Koledníci se připravují. Bude desátá Tříkrálová sbírka

Petra Sasínová
22. 12. 2009 6:15
"Bez koledy by nám chyběly peníze. Tisíce lidí by zůstaly bez pomoci," říká ředitel Oldřich Haičman
"Bez Tříkrálové sbírky bychom museli řadu našich služeb omezit nebo zrušit," říká ředitel Charity ČR Oldřich Haičman. (ilustrační foto)
"Bez Tříkrálové sbírky bychom museli řadu našich služeb omezit nebo zrušit," říká ředitel Charity ČR Oldřich Haičman. (ilustrační foto) | Foto: Charita ČR

Brno - Příprava největší dobrovolnické kampně v zemi je v plném proudu. Tříkrálová sbírka, kterou organizuje Charita Česká republika, bude mít letos desátý ročník. Dosud vynesla více než 460 milionů korun.

Pracovníci Charity oprašují kasičky pro koledníky, připravují jejich zapečetění na obecních úřadech a magistrátech. Koledníci si dávají do pořádku svá kolednická roucha. Na koledování se už těší i ředitel Charity ČR Oldřich Haičman.

Aktuálně.cz.: Co je to Tříkrálová sbírka?

Je to dobročinná kampaň Charity ČR, do které se každoročně zapojuje více než padesát tisíc koledníků. Od 1. do 14. ledna obcházejí domácnosti v našich městech a obcích a prosí o dar pro lidi v nouzi, kterým Charita slouží. Nejde však jen o sbírku. Jde také o šíření křesťanské tradice svátku Tří králů a poselství dobra, a také zapojení a tím i výchovy veřejnosti k sociálnímu cítění.

A.cz.: Kdo sbírku vymyslel a jak se vyvíjela?

Duchovním otcem Tříkrálové sbírky je předseda České biskupské konference a arcibiskup olomoucký Jan Graubner, který se inspiroval v zahraničí, zejména v Rakousku a Německu. Arcidiecézní charita Olomouc zorganizovala pilotní ročník sbírky již v roce 2000. Setkala se s velmi příznivým přijetím a ohlasem. Proto jsme se rozhodli ji zorganizovat v celé republice.

Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka

 • Tříkrálová sbírka 2010 začne 1. ledna. Potrvá čtrnáct dnů
 • Jak můžete přispět?

  1. Koledníkům do kasiček

  2. Pomocí darovací SMS ve formátu DMS KOLEDA na číslo 87777

  3. Bankovním převodem na účet 66008822 / 0800
 • První ročník Tříkrálové sbírky byl v roce 2000
 • Do sbírky se zapojuje asi padesát tisíc koledníků. Organizátorem je Charita Česká republika
 • Celkový výtěžek od prvního ročníku je přes 460 milionů korun

A.cz.: V čem je tato sbírka unikátní?

Především je to největší dobrovolnická kampaň v naší zemi. Koledníci v ní hrají nejdůležitější roli. Bez nároku na finanční odměnu a ve svém volném čase vybírají prostředky, které významně pomáhají všem, kteří si sami pomoci nemohou.

V lednu oslavíme již 10. výročí sbírky a za tu dobu se vykoledovalo přes čtyři sta šedesát milionů korun, což představuje více než čtyři sta dobročinných projektů ročně.

A.cz.: K čemu vybrané peníze slouží a jak je zajištěno, aby nedošlo ke zneužití?

Podporujeme především rozvoj charitních služeb, a to od pomoci matkám s dětmi v tísni, lidem bez domova, lidem s postižením, těžce nemocným, přes projekty prevence pro děti a mládež, služby pro cizince a uprchlíky v nouzi až po humanitární pomoc do zahraničí.

Celkem jde o více než pět set služeb a středisek pomoci v České republice a dále i pomoc pro dvaadvacet dalších zemí. V každé diecézní Charitě projekty schvaluje  několikačlenná tříkrálová komise, která hlídá zaměření projektů, aby byly v souladu s posláním sbírky.

Jde o veřejnou sbírku podle Zákona o sbírkách, vyúčtování předkládáme kontrolním orgánům, které vydávají ke sbírce osvědčení a pečlivě nás hlídají.

A.cz.: Jak bude vypadat Tříkráloví sbírka 2010?

Koledníci opět vyrazí do ulic měst a obcí od 1. ledna a budou koledovat až do 14. ledna. Lidé budou moci přispět nejen do kasiček, ale také pomocí darovací SMS ve formátu DMS KOLEDA na číslo 87777 nebo převodem na konto 66008822/0800.

Jako poděkování koledníkům i dárcům organizujeme již třetím rokem Tříkrálový koncert, který připravujeme na 3. ledna 2010 od 16 hodin a bude ho v přímém přenosu vysílat první program České televize.

A.cz.: S jakými problémy se Charita při zajišťování služeb potýká?

Snažíme se apelovat na veřejnost, že všichni neseme spoluzodpovědnost za pomoc lidem, kteří se ocitli v nouzi, ale někdy nám to jde velmi těžko. A velkým problémem jsou samozřejmě finance.

I když se třeba na poslední chvíli podaří vyřešit dostatek financí ze státního rozpočtu, žijeme z roku na rok nevíme, co přinese budoucnost. Tak to je už dvacet let. Nešťastné je, že financování sociálních služeb závisí každoročně na vůli politiků. V jiných vyspělých zemích to je již dávno vyřešené. Máme se ještě hodně co učit.

A.cz.: Jak pomáhá financování vašich služeb a projektů Tříkrálová sbírka?

Protože do poslední chvíle nevíme, zda přežijeme, je pro nás Tříkrálová sbírka velmi důležitá. Bez ní bychom museli u mnoha našich zařízení omezit provoz nebo je zavřít, byť sbírka tvoří jen tři procenta prostředků našeho rozpočtu.

Charita zaměstnává více než šest a půl tisíce lidí a ročně slouží více než sto tisícům stálých klientů.

A. cz.: Loni dolehla i na Českou republiku finanční krize. Na výtěžku Tříkrálové sbírky se ne neprojevilo. Jak si to vysvětlujete?

V roce 2009 věnovali dárci do Tříkrálové sbírky o deset procent více, než v předchozím roce, a to navzdory ekonomické krizi. Lidé jsou k charitativní činnosti vstřícnější.

To nás samozřejmě naplňuje radostí, ale cítíme také velkou zodpovědnost vůči všem, kteří nám dali svoji důvěru. Věřím, že je nezklameme také v dalších letech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy