Kdo se nejvíc bojí krize? Řekové, Portugalci a Češi

Petr Holub
6. 1. 2012 8:35
Eurobarometr ukazuje, že z krize mají Češi stejný strach jako národy, jejichž ekonomika kolabuje
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Tuzemská ekonomika má podle odhadů Evropské komise v novém roce vyrůst o 0,7 procenta, přesto se Češi cítí jako Portugalci nebo Řekové. Tamní ekonomiky se přitom propadají už čtvrtým rokem a letos to má být o tři procenta.

Pouze každý pětadvacátý Portugalec se těší, že se letos ekonomika pozdvihne, stejně optimistický je jen každý šestnáctý Čech a každý třináctý Řek.

Naopak dvě třetiny příslušníků zmíněných národů očekávají, že se hospodářský výkon oslabí.

Vyplývá to z celoevropského průzkumu Eurobarometr.

Žádný jiný z evropských národů se návratu krize tolik nebojí. Skepsí vynikají ještě Kypřané, jejichž firmy jsou úzce napojeny na Řecko, a Holanďané se Slováky, kteří zvolili obdobný plán rozpočtových úspor jako Češi.

Zmíněné národy mají ještě se Slovinci další zvláštnost. Krize se koncem minulého roku bály víc než na podzim 2008 po pádu banky Lehman Brothers.

V průměru platí, že se Evropané návratu krize obávají, ale méně než jejího příchodu před třemi lety.

Stačí temná představa

Historie českého ekonomického pesimismu začala v roce 2008.

Ještě na jaře se bál hospodářského poklesu jen každý třetí občan, naopak každý pátý očekával další růst. Koncem roku 2008 pesimistů přibylo na 46 procent a jejich poměr byl zhruba stejný jako v celé Evropě. Jen každý šestý věřil, že se ekonomika rychle zotaví.

O rok později už měli průměrní Evropané lepší náladu. Třetina z nich čekala ekonomický vzestup a třetina pokles. V Česku se však nálada nezměnila ani přes oživení v letech 2010 a 2011. Pesimistů bylo stále o dvacet až třicet procent víc.

Loni na podzim začali ekonomové a politici varovat před návratem krize. Úspěšní byli zvláště v Česku, kde samotná vize řeckého či portugalského úpadku vedla podle Eurobarometru ke stejným pocitům bezvýchodnosti, jako kdyby úpadek skutečně nastal.

Lidé zažívají dokonce existenční strach. Spolu s Řeky, Portugalci a Kypřany se nejvíc obávají toho, že se zhorší stav jejich rodinných financí i jejich pozice v zaměstnání, pokud úplně nepřijdou o práci.

Bratrstvo spokojených

Postoj Čechů je unikátní ještě v jednom ohledu. Nejvíc se bojí budoucnosti, přesto jsou zpravidla spokojeni se současným životem.

Spokojenější jsou pouze severské národy od Irů po Finy a ti Středoevropané, kteří mají lepší životní úroveň než Češi. Spokojenost s vlastním životem je podle Eurobarometru nejlepší prognózou pro ekonomický vývoj dané země.

Česko patří mezi dvanáct států, kde si život chválí čtyři pětiny obyvatelstva. Žádný z nich s výjimkou Irska nezasáhla ekonomická recese opravdu vážně, Irové se přitom rychle vzpamatovali.

Naopak v Maďarsku, Řecku a Portugalsku, kde ekonomika v posledních pěti letech nejvíc oslabila, byla už v bezproblémovém roce 2005 se životem nespokojena víc než třetina obyvatel. Letos podíl nespokojenců překročil polovinu a je největší v Unii.

V roce 2005 patřili do kategorie spokojených národů ještě Francouzi a Španělé. To se loni změnilo a dnes si z nich na život stěžuje víc než čtvrtina. Češi se na tuto šikmou plochu ještě nedostali.  

 

 

Právě se děje

Další zprávy