Mimořádná zpráva

Kauza Nagyová: Soud vyslýchá neveřejně členy rozvědky

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 1. 2015 11:21
Projednávání kauzy probíhá s vyloučením veřejnosti. Vyslýchaní svědci z rozvědky mluví z jiné místnosti přes mikrofony.
Jana Nečasová, Nagyová.
Jana Nečasová, Nagyová. | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 zpřísnil ve čtvrtek bezpečnostní opatření při projednání kauzy někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ).

Vyslýcháno je šest operativců tajné služby se skrytou totožností. Kromě vyloučení veřejnosti platí, že se novináři nesmí zdržovat před jednací síní, ale až v chodbě za rohem. Nečasové a třem vojenským důstojníkům hrozí až pětileté vězení za zneužití pravomoci.

Při přestávce po prvním výslechu řekl advokát Nečasové Eduard Bruna novinářům, že se probíraly utajené informace. "Překvapila mě tam jedna zpráva, ta byla pro nás příjemná. Byla ve prospěch mojí klientky," dodal bez dalších podrobností.

Obhájci se nesmí k výslechům blíže vyjadřovat, protože již dříve podepsali závazek, podle kterého se jednání vede v důvěrném režimu. Podle Bruny je na programu ještě pět výslechů. Týkají se prý různých částí obžaloby. "Tam se může ptát kdokoliv na cokoliv," uvedl právník.

Nečasová k soudu nedorazila, od úterý je z jednání omluvená. Přišli zbylí obžalovaní - exšéfové VZ Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřice vypovídala od pondělí do středy, všichni vinu odmítli. Vyslýchaní operativci měli za úkol sbírání informací. Svědci zřejmě nevstoupili do jednací síně, ale mluví z jiné místnosti přes mikrofon, přičemž mají technicky upravený hlas. Předvolaných je údajně pět lidí.

Bezpečnostní opatření na chodbě jsou podle ní běžnou součástí jednání, pokud je vyslýchán svědek s utajenou totožností, i když hovoří odjinud. Soudkyně hlavní líčení odročí na 9. až 13. března, kdy budou pokračovat další svědci. Kteří to budou, zatím není zřejmé.

Kovanda: Šlo o kontrasledování

Výslechy zpravodajců se týkají údajného sledování, které podle vyšetřovatelů zařídila v roce 2012 Nagyová. Údajně zneužila rozvědku ke sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase Radky. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil. Nagyová podle státního zástupce pak ještě na jaře 2013 nechala sledovat některé pracovníky Úřadu vlády.

Čtveřice obžalovaných vinu již dříve odmítla. Nečasová zatím s novináři nehovořila, mluví za ni její advokát Eduard Bruna. Kovanda tvrdí, že se nejednalo o sledování, ale akce byla tzv. kontrasledováním. Prověřoval se prý pohyb podezřelých lidí kolem Radky Nečasové. Zadání prý mířilo z "nejvyšších míst".

Pohůnek ve středu po výslechu novinářům řekl, že se mu těžko vysvětluje práce rozvědky žalobcům, kteří jí podle něj nerozumí. Páleník si je jistý, že nikdo rozvědku nezneužil a nebyl porušen zákon.

Podle informací čtvrtečního Práva řekl soudu, že sledování manželky Radky si objednal sám tehdejší premiér Nečas. Případ vedl k pádu jeho vlády. Nečasové za zneužití tajné služby hrozí až pět let vězení. Radka Nečasová by měla být stejně jako její exmanžel v budoucnu vyslechnuti soudem jako svědci.

Případ Vojenského zpravodajství je první z více prověřování týkajících se Nečasové, které pokračovalo obžalobou a soudem. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami - Nečasová je obviněna také z uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
Další zprávy