Brno - Příbuzné mu komunisté zavřeli do vězení, dnes je farářem v Brně-Králově Poli a vedle kostela mu stojí pomník s hvězdou, srpem a kladivem. Josefa Jahodu ten znak uráží.
A když dnes, na výročí osvobození Brna, přišli před jeho kostel mávat rudými vlajkami se srpem a kladivem lidé ze Svazu mladých komunistů, došla mu trpělivost. "Srp a kladivo mě urážejí. Toto je pozemek farnosti a vy nemáte povolení tady demonstrovat," vykázal Jahoda trojici mladíků od kostela.
Naopak ty, kteří tu protestovali prosti umístění srpu a kladiva na pomník, tu stát nechal. Skupina mladých lidí rozvinula dva transparenty v tichosti až poté, co skončil pietní akt u nově opraveného pomníku. Mladí komunisté, kteří mávali rudými vlajkami po celou dobu akce, se k nim okamžitě přihrnuli.
"Já nesouhlasím s komunistickým režimem, proto jsem přišla. Ale na druhou stranu vím, že musíme vyjádřit úctu padlým," vysvětlila Lucie Skalová, co ji vedlo k tichému protestu proti magistrátu, který nechal na opravený pomník zasadit pěticípou hvězdu se srpem a kladivem uvnitř.
Onderka: Dějiny přetvářejí barbaři
Vše o srpu a kladivu
- Rozhovor
Historik: Není to znak Rudé armády - Video
Co si lidé myslí o pomníku - Reportáž
Lidé píší primátorovi
Pod výzvou primátorovi, která vyjadřuje nesouhlas s umístěním srpu a kladiva na pomník padlých Rudoarmějců je už přes tisíc podpisů. Mezi obyčejnými místními lidmi figurují i známé osobnosti jako Josef Mašín, Martin Mejstřík, umělec David Černý, akademici Petr Osolsobě nebo Jiří Voráč, velvyslanec ve Vatikánu František X. Halas nebo ilustrátor Petr Sís.
"Přetvářet dějiny a bourat pomníky, to dělají barbaři a ne svobodní lidé," řekl dnes k srpu a kladivu primátor Onderka. Magistrát tvrdí, že znak na pomníku, který lidi pobuřuje, je oficiálním znakem Rudé armády.
"Kladivo a srp není znak Rudé armády. Je znakem sovětského státu a mezinárodního komunistického hnutí," řekl Aktuálně.cz historik Jiří Pernes, také podepsaný pod peticí. "Lidé pořád cítí, že to je znak Sovětského svazu, který nás okupoval," dodal.
Magistrát si stojí za svým. Srp a kladivo je prý oficiální znak Rudé armády podle výnosu z roku 1922 a posvětily to dva znalecké posudky.
Srp a kladivo prosadil komunista
Památníků se srpem a kladivem je nejen v Brně, ale i ve zbytku republiky mnohem více. Ten brněnský ale budí největší rozruch. V noci z neděle na pondělí u něj strážníci zadrželi "podezřelou ženu". Disidentka a novinářka Jana Soukupová chtěla na pomník lepit plakáty s Miladou Horákovou.
Kvůli hrozícím incidentům strážníci obcházejí park, ve kterém pomník stojí, častěji než obvykle. Magistrát se obává, že by se mohlo opakovat to, k čemu před dvěma lety odhodlal královopolský místostarosta René Pelán (ODS).
Vzal v noci brusku a srp a kladivo je odbrousil. Zbroušený žulový kámen pak nechal u kameníka vyhladit. Jeho počínání naštvalo ruskou ambasádu. Diplomaté radního označili za vandala a žádali potrestání.
Brněnští politici vztahy s Rusy rychle napravovali. "Přes pana velvyslance i přes pana konzula jsme poslali do Moskvy návrh, jak by měl tento pomník vypadat, aby byl důstojný pro Ruskou federaci a nebyl vnímán jakoby totalitní pomník," oznámil pak novinářům primátor Onderka.
Odpůrci: Není to důstojné
Radní rozhodli o kompletní obnově pomníku a jeho přilehlého okolí za necelý milion korun. Ze špičky jehlanu tedy nakonec zmizela pěticípá hvězda a tam, kde byl srp a kladivo, bude vsazena pěticípá hvězda se srpem a kladivem uvnitř.
"Kromě totalitní symboliky zůstalo pohřebiště v Božetěchově sadu nezměněno - přestože magistrát sliboval generální úpravu celého místa. Místo přitom není vyznačeno ani jako pohřebiště, po setmění zůstává neosvětlené, není nijak odděleno od okolního parku, takže se na hrobech nadále venčí psi, chodníky okolo hrobů jsou nadále nerovné. Jedinou očividnou změnou je nový srp a kladivo ve hvězdě," protestuje student Martin Kyselák, který organizuje odpůrce srpu a kladiva.
Budeme žádat novou úpravu pohřebiště, která ani po masivní investici magistrátu nepřispívá k poctě a památce pohřebných vojáků, nýbrž pokračuje v přivlastňování si významu padlých komunistickou stranou a v ideologizaci dějin," nevzdávají odpůrci svůj boj.