Za úřadování prezidenta Miloše Zemana během sedmi let odtekly z jeho letního sídla v Lánech stovky milionů jeho blízkým, sponzorům kampaně nebo přátelům vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře.
Lány jsou veřejnosti známé jako venkovské sídlo prezidenta, jejich tradici založil už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Jejich správa obhospodařuje téměř šest tisíc hektarů lesů, rybníků a zemědělské půdy. Těží na nich dřevo a kámen, opravuje budovy i lesní cesty, sází stromy či pořádá myslivecké hony. Zakázky většinou dělí na menší části, u kterých není nutné vypisovat veřejnou soutěž. Druhou etapu Balákovy zakázky na renovaci břehů vodní nádrže ale detailně sledovala policie.
Když Zeman v roce 2018 obhajoval prezidentský mandát, tvrdil, že žádnou kampaň nevede. Přesto byly před volbami k vidění billboardy s jeho jménem. V jeho prospěch je připravoval spolek Přátelé Miloše Zemana, kterému šéfoval Mynář. Podle zákona nemusel zveřejňovat, od koho má peníze. Po tlaku médií nakonec Zeman do prezidentské debaty s Jiřím Drahošem v předvečer druhého kola voleb přinesl údajný seznam svých sponzorů.
Na seznamu jsou uvedena i jména právníků Richarda Tománka a Jiřího Jestřába. Podle uvedených údajů na kampaň poslali celkem 1,7 milionu korun. Statisíce darovali i straně SPOZ, v níž se Mynář angažoval. Předtím ale Zemanovi lidé posílali právníkům peníze z rozpočtu Hradu. Za roky 2015 a 2016 se Lesní správa Lány zavázala jejich kanceláři dvakrát vyplatit až 1 999 999 korun. Limit pro to, aby se musely právní služby soutěžit, je dva miliony. Rozdělením zakázky Bálak tendr obešel.
Jestřába s Tománkem dobře zná i Mynář. Tomu v roce 2014 zprostředkovali neobvykle levný nákup pražské vily od advokáta Víta Širokého, který zastupoval například odsouzeného podnikatele Romana Janouška. Zeman dodnes nekomentoval, zda peníze z Lán putovaly přes právníky na jeho kampaň.
Vazby dokládá i dodávka zvěře na lánské panství v roce 2018 za 200 tisíc korun. Pocházela od podnikatele Miroslava Schöna. Jeho PR agentura věnovala podle Mynáře na Zemanovu kampaň inzeráty v tisku v hodnotě 3,2 milionu. Ty veřejnost štvaly proti migrantům, které spojovaly se Zemanovým protikandidátem Jiřím Drahošem. Schöna samotný Balák dobře zná. Společně zasedali v orgánech hokejového klubu HC Mountfield, pojmenovaném po obchodním řetězci, který Schön spoluvlastní. Klub sídlil původně v Českých Budějovicích, Schön ho k pobouření fanoušků přestěhoval do Hradce Králové. U Schöna také skončila část majetku z podniku Lesy Hluboká, který Balák vedl a který skončil v insolvenci, aniž by majetek postačoval k uspokojení věřitelů. Zmapovali to Reportéři ČT.
Zeman dosud nevyvrátil předloňské zjištění Aktuálně.cz a HN. Dva týdny poté, co koupil pozemek pro vilu na důchod, dostala v Lánech zakázku dcera podnikatele, od kterého prezident pozemek koupil. Přesně rok po transakci pak druhou. Dohody zněly na celkových téměř 1,5 milionu korun. Z Lán navíc dcera kupuje za utajenou cenu dřevo. Nákup pozemku vyjednával Mynář, zakázky bez soutěže podepsal Balák.
Smlouvy, které v Lánech uzavřela dcera muže, od něhož si Miloš Zeman koupil pozemek.
Video: Aktuálně.cz
Čtěte vícePodnikatel prodal Zemanovi pozemek pro vilu. Dcera dostala milionovou zakázku z Lán
Šest tisíc hektarů lánských lesů produkuje mnoho dřeva. Redakce zmapovaly jeho toky k lidem spřízněným s Hradem. Za nejasných podmínek putovalo do Číny, k firmě Balákova zetě či k ženě, od jejíž rodiny Zeman koupil pozemek. Balák odmítá zveřejnit, kolik dřeva odebrali a kolik zaplatili, což je dle expertů nezákonné.
"Pokud Lesní správa Lány nezveřejňuje celkovou cenu, smlouvy jsou dle zákona neplatné," uvedl právník Lukáš Kraus z protikorupčního sdružení Rekonstrukce státu. Lukáš Kraus, Rekonstrukce státu
Dřevo od Lesní správy Lány ve velkém nakupovala i pražská firma Wood-Hunt. Neměla webové stránky a na adrese sídla v Karlíně měla jen schránku. Firma byla napsaná na Ivonu Bognerovou, která má kadeřnictví v budově obecního úřadu jihomoravské vsi Hostěradice. S Lánskou oborou uzavřela společnost Wood-Hunt celkem 19 smluv a jejich dodatků. První už v červnu 2018, zhruba měsíc poté, co nechal Bognerovou jako majitelku firmy zapsat předchozí vlastník - společnost, jež nabízí zakládání firem na klíč. V dokumentech chybí na firmu telefonní kontakt a jako fakturační adresa je uveden bytový dům ve Vysočanech, jiný než sídlo firmy. Redakce měla možnost nahlédnout do několika smluv a dodatků z přelomu let 2018 a 2019. Podpisy Bognerové se na nich nápadně liší. Balák na jejich základě firmě se základním kapitálem 12 tisíc korun odprodal 2,5 tisíce metrů krychlových dřeva. Vzhledem k tomu, že se metr prodává i za více než pět tisíc korun, pohybovaly se obchody v milionech.
V Hostěradicích s tisíci obyvateli se místní takovým obchodům diví. "Určitě nevím, že by s manželem skupovali hodně dřeva. To bychom se dozvěděli," uvedl v roce 2020 starosta Martin Vančura.
Čtěte víceNejen prodejci pozemku Zemanovi. Z Lán tajně mizí dřevo do neprůhledných firem i Číny
V roce 2018 vydal Balák za veřejné peníze knihu o Lánech, na čelní straně pózuje s loveckým psem. Zeman ji s Balákem pokřtil. Podle zjištění reportérů zaplatil Hrad za vydání firmě, která jinak vydávala pouze Listy Řádu národa. Tedy věstník spojený se skupinou, která například slavila výročí Československa v den narozenin Adolfa Hitlera. Řádu šéfoval expolicista Josef Zickler, který se prohlásil za velmistra a jenž sídlil v jedné z budov ruské ambasády. Pronájem zařídil Zemanův přítel, podnikatel a bývalý voják Zdeněk Zbytek. Balák dal za zakázku 1,4 milionu z veřejných peněz, nakladatel pak sponzoroval kampaň nacionalistické strany velebící ruského prezidenta Vladimira Putina.
Když Baláka obvinila policie, pokusil se z veřejných peněz zaplatit i obhajobu od svého spřízněného advokáta Marka Jansty. Uzavřel s ním smlouvu na zastupování Lán i jeho osobně v trestních kauzách. Obhajobu toho, kdo podle policie poškodil úřad prezidenta republiky, by tak platil sám Hrad. Po upozornění expertů, že taková zakázka může znamenat další trestní stíhání, Lesní správa Lány smlouvu vypověděla.
Miliony utrácí Balák i za další právní služby, přestože má prezidentská kancelář právní odbor. Advokáti Halva & Olejár se stejnou brněnskou adresou jako některé Mynářovy firmy získali zakázku za 1,8 milionu korun. Michal Halva dříve pomáhal Mynářovi se získáním evropské dotace na stavbu jeho penzionu v Osvětimanech.
Miliony tekly i advokátovi Marku Nespalovi, který Hrad zastupuje v kauze údajného článku Ferdinanda Peroutky a řeší i privátní věci samotného Zemana. V letech 2018 a 2019 smlouva Nespalu opravňovala čerpat až 1,5 milionu korun bez daně. Pak s ním Lány uzavřely další smlouvu na 1,8 milionu. Jiné miliony mu platí i prezidentská kancelář. Jen za náklady na spory týkající se prezidenta to do roku 2020 bylo 8,8 milionu.
Loni svěřil Balák bez tendru rekonstrukce v Lánech za 10 milionů korun podnikateli Otto Zachovi, kterého policie stíhá za korupci. Policisté ho podezřívají, že uplácel, aby získal zakázky na opravu středočeských silnic v éře exhejtmanky Jaroslavy Jermanové (ANO).
Potom, co Balák nastoupil do funkce, začal vymýšlet zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava. Ta je uzavřená uvnitř obory a veřejnost k ní nemá přístup. Nikdo zvenčí tak nemůže kontrolovat, jak práce probíhají. Kvůli padání zeminy navrhl vybudovat masivní břehy z kamene. Šéf kanceláře Mynář kvůli tomu u poslanců vylobboval stamilionové navýšení rozpočtu Hradu. Dva odborníci považovali v posudcích práce za zbytečné. Přesto Lány naplánovaly renovace za tři čtvrtě miliardy. Po policejním zásahu v létě 2017 nakonec zůstalo u dvou etap. Celá zakázka stála zhruba 191 milionů korun.
Až tolik dle původního plánu Hradu měla stát zakázka, za niž je Balák odsouzený. Zásah policie to narušil. Nakonec vyúčtoval Hrad zhruba 200 milionů.
Obě etapy prací vyhrála firma Energie - stavební a báňská, sponzor basketbalového klubu BK Strakonice, který Balák se svým lánským spolupracovníkem Eduardem Gaislerem vedl. Podobných spojení bylo kolem klubu víc. Sponzorem byla i firma Znakon, podle Baláka proto, že dítě majitele v klubu hrálo. Firma získala zakázky na rekonstrukci polních cest v Lánech. V letech 2014 a 2016 v součtu za téměř devět milionů. Ani jedna ze zakázek se nemusela soutěžit, Balák je rozdělil na etapy pod zákonným limitem.
Podobně získala milionové práce i kolínská firma Silmex, která je dceřinou společností Swietelsky stavební, rovněž někdejšího sponzora strakonického klubu. A firma Eurogas, dcera zmiňované Energie, opravovala v Lánské oboře cesty za 1,1 milionu. Když kolem Lán začala kroužit policie, peníze do těchto firem téct přestaly. V roce 2019 Balák ve vedení klubu skončil, když na propojení reportéři upozornili.
"Jako svého nástupce doporučuji redaktora Lukáše Valáška, který mě ve svém článku kriminalizoval, a je hlavním důvodem mého odchodu. Určitě si rád vyzkouší, jaké to je zajistit strakonickým dětem sponzory. Obávám se však, že členové klubu mé doporučení nevyslechnou," uvedl při svém konci Balák.
Policisté nainstalovali do stavebních buněk Energie odposlechy, které ukázaly, že druhou etapu prací v oboře firma vyhrála hlavně proto, že tendr fakticky spolupořádala. Jejímu manažerovi Liboru Tkadlecovi Balák nezákonně umožnil podmínky nastavit tak, aby vyřadily konkurenci. Navíc se Tkadlec chlubil, že zakázku přifoukl, aby stála co nejvíce. K tendru si Hrad najal advokáty, kteří předtím pomáhali Mynářovi s výhodným nákupem jeho vily.
"Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude a může se vyfakturovat," zachytili na odposleších policisté, jak se Tkadlec chlubí, že v sídle prezidenta manipuluje zakázku za čtvrt miliardy korun. Libor Tkadlec, manažer stavební firmy Energie
Na práce si Energie vzala subdodavatele, firmu Piratex Trading. Není jasné, proč a za co do této firmy přes Energii odteklo minimálně 12 milionů korun. V té době měla neexistujícího majitele, střelecký klub, kterému ale Český střelecký svaz zrušil registraci pro neplacení členských poplatků. A také neexistující sídlo, v domě poskytujícím služby schránkovým firmám jí odmítali přebírat poštu, protože nájem také neplatila. Navíc porušovala zákon tím, že v rejstříku nezveřejňovala účetní závěrky.
Miliony za zpevnění břehů v Lánech ve firmě ale nezůstaly. Z hospodářských výsledků, které letos publikovala v obchodním rejstříku, je patrné, že ve zmíněných letech vydělala jen několik stovek tisíc korun. Ač v té době neměla žádnou veřejně dohledatelnou aktivitu, zřejmě měla vysoké náklady. Komu platila, není jasné. Balák v minulosti tvrdil, že firmu nezná, i když mu do Lán zároveň dodávala košile.
"Jde o známého obviněného Ing. Baláka," zapsali policisté do dokumentů o Michalu Krejčíkovi, který firmu dlouhodobě ovládá. Policie ČR
Spolupráce mezi Lány a firmou Piratex pokračovala. Loni společnost od Baláka získala 3,1 milionu z veřejných peněz bez tendru. Šéf obory byl v té době už nepravomocně odsouzen za manipulaci zakázky na vodní nádrž.
Dohled nad regulérností zakázky, kterou soud později označil za zmanipulovanou, dostaly firmy blízké Mynářovi. Stavební dozor svěřil Balák brněnské společnosti GEOtest, jejímž spolumajitelem a šéfem představenstva je Mynářův známý Martin Teyschl. Zakázka šla bez zákonného tendru, Balák ji nacenil pod limit, nad který by musel vyhlásit soutěž. Teyschl tvrdil, že jeho známost s Mynářem na to vliv neměla. Na právní dozor Balák najal brněnskou advokátní kancelář Richarda Tománka a Jiřího Jestřába. Za roky 2015 a 2016 se Lesní správa Lány zavázala advokátům dvakrát vyplatit až 1 999 999 korun. Limit pro soutěžení právních služeb je dva miliony.
Oba právníky Mynář zná. V roce 2014 mu zprostředkovali neobvykle levný nákup vily v pražských Strašnicích od advokáta Víta Širokého. Právníci také poslali 1,7 milionu korun na poslední prezidentskou kampaň Miloše Zemana. Statisíce darovali i straně SPOZ, v níž se Mynář angažoval.
Podle zjištění Aktuálně.cz a Respektu měli policisté z tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu původně spadeno i na Mynáře, jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta republiky. Ještě než Hrad získal podezření, že detektivové v Lánech operují, měli odposlechy v Balákově kanceláři. Podle několika zdrojů tak policisté nahráli schůzku Baláka s Mynářem, který svého podřízeného ohledně zakázky dirigoval.
Podezření, že za plánem na vyvedení desítek až stovek milionů nestál jen Balák, ale i Mynář, však policisté neprokázali. Přes prezidentovu stráž se nedostali, ta Mynářovi posloužila jako ochrana před odposlechy.
"Obecně mohu říci, že ověřování směřovalo do vyšších mocenských pater, než byl Miloš Balák," uvedl pro Aktuálně.cz Tomáš Sochr, někdejší vedoucí odboru nelegálních obchodů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který kauzu otevřel. Tomáš Sochr, někdejší vedoucí odboru nelegálních obchodů ÚHOZ
"Výsledky dokazování jsou takové, jaké se podařilo opatřit. Nic dalšího se zajistit nepodařilo," komentoval to u soudu dozorující státní zástupce Jiří Pražák. Zdůraznil, že se případ odehrál v chráněném prezidentském sídle. Jiří Pražák, státní zástupce
Balák ale nic z toho při policejním výslechu ani u soudu nekomentoval. Trval na tom, že je nevinen.
"V jednací síni lhali prakticky všichni, kdo promluvili," zhodnotil soudce Petr Sedlařík z Okresního soudu v Kladně výpovědi obžalovaných. "Projev, který si Balák připravil, nebyl faktor, který by mu mohl pomoci. Obžalovaný reagoval jenom na to, co chtěl, způsobem, jakým chtěl. Nic nevysvětlil. Nedal soudu argument, že to neudělá znovu. Byl středobodem podivných subjektů, které figurovaly okolo zakázky. A to říkám eufemisticky," řekl soudce. Petr Sedlařík, soudce Okresního soudu v Kladně
Když v červenci 2017 policie vtrhla do Lán, Mynářovi to zkazilo narozeniny. Přijel do sídla lánské správy a začal zjišťovat, po čem detektivové pátrají. Přestože Baláka policisté obratem obvinili z toho, že se pokoušel připravit Hrad o desítky milionů korun, šéf prezidentské kanceláře ho neodvolal. Dělal naopak kroky, aby stíhání překazil.
Z formálních důvodů se Hrad pokoušel vyřadit důkazy, které policisté v Lánech získali. Prý je povolil nesprávný soud, což ale všechny instance spolehlivě vyvrátily. Mynář tlačil na tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) i jeho nástupce Jana Kněžínka (za ANO). A pokusil se také ovlivnit vysoce postavené soudce.
"Mynář za asistence prezidenta opakovaně cítil potřebu mě upozorňovat na postup orgánů činných v trestním řízení v této kauze a stěžovat si. A pak začal hovořit o tom, že si myslí, že by se tam měla podat stížnost pro porušení zákona. Pak mně podnět prostě jednoho dne strčil do ruky." Exministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) pro Radiožurnál
Čtěte více ‚Bylo to dost úporné.‘ Kancléř Mynář opakovaně lobboval u ministrů spravedlnosti kvůli kauze Lány Respekt: Mynář se pokusil ovlivnit vysoce postavené soudce
Hrad dokonce natočil a šířil videa, která útočila na novináře popisující manipulace na Hradě.
"Jsem přesvědčen, že u soudu se nakonec pravda ukáže," tvrdil Balák v jednom ze zmíněných videí.
Video: Kancelář prezidenta republiky
V roce 2020 svolal Mynář na Hrad tiskovou konferenci, kde Baláka pozval na pódium. Články Aktuálně.cz popisující hospodaření v Lánech označil za "choré konspirace novodobých inkvizitorů".
V době, kdy na Hradě manipuloval zakázky, dostával Balák zároveň od Mynáře vysoké odměny. Za tři roky, kdy připravoval zakázku, za kterou je dnes odsouzený, obdržel přes 750 tisíc korun. Dokumenty shromážděné policií uvádějí, že to bylo za vynikající práci. Podrobnější zdůvodnění chybí. Jaké odměny Balák dostal v dalších letech, Hrad tají, i když tím porušuje zákon. Jeho advokát Lukáš Trojan u soudu přiznal, že za rok 2021, v němž Balák čelil jednomu odsouzení a jedné obžalobě, dostal od Hradu nad řádný plat dalších 300 tisíc korun.
"Odmyslí-li soud možnost, že někdo výše postavený než Balák o trestné činnosti věděl, či se na ní dokonce podílel, zbývá jediná možnost, která je obžalovaným k tíži. A sice že k chystanému nezákonnému způsobu odčerpání peněz ze státního rozpočtu zneužili důvěřivosti Vratislava Mynáře, jenž - za uvedené hypotézy nevědomosti - štědře odměňoval za domněle vynikající práci v Lánské oboře někoho, kdo tuto důvěřivost, spojenou s neschopností kanceláře prezidenta republiky zabránit zneužití veřejných peněz, systematicky a v kooperaci s dalšími subjekty zneužíval." Petr Sedlařík, soudce Okresního soudu v Kladně
Balák rozsudek nekomentoval. K odvolacímu soudu, který ho poslal na tři roky do vězení, nepřišel.
Vypovídat Baláka nedonutila ani hrozba nástupu do vězení. Zeman mu udělil milost pouhé dva dny po pravomocném rozsudku. V době, kdy prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček tvrdil, že je Balák na dovolené, a Hrad se vyjádří až další týden. Zeman uvedl, že Baláka zná jako "mimořádně pracovitého a kvalifikovaného vedoucího zaměstnance". Dále použil stejný argument jako advokát Lukáš Trojan, který pracoval i pro Mynáře.
"Pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povahu činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná." Miloš Zeman, prezident
"S potvrzením rozsudku jsme počítali. Nerozhodovalo se o věci, ale rozhodovalo se o osobě," komentoval minulý týden rozsudek shodně Balákův advokát Trojan. Kdyby podle něj nešlo o osobu blízkou prezidentské kanceláři, nepodmíněný trest by nedostal. Lukáš Trojan, Balákův advokát
Jinak milost komentoval žalobce Jiří Pražák z Vrchního státního zastupitelství v Praze, který případ vedl.
"Nemohou dopustit, aby začal vypovídat," uvedl Pražák. Jiří Pražák, žalobce
Zeman přitom ještě před zvolením prezidentem v roce 2013 voličům slíbil, že se práva udělovat milosti vzdá. Výjimku vymezil pro případy, kdy lidé žádají o osvobození z humanitárních důvodů, například když trpí nevyléčitelnou chorobou.
"Řekl jsem, že se těchto práv dobrovolně vzdám. A přál bych si, aby byla změněna ústava takovým způsobem, aby jakýkoliv můj nástupce nemohl institutu amnestie nebo milosti jakýmkoliv způsobem zneužít." Miloš Zeman, prezident
Za odsouzeným Balákem stojí Zeman dlouhodobě. Naposledy mu za jeho práci veřejně poděkoval loni v červnu při slavnostním otevření lávky v Lánech. U společného přestřižení pásky ho s Mynářem a Balákem vyfotil mluvčí Ovčáček a fotografii i s projevem prezidenta publikoval.
"Já bych chtěl velice poděkovat panu řediteli Balákovi, který se s láskou a péčí stará o Lánskou oboru. Známe se už několik let a já jsem poznal, že jeho práce není povolání, ale poslání." Miloš Zeman, prezident
Vyjádření vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Video: Youtube/OVTV
Vratislav Mynář v pondělí nechal na informačních kanálech hradu zveřejnit video, na kterém viní novináře z vyhoření své restaurace. Ta vzplála předtím, než se veřejnost dozvěděla o milosti pro Baláka. Prý na Mynáře novináři pořádají hon. “Chtěl bych říct dvě věci. Zaprvé, nikdy vám nepodlehnu. Nikdy se před vámi neskloním. Vždy budu pracovat pro prezidenta Miloše Zemana a nikdy nebudu dělat, co si přejete vy.”
Kladenská firma Energie získala v roce 2018 za 8,7 milionu rekonstrukci polní cesty v Lánech. O zakázku se ucházely pouze dvě firmy, podle tvrzení Lesní správy nabídla Energie nejlepší cenu. Z veřejné zprávy o tendru však nejde vyčíst, jak na tom byl druhý uchazeč, ani kolik jich správa oslovila. Balákovi stejná firma dodávala i stavební materiál.
Ve stejném roce upozornili reportéři na to, že Balák těží v Lánech tisíce tun kamene a pod cenou ho prodává právě Energii. Plyne to ze smluv, které má reakce k dispozici. Kolik horniny odebere, si měla kontrolovat sama firma. A také stavební dozor - Mynářův přítel Martin Teyschl.
Šéf prezidentské kanceláře Mynář i mluvčí Ovčáček se ale ohrazovali a obviňovali novináře ze lži. Na autora tohoto textu podal Hrad trestní oznámení za pomluvu. Policie ho ale brzy odložila s tím, že texty o kamenolomu nepravdivé nebyly.
Loni v srpnu ale pražské vrchní státní zastupitelství Baláka podruhé obžalovalo. I po čerstvě udělené amnestii se tak před soudem zodpovídá, že v Lánech vytěžil 40 tisíc tun kamene a část prodal Energii pod cenou. Ta vzápětí kámen použila za tržní cenu na opravu břehů nádrže v oboře. Tedy za zakázku, za kterou jsou Balák i Energie odsouzeni. Balák se hájí, že cenu kamene stanovil znalec - Mynářův přítel Teyschl. Ten sedí v Mynářově nadaci, prostřednictvím které podporují školu nedaleko Osvětiman.
Čtěte víceBaláka obžalovali za prodej kamene ze sídla prezidenta. Cenu stanovil Mynářův známý
Policisté navíc konstatovali, že kámen těžil Balák v Lánech spadajících do Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko bez povolení. Hrad tvrdí, že souhlas měl. Báňská správa o žádném neví, s případnou pokutou ale vyčkává, jak dopadne soud.
Obžalobou ale těžba kamene neskončila. Balák se v Lánech pokouší prosadit oficiální kamenolom. Obec Běleč, která by mu ho mohla povolit, se k tomu ale nechystá. Šéf obory přesto nechal kamenolom loni firmou Energie vyměřovat.
Energie byla úspěšná i v samotné obci Lány vedle obory, kde opravovala kanalizaci za téměř 31 milionů korun. Vybrala ji komise, v níž seděl Balákův známý a také žena, které Balák posílá veřejné miliony a jejíž rodina prodala pozemek pro Zemanovu vilu. Energie vyhrála díky nízké ceně, dodatkem smlouvy je teď ale nejdražší. Pochybení všichni odmítají.
• Dle soudu umožnil Energii zmanipulovat zakázku šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. U výslechu šéf lánských lesů policistům přiznal, že s Energií spolupracoval už v minulosti, když pracoval v soukromém sektoru.
• Policisté navíc sledovali, že stejná firma sponzorovala ženský basketbalový klub, kterému Balák šéfoval ve Strakonicích. Ve vedení byl ještě jeho lánský podřízený Eduard Gaisler, který má na starosti veřejné zakázky, a zeť Michal Košatka. V období, kdy se hradní zakázka soutěžila, Energie poslala dle policistů strakonickým sportovcům na darech více než 300 tisíc korun.
• Subdodavatelem Energie, který měl na zpevněné svahy opětovně vysázet stromy, se stala firma BFS Invest, která jinak o sobě na internetu psala, že v Hradci Králové provozuje solnou jeskyni. Pro Energii ale měla sázet tisíce stromů. "Jedná se o společnost s úzkými vazbami na obviněného Baláka, respektive společnost Eko-les," píše v obžalobě státní zástupce.
• Společnost Eko-les rekultivační je firma, kterou ještě do roku 2014 řídil přímo Balák. Ta naopak právě sázení rostlin inzeruje na webu jako svou hlavní činnost. Jako jediný majitel je v obchodním rejstříku uvedený Balákův podřízený z Lán Eduard Gaisler a jednatelem je jeho zeť Michal Košatka. Společně s ním dříve jako jednatel působil právě majitel BFS Invest Karel Borůvka. "O tom, že zalesňovat bude BFS Invest, rozhodli u nás na podniku," vypověděl Tkadlec.
• Tím to ale nekončilo. Minimálně 12 milionů korun, které Hrad za stavbu z veřejných peněz zaplatil, odteklo do schránkové firmy Piratex Trading. Ten byl dalším subdodavatelem Energie. I když tehdy měla firma neexistujícího majitele i sídlo. Energie se o miliony podělila s firmou, která neměla web a veškerá s ní spjatá telefonní čísla byla odpojená. Už tehdy za ní stál Balákův známý Michal Krejčík.
Na rozdíl od Baláka za manipulaci stamilionového tendru Energii ani jejího manažera Libora Tkadlece prezident neomilostnil. Tkadlec dostal podmínku, firma tříletý zákaz účasti na veřejných soutěžích a pokutu 5,4 milionu korun. Právě veřejné tendry tvoří značnou část obratu firmy. Její advokáti dokonce u soudu uvedli, že kvůli takovému trestu může Energie zkrachovat.
Ještě před pravomocným rozsudkem svěřil Energii podnik ČEZ dostavbu horkovodu z Temelína do Českých Budějovic za 1,7 miliardy korun. V tendru, z něhož druhého uchazeče vyloučil, poslední ze soutěže couvl.
"Nejsou nám známy žádné okolnosti, které by měly bránit vybranému sdružení v dokončení stavby," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Ladislav Kříž, ČEZ
Čtěte víceFirmu odsoudili za manipulaci zakázek Hradu, ČEZ jí svěřil stavbu za 1,7 miliardy
Novým místopředsedou představenstva Energie se loni stal hokejista Jaromír Jágr. Převzal tak roli svého otce. V minulosti čelil kritice za účast na hradní cestě do Číny. Fotil se tam s kancléřem Mynářem, kterého policisté z manipulací také podezírali. Jágr Aktuálně.cz řekl, že firmu považuje za nevinnou.
"Já jsem tam v té době nebyl. Je třeba hledat vyjádření u lidí, kteří ano. Ti říkají, že nic nezákonného se nestalo, a já se s tím ztotožňuji," uvedl Jágr. Jaromír Jágr
Čtěte víceJaromír Jágr se stal členem vedení firmy obžalované z manipulací zakázek v Lánech
Získat údaje o tom, jak Balák se stamilionovým majetkem státu hospodaří, je stále těžší. Na novinářské dotazy položené ve veřejném zájmu dříve odpovídat odmítal. Vyžadoval, ať reportéři pošlou dotaz podle zákona o svobodném přístupu k informacím, jak může učinit každý občan. Na odpověď ale musí čekat až 15 dnů. Dnes je lánská správa protizákonně nechává bez odpovědi. Například na otázku Aktuálně.cz, jaké odměny Balák pobírá, ani po měsíci nepřišla reakce. Nadřízeným, který má nelegální postup řešit, je Mynář.
Odvolacím orgánem pro samotnou Kancelář prezidenta republiky je od ledna 2020 Úřad pro ochranu osobních údajů. Poslanci se tak snažili ukončit praxi, kdy zamítnutí žádosti o informace posuzuje někdo, kdo může mít zájem na jejich utajení. Mynář dodnes tají například zápisy ze schůzek mezi prezidentem Zemanem a zesnulým šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS), které by mohly objasnit vznik výhružného dopisu čínské ambasády. Mynář si ve vyjádřeních Hradu pravomoc odvolacího orgánu přisvojil. Následně lobboval za to, aby poslanci změnili zákon a pravomoc mu zase vrátili. Na jeho žádost pozměňovací návrh podal exministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Totožný požadavek vznesl i poslanec ODS Marek Benda.
Mnohé práce, které Balák zadává bez soutěže, navíc ve věstníku veřejných zakázek běžně zveřejňuje až po zadání. Nemůže se tak přihlásit nikdo, koho šéf obory sám nevyzve. Často jsou vypsané těsně pod limitem, nad který by je musel Balák podle zákona soutěžit. Strakonická firma Znakon například v letech 2014 a 2016 dojížděla 150 kilometrů spravovat cesty do Lán, v součtu téměř za devět milionů korun.
Protikorupční organizace Transparency International podala loni v červenci podnět k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu, aby hospodaření Hradu podrobně zkontroloval.
"Vidíme propojení veřejných financí s politikou, kampaněmi nebo osobními zisky." ředitel Transparency International Petr Leyer
Nejvyšší kontrolní úřad sice kontrolu Hradu nařídil, Lány z ní ale vynechal. Zdůvodnil to tím, že je řeší policie. Ta ale podle dostupných informací kromě dvou případů, které už se dostaly k soudu, další podezřelé lánské zakázky neřeší.
Blízcí spolupracovníci šéfa Lánské obory mezitím založili fond, do něhož neznámý investor vložil desítky milionů korun. Balák, který se podle pravomocného rozhodnutí soudu chtěl obohatit na zmanipulovaných veřejných zakázkách, odmítá, že by investorem byl právě on. Manažerem fondu je jeho zeť, vlastníkem Balákův advokát, sídlo má fond stejné jako firma dalšího manažera z Lán.
Prezidentská milost prominula Balákovi nejen tříletý trest vězení, ale i pokutu 1,8 milionu korun a zákaz činnosti ve vedení institucí hospodařících s veřejnými penězi.
"Je to vlastně zákaz podílet se na promrhávání peněz daňových poplatníků," komentoval trest soudce Petr Sedlařík. Balák ho nepřesvědčil, že od další trestné činnosti upustí. Petr Sedlařík, soudce Okresního soudu v Kladně
Na dotazy, zda milost znamená, že bude Balák veřejné peníze rozdělovat dál, prezidentův mluvčí Ovčáček neodpověděl.
Z registru smluv je patrné, že se Balák chystá rozdělovat další veřejné zakázky. V únoru uzavřel rámcovou smlouvu na jejich administraci se živnostnicí Jindřiškou Koblihovou. Za dva miliony korun. Je to už třetí taková smlouva se stejnou ženou. Koblihová měla na starost i zakázku, za jejíž zmanipulování soud poslal Baláka do vězení. Jako předsedkyně hodnoticí komise, která stanovovala pravidla tendru či otvírala obálky s nabídkami, musela být ze zákona nezávislá. Policisté ale na odposleších sledovali, že se sblížila s uvedeným manažerem Energie Tkadlecem. V prvním odposlechnutém hovoru si vykali, pak už tykali. Tkadlec jí nosil hokejové dresy či Jágrův kalendář.
"Koblihová byla s obviněným Tkadlecem v častém a přátelském kontaktu," popsali kriminalisté.
Video: DVTV
Text: Lukáš Valášek, Adéla Jelínková, Editoři: Vojtěch Scheinost, Štěpán Plaček, Grafika a kódování: Jiří Kropáček