"Každý národ potřebuje své hrdiny". Češi i Slováci si připomněli legionáře z bitvy u Zborova

ČTK ČTK
2. 7. 2017 14:58
Sto let od známé bitvy od Zborova, kde vítězství československých legionářů na straně ruských vojáků nad rakousko-německými jednotkami napomohlo vzniku samostatného státu, si v neděli připomněli čeští i slovenští politici, potomci legionářů, krajané, zástupci místních úřadů i místní veřejnost. Sešli se u nově zrekonstruované Bratrské mohyly na okraji někdejšího bojiště na západě Ukrajiny.
Připomínka stoletého výročí bitvy čs. legionářů  na západní Ukrajině.
Připomínka stoletého výročí bitvy čs. legionářů na západní Ukrajině. | Foto: ČTK

Kalinivka (západní Ukrajina) - "Každý národ potřebuje své hrdiny. Hrdinové od Zborova, nebudete nikdy zapomenuti," prohlásil před mohylou padlých bojovníků předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Připomněl, že u Zborova mezi 3500 legionáři bojovali za svobodný a svébytný stát Čechů a Slováků i pozdější generálové Jan Syrový, Ludvík Svoboda nebo Rudolf Medek.

"Z krvavé setby u Zborova vzešly tisíce a tisíce bojovníků," připomněla citát prvního československého prezidenta Tomáše Masaryka místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

Po Zborovu si i Rakousko-Uhersko a Německo musely připustit existenci hnutí Čechů a Slováků, dodala. Svůj projev na počest padlých legionářů ukončila zvoláním "Jsem hrdá, že jsem Češka!"

Zborov jako "symbol statečnosti a odhodlání" vyzdvihla také náměstkyně ministra obrany Alena Netolická.

Boj o nezávislost

"Dějiny Česka, Slovenska i Ukrajiny jsou dějinami boje za svobodu a nezávislost," uvedl gubernátor ukrajinské Ternopilské oblasti Stepan Barna, který připomněl i současný boj Ukrajinců "za zachování územní celistvosti a za evropské hodnoty".

Poděkoval za českou a slovenskou podporu Ukrajiny, stejně jako za zrušení víz Ukrajincům při cestách do Evropské unie.

"Přijel jsem uctít památku jednoho ze svých předků, který leží tady v mohyle. Josef Adamus se narodil v Kunčicích na Moravě a po studiích v Kyjevě nastoupil do České družiny. Padl po bitvě u Zborova, při ústupových bojích u Tarnopolu 20. července," prohlásil Petr Adamus, který z Ostravy přijel s klubem vojenské historie.

"Zborov má obrovský význam pro českou armádu. Je to místo, kde se rodilo Československo. Je to místo, ke kterému se vracíme i v současnosti. Tato místa jsou pro příslušníky Armády ČR nesmírně důležitá. Snažíme se, aby naši vojáci byli pokračovateli tradic od Zborova," prohlásil náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

"Zborov se na mne přenáší přes mého otce, dědečka jsem nikdy nepoznal," uvedl Václav Petřík, vnuk stejnojmenného generála, který u Zborova bojoval.

"Zborov je v životě mého dědečka i celé rodiny něco výjimečného. Když si válkou člověk projde, pak to v něm musí do smrti zanechat následky. Ale Zborov, kde jsme se (čs. legionáři) poprvé představili jako samostatná jednotka a dosáhli hned v první bitvě tak obrovského úspěchu, je úplně nejvíce, na co můj děda celý život vzpomínal - a i já jako potomek," dodal.

Považuji za velkou křivdu, že o legiích nevznikl za víc než 75 let hraný film. Kdyby se to stalo v dějinách USA, čerpali by z toho jako z bezedné studny, říká k chystanému filmu režisér Petr Nikolaev | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy