Soud potvrdil vězení pro "solární" bratry Zemkovy, zproštění Vitáskové žádá vysvětlit

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2019 13:34
Nejvyšší soud potvrdil nepodmíněné tresty bratrům Zemkovým v kauze solárních elektráren na Chomutovsku. Nařídil ale zpřesnit důvody zproštění bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové. Krajský soud v Brně tak o ní musí rozhodovat znovu, stejně jako o někdejší vedoucí odboru licencí ERÚ Michaele Schneidrové, kterou už v prosinci nechal Nejvyšší soud propustit z výkonu sedmiletého trestu.
Zdeněk a Alexandr Zemkovi.
Zdeněk a Alexandr Zemkovi. | Foto: ČTK

Nejvyšší soud (NS) zatím plné znění svého verdiktu o dovoláních obžalovaných i žalobců nezveřejnil. Výsledek řekl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Majitelé elektráren, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové, od Vrchního soudu v Olomouci odešli s trestem šest let a devět měsíců. S dovoláním neuspěli. NS potvrdil také tresty pro další odsouzené: revizní technik Vladimír Čimpera dostal čtyři roky nepodmíněně, technik Karel Šupina 5,5 roku. Dalším jejich kolegům Janu Hudečkovi a Jaroslavu Krymovi vrchní soud tresty zvýšil o rok ze šesti na sedm let, nejvyšší instance rozhodnutí potvrdila.

Podle neoficiálních informací ČTK byli v době rozhodování NS všichni odsouzení ve věznicích na různých místech v Česku. Nyní mají ještě možnost podat ústavní stížnost, museli by ale argumentovat porušením svých základních práv.

Bývalou předsedkyni ERÚ Vitáskovou Krajský soud v Brně původně poslal na 8,5 roku do vězení. Vrchní soud v Olomouci ji ale zprostil obžaloby. V neprospěch Vitáskové podal dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Akceptoval závěr vrchního soudu, že po provedeném dokazování nelze její jednání posoudit jako úmyslný trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Podle žalobců však existovala také možnost kvalifikovat čin jako nedbalostní delikt. S touto argumentací ale Zeman u NS neuspěl.

"NS vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce podanému v neprospěch obviněné bývalé předsedkyně ERÚ pouze v částečném rozsahu, kdy akceptoval námitky vedoucí k upřesnění důvodů zprošťujícího rozhodnutí," popsal Malý. V případě Schneidrové je zapotřebí doplnit dokazování. Mluvčí Krajského soudu v Brně v pondělí řekla, že v kauze bude nejspíš nutné nařídit nové hlavní líčení.

Podle obžaloby majitelé elektráren Saša - Sun a Zdeněk - Sun neoprávněně dostali licence na základě nepravdivých revizních zpráv. Zároveň tak získali právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. Zemkové v minulosti pochybení popírali. "Ničeho nezákonného jsme se nedopustili," uvedli před časem v prohlášení.

Obžalobě pro solární podvod čelí v jiném procesu také miliardář Zdeněk Zemek starší, otec bratrů Zemkových. I on podle obžaloby s pomocí falešných revizních zpráv a předávacích protokolů získal licenci na provozování své solární elektrárny v Chomutově, přestože ještě nebyla hotová. Před Krajským soudem v Brně zatím Zemek starší nestanul, omluvil se kvůli zdravotním problémům.

Trest pro Vitáskovou je přísný. Ukazuje, že časy se změnily, říká Spurný: 

Reportéra týdeníku Respekt Jaroslava Spurného překvapila výše trestu pro šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou. | Video: Jaroslav Spurný
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy