Khamoro 2007 - vše o účinkujících

Khamoro
29. 5. 2007 15:30
Projděte si profily umělců
Foto: Aktuálně.cz

SPECIÁL - Projděte si stručné profily umělců, kteří vystoupí na letošním Khamoru.

Mezi účinkujícími nebude chybět například česká romská kapela zvučného jména Kale, podruhé se koncertovat do České republiky i indičtí Dhoad gypsies of Rajastan.  

TITI WINTERSTEIN - NĚMECKO

Houslista a zpěvák Titi Winterstein se narodil v roce 1956 a již v patnácti letech začal hrát v kytarovém kvintetu Hänsche Weisse. Ve 21 letech založil vlastní uskupení, jehož dalšími členy jsou Ziroli Winterstein (sólová kytara), Holzmanno Winterstein (kytara) a Banscheli Lehmann (basa). Okouzlující precizností a neuvěřitelnou nápaditostí své tvorby přispěl k obrovskému rozvoji romské hudby v Německu.

Titi Winterstein společně se svým ansámblem Musik deutcher Sinti zaručuje vysokou kvalitu hudební produkce. Ta se vyznačuje pozoruhodnou rozmanitostí, která však nijak nenarušuje sehranost. V jeho tvorbě uslyšíte nejen swing-jazz, ale i tradiční romskou hudbu maďarských a ruských oblastí a písně v romském jazyce.

Titi Winterstein nahrál celkem šest alb, z toho dvě kompilace. V roce 1987 nahrál jedno z nejlepších alb "On Boulevard", na kterém hostují Vanessa Merstein & Sorba Kwiatkowski, a které je kombinací tradiční romské hudby a romského swingu a jazzu. Další vydané desky jsou "Djinee Tu Kowa Ziro", "Maro Djipen" a "The Best Of".

MARINA ET MORENO QUARTET- FRANCIE/NĚMECKO

Moreno (vlastním jménem Dominique Kempfer) se narodil v Moselle v Alsasku. V mládí se zamiloval do hudebního umění romských kytaristů, obdivoval jejich nádherný, charakteristický zvuk a energickou sílu, kterou do hry vkládali. Morenovo dětství bylo plné cestování mezi Alsaskem a přímořským Saintes Maries. Poté se jeho rodina usadila, ale potřeba cestovat a láska k hudbě nepominula.

Z Morena se posléze stal sólový hráč a vystupoval v barech a restauracích Toulonu, kde potkal pro svůj osud zlomovou osobnost Tchana Tchou, proslulého romského kytaristu. Celé čtyři roky byl Tchan Tchou jeho učitelem. Další významnou osobností, která měla veliký vliv na Morenovu hru, byl Etienne Bousquet zvaný Patote, s kterým společně vystupoval. Na začátku 90.let se Moreno usadil nastálo v Paříži a vyšlo mu první album "Yochka".

Nejdůležitější životní setkání ho však ještě čekalo, byla jím romská zpěvačka Marina, která se posléze stala i jeho manželkou. Společně vytvořili nové uskupení, které prezentuje nový styl - směsici jazz manouche a cikánských písní. Po několika sólových albech vzniklo v roce 2005 album čistě jazzové, na němž si kromě standardů interpretovaných Morenem můžeme poslechnout i cikánské písně zpívané Marinou.

FRÉDÉRIC BELINSKY TRIO - FRANCIE

Virtuózní hudebník Frédéric Belinsky, oceněný Národní konzervatoří v Paříži, je bezpochyby jedním z nejlepších romských jazzových kytaristů své generace. Jeho hra se vyznačuje brilantní technikou a citlivostí při hledání nových harmonií a možností improvizace. Frédéric Belinsky, vnuk proslulého klasického klavíristy Valii Belinského a romského houslisty Stephana Brotescou, se narodil 25.srpna 1974.

V devíti letech začal studovat hru na kytaru na Ruské konzervatoři v Paříži a poté v Boulogne. Po mimořádně úspěšném zakončení konzervatoře v roce 1977 (stříbrná cena) se začal výrazně projevovat jeho zájem o ruský a romský folklór. Jeho vášeň pro jazz a romskou hudbu posílila i jeho lásku k hudbě klasické a Frédéric uspořádal po celé Evropě sérii koncertů zaměřených na J.S.Bacha. Tento významný kytarista hrál pro M.Gorbačova, marockého krále Mohammeda VI. a další osobnosti.

Vystupoval v nejlepších koncertních sálech v Moskvě, Francii, Monaku (televizní festival), Maroku, Belgii, Švýcarsku, Německu, Finsku, Ázerbajdžánu, Turecku, Tunisku ad. Jeho nejnovější album s názvem Gypsy Instinct představuje typický swing kombinovaný s citlivostí, čistotou, hloubkou a virtuozitou klasické kytary a s bohatostí harmonie amerického jazzu.

ANDO DROM - MAĎARSKO

Kapela Ando Drom, jejíž název v překladu zní "Na cestě" byla založena v roce 1984 v Budapešti. Členové kapely pocházejí z různých skupin maďarské romské populace, což vytváří pestrý mix různých hudebních i kulturních přístupů. Na vysoké technické úrovni představují tradiční romskou hudbu moderními způsoby a začleňují do ní životní zkušenosti a pocity současných Romů.

Texty písní jsou v romském jazyce a doprovod tvoří kytary, mandolína, tamburína a příležitostně i další neobvyklé nástroje. Kapelu tvoří sedm členů. Ando Drom od svého vzniku koncertovali ve většině evropských zemích a vystoupili na velkém množství hudebních festivalů, kde získali několik ocenění. V Maďarsku jsou považovaní za nejlepší romskou folklórní kapelu. V prosinci roku 2005 vydali zatím poslední, pátou desku s názvem "Muro Nav".

ORKESTAR STRUMICA - MAKEDONIE

Strumica je uznávaná kapela z Makedonie, jejíž vznik se datuje na začátek minulého století. V té době byla známou skupinou, která hrála na většině důležitých událostí jako jsou svatby či jiné oslavy. Jedním z největších úspěchů této skupiny je kontinuální pokračování a výchova nových generací hudebníků.

Dnes má Strumica devět členů s tradičními nástroji balkánské dechovky, která je typickým žánrem pro oblast Makedonie, Srbska a Řecka. V posledních deseti letech Strumica koncertovala ve většině evropských zemí a byla oceněna řadou titulů. Dosud bylo vydáno pět alb a jedno DVD.

Dhoad Gypsies of Rajasthan zahrají 31.5. v Roxy.
Dhoad Gypsies of Rajasthan zahrají 31.5. v Roxy. | Foto: Aktuálně.cz

DHOAD GYPSIES OF RAJASTHAN - INDIE

Rodina Dhoad pochází ze severozápadní provincie Rádžastán, která je místem s hlubokými hudebními a kulturními tradicemi. Hudba Dhoadu navazuje na epické tradice dávných předků, spojuje extatické prvky s dech beroucími melodiemi, a snaží navodit atmosféru této mystické oblasti.

Skupina Dhoad spojuje hudebníky a umělce z různých oblastí i kultur Rádžastánu a její součástí jsou hudebníci, tanečnice, fakíři, zaříkávači hadů, trubadúři i básníci. Vedoucí osobností je Rahis Bhari, který působil v několika mezinárodních uskupeních. Skupina Dhoad Gypsies of Rajasthan v roce 2001 absolvovala turné po Evropě a v roce 2004 vystupovala během Olympijských her v Aténách a na mnoha dalších evropských festivalech.

KALE - ČESKÁ REPUBLIKA

Členové kapely jsou všichni příslušníky jedné rodiny a tu tvoří Dezider Lučka, Jan Dužda, Emil Bišu Miko, Milan Kroka a Emil Pupa Miko. Kale v překladu znamená "černý". Hudba skupiny Kale je těsně spjatá se způsobem života jejích členů. K hudbě je v dětství přivedli jejich rodiče, kteří sami hráli v cimbálové kapele.

Skupina Kale
Skupina Kale | Foto: Festival Khamoro

V polovině devadesátých let již vyprodávali všechny koncerty, což vedlo k podepsání smlouvy s nahrávací společností BMG. V roce 1996 vydali první album "Rom Pop", které vyšlo i v zahraničí a ve Francii bylo oceněno jako nejlepší album roku v kategorii "World music". Po vydání druhého zlatého alba "Kale Kalore" se nastartovala mezinárodní kariéra Kale a během posledních let koncertovali ve více než 25 zemích. Jedna z jejich desek byla zařazena do knihy "Sto nejdůležitějších desek world music". V dubnu 2006 vyšla zatím poslední deska "Kale".

MIRO ILO - UKRAJINA

Soubor vznikl v roce 1999 a k jeho úspěchům patří vítězství na soutěžním festivalu romské kultury Amala v Kyjevě v roce 2001 a v roce 2002 na moskevském festivalu Cikánský dvůr. Lásku k původnímu romskému folklóru vštěpoval mladým členům souboru virtuózní akordeonista Vladimír Vasiljevič Serdjučenko, který sám vystupoval čtyřicet let. V repertoáru najdeme pouze tradiční romskou hudbu.

Autorem aranžmá je zejména umělecký vedoucí Vitalij Serdjučenko, který se snaží zachovávat jejich tradiční charakter. Současně tyto staré písně aranžuje tak, aby byly něčím neobvyklé, zajímavé a současné. Písně tak mají tradiční romský charakter, ale zároveň se nebrání modernímu pojetí. Cílem souboru je při vysoké profesionalitě zůstat romským folklórním souborem se všemi jeho atributy.

CIGANOS D´OURO - PORTUGALSKO

Portugalskou skupinu Ciganos d'Ouro (Zlatí Cikáni) založili v roce 1994 bratři José Pato a Sérgio Silva a postupně ji rozšířili o dalších sedm členů. Skupina původně vystupovala pouze při kulturních akcích portugalské romské komunity. Později začala koncertovat i v zahraničí a zároveň si získala popularitu i mimo romskou komunitu.

Portugalská kapela Ciganos D´Ouro bude hrát v Roxy 1. června večer.
Portugalská kapela Ciganos D´Ouro bude hrát v Roxy 1. června večer. | Foto: Aktuálně.cz

Ciganos d´Ouru vystupovali mimo jiné ve Španělsku, Francii, Belgii a Holandsku a na několika festivalech romské hudby. Ve své tvorbě kombinují tradiční romskou hudbu s hudebním žánrem "rai" - arabskou hudbou ze severní Afriky. Během koncertů prokládají vlastní tvorbu i známými melodiemi cizích autorů. Za dobu své existence vydali tři desky: "La Casa" z roku 1996, "Libertad" z roku 1999, jejich zatím poslední deska z roku 2001 má název "Maktoub", což znamená v arabštině osud.

ŠUKAR - SLOVINSKO

Kapela Šukar vznikla v roce 1990 a sešli se v ní členové z různých hudebních souborů z Lublaně, ve kterých se věnovali především tradiční hudbě a folklóru. Jejich tvorba je založena zejména na tradiční romské hudbě a kultuře. Repertoár Šukar obsahuje romskou hudbu z celé Evropy, která je díky různorodým podmínkám a kultuře velmi rozmanitá.

Do svého repertoáru včleňují písně psané, nahrané i ty předávané pouze ústní tradicí, které originálním způsobem upraví a dají jim novou formu. Většina textů je ve slovinských dialektech romštiny, ale objevují se i písně v dialektu rumunském, maďarském, olašském nebo ruském. První album "Gypsy loves songs" vydali Šukar v roce 1992 a do roku 2007 stihli vydat dalších šest alb. Poslední album vydané v roce 2003 je záznamem jejich koncertů.

Slovinská kapela Šukar vystoupí 31.5. večer v klubu Roxy.
Slovinská kapela Šukar vystoupí 31.5. večer v klubu Roxy. | Foto: Aktuálně.cz

LOUIS AND LOUIS BAND - SRBSKO

Ljubiša Stojanović Louis se narodil 25. června 1952 v Leskovci. Od roku 1970 je profesionálním hudebníkem a jeho umělecký pseudonym vznikl v dětství, kdy velmi úspěšně interpretoval písně Louise Armstronga. Po dokončení základní školy pokračoval na střední umělecké škole v oboru sólový zpěv a hudební teorie.

Od roku 1969 byl členem Nišské asociace popové a jazzové hudby. Po dokončení střední školy studoval fakultu hudebních umění v Bělehradu, obor sólový zpěv a skladatelství. Byl jeden z prvních, kteří kombinovali jazz a typické zvuky venkovského folkloru. V roce 1971 na festivalu v Knjaževci vyhrál první cenu za moderní interpretaci tradiční folkové písně U Stambolu na Bosforu (V Istanbulu na Bosporu).

V září 1980 nahrál první album s názvem Ne kuni me, ne ruži me, majko (Neproklínej mě, nehubuj mě, matko, které se setkalo s enormním ohlasem. V únoru 1984 nahrál své druhé album DUDA, které získalo platinovou desku a umístilo se na čelních příčkách jugoslávských hitparád. Do roku 2004 nahrál celkem 12 alb. Louis je častým účastníkem humanitárních akcí a každý rok pořádá koncert v Negotinu, jehož výtěžek jde na podporu dětí bez rodiny.

 

Právě se děje

Další zprávy