Kde se žije nejlépe? V Praze chybí zeleň i školky, na Ústecku jsou lidé šťastnější

Domácí Domácí
23. 6. 2022 19:57
Ačkoliv ve čtyřech krajích jsou obyvatelé se svým životem spokojenější než v Praze, je hlavní město podle výzkumu Místo pro život, které porovnává 55 kritérií, nejlepší lokalitou pro žití. Největší spokojenost ale projevují lidé z Jihočeského kraje, který skončil na druhém místě. Naopak nejhorším místem je Moravskoslezský kraj.

Prahu do čela žebříčku, který sestavuje analytická společnost Datank, dostaly nejvyšší průměrné mzdy, nejnižší nezaměstnanost, nejvyšší průměrná naděje na dožití u mužů či nejvyšší počet vysokých škol a také lékařů a zubařů.

V jiných oblastech ale Praha zaostává. Má nejnižší podíl zeleně, a naopak nejvíce silnic vzhledem ke své rozloze. Jsou tam také nejdražší byty a nejvíce dopravních nehod. Dále je z celé republiky právě v hlavním městě největší problém dostat dítě do mateřské školy a i třídy v základních školách zde mají v průměru nejvíce dětí ve třídě. 

Navzdory tomu, že je Praha podle žebříčku nejlepším místem pro život, lidé jsou tam až pátí nejspokojenější. Nejlépe se žije lidem v Jihočeském kraji, který skončil v žebříčku na druhém místě. Region se vyznačuje nízkou nehodovostí, vysokým množstvím vytříděného odpadu nebo vysokým podílem dokončených bytů. Třetí nejspokojenější jsou lidé v Ústeckém kraji, ačkoliv podle žebříčku je to až osmá nejlepší lokalita pro žití. 

Nejhůře skončil Moravskoslezský kraj, ale i ten má svá pozitiva. Hodně se tam investuje do ochrany životního prostředí, na počet obyvatel je zde vysoký podíl vysokoškoláků, ceny bytů jsou nízké a lidé si mohou vybírat z velkého počtu sportovních klubů. 

Jak si vedly jednotlivé kraje ve vybraných kritériích, si můžete prohlédnout v grafice, kompletní pořadí krajů včetně jeho hodnocení naleznete na jeho konci. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Lobbista Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení

Odsouzený lobbista Roman Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává trest 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 opilý srazil autem ženu v pražské Michli. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize. Janoušek k trestu nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě. Do výkonu trestu Janoušek znovu nastoupil loni v červenci.

O případném propuštění má podle ČT rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. Lobbistovi uplyne tento měsíc polovina trestu.

Opilý lobbista v roce 2012 v Praze srazil autem ženu, kterou tak vážně zranil. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Výkon trestu opakovaně přerušoval ze zdravotních důvodů. Lékařské posudky uváděly, že Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit a Janouška tak zabít.

Zdroj: ČTK
Další zprávy