Klaus: Kauza ruského dluhu má zablokovat můj případný návrat do politiky

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Lukáš Valášek, Adéla Jelínková
25. 5. 2021 17:50
Exprezident Václav Klaus svolal v úterý odpoledne tiskovou konferenci, na níž reagoval na zjištění, že ministerstvo financí po 17. listopadu poslalo do Sovětského svazu přes miliardu dolarů jako půjčku. Klaus označil texty Aktuálně.cz, Hospodářských novin a Respektu za lži. Jak je možné, že v době, kdy byl ministrem financí, odešlo dle pozdějšího přepočtu do SSSR 1,3 miliardy dolarů, nevysvětlil.
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: ČTK

Potom, co reportéři ve spolupráci s protikorupční organizací Růžový panter popsali cestu v přepočtu 1,3 miliardy dolarů do Sovětského svazu za éry tehdejšího ministra financí Václava Klause, exprezident svolal do budovy svého institutu tiskovou konferenci. Na té se k záležitosti vyjadřoval.

Reportéry Aktuálně.cz a HN jeho mluvčí Petr Macinka nejprve nechtěl do budovy pustit s odkazem na to, že už v ní není pro další novináře místo. Krátce nato ale na údajné Klausovo přání otočil a poskytl tak novinářům možnost klást dotazy.

Klaus texty, za nimiž si redakce stojí, mimo jiné označil za lži. "Celou tuto kauzu vnímám jako předem připravený útok na moji osobu. Nevím proč. Ale eventuálně s cílem, aby byl blokován jakýkoliv můj návrat na politickou scénu," uvedl Klaus.

Na dotaz reportérů, kdo tedy na československém ministerstvu financí, které Klaus od prosince 1989 vedl, peníze na základě dohody ještě mezi poslední komunistickou vládou a Sovětským svazem z 10. listopadu 1989 odeslal, Klaus neodpověděl. "Do vašeho e-mailového dotazu jsem o žádné takové smlouvě nevěděl. Tečka," řekl Klaus s tím, že je to uměle vyvolaná kauza.

Reportéři mají k dispozici například dopis tehdejšího generálního ředitele Československé obchodní banky (ČSOB) Rostislava Petráše, který 19. prosince 1989 adresoval přímo novému ministrovi financí Klausovi a jež je plný pochybností o tom, z jakých peněz má banka peníze SSSR zaplatit.

"Hladkému zabezpečení převodu brání skutečnost, že na úrovni československých centrálních finančních orgánů není uspokojivě vyřešena problematika vnitřního korunového financování tohoto úvěru včetně jeho zařazení do příslušné kategorie. Není proto jasné, z jakých zdrojů bude Československé obchodní bance daný převod pokryt," informuje Klause Petráš. Pod dalšími dokumenty jsou podpisy Klausových podřízených z ministerstva. 

Klíčový důkaz o tom, že peníze skutečně odcházely, nabízí materiál pojmenovaný "Přehled o souhrnu státních rozpočtů ČSSR na rok 1990", vypracovaný federálním ministerstvem financí v únoru 1990. Z něho plyne, že prvních 800 milionů převoditelných rublů (tedy osm miliard korun) skutečně Klausovo ministerstvo poslalo do konce roku 1989, jak si Sověti vymínili. "… byl již koncem roku 1990 čerpán ve výši 800 mil. přev. Rb (tj. 8 mld. Kčs). V roce 1990 bude realizováno další čerpání až do výše 1200 mil. přev. Rb (tj. 10,8 mld. Kčs)," uvádí dokument.

Video: "Na kauzu miliarda dolarů pro Sovětský svaz si nepamatuji. A kauza to nebyla," tvrdí Václav Klaus

„Na kauzu Miliarda dolarů pro Sovětský svaz si nepamatuji. A kauza to nebyla,“ tvrdí Václav Klaus. | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy