S odvahou proti totalitě. Kdo může dostat Cenu Paměti národa

Obrazová sekce
14. 11. 2014 17:15
Udílení Cen Paměti národa proběhne 17. listopadu v Národním divadle. Dvacet nominovaných osobností z Česka, Německa, Polska, Maďarska a Slovenska spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě.

Dvacet osobností nominovaných na letošní Ceny Paměti národa spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě. Je mezi nimi Češka Dana Vargová, která protirežimní aktivity dokázala spojit s péčí o postiženého syna, polský disident Kornel Morawiecki, který se před policií šest let ukrýval v ilegalitě, či východoněmecký duchovní Rainer Eppelmann, jehož se tajná služba Stasi pokusila dvakrát zabít. Udělování cen pořádá organizace Post Bellum. 

Během večera vystoupí v Národním divadle mimo jiné slavný americký hudebník John Cale, člen legendárních Velvet Underground.  Vystoupí zde též slavný maďarský klávesista Gábor Presser (Omega) nebo jeden z nejznámějších světových muzikantů českého původu, kytarista Ivan Král. Zahraje také berlínská skupina Pankow, slovenský klávesista Marián Varga se zpěvačkou Janou Kirschner či skupina Pražský výběr ve své nejslavnější sestavě. 

Eugénia Vyskočilová (1929)

Foto: Post Bellum

Osud Eugénie a její rodiny byl typickým osudem likvidace aristokracie v komunistickém státě. StB byla na jejich rodinu zaměřená už od tzv. Vítězného února 1948, kdy Eugénia s rodiči odmítli volit komunistickou stranu. Tehdy rodinu vypověděli z města Myjava.

A pak jen čekali na příležitost. Ta se jim nabídla v roce 1952. V té době Eugénia studovala v Bratislavě na Filozofické fakultě slovenštinu a ruštinu. S bratrem poskytli známému, který ilegálně emigroval, opakovaně nocleh a pomoc při přechodu hranice. Tohoto známého zadrželi a odsoudili za velezradu.

Po roce pak StB nečekaně zatkla i Eugénii a odsoudili ji ke třem letům vězení za nápomoc k velezradě. Skutečnou příčinou jejího zatčení, jakož i zatčení jejího bratra, však byl jejich aristokratický původ. Vězení si odpykala v Ruzyni, v Bratislavě, na Pankráci a ve slovenských Želiezovcích.

Tři měsíce před propuštěním kněžna Eugénia odmítla podat žádost o milost, odmítla i podmínečné propuštění, a tak se na svobodu dostala s podlomeným zdravím až po vypršení trestu v červenci roku 1956.

Dnes je zakládajícím členem Knížecího Dvoru při Aristokratickém sdružení Slovenska, které vzniklo v roce 1998.

 

Právě se děje

Další zprávy