Klaus se fotil se šéfem Slušných lidí. Nemám čas lustrovat lidi, udělal bych to znovu, hájí se

bn bn
Aktualizováno 20. 6. 2018 15:16
Na Facebooku se objevily fotografie Václava Klause ml. s předsedou hnutí Slušní lidé Zdeňkem Pernicou. Hnutí zmiňuje ministerstvo vnitra ve zprávě o extremismu.
Václav Klaus ml.
Václav Klaus ml. | Foto: ČTK

Praha - Na sociálních sítích se objevily fotografie, kde poslanec Václav Klaus ml. (ODS) pózuje s předsedou hnutí Slušní lidé Zdeňkem Pernicou. Toto uskupení přitom ministerstvo vnitra loni zmiňovalo ve zprávě o extremismu, s tím, že "personální substrát skupiny tvoří mimo jiné i osoby s neonacistickou či chuligánskou minulostí". 

Podle šéfa ODS Petra Fialy ale nešlo z Klausovy strany o záměr. "Václav Klaus ml. řekl, že jde o náhodu, tím to považuji za vysvětlené," napsal Fiala Aktuálně.cz. 

Klaus okolnosti vzniku fotografií popsal pro server Seznam.cz. "Byl jsem na boxu, kde se se mnou fotilo asi 150 chlapíků, takže vůbec netuším, o koho jde. Denně se fotím s 50 lidmi," řekl.

Později na Facebooku zprávy o fotografii označil za "nenávistnou kampaň". "Fakt nemám čas ani chuť lustrovat lidi, kteří se se mnou chtějí vyfotit. Vyfotil bych se s ním klidně znovu - jejich protest v divadle považuji za legitimní," napsal a dodal: "Celá hysterie okolo fotky je v jádru nedemokratická - snaha zastrašit lidi jiných názorů, označit je za extremisty."

Mluvčí ODS Lenka Havelková doplnila, že fotografie vznikla několik týdnů před protesty hnutí Slušní lidé a Pernica v té době nebyl nijak mediálně známý. 

Na snímky upozornil na svém facebookovém profilu novinář Jan Moláček, který zároveň připomněl, že se členy hnutí Slušní lidé se už dříve fotil lidovecký hejtman Jiří Čunek. Politik i KDU-ČSL se následně od snímků distancovali.

Klaus ml. se na svém Facebooku už dříve hnutí zastával, a to v souvislosti s kontroverzním divadelním představením Naše násilí, vaše násilí. "Tohle je fašismus. Snažit se zavřít do vězení lidi, když pokojnou nenásilnou formou protestují," napsal Klaus na svůj facebookový profil.

Hnutí Slušní lidé, založené v roce 2016 v Brně, se v posledních týdnech dostalo do médií hlavně kvůli aktivitám spojeným s kontroverzním brněnským divadelním představením. Dvě desítky členů organizace při premiéře vystoupily na pódium a zabránily hercům hru dokončit. Z divadla odešli až po zásahu policie.

Hnutí Slušní lidé má v plánu v pátek na tiskové konferenci oznámit, jak a s kým hodlá kandidovat do podzimních komunálních voleb v Brně.

Skupina Slušní lidé protestovala proti hře Naše násilí, vaše násilí:

Skupina Slušní lidé protestovala proti hře Naše násilí a vaše násilí | Video: Slušní lidé
 

Právě se děje

před 8 minutami

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské, kolona má čtyři kilometry

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní auta. Podle webu dopravniinfo.cz se ráno vytvořila asi dvoukilometrová kolona, podle aktuálních záběrů z kamer byla kolona kolem 9:00 už čtyřkilometrová. Kvůli blokádě jsou kolony i v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Hraniční přechody na pomezí Slovenska a Zlínského kraje byly ráno průjezdné bez omezení. Blokádami chtějí slovenští dopravci přimět vládu, aby splnila jejich požadavky týkající se výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného.

Přes hraniční přechod Břeclav-Brodské projedou osobní auta, autobusy a nákladní auta jedoucí v režimu ADR, která přepravují nebezpečné věci, a nákladní auta převážející zvířata. Ostatní nákladní vozy mohou využít exit 48 Břeclav a pokračovat směr Hodonín nebo Sudoměřice.

před 1 hodinou

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

Další zprávy