Klimatické hodiny na Letné ukazují, kolik času zbývá na záchranu planety

ČTK ČTK
29. 11. 2022 20:27
U Metronomu na pražské Letné se v úterý v podvečer rozsvítily obří Klimatické hodiny. Osm metrů vysoké a 35 metrů široké ukazatele zobrazují čas zbývající k odvrácení nezvratných změn klimatu. Hodiny, které budou v provozu do 12. prosince, nechalo na Letnou umístit uskupení Festival svobody. Praha je prvním evropským městem na východ od Berlína, kde byly klimatické hodiny instalovány.
Hodiny na Letné ukazují, kolik času zbývá na záchranu planety.
Hodiny na Letné ukazují, kolik času zbývá na záchranu planety. | Foto: ČTK

Pokud se výrazně nesníží celosvětová produkce skleníkových plynů, dělí svět od nezvratných klimatických změn méně než sedm let. S odvoláním na nejnovější vědecké výpočty to uvedli organizátoři akce.

Čas zbývající do oteplení planety o 1,5 stupně Celsia připomínají na Letné dva světelné ciferníky. Levý ukazuje zbývající roky a dny, pravý odečítá hodiny, minuty a vteřiny.

Za podobou pražských Klimatických hodin stojí studio Multiverse. Instalaci vytvořilo s ohledem na co nejnižší ekologickou zátěž. Hodiny tak mají obdobnou spotřebu elektrické energie jako jeden domácí sporák.

Klimatické hodiny už odměřují čas například v New Yorku, Římě, Soulu či Glasgow. Praha je prvním evropským městem na východ od Berlína, kde se klimatické hodiny objevily.

Hodiny umístilo na Letnou uskupení Festival svobody, sdružující nezávislé občanské iniciativy a organizace pořádající akce k výročí 17. listopadu. Klimatická krize podle uskupení představuje jednu z nejvýraznějších hrozeb pro svobodu, mír a demokracii v Česku. V petici nazvané 3 kroky za 3 roky proto vyzvali poslance, aby otázku klimatu řešili spolu s reformou školství a pomocí Ukrajině čelící ruské agresi.

Video: Studenti stávkující za klima: Na krizích bohatnou jen korporace. Nejsme radikálové (16. 11. 2022)

Nechceme, aby budoucnost, ve které budeme žít za padesát let, byla dystopická a katastrofální, říkají Kryštof Tymiánek a Matěj Moravanský. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy