Praha - Firma Haguess, která od pražského magistrátu získala lukrativní zakázku na projekt čipových karet Opencard, plánuje odkrýt své majitele.
Na netransparentní vlastnickou strukturu firmy upozornil minulý týden online deník Aktuálně.cz.
Haguess totiž v roce 2006, kdy získal zmíněnou zakázku za stamiliony, přeměnil firmu na akciovou společnost s anonymními akciemi na majitele, u kterých není zřejmý skutečný vlastník.
Veřejnost tak nemá možnost zjistit, komu firma patří a zda tedy peníze za projekt nepůjdou do kapes někomu z vedení magistrátu.
"Majitel firmy Haguess zvažuje změnu formy akcií, aby předešel spekulacím ohledně akcionářů," tlumočila PR agentura vyjádření Jaroslava Turka z vedení společnosti.
Turek tak reagoval na kritiku, která se za netransparentnost firmy snesla ze strany primátora Pavla Béma (ODS).
Speciální zájem
Primátor Bém dnes v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že mu vadí, že takovouto zakázku získala firma s neprůhlednou vlastnickou strukturou.
"Věrohodnosti projektu by velmi prospělo, kdyby Haguess nabídl zcela transparentní vlastnickou strukturu," uvedl Bém. „Je to i v jeho zájmu."
Firma přitom do roku, kdy získala zakázku, byla klasickou společností s ručením omezeným. Teprve poté se přeměnila na akciovou společnost s anonymními akciemi.
Podle Jaroslava Turka, jenž má ve firmě na starosti strategii a finance, to však nebyl účelový krok, který měl za cíl skrýt skutečné majitele.
"Ke změně právní formy přistoupila společnost Haguess z důvodu růstu byznysu a tedy i potřeby zvýšit záruky vůči zákazníkům," vzkázal Turek po své PR agentuře. "Společnost s.r.o. má podstatně menší kredibilitu i základní jmění. Ze stejného důvodu došlo později k navýšení jmění. Nebyl v tom žádný speciální zájem či úmysl."
Účelová závislost?
Problémy kolem projektu Opencard se netýkají pouze neprůhlednosti firmy. Audit projektu totiž odhalil řadu nesrovnalostí.
Město podle auditorů uzavřelo s firmou Haguess nevýhodnou smlouvu. Například zaplatilo dodavateli za služby, které nakonec nedostalo.
Audit zároveň poukázal na velkou provázanost firmy s magistrátem. Podle auditorů mohlo jít o "účelově zakotvenou závislost města na firmě Haguess."
Podle auditu například firma získala dílčí zakázku za více než 45,5 milionů korun v jednacím řízení bez uveřejnění. Magistrát vybral tuto firmu přímo, bez soutěže.
Zákon přitom při takto vysokých částkách vyžaduje, aby se konalo klasické výběrové řízení.
Stejným způsobem získal Haguess další zakázku za 4,8 milionů korun - formou dodatku ke smlouvě.
Bémova komise
Nevýhodně nastavené podmínky se nyní snaží vedení radnic zvrátit. Primátor Bém sestavil speciální komisi, která má nad projektem dohlížet.
Zároveň byl zadán další audit, jehož výsledky by měly být k dispozici těsně před Vánoci.
Zatím se radnici podařilo získat od společnosti alespoň licenci na Opencard. Město zároveň připravuje vypsání nového výběrového řízení na provozovatele Centra kartových služeb.