Koledníci se připravují. Bude desátá Tříkrálová sbírka

Petra Sasínová
22. 12. 2009 6:15
"Bez koledy by nám chyběly peníze. Tisíce lidí by zůstaly bez pomoci," říká ředitel Oldřich Haičman
"Bez Tříkrálové sbírky bychom museli řadu našich služeb omezit nebo zrušit," říká ředitel Charity ČR Oldřich Haičman. (ilustrační foto)
"Bez Tříkrálové sbírky bychom museli řadu našich služeb omezit nebo zrušit," říká ředitel Charity ČR Oldřich Haičman. (ilustrační foto) | Foto: Charita ČR

Brno - Příprava největší dobrovolnické kampně v zemi je v plném proudu. Tříkrálová sbírka, kterou organizuje Charita Česká republika, bude mít letos desátý ročník. Dosud vynesla více než 460 milionů korun.

Pracovníci Charity oprašují kasičky pro koledníky, připravují jejich zapečetění na obecních úřadech a magistrátech. Koledníci si dávají do pořádku svá kolednická roucha. Na koledování se už těší i ředitel Charity ČR Oldřich Haičman.

Aktuálně.cz.: Co je to Tříkrálová sbírka?

Je to dobročinná kampaň Charity ČR, do které se každoročně zapojuje více než padesát tisíc koledníků. Od 1. do 14. ledna obcházejí domácnosti v našich městech a obcích a prosí o dar pro lidi v nouzi, kterým Charita slouží. Nejde však jen o sbírku. Jde také o šíření křesťanské tradice svátku Tří králů a poselství dobra, a také zapojení a tím i výchovy veřejnosti k sociálnímu cítění.

A.cz.: Kdo sbírku vymyslel a jak se vyvíjela?

Duchovním otcem Tříkrálové sbírky je předseda České biskupské konference a arcibiskup olomoucký Jan Graubner, který se inspiroval v zahraničí, zejména v Rakousku a Německu. Arcidiecézní charita Olomouc zorganizovala pilotní ročník sbírky již v roce 2000. Setkala se s velmi příznivým přijetím a ohlasem. Proto jsme se rozhodli ji zorganizovat v celé republice.

Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka

 • Tříkrálová sbírka 2010 začne 1. ledna. Potrvá čtrnáct dnů
 • Jak můžete přispět?

  1. Koledníkům do kasiček

  2. Pomocí darovací SMS ve formátu DMS KOLEDA na číslo 87777

  3. Bankovním převodem na účet 66008822 / 0800
 • První ročník Tříkrálové sbírky byl v roce 2000
 • Do sbírky se zapojuje asi padesát tisíc koledníků. Organizátorem je Charita Česká republika
 • Celkový výtěžek od prvního ročníku je přes 460 milionů korun

A.cz.: V čem je tato sbírka unikátní?

Především je to největší dobrovolnická kampaň v naší zemi. Koledníci v ní hrají nejdůležitější roli. Bez nároku na finanční odměnu a ve svém volném čase vybírají prostředky, které významně pomáhají všem, kteří si sami pomoci nemohou.

V lednu oslavíme již 10. výročí sbírky a za tu dobu se vykoledovalo přes čtyři sta šedesát milionů korun, což představuje více než čtyři sta dobročinných projektů ročně.

A.cz.: K čemu vybrané peníze slouží a jak je zajištěno, aby nedošlo ke zneužití?

Podporujeme především rozvoj charitních služeb, a to od pomoci matkám s dětmi v tísni, lidem bez domova, lidem s postižením, těžce nemocným, přes projekty prevence pro děti a mládež, služby pro cizince a uprchlíky v nouzi až po humanitární pomoc do zahraničí.

Celkem jde o více než pět set služeb a středisek pomoci v České republice a dále i pomoc pro dvaadvacet dalších zemí. V každé diecézní Charitě projekty schvaluje  několikačlenná tříkrálová komise, která hlídá zaměření projektů, aby byly v souladu s posláním sbírky.

Jde o veřejnou sbírku podle Zákona o sbírkách, vyúčtování předkládáme kontrolním orgánům, které vydávají ke sbírce osvědčení a pečlivě nás hlídají.

A.cz.: Jak bude vypadat Tříkráloví sbírka 2010?

Koledníci opět vyrazí do ulic měst a obcí od 1. ledna a budou koledovat až do 14. ledna. Lidé budou moci přispět nejen do kasiček, ale také pomocí darovací SMS ve formátu DMS KOLEDA na číslo 87777 nebo převodem na konto 66008822/0800.

Jako poděkování koledníkům i dárcům organizujeme již třetím rokem Tříkrálový koncert, který připravujeme na 3. ledna 2010 od 16 hodin a bude ho v přímém přenosu vysílat první program České televize.

A.cz.: S jakými problémy se Charita při zajišťování služeb potýká?

Snažíme se apelovat na veřejnost, že všichni neseme spoluzodpovědnost za pomoc lidem, kteří se ocitli v nouzi, ale někdy nám to jde velmi těžko. A velkým problémem jsou samozřejmě finance.

I když se třeba na poslední chvíli podaří vyřešit dostatek financí ze státního rozpočtu, žijeme z roku na rok nevíme, co přinese budoucnost. Tak to je už dvacet let. Nešťastné je, že financování sociálních služeb závisí každoročně na vůli politiků. V jiných vyspělých zemích to je již dávno vyřešené. Máme se ještě hodně co učit.

A.cz.: Jak pomáhá financování vašich služeb a projektů Tříkrálová sbírka?

Protože do poslední chvíle nevíme, zda přežijeme, je pro nás Tříkrálová sbírka velmi důležitá. Bez ní bychom museli u mnoha našich zařízení omezit provoz nebo je zavřít, byť sbírka tvoří jen tři procenta prostředků našeho rozpočtu.

Charita zaměstnává více než šest a půl tisíce lidí a ročně slouží více než sto tisícům stálých klientů.

A. cz.: Loni dolehla i na Českou republiku finanční krize. Na výtěžku Tříkrálové sbírky se ne neprojevilo. Jak si to vysvětlujete?

V roce 2009 věnovali dárci do Tříkrálové sbírky o deset procent více, než v předchozím roce, a to navzdory ekonomické krizi. Lidé jsou k charitativní činnosti vstřícnější.

To nás samozřejmě naplňuje radostí, ale cítíme také velkou zodpovědnost vůči všem, kteří nám dali svoji důvěru. Věřím, že je nezklameme také v dalších letech.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy