"Dozvěděli jsme se, že 41 procent dětí nikdy nevidělo dojení krav. Dalších šest procent prý nikdy neslyšelo kukačku a nevidělo včelí úl a necelá dvě procenta dětí dokonce nikdy v životě nebyla v lese," informovala Helena Koláčková, vedoucí oddělení internetu v odboru vnější komunikace ČSÚ.
Statistici také zjišťovali, kolik dětí nikdy nevidělo živého ježka (6,8 procenta), veverku v lese (4,7) nebo běžícího zajíce (4,4). Asi dvě procenta dětí také podle průzkumu nikdy netrhala jahody.
Výzkumníci se zajímali také o to, jaké činnosti děti samy zvládají. Ukázalo se, že pro přibližně dvě třetiny z nich není problém umýt nádobí bez myčky, zavázat si tkaničky nebo zatlouct hřebík. Kolem poloviny umí uvařit polévku, rozdělat oheň na ohništi, přišít si knoflík nebo si vyprat oblečení v pračce. Asi třetina dětí tvrdí, že by dokázala přebalit miminko.
Jedna z otázek se týkala i nadpřirozené schopnosti, kterou by děti chtěly mít. Nejvíc jich touží cestovat v čase (20,3 procenta) nebo umět čas zastavit (19,7). Dále se umístilo létání, čtení myšlenek, neviditelnost a nesmrtelnost. Nejméně dětí (4,4) si zvolilo obrovskou sílu.
Do letošního minisčítání se zapojilo kolem 25 tisíc žáků čtvrtých až devátých tříd základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií, kteří odpovídali na 19 otázek.
Účelem projektu je zvyšování statistické gramotnosti dětí. Jeho první ročník byl v roce 2010 součástí celostátního sčítání lidu. Letošní ročník byl podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka tréninkem na sčítání lidu, které bude v roce 2021.