Kdo popravil obchodní dům v Liberci? Jeden jediný dopis

Martina Machová Martina Machová
31. 3. 2009 15:00
Stačil jeden posudek, aby se mohlo začít bourat
Těžká technika demoluje bývalý obchodní dům Ještěd v Liberci
Těžká technika demoluje bývalý obchodní dům Ještěd v Liberci | Foto: Martina Machová

Liberec - Obrovské kleště každý den trhají části libereckého obchodního domu Ještěd architektů Karla Hubáčka a Miroslava Masáka.

Liberec ani hejtmanství jej mezi kulturními památkami nechtěly. Stejně jako ministerstvo kultury. A to přesto, že jeho vlastní odborná komise jej za památku doporučila a za obchodní dům Ještěd se postavila i takzvaná prohlašovací komise Národního památkového ústavu.

Jak je tedy možné, že dům jde přes veškeré odborné expertízy k zemi?

Městu stačil jeden dopis. A to ještě takový, který upozorňuje, že Ještěd by se měl zbourat, jen pokud by byl nahrazen něčím kvalitnějším. Jinak raději nechat vše tak, jak je.

"Stavba sama byla výrazem doby, z hlediska urbanismu příliš nerespektovala charakter prostoru náměstí, ale z architektonického hlediska se vymykala průměru už tím, že zde nebylo užito panelové technologie, díle pro atypické dispoziční řešení včetně pasáže a materiálové prvky," opakuje s téměř doslovnou přesností citát z listu i na dalších dokumentech.

"Proto jsme ji považovali v té době za zajímavou a hodnou pozornosti, a byť si osobně nemyslím, že patří do kategorie nemovitých památek, bezesporu si zaslouží respekt," pokračuje dopis.

Hodila se jen část listu

Další část textu, který předchozí slova dovysvětluje, však již použita nejsou.

"Pokud by nebyly garance, že je toto (nahrazení současné stavby kvalitnější architekturou, pozn. red.) možné zaručit, považoval bych za vhodnější respektovat současný stav, jakkoli není ideální," stojí v dokumentu.

Autorem textu je renomovaný architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš.

OD Ještěd v datech

  • 1970 až 79 - v Liberci vyrůstá obchodní dům architektů Hubáčka a Masáka
  • leden 2005 - noviny informují o záměru povolit přestavbu dolního centra města
  • únor 2005 - architekti Rostislav Švácha a Jiří Suchomel navrhují obchodní středisko Ještěd za kulturní památku
  • březen 2005 - zastupitelé prodávají pozemky pro stavbu nového nákupního centra
  • srpen 2005 - ministerstvo kultury neprohlásilo Ještěd za památku. Jiří Suchomel se neúspěšně odvolává
  • březen 2007 - na ministerstvo se obrací pracovník Národního památkového ústavu Jiří Křížek a architekt David Vávra. Znovu navrhují stavbu za památku. Jako příklad dávají OD Máj v Praze, který byl památkou prohlášen. Návrh je zamítnut
  • leden 2008 - ombudsman kritizuje ministerstvo kultury i město Liberec
  • únor 2009 - Tesco se stěhuje do tzv. první etapy nového obchodního domu Forum
  • březen 2009 - začíná bourání obchodního domu Ještěd

"Je to absurdní. Přeci nemůže jeden dopis s určitým názorem rozhodnout o osudu takovéto stavby. Na to jsou přeci odborné komise," reagoval na informace, že jeho list libereckému magistrátu stál na počátku bourání. O jeho další roli nevěděl.

"Pokud odborná komise ministerstva se vyslovila pro zachování toho domu, a ministr to přesto nerespektoval, tak to považuji za chybu. Jakkoli mám na Ještěd jako památku jiný názor," tvrdí architekt.

Paradoxně Lukeš tvrdí, že se snažil diskuzi o budoucnosti obchodního domu vyhnout. A důvody jsou osobní. Masák s Hubáčkem, stejně jako autor stavby, jež má Ještěd nahradit, Radim Kousal, jsou jeho přátelé.

První zamítnutí Ještědu jako památky pochází ještě z doby, kdy na ministerstvu kultury šéfoval Pavel Dostál z ČSSD. Proti prohlášení Ještědu za památku se postavilo město i Liberecký kraj, v nichž shodně vládli občanští demokraté.

Zastánci stavby v čele s proděkanem Fakulty umění a architektury liberecké Technické univerzity Jiřím Suchomelem se proti rozhodnutí odvolali, načež se spis dostal na stůl jeho nástupci Vítězslavu Jandákovi.

Ten si ale na důvody, proč se přes doporučení odborných komisí i on rozhodl myšlenku Ještědu jako památky zavrhnout, nyní již příliš nevzpomíná.

Dostal papíry a podepsal

"Myslím, že tyto věci dělal první náměstek Formánek," odkázal na svou tehdejší pravou ruku Jandák. "Pakliže dostanete materiály s výkladem prvního náměstka a odborníků, tak to potom podepíšete," dodal.

Na názor, zda si liberecký magistrát nechal zpracovat dostačující podklady, podle kterých následně úředníci rozhodli o svém ne pro Ještěd jako památku, se redakce Aktuálně.cz chtěla zeptat libereckého náměstka pro kulturu Ondřeje Červinky. Ten ale odmítl odpovědět.

Tyto zachráněné figuríny budou prý nadále sloužit v soukromém muzeu v Raspenavě.
Tyto zachráněné figuríny budou prý nadále sloužit v soukromém muzeu v Raspenavě. | Foto: Ondřej Besperát

Na nedostatečnou diskuzi kolem budoucnosti domu a potažmo i celého takzvaného dolního centra Liberce upozorňoval v minulosti také ombudsman Otakar Motejl.

"Lze konstatovat, že by demolici významných objektů, jež se za dobu své existence staly součástí vzhledu města, měla vždy předcházet vážná debata s veřejností, odborníky a zástupci samosprávy, tak aby případný nevratný zásah do urbanistické a architektonické struktury města byl pečlivě zvážen," píše v závěru své zprávy, kterou zpracovával v souvislosti s obchodním domem.

Obchodní dům Ještěd vyrůstal v centru Liberce skoro celé desetiletí v letech 1970 až 1979. Podle jeho odpůrců již nesplňuje podmínky moderních trendů v nakupování. Naopak příznivci o něm hovoří jako o unikátu. Je totiž jedním z mála projevů  strukturalistické architektury v Česku.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy