František Lízal, vědec z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně
Chrání respirátory proti šíření covidu i v době, kdy dominuje koronavirová varianta omikron?
Respirátory jsou stále stejně účinné, co se týče záchytu částic o určité velikosti. Když mám správnou velikost a tvar respirátoru pro svůj obličej a dobře si jej nasadím, ze stovky částic jich zhruba 95 zachytí a jen pět jich projde.
Potíž je v tom, že omikron je více nakažlivý. K propuknutí nákazy tedy stačí vdechnutí menšího počtu částic než u předchozích variant. O tom, jestli člověk dostane covid, ale rozhoduje řada dalších faktorů. Zejména stav jeho imunity - zda už covid prodělal a kdy, zda je očkovaný a kolika dávkami. A také množství virových částic v okolí nebo třeba vlhkost vzduchu.
Měla by vláda zrušit či zmírnit nařízení o nošení respirátorů? Pokud ano, tak kdy?
Já bych povinnost nosit respirátory v uzavřených veřejných prostorech ještě ponechal. Důležité je, aby si každý vybral respirátor, který se mu pohodlně nosí, těsní mu na nose a pod bradou a dobře se mu přes něj dýchá.
Nemá velký smysl nosit respirátor v kanceláři, kde trávím s kolegy celý den. Vzhledem k tak dlouhé době kontaktu je pravděpodobné, že k přenosu nákazy stejně dojde. Respirátor množství procházejících částic snižuje, ale nezachytí úplně vše. Málokdo navíc vydrží mít jej vzorně nasazený celou pracovní dobu.
Při nakupování v obchodě mě ale respirátor nijak neomezuje, ponechal bych tedy povinnost jejich nošení do konce omikronové vlny.