Koledníci se připravují. Bude desátá Tříkrálová sbírka

Petra Sasínová
22. 12. 2009 6:15
"Bez koledy by nám chyběly peníze. Tisíce lidí by zůstaly bez pomoci," říká ředitel Oldřich Haičman
"Bez Tříkrálové sbírky bychom museli řadu našich služeb omezit nebo zrušit," říká ředitel Charity ČR Oldřich Haičman. (ilustrační foto)
"Bez Tříkrálové sbírky bychom museli řadu našich služeb omezit nebo zrušit," říká ředitel Charity ČR Oldřich Haičman. (ilustrační foto) | Foto: Charita ČR

Brno - Příprava největší dobrovolnické kampně v zemi je v plném proudu. Tříkrálová sbírka, kterou organizuje Charita Česká republika, bude mít letos desátý ročník. Dosud vynesla více než 460 milionů korun.

Pracovníci Charity oprašují kasičky pro koledníky, připravují jejich zapečetění na obecních úřadech a magistrátech. Koledníci si dávají do pořádku svá kolednická roucha. Na koledování se už těší i ředitel Charity ČR Oldřich Haičman.

Aktuálně.cz.: Co je to Tříkrálová sbírka?

Je to dobročinná kampaň Charity ČR, do které se každoročně zapojuje více než padesát tisíc koledníků. Od 1. do 14. ledna obcházejí domácnosti v našich městech a obcích a prosí o dar pro lidi v nouzi, kterým Charita slouží. Nejde však jen o sbírku. Jde také o šíření křesťanské tradice svátku Tří králů a poselství dobra, a také zapojení a tím i výchovy veřejnosti k sociálnímu cítění.

A.cz.: Kdo sbírku vymyslel a jak se vyvíjela?

Duchovním otcem Tříkrálové sbírky je předseda České biskupské konference a arcibiskup olomoucký Jan Graubner, který se inspiroval v zahraničí, zejména v Rakousku a Německu. Arcidiecézní charita Olomouc zorganizovala pilotní ročník sbírky již v roce 2000. Setkala se s velmi příznivým přijetím a ohlasem. Proto jsme se rozhodli ji zorganizovat v celé republice.

Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka

 • Tříkrálová sbírka 2010 začne 1. ledna. Potrvá čtrnáct dnů
 • Jak můžete přispět?

  1. Koledníkům do kasiček

  2. Pomocí darovací SMS ve formátu DMS KOLEDA na číslo 87777

  3. Bankovním převodem na účet 66008822 / 0800
 • První ročník Tříkrálové sbírky byl v roce 2000
 • Do sbírky se zapojuje asi padesát tisíc koledníků. Organizátorem je Charita Česká republika
 • Celkový výtěžek od prvního ročníku je přes 460 milionů korun

A.cz.: V čem je tato sbírka unikátní?

Především je to největší dobrovolnická kampaň v naší zemi. Koledníci v ní hrají nejdůležitější roli. Bez nároku na finanční odměnu a ve svém volném čase vybírají prostředky, které významně pomáhají všem, kteří si sami pomoci nemohou.

V lednu oslavíme již 10. výročí sbírky a za tu dobu se vykoledovalo přes čtyři sta šedesát milionů korun, což představuje více než čtyři sta dobročinných projektů ročně.

A.cz.: K čemu vybrané peníze slouží a jak je zajištěno, aby nedošlo ke zneužití?

Podporujeme především rozvoj charitních služeb, a to od pomoci matkám s dětmi v tísni, lidem bez domova, lidem s postižením, těžce nemocným, přes projekty prevence pro děti a mládež, služby pro cizince a uprchlíky v nouzi až po humanitární pomoc do zahraničí.

Celkem jde o více než pět set služeb a středisek pomoci v České republice a dále i pomoc pro dvaadvacet dalších zemí. V každé diecézní Charitě projekty schvaluje  několikačlenná tříkrálová komise, která hlídá zaměření projektů, aby byly v souladu s posláním sbírky.

Jde o veřejnou sbírku podle Zákona o sbírkách, vyúčtování předkládáme kontrolním orgánům, které vydávají ke sbírce osvědčení a pečlivě nás hlídají.

A.cz.: Jak bude vypadat Tříkráloví sbírka 2010?

Koledníci opět vyrazí do ulic měst a obcí od 1. ledna a budou koledovat až do 14. ledna. Lidé budou moci přispět nejen do kasiček, ale také pomocí darovací SMS ve formátu DMS KOLEDA na číslo 87777 nebo převodem na konto 66008822/0800.

Jako poděkování koledníkům i dárcům organizujeme již třetím rokem Tříkrálový koncert, který připravujeme na 3. ledna 2010 od 16 hodin a bude ho v přímém přenosu vysílat první program České televize.

A.cz.: S jakými problémy se Charita při zajišťování služeb potýká?

Snažíme se apelovat na veřejnost, že všichni neseme spoluzodpovědnost za pomoc lidem, kteří se ocitli v nouzi, ale někdy nám to jde velmi těžko. A velkým problémem jsou samozřejmě finance.

I když se třeba na poslední chvíli podaří vyřešit dostatek financí ze státního rozpočtu, žijeme z roku na rok nevíme, co přinese budoucnost. Tak to je už dvacet let. Nešťastné je, že financování sociálních služeb závisí každoročně na vůli politiků. V jiných vyspělých zemích to je již dávno vyřešené. Máme se ještě hodně co učit.

A.cz.: Jak pomáhá financování vašich služeb a projektů Tříkrálová sbírka?

Protože do poslední chvíle nevíme, zda přežijeme, je pro nás Tříkrálová sbírka velmi důležitá. Bez ní bychom museli u mnoha našich zařízení omezit provoz nebo je zavřít, byť sbírka tvoří jen tři procenta prostředků našeho rozpočtu.

Charita zaměstnává více než šest a půl tisíce lidí a ročně slouží více než sto tisícům stálých klientů.

A. cz.: Loni dolehla i na Českou republiku finanční krize. Na výtěžku Tříkrálové sbírky se ne neprojevilo. Jak si to vysvětlujete?

V roce 2009 věnovali dárci do Tříkrálové sbírky o deset procent více, než v předchozím roce, a to navzdory ekonomické krizi. Lidé jsou k charitativní činnosti vstřícnější.

To nás samozřejmě naplňuje radostí, ale cítíme také velkou zodpovědnost vůči všem, kteří nám dali svoji důvěru. Věřím, že je nezklameme také v dalších letech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy