Koalice Spolu vlastního prezidentského kandidáta nepostaví. Podporuje tři uchazeče

ČTK Radek Bartoníček ČTK, Radek Bartoníček
4. 10. 2022 13:10
Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního kandidáta, aby nerozmělňovala hlasy. V prvním kole ani nedá konkrétní doporučení pro jednoho kandidáta. Jako osobnosti vhodné pro funkci prezidenta ale lídr koalice Petr Fiala jmenoval senátora Pavla Fischera, bývalou rektorku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla.
Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala vysvětluje, proč se jeho koalice rozhodla podpořit tři kandidáty na prezidenta.
Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala vysvětluje, proč se jeho koalice rozhodla podpořit tři kandidáty na prezidenta. | Foto: Radek Bartoníček

Do prezidentských voleb v roce 2023 se budeme snažit postavit vlastního kandidáta, tvrdil několikrát v minulosti Petr Fiala ať už jako předseda ODS nebo později premiér a lídr koalice s lidovci a TOP 09. Postupně přiznával, že kandidáta patrně mít nebudou. A v úterý po poledni definitivně přiznal, že koalice svého člověka na Hrad skutečně nemá.

Fiala oznámil postup, na který už dopředu upozornil deník Aktuálně.cz. Koalice se rozhodla podpořit trojici kandidátů Pavel Fischer, Petr Pavel a Danuše Nerudová. A ještě před úterním oznámením to všem třem sdělil. "Věřím, že každý z nich může vykonávat funkci v souladu se základními hodnotami, které zastávají naše strany," řekl Fiala.

Podle jeho slov je pro koalici Spolu důležitější, kdo na Hradě nebude sedět než aby to musel být zrovna kandidát jejich koalice. "Naším cílem a odpovědností jako nejsilnějšího uskupení zůstává zabránit vstupu populistických a extremistických sil do funkce prezidenta republiky," doplnil s tím, že prezident zastupuje Česko na řadě mezinárodních jednání včetně Severoatlantické aliance.

Výběr tří jmen vysvětlil tím, že právě tato jména nejčastěji zaznívala od členů jejich stran, voličů, z debat a průzkumů. "Jsou to lidé, do kterých naši voliči vkládají naději, že budou reprezentovat naši zemi," řekl Fiala. Dodal, že pro druhé kolo volby už strany jasně vyjádří podporu některému z kandidátů, i kdyby se ve druhém kole ocitli dva kandidáti z trojice Fischer, Nerudová, Pavel.

První místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin poukázal na malou komunikaci dosavadního prezidenta Miloše Zemana se Senátem. Země má podle něj naději, že na začátku příštího roku bude zvolen prezident, který bude komunikovat s vládou i oběma parlamentními komorami, všemi občany.

Předseda lidovců Marian Jurečka uvedl, že Fischer, Nerudová a Pavel mají své sympatizanty a vybočují z řady dalších kandidátů, o kterých se ve veřejném prostoru mluví. Někteří členové strany se podle něj podílí na sběru podpisů a členská základna KDU-ČSL se aktivně zapojí do kampaně.

V souvislosti s kritizovaným členstvím Pavla v předlistopadové komunistické straně Fiala uvedl, že nejdůležitější je pro koalici, aby prezident měl jasnou prozápadní orientaci a ctil ústavu, a že vnímá hlasy voličů.

Fiala vlastního kandidáta hledal

Předseda ODS přitom v minulosti několikrát tvrdil, že se koalice bude snažit postavit vlastního kandidáta. Sám Fiala se dlouho snažil někoho najít. Podle zdrojů redakce oslovil například europoslance za ODS Alexandra Vondru, senátorku ODS Miroslavu Němcovou, ve hře byl také předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Nakonec ale mezi politiky koalice převážilo mínění, že bude nejlepší podpořit kandidáty, kteří nejsou až tak spojeni s vládními stranami. Zejména když vládě klesá mezi veřejností důvěra kvůli dopadům války na Ukrajině a s ní spojenou energetickou krizí.

"Není jednoduché kandidáta vybrat. Nestačí mít někoho, kdo je sympatický voličům koalice Spolu. Dokonce ani někoho, kdo je sympatický voličům celé vládní koalice. Kandidát musí získat i další voliče. Musí to být osobnost, která vydrží velký tlak, který přinášejí politické kampaně," říkal premiér Fiala letos v dubnu v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Přihlášku musí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu. Za favority lednové volby jsou podle průzkumů veřejného mínění považováni Pavel a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který ale dosud účast ve volbách nepotvrdil. Mezi hlavními kandidáty je také Nerudová nebo senátor Marek Hilšer. Senátor Fischer měl podle zářijového modelu agentury Median podporu asi šesti procent voličů.

 

Právě se děje

Další zprávy