Praha/Nairobi - Už jen pár hodin zbývá k tomu, aby čtyři z osmi posledních prokazatelně žijících severních nosorožců bílých vyrazili na cestu ze zoo Dvůr Králové do Keni.
V tamní rezervaci Ol Pejeta se mají pokusit o malý zázrak - rozmnožit se a zachránit svůj celý živočišný druh. V zajetí totiž už od roku 2000 vycházejí všechny pokusy o oplodnění samice bez úspěchu.
"Keňa už je na nosorožce stoprocentně připravena," uvedl pro Aktuálně.cz někdejší ředitel chomutovského zooparku Přemysl Rabas, který je s předstihem v Keni a sleduje přípravy na příjezd nejvzácnějších nosorožců světa.
Dva samci a dvě samice z královédvorské zoologické zahrady vyrazí na cestu v sobotu a v Nairobi přistanou v neděli několik hodin po půlnoci. Pro Keňu je návrat čtyř nosorožců do jejich původního domova událostí roku. O úspěch operace se zajímají i světová média včetně CNN a BBC.
"O projekt jeví velký zájem nejen odborníci z celého světa, ale i britský princ William, který je sponzorem keňské rezervace Ol Pejeta," poznamenal Rabas.
Trénování s pytli písku
Keňané si už vyzkoušeli sundavání přepravních beden pomocí jeřábu.
"V bednách byly pytle s pískem, které měly stejnou váhu jako dospělý nosorožec," řekl Aktuálně.cz Rabas.
Dodal, že každý člen personálu keňské rezervace zná přesně svou úlohu, aby se vzácná zvířata bez problémů dostala z letiště v Nairobi do rezervace Ol Pejeta, která je vzdálená asi 150 kilometrů.
Česká ambasáda v Nairobi zajistila policejní doprovod pro hladný průjezd nákladních vozidel po celé trase transportu.
Nejstřeženější území na světě
Personál rovněž znovu zkontroloval zabezpečení celé rezervace Al Pejeta, která se stane pro české nosorožce novým domovem. Velkou hrozbou jsou pytláci.
"Hlídky i ošetřovatelé zvířat budou mít nepřetržitou službu. Jde o jedno z nejlépe střežených ochranářských zařízení světa," poznamenal Přemysl Rabas.
Pak už bude jen na nosorožcích, jestli se jim ve volné přírodě podaří rozmnožit a zachránit svůj druh před vyhynutím.
"Odborníci doufají, že nové a bezpečné prostředí africké volné přírody zvýší jejich šanci na úspěšné rozmnožování," řekl Richard Vigne, ředitel rezervace Ol Pejeta.
Poslední šance na rozmnožení
Věří i ředitelka Zoologické zahrady Dvůr Králové Dana Holečková, která se v Nairobi setkala s tamní českou velvyslankyní.
"Chceme dát posledním jedincům, kteří jsou schopní repeodukce, poslední šanci k přirozenému a pravidelnému rozmnožování v bezpečné přírodní lokalitě," konstatovala Holečková.
Dodala, že přesun těchto nosorožců ze ZOO Dvůr Králové do Afriky se stal oficiálním ochranářským projektem Světové asociace zoologických zahrad a akvárií.