Kde končí zlato z mobilních telefonů? Na skládkách

Pavel Baroch
13. 4. 2008 10:01
Jen minimum mobilů se recykluje
Skončí také v popelnici?
Skončí také v popelnici? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Nový mobilní telefon si každý rok pořídí zhruba každý čtvrtý Čech. Jen málokterý vysloužilý telefon se ovšem recykluje, přestože mobily patří mezi nejvýnosnější elektronické odpady. Jen hodnota drahých kovů, především zlata je v každém přístroji asi jeden dolar.

Neziskové společnosti, které se v Česku starají o sběr elektrošrotu, právě rozjíždějí akce, jejichž smyslem je zvýšit recyklaci vysloužilých mobilních telefonů a dalších elektropřístrojů. Pokud se to nepodaří už letos, hrozí Česku tvrdé sankce Evropské unie.

A pomoci chce i ministerstvo životního prostředí. Chce, aby velké obchody s elektronikou byly povinny od zákazníků odebírat vysloužilé mobily.

Ekologický limit olova překročen 17násobně

Kromě drahých kovů obsahují mobily i jedovaté látky, jako je olovo, kadmium, berylium, rtuť nebo PVC, které mnohdy unikají do půdy a do ovzduší.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Americká organizace Environmental Protection Agency vloni podrobila 34 typů mobilních telefonů testům, které simulovaly podmínky na skládkách odpadů. Výsledky ukázaly, že množství olova, které z přístrojů uniklo, v průměru 17násobně překročilo americký povolený limit.

Zlato, které se v telefonech hojně využívá, se spolu s mědí většinou těží v otevřených dolech za pomocí jedovatého kyanidu a kyseliny sírové.

Jen Češi přitom mají podle odhadů v šuplících pět až osm milionů nepoužívaných mobilních telefonů.

"Z pěti milionů mobilů by mohlo být recyklováno až 120 kilogramů zlata, 45 kilo paladia, 1 250 stříbra a 45 tisíc kilogramů mědi. Z baterií by šlo znovu získat na 19 tisíc kilogramů kobaltu," konstatoval David Beneš ze společnosti Rema, která v zemi také organizuje sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení.

Podle staršího průzkumu společnosti Asekol, která se též stará o recyklaci elektrošrotu, jsou mobilní telefony vůbec nejčastěji obnovovaným elektrospotřebičem. Každý rok si nový mobil koupí statisíce Čechů. Více než 70 procent lidí si přitom nepořídí nový přístroj proto, že nefunguje, ale protože chce lepší, hezčí.

Foto: Ondřej Besperát

Telefony od školáků

Česko se Evropské unii zavázalo, že každý občan musí od letoška vytřídit každý rok minimálně čtyři kilogramy vysloužilých elektrozařízení - včetně mobilů. Vloni to bylo jen přibližně 2,5 kilogramu. A to se Češi v třídění elektrodpadu za poslední roky výrazně zlepšili.

"Rok 2007 přinesl celkový nárůst sběru o 46 procent, ale letos musí být tato křivka ještě strmější," řekl Jan Vrba ze společnosti Asekol. Dodal, že sběr starých mobilních telefonů bude jednou z priorit. Asekol například plánuje, že bude sbírat drobné elektrospotřebiče v školách po celé republice.

Na radnicích budou sběrné boxy

Rema, další ze společností, které mají státní licenci na sběr elektrošrotu, zase v těchto dnech oslovuje 6,3 tisíce radnic po celé zemi a nabízí jim zdarma sběrný box na vysloužilé drobné elektrospotřebiče.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Koše mají být přístupné pro úředníky i veřejnost. "Zejména v menších obcích nejsou žádná místa, kam by jejich obyvatelé mohli odkládat drobné elektrospotřebiče," poznamenal David Beneš, předseda představenstva společnosti Rema.

Projekt Zelená obec nanazuje na obdobnou akci Zelená firma, při níž Rema instalovala desítky sběrných boxů v tuzemských podnicích.

"Naším cílem je výrazně přispět ke zlepšení situace ve sběru elektroodpadu, protože čtyři z pěti elektrospotřebičů stále končí ve směsném komunálním odpadu," konstatoval David Beneš ze společnosti Rema.

Operátoři nabízejí slevy za staré mobily

Aktivnější než v minulosti jsou i čeští mobilní operátoři, kteří v různých akcích nabízejí slevy na své výrobky a služby, pokud zákazník odevzdá starý mobilní aparát.

Foto: Ondřej Besperát

Například společnosti T-Mobile vrátili lidé do konce ledna více než padesát tisíc použitých mobilů. Během tříměsíční akce tak operátor vybral sedmdesátkrát více starých telefonů než v roce 2006.

Za každý odevzdaný mobil totiž zákazník dostal jeden "recyklístek" - dvousetkorunovou poukázku na nákup nového telefonu, kreditu, nebo příslušenství. Zájem předčil očekávání.

"Recyklístky jsme museli dvakrát dotisknout, abychom uspokojili všechny zájemce," poznamenala Martina Kemrová, mluvčí společnosti T-Mobile.

Podobné akce organizují i další mobilní operátoři. Stále se však k recyklaci dostává málo telefonů. "Zpětný odběr drobných elektrozařízení je zatím nedostatečný," řekl Jan Vrba ze společnosti Asekol.

 

Právě se děje

Další zprávy