, že ji ministr Jehlička už odepsal. "Stále se probírám všemi materiály a různými posudky," uvedl.

V knihovně teď probíhá kontrola z ministerstva financí, která hledá odpověď na to, zda byly státní peníze na mezinárodní soutěž použity v souladu se zákonem. "Teď musí Národní knihovna vyvrátit všechny pochybnosti, které ministerstvo kultury ohledně celého postupu má," vysvětluje náměstek Mikeš, proč zatím ministerstvo neudělalo po odvolání Ježka další krok, například v podobě žaloby.

Mluví se také o prohlášení celé soutěže za neplatnou, udělat to ale může pouze její vyhlašovatel, tedy knihovna. Ježek to kategoricky odmítl a jeho nástupce Hazuka zatím "plave" v právních posudcích.

"Pokud by měla být soutěž prohlášena za neplatnou, měla by to udělat knihovna spolu s ministerstvem," řekl opatrně Hazuka.

 

Právě se děje

Další zprávy