Čečenský hon na gaye: Při mučení dva zemřeli, 40 lidí je ve vězení, tvrdí aktivisté

Tomáš Klézl ČTK Tomáš Klézl, ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2019 19:49
Dva lidé zemřeli a skoro čtyřicet dalších bylo uvězněno při zásahu proti LGBT lidem v Čečensku. V pondělí o tom informovala ruská média s odvoláním aktivisty z petrohradské nevládní organizace The LGBT Russia Network. Útoky údajně trvají od konce prosince. Čečenská vláda informace označila za "absolutní lži a výmysly".
Ramzan Kadyrov
Ramzan Kadyrov | Foto: Reuters

Zadržená skupina podle představitele Russian LGBT Network Igora Kochetkova čítá zhruba čtyřicet mužů a žen. "Víme, že je zatýkají příslušníci bezpečnostních složek a nezákonně je zadržují v Argunu. Místní policie dělá vše pro to, aby z republiky nemohli vyjet nebo se následně neobrátili s žádostí o ochranu na soud," uvedl. Nejméně dva lidé už ve vazbě na následky mučení zemřeli.

Současná vlna perzekuce měla začít koncem prosince, kdy policie údajně zatkla správce skupiny pro LGBT komunitu na sociální síti VKontakte. Skrze údaje v jeho mobilním telefonu se jí podařilo dostat k ostatním zadrženým.

Zprávy aktivistů částečně potvrdily ruské noviny Novaya Gazeta, jejichž zdroje zásah potvrdily. "Radíme každému, kdo je stále na svobodě, aby bral tuto zprávu vážně a okamžitě opustil republiku," citoval deník příspěvek v jedné ze skupin na síti VKontakte.

Pondělní informace připomínají události z roku 2017, kdy policie v Čečensku shromáždila více než stovku homosexuálních mužů a v tajných vězeních je vystavila bití a elektrickým šokům, za což si region vysloužil mezinárodní opovržení a sankce. "Utlačování mužů a žen podezíraných z homosexuality ale nikdy nepřestala, jen změnila svůj rozměr," řekl Kočetkov.

Místní úřady zprávy popíraly a tvrdily, že v regionu žádní homosexuálové nejsou. Nejnovější zprávy o tvrdých zákrocích proti homosexuálům v pondělí znovu odmítl mluvčí čečenského vůdce Alvi Karimov, podle něhož to jsou absolutní lži a výmysly.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov prosazuje v republice konzervativní islámské zákony. Homosexualita se dlouhodobě setkává s nevolí v celém Rusku, na severu Kavkazu jsou nicméně příslušníci gay komunity vystaveni represím, při nichž jde podle svědků často i o život.

Podle zprávy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) z loňského prosince je pronásledování představitelů LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů) v Čečensku nevyvratitelně dokázané, připomněla dnes ruská redakce serveru BBC.

"Každý den mě ujišťovali, že mě zabijí"

O utlačování homosexuálů v Čečensku minulosti promluvil v roce 2017 vůbec jako první Rus Maxim Lapunov, kterého jednoho dne přepadli dva policisté a odvlekli ho do auta. "Obvinění znělo, že jsem gay," citoval mužovo prohlášení americký list Washington Post. Při výslechu mu pak tloukli hlavou o zeď a bili ho za hlasitých nářků vězňů ve vedlejších celách.

"Přestali jen na chvíli, aby mě nechali nadechnout," popsal události novinářům.  Policisté po Lapunovovi chtěli kromě přiznání i kontakty na ostatní gaye. "Každý den mě ujišťovali, že mě zabijí," řekl.

Video: Stěží jsem se mohl plazit, říká muž, kterého v Čečensku věznili za homosexualitu

Stěží jsem se mohl plazit. Muž promluvil o pronásledování gayů v Čečensku | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy