S Bombasticem je konec. Na Kokořínsku šel k zemi "nejluxusnější" trampský kemp

S Bombasticem je konec. Na Kokořínsku šel k zemi "nejluxusnější" trampský kemp
Trampové si jej postavili ze dřeva pomocí montážní pěny.
Dovnitř se pohodlně vešlo několik lidí.
K dispozici byl i suchý záchod.
Truhla v kempu Bombastic. Zobrazit 7 fotografií
Foto: Jakub Plíhal
Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 25. 11. 2023 9:49
Chráněným Kokořínskem už léta hýbe spor o to, zda likvidovat tábořiště, která si zde nelegálně postavili trampové. Nyní šel k zemi kemp Bombastic, který platil za největší a nejvybavenější z místních tábořišť. Nechala jej zlikvidovat správa CHKO. Ta se chce postupně zbavit všech nepovolených kempů v oblasti. Na sociálních sítích mezitím dále zuří vyhrocená výměna názorů.

Zdejší spletitý systém pískovcových skal a roklí se táhne kilometry daleko. I proto se těžko přístupné Roverské skály v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchově kraji staly vyhledávaným místem trampů. Někteří z nich si zde pod převisy zakládali tábořiště.

Za "nejluxusnější" z nich platil léta kemp Bombastic. Jinde v Roverských skalách trampové zpravidla nevybudovali víc než posezení s ohništěm, zde si ale v odlehlé rokli za pomocí dřeva a montážní pěny postavili chatu. Pohodlně se zde mohlo na palandě a dalších lůžkách vyspat několik lidí, nechyběl ani suchý záchod, okna nebo dveře z hobbymarketu. 

Toto známé místo "Roverek" už je ale minulostí. Jak na své facebookové stránce oznámil novinář a místní aktivista Ivan Brezina, správa chráněné oblasti nechala Bombastic ve středu srovnat se zemí. Kde stával srub, zbyla jen holá skála.

Server iDnes.cz v pondělí napsal, že spolu s Bombasticem padla i další známá místní tábořiště Mrtvý dítě, Gaspáčo a Dannyho kemp, v blízké době se plánuje i zničení kempů U Tlusťocha a Hluboký důl. 

Jak Aktuálně.cz už dříve informovalo, zničení Bombasticu je součástí plánů správy chráněné oblasti a Agentury ochrany přírody a krajiny na vymýcení trampských tábořišť v oblasti. Prvních šest zlikvidovaly loni, letos měly odstranit dalších 14.

Lidé, kteří je zde vybudovali, neměli jakékoli povolení. V chráněné oblasti je navíc táboření a rozdělávání ohně zakázáno. Podle kritiků se mají na místech i objevovat odpadky. "Tato tábořiště byla vyhodnocena jako problematická z hlediska jejich vlivu na ochranu přírody a krajiny," uvedla mluvčí agentury Karolína Šůlová.

Spor Kokořínsko provází od roku 2008, kdy na nelegální tábořiště upozornilo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Situaci nazvalo "odstrašujícím příkladem selhání ochrany přírody". Podle archeologů patří oblast mezi cenná naleziště a trampové jej svým tábořením ničí.

Vedení chráněné krajinné oblasti ale táborníky v oblasti dál tolerovalo. Ředitel Ladislav Pořízek tvrdil, že na "vyhánění trampů ze spacáků" nemá kapacitu. Agentura ochrany přírody a krajiny ale letos na jaře nařídila vedení parku, že musí přijít s plánem na likvidaci velké části kempů. Ta bude pokračovat i v příštích letech. Celkem by zde měla být více než stovka tábořišť.

Elfové a Patrioti

Na sociálních sítích mezitím pokračuje vyhrocený spor plný nadávek a posměšných fotomontáží mezi dvěma skupinami. První tvoří Roverští elfové, odpůrci kempů, kteří na Facebook dlouhodobě umisťují jejich fotografie a žádají zničení. Trampy nazývají po vzoru románu Pán prstenů J. R. R. Tolkiena "skřety". Tváří odporu je zmíněný novinář Ivan Brezina, ač podle svých slov sám mezi "elfy" nepatří.

Terminologii z Pána prstenů si vypůjčili také protivníci elfů, členové skupiny Ivan a společenstvo práskačů. Také oni mají okolo tisíce fanoušků. Podle nich Brezina proti kempům bojuje pomocí lží a "práskání".

Roverské skály leží v severozápaním cípu Kokořínska. Těžko prostupná oblast je od poválečných dob jedním z center českého trampingu.
Roverské skály leží v severozápaním cípu Kokořínska. Těžko prostupná oblast je od poválečných dob jedním z center českého trampingu. | Foto: Google Maps

Sami trampové sdružení ve skupině Roverští patrioti se pak brání tím, že správě výměnou za toleranci pomáhají starat se o přírodu, třeba údržbou studánek, kosením luk nebo sázením stromů. Táboření podle nich patří ke kulturnímu dědictví Kokořínska, kam chodíval za přírodou už básník Karel Hynek Mácha.

Podle části místních pak s trampy v oblasti nikdy nebyl problém, a to až do momentu, kdy se na internetu objevila aplikace s polohami kempů vyzývající k jejich návštěvě. Její autoři uvádí, že chtějí, aby měl k nelegálním kempům přístup každý. Od té doby ale přibylo odpadků a z lesa mizí více dřeva. Podle místních trampů tak může jít o taktiku odpůrců kempů, jak přitáhnout pozornost ochranářů.

Divoký kraj, který miloval už Mácha
Autor fotografie: Jakub Plíhal

Divoký kraj, který miloval už Mácha

  • Krajina na pomezí okresů Česká Lípa, Mělník a Litoměřice se od konce 19. století nazývá Polomené hory. Lidé ji ale většinou znají pod turistickým jménem Kokořínsko. Typická je pískovcovými skalami a bludištěm klikatých roklí. Kvůli tomu je těžko průchodná. Nejvyšším bodem je 614 metrů vysoký kopec Vlhošť.
  • Pod státní ochranu se dostala v roce 1976, kdy vznikla Chráněná krajinná oblast Kokořínsko. V roce 2014 se rozšířila o druhou, nenavazující část Máchův kraj. 
  • Celkem se rozkládá na ploše 410 kilometrů čtverečních a zasahuje do Středočeského, Libereckého a Ústeckého kraje. Uvnitř se nachází 29 maloplošných zvláště chráněných území.
  • Území je hodnotné zejména pro svůj kaňonovitý charakter, skály s převisy a jeskyněmi, ale také pro mokřady, rybníky a zříceniny. Součástí regionu jsou hrady Kokořín a Bezděz.
  • Až do poloviny 20. století tu žili převážně čeští Němci, jejich odsun po druhé světové váIce kraj vylidnil a mnohá místa zpustla. Pro svůj divoký charakter je Kokořínsko populární destinací pro turisty a táborníky. Už v první půli 19. století zdejší kraj obdivoval básník Karel Hynek Mácha.
 

Právě se děje

Další zprávy