reklama
 
 

Klaus se fotil se šéfem Slušných lidí. Nemám čas lustrovat lidi, udělal bych to znovu, hájí se

Aktualizováno 20. 6. 2018 15:16
Na Facebooku se objevily fotografie Václava Klause ml. s předsedou hnutí Slušní lidé Zdeňkem Pernicou. Hnutí zmiňuje ministerstvo vnitra ve zprávě o extremismu.

Praha - Na sociálních sítích se objevily fotografie, kde poslanec Václav Klaus ml. (ODS) pózuje s předsedou hnutí Slušní lidé Zdeňkem Pernicou. Toto uskupení přitom ministerstvo vnitra loni zmiňovalo ve zprávě o extremismu, s tím, že "personální substrát skupiny tvoří mimo jiné i osoby s neonacistickou či chuligánskou minulostí". 

Podle šéfa ODS Petra Fialy ale nešlo z Klausovy strany o záměr. "Václav Klaus ml. řekl, že jde o náhodu, tím to považuji za vysvětlené," napsal Fiala Aktuálně.cz. 

Klaus okolnosti vzniku fotografií popsal pro server Seznam.cz. "Byl jsem na boxu, kde se se mnou fotilo asi 150 chlapíků, takže vůbec netuším, o koho jde. Denně se fotím s 50 lidmi," řekl.

Později na Facebooku zprávy o fotografii označil za "nenávistnou kampaň". "Fakt nemám čas ani chuť lustrovat lidi, kteří se se mnou chtějí vyfotit. Vyfotil bych se s ním klidně znovu - jejich protest v divadle považuji za legitimní," napsal a dodal: "Celá hysterie okolo fotky je v jádru nedemokratická - snaha zastrašit lidi jiných názorů, označit je za extremisty."

Mluvčí ODS Lenka Havelková doplnila, že fotografie vznikla několik týdnů před protesty hnutí Slušní lidé a Pernica v té době nebyl nijak mediálně známý. 

Různí aktivisté (někteří zároveň pracovníci veřejnoprávních médií) rozjíždějí další nenávistnou kampaň. Tentokrát, že se se mnou vyfotil na boxerském galavečeru Heroes Gate nějaký kluk, který v Brně protestoval proti nechutnému politickému divadelnímu představení. Takže: 1) Každý den, v autobuse, v tramvaji, na každé akci atd. se se mnou chtějí fotit desítky lidí a vesměs každému vyhovím, protože si vážím svých voličů a na rozdíl od některých politiků mezi lidi chodím pořád a ne jen pár týdnů před volbami. Fakt nemám čas ani chuť lustrovat lidi, kteří se se mnou chtějí vyfotit. 2) Vyfotil bych se s ním klidně znovu - jejich protest v divadle považuji za legitimní. 3) Celá hysterie okolo fotky je v jádru nedemokratická - snaha zastrašit lidi jiných názorů, označit je za extremisty. Ty kdo je pozdraví na ulici, za pomocníky extremistů. Už volají na Hlavní kancelář ODS, aby se ode mne distancovali ... Redaktora Moláčka by měli z rozhlasu vyhodit, protože není nezávislým (natož veřejnoprávním) novinářem, ale politickým aktivistou.

Zveřejnil(a) Václav Klaus ml. dne 20. June 2018

Na snímky upozornil na svém facebookovém profilu novinář Jan Moláček, který zároveň připomněl, že se členy hnutí Slušní lidé se už dříve fotil lidovecký hejtman Jiří Čunek. Politik i KDU-ČSL se následně od snímků distancovali.

Klaus ml. se na svém Facebooku už dříve hnutí zastával, a to v souvislosti s kontroverzním divadelním představením Naše násilí, vaše násilí. "Tohle je fašismus. Snažit se zavřít do vězení lidi, když pokojnou nenásilnou formou protestují," napsal Klaus na svůj facebookový profil.

Hnutí Slušní lidé, založené v roce 2016 v Brně, se v posledních týdnech dostalo do médií hlavně kvůli aktivitám spojeným s kontroverzním brněnským divadelním představením. Dvě desítky členů organizace při premiéře vystoupily na pódium a zabránily hercům hru dokončit. Z divadla odešli až po zásahu policie.

Hnutí Slušní lidé má v plánu v pátek na tiskové konferenci oznámit, jak a s kým hodlá kandidovat do podzimních komunálních voleb v Brně.

Skupina Slušní lidé protestovala proti hře Naše násilí, vaše násilí:

Skupina Slušní lidé protestovala proti hře Naše násilí a vaše násilí | Video: Slušní lidé |  00:55

autor: bn | 20. 6. 2018 14:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama