Klaus uctí Jana Zajíce. Doprovodí ho exkomunista Palas

20. 2. 2009 8:20
Jaroslav Palas pozval k moci komunisty z doby totality
Václav Klaus se dnes chystá do Moravskolsezského kraje uctít památku Jana Zajíce. Nejdříve poobědvá s hejtmanem Jaroslavem Palasem a potom odjedou do Vítkova, Zajícova rodného města
Václav Klaus se dnes chystá do Moravskolsezského kraje uctít památku Jana Zajíce. Nejdříve poobědvá s hejtmanem Jaroslavem Palasem a potom odjedou do Vítkova, Zajícova rodného města | Foto: Ondřej Besperát

Vítkov -  V únoru před čtyřiceti lety dobrovolně vzplanul na Václavském náměstí, aby pomohl vyburcovat společnost z letargie po sovětské okupaci. Student Jan Zajíc se po Janu Palachovi stal pochodní číslo dvě.

Oba chtěli probudit národ, který se už smiřoval s násilnou přítomností cizích vojsk v Československu a s postupně kolaboroval s okupanty.

Jan Zajíc z Vítkova na Opavsku zemřel 25. února 1969 a dnes by se asi divil, kdo že se to do rodného města přijede poklonit jeho památce.

Sejde se tu totiž prezident Václav Klaus a bývalý komunista - hejtman Jaroslav Palas z ČSSD. Hlava státu nejdříve v Ostravě poobědvá s prvním mužem kraje, který do funkcí na hejtmanství přivedl vysoké komunistické funkcionáře z doby totality a poté se znovu sejdou ve Vítkově.

Samotný Palas byl členem komunistické strany až do roku 1994 a svými sympatiemi ke komunistům se nijak netají. On sám a část jeho spolupracovníků v krajské radě, patří k těm, kteří na sytému nastoleném sovětskou okupací postavili své tehdejší kariéry.

„To, že přijede do Vítkova prezident, je jistě velmi dobře. Divím se však panu prezidentovi, že připustí, aby jeho návštěva byla spojena s osobou Jaroslava Palase. Ten tam nemá co dělat," tvrdí Jaroslava Wenigerová z ODS, bývalá náměstkyně hejtmana Tošenovského.

„Palas přivedl do krajské vlády komunisty, i když nemusel. Ti teď chtějí dokonce diktovat, jak učit ve školách dějiny. Pořád se z toho nemůžu vzpamatovat," tvrdí Wenigerová.

V demokracii si pan prezident nevybírá

„Máme demokracii a pan prezident si nevybírá hejtmany, primátory ani starosty. Ti všichni jsou ve volbách voleni občany," odpověděl Martin Erva z prezidentovy kanceláře na otázku, proč Klaus spojuje návštěvu hrobu Jana Zajíce se setkáním s Palasem.

Výzva Jana Zajíce

Občané

  • Protože se navzdory činu Jana Palacha vrací náš život do starých kolejí, rozhodl jsem se, že vyburcuji Vaše svědomí jako Pochodeň č. 2.
  • Nedělám to proto, aby mne někdo oplakával, nebo proto, abych byl slavným, anebo snad, že jsem se zbláznil.
  • K tomuto činu jsem se odhodlal proto, abyste se už vážně vzchopili a nedali s sebou vláčet několika diktátory!
  • Pamatujte: Když někomu vystoupí voda nad hlavu, je už jedno o kolik. Nemáme se čeho bát - jedině smrti. Ale: Smrt není zlá, strašné je jenom umírání. A toto je pomalé umírání národní svobody.
  • Nenech si, hrdý a krásný český a slovenský lide, diktovat, s kým navěky půjdeš! Vy všichni, na které můj čin zapůsobí a kteří nechcete, aby byly další oběti, uposlechněte následující výzvy!
  • Stávkujte, bojujte! Kdo nebojuje, nevítězí! Nemám na mysli jen ozbrojený boj.
  • Ať moje pochodeň zapálí Vaše srdce a osvítí Váš rozum! Ať moje pochodeň svítí na cestu k svobodnému a šťastnému Československu!
  • Měli jsme dvě šance a obě jsme zmarnili. Vytvářím šanci třetí. Nezahazujte ji!¨

Jen tak budu žít dál.

Jan Zajíc

„Je to absurdní, nevhodné, i když procedurálně asi v pořádku. Pan Palas by ale na pietním aktu alespoň neměl mluvit," říká člen ODS, opavský primátor a krajský zastupitel Zbyněk Stanjura.

Památku Jana Zajíce uctilo za posledních čtyřicet let mnoho lidí. Poprvé se však u jeho hrobu setkají lidé, kteří s komunistickým režimem bojovali s těmi, kteří ho dělali a měli z něj výhody. Asistovat jim u toho bude prezident Klaus.

„Je to směšné, absurdní," říká historik a gymnaziální učitel z Ostravy Petr Šimíček, který se mnoho let snaží učit pravdivě o komunistické minulosti, i když v českých školách se to dosud moc neděje.

Mluvčí kraje Dagmar Pacutová potvrdila, že hejtman do Vítkova jede. Více se však hejtmanství nevyjádřilo. Samotný Jaroslav Palas už dříve redakci Aktuálně.cz vzkázal, že na její otázky nebude odpovídat.

„Ať moje pochodeň svítí k svobodnému a šťastnému Československu…" vzkázal lidem osmnáctiletý student šumperské železniční průmyslovky Jan Zajíc. Umřel na Václavském náměstí poté, co vypil kyselinu, polil se benzinovým čističem a zapálil.

Bude taky proslov

Asi o deset let později vstoupil čestný host dnešní pietní vzpomínky na jeho oběť Jaroslav Palas do KSČ. Doplnil si vzdělání o marxismus-leninismus a zahájil kariéru. „Pan Palas dnes bude mít i krátký proslov," potvrdil starosta Vítkova Pavel Smolka zvolený za SNK.

O Palasovu minulost a názory se starosta nestará. „Zveme hosty podle funkcí, nikoho nelustrujeme. Jaroslav Palas byl do své funkce demokraticky zvolen jako každý jiný. Kdyby byl jako hejtman člen KSČM, taky bychom ho pozvali," říká Smolka.

Vítkov si přesto odkazu Jana Zajíce vážil a váží. I když se komunisté snažili jeho čin tutlat. Nechtěli dopustit další masové protesty, které provázely sebeupálení Jana Palacha. Zajíc byl pohřben mnohem nenápadněji v rodném Vítkově.

Hrob i pozůstalé roky navštěvovali členové Charty 77 a další odpůrci režimu, také zahraniční novináři. V únoru 1989 je ještě státní bezpečnost rozehnala.

Ve Vítkově dosud žije Zajícův bratr Jaroslav. Odkazu o tři roky mladšího bratra si váží. Komunisty, kteří ho poté málem vyloučili z vysoké školy pod směšnou záminkou, že nosil tašku s anglickou vlajku, stále nemá rád.

„Samozřejmě se mi nelíbí, že komunisté jsou zase u moci. Věřím však, že dnes už nemají šanci získat absolutní moc," říká dvaašedesátiletý muž. Uklidňuje ho mimo jiné to, že Česko je v NATO. "Kvůli panu Palasovi nebudu dělat žádné výtržnosti," dodává.

Rodina to po Janově smrti neměla jednoduché.  „Museli jsme se především vyrovnat s tím, že jsme o něho přišli. K tomu se od nás lidé odvraceli. Otce vyhodili ze strany, nenechali ho, aby odešel sám. Mne a sestru nechtěli nechat vystudovat," vzpomíná Jaroslav Zajíc.

 

Právě se děje

Další zprávy