Klaus se fotil se šéfem Slušných lidí. Nemám čas lustrovat lidi, udělal bych to znovu, hájí se

bn bn
Aktualizováno 20. 6. 2018 15:16
Na Facebooku se objevily fotografie Václava Klause ml. s předsedou hnutí Slušní lidé Zdeňkem Pernicou. Hnutí zmiňuje ministerstvo vnitra ve zprávě o extremismu.
Václav Klaus ml.
Václav Klaus ml. | Foto: ČTK

Praha - Na sociálních sítích se objevily fotografie, kde poslanec Václav Klaus ml. (ODS) pózuje s předsedou hnutí Slušní lidé Zdeňkem Pernicou. Toto uskupení přitom ministerstvo vnitra loni zmiňovalo ve zprávě o extremismu, s tím, že "personální substrát skupiny tvoří mimo jiné i osoby s neonacistickou či chuligánskou minulostí". 

Podle šéfa ODS Petra Fialy ale nešlo z Klausovy strany o záměr. "Václav Klaus ml. řekl, že jde o náhodu, tím to považuji za vysvětlené," napsal Fiala Aktuálně.cz. 

Klaus okolnosti vzniku fotografií popsal pro server Seznam.cz. "Byl jsem na boxu, kde se se mnou fotilo asi 150 chlapíků, takže vůbec netuším, o koho jde. Denně se fotím s 50 lidmi," řekl.

Později na Facebooku zprávy o fotografii označil za "nenávistnou kampaň". "Fakt nemám čas ani chuť lustrovat lidi, kteří se se mnou chtějí vyfotit. Vyfotil bych se s ním klidně znovu - jejich protest v divadle považuji za legitimní," napsal a dodal: "Celá hysterie okolo fotky je v jádru nedemokratická - snaha zastrašit lidi jiných názorů, označit je za extremisty."

Mluvčí ODS Lenka Havelková doplnila, že fotografie vznikla několik týdnů před protesty hnutí Slušní lidé a Pernica v té době nebyl nijak mediálně známý. 

Na snímky upozornil na svém facebookovém profilu novinář Jan Moláček, který zároveň připomněl, že se členy hnutí Slušní lidé se už dříve fotil lidovecký hejtman Jiří Čunek. Politik i KDU-ČSL se následně od snímků distancovali.

Klaus ml. se na svém Facebooku už dříve hnutí zastával, a to v souvislosti s kontroverzním divadelním představením Naše násilí, vaše násilí. "Tohle je fašismus. Snažit se zavřít do vězení lidi, když pokojnou nenásilnou formou protestují," napsal Klaus na svůj facebookový profil.

Hnutí Slušní lidé, založené v roce 2016 v Brně, se v posledních týdnech dostalo do médií hlavně kvůli aktivitám spojeným s kontroverzním brněnským divadelním představením. Dvě desítky členů organizace při premiéře vystoupily na pódium a zabránily hercům hru dokončit. Z divadla odešli až po zásahu policie.

Hnutí Slušní lidé má v plánu v pátek na tiskové konferenci oznámit, jak a s kým hodlá kandidovat do podzimních komunálních voleb v Brně.

Skupina Slušní lidé protestovala proti hře Naše násilí, vaše násilí:

Skupina Slušní lidé protestovala proti hře Naše násilí a vaše násilí | Video: Slušní lidé
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy