Motejl si posvítil na demolici libereckého Teska

Tomáš Fránek
8. 11. 2007 17:00
Demolice má začít na podzim 2008
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Do sporů o to, zda by měl být obchodní dům Tesco v Liberci prohlášen za kulturní památku a uniknout tak plánované demolici, se vložil veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Ombudsman totiž prošetřuje počínání ministerstva kultury, které obchodní dům neprohlásilo za kulturní památku. A to přesto, že se k návrhu na prohlášení za památku připojil jak Národní památkový ústav, tak samotná odborná památková komise.

Ješted vystřídalo Tesco

"Ochránce v záležitosti demolice stavby obchodního domu Tesco v Liberci předběžně požádal o součinnost ministra kultury a primátora města Liberce," uvedl Motejl ve své pravidelné zprávě určené poslancům.

Daniel Herman z informační kanceláře Ministerstva kultury už potvrdil, že ministr odpověď ombudsmanovi poslal.

Atypický obchodní dům Ještěd v Liberci, který nyní využívá obchodní řetězec Tesco, navrhli renomovaní architekti Karel Hubáček a Miroslav Masák.

Podle ministerstva kultury i když jde o stavbu zajímavou, jde o stavbu mnohokrát přestavovanou s řadou zásadních stavebních změn. Ostatně samotná stavba drasticky zasáhla do historického centra města.

Nejde o památku

"Ministerstvo kultury došlo k závěru, že budova bývalého obchodního domu Ještěd (nyní obchodní dům Tesco) nedosahuje, i přes určitou architektonickou hodnotu, úrovně potřebné k prohlášení věci za kulturní památku," uvedl Herman.

Budova Ještěd se má bourat poté, co se obchodní řetězec Tesco přestěhuje do nového obchodního centra Forum za jednu a půl miliardy korun. To by mělo být hotové na podzim v roce 2008. Celý projekt včetně demolice budovy Ještěd má být dokončen do roku 2010.

Nové centrum nabídne 45 tisíc metrů čtverečních ploch, z toho 10 tisíc metrů je určeno novému hypermarketu Tesco. Dalších 23 tisíc metrů čtverečních si rozdělí kolem 120 obchodů.

Nejde o první spor v tuzemsku týkající se budovy obchodního domu.

Máj uspěl

Loni ministerstvo kultury prohlásilo pražský obchodní dům Máj za kulturní památku. Návrh na tento krok podal v historik architektury Rostislav Švácha, mimo jiné v reakci na to, že vlastník budovy, Tesco, plánovalo nejprve její demolici, poté rozsáhlou přestavbu.

Ministerstvo dospělo k závěru, že stavba představuje významný doklad architektury 70. let 20. století a vykazuje znaky kulturní památky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy