Jak se začínalo: Je to žebrání, tvrdili tehdy všichni

Petra Sasínová
22. 12. 2009 7:21
Rozhovor s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem
"Tříkrálová sbírka je šance vést lidi k nezištné pomoci druhým," říká předseda České biskupské konference a arcibiskup olomoucký Jan Graubner.
"Tříkrálová sbírka je šance vést lidi k nezištné pomoci druhým," říká předseda České biskupské konference a arcibiskup olomoucký Jan Graubner. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc -  S nápadem uspořádat Tříkrálovou sbírku, která se stala největší dobrovolnickou sbírkou v zemi,  přišel předseda České biskupské konference a olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

„Pan arcibiskup Graubner je duchovním otcem této sbírky," potvrzuje Oldřich Haičman, ředitel Charity ČR, která Tříkrálovou sbírku organizuje.

Graubner se inspiroval v zahraničí. „V Rakousko a Německu chodí tradičně koledníci s betlémem a hvězdou. Dělá to tam zvláštní organizace a výtěžek posílá na podporu misijní práce, zvláště do škol, zdravotních a sociálních zařízení církve," líčil Aktuálně.cz arcibiskup Graubner.

Zatímco Slováci už po devadesátém roce založili podobnou akci „Dobrá novina", v České republice to trvalo trochu déle.

Že by sbírku mohla organizovat právě Charita Graubnera napadlo po povodních v roce 1997, kdy si pomocí postiženým povodněmi získala značné uznání veřejnosti. „Samozřejmě jsem myslel na to, že zaměření sbírky by mělo být více charitní," dodal arcibiskup.

Začátek však nebyl lehký. „Nikdo to nechtěl organizovat, protože to všem připadalo jako pokořující žebrání a navíc se obávali, že se bude zase říkat, že církev chce zase peníze," vzpomínal arcibiskup Graubner.

Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka

 • Tříkrálová sbírka 2010 začne 1. ledna. Potrvá čtrnáct dnů
 • Jak můžete přispět?

  1. Koledníkům do kasiček

  2. Pomocí darovací SMS ve formátu DMS KOLEDA na číslo 87777

  3. Bankovním převodem na účet 66008822 / 0800
 • První ročník Tříkrálové sbírky byl v roce 2000
 • Do sbírky se zapojuje asi padesát tisíc koledníků. Organizátorem je Charita Česká republika
 • Celkový výtěžek od prvního ročníku je přes 460 milionů korun

Obdarovaní jsou dárci i koledníci

Nakonec uložil zorganizování sbírky řediteli Arcidiecézní charity v Olomouci, který v roce 2000 připravil pilotní ročník. Po příznivém přijetí koledníků v Olomouci začala Charita organizovat sbírku po celé zemi.

„Zkušenosti byly velmi dobré nejen s výnosem sbírky, ale především s lidskými kontakty. Obdarovanými se cítili lidé opuštění, které po dlouhé době někdo navštívil, ale i koledníci sami měli možnost poznat mnoho lidí s jejich osudy," uvedl Graubner.

V posledních letech už koledují desetitisíce koledníků a celkový výtěžek je za ty roku téměř půl miliardy korun.

Nejde podle něho jen o získání peněz pro opuštěné a trpící lidi. „Vidím to také jako příležitost vychovávat spolupracovníky Charity, vést lidi k dobrovolné práci pro druhé i k dobročinnosti," líčil Graubner.

Koledují i nevěřící děti

Ta má už nás dlouhou tradici, protože patří ke křesťanské kultuře. Čtyřicet let období komunismu však tuto tradici u většiny společnosti přerušilo.

„A dnešní sekularizovaná společnost myslí více na ekonomický zisk, je atomizovaná a každý hledá více sebe, roste sobectví a odráží se to na neschopnosti budovat rodinu jako trvalé společenství se stabilním zázemím pro děti," uvedl Graubner.

Zdůraznil, že práce s koledníky, kteří mají nezištně pracovat pro druhé, je dlouhodobá. „Věřím však, že skrze ně pomůžeme i společnosti. Zapojují se i nevěřící děti,  Někteří objevují pro ně nový svět lásky, která pracuje pro druhé," řekl  Jan Graubner.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy