Mimořádná zpráva

Firmě obžalované za manipulace v sídle prezidenta pošle desítky milionů i obec Lány

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Lukáš Valášek, Adéla Jelínková
3. 3. 2021 5:30
Firma Energie, jež je obžalovaná ze stamilionových manipulací v sídle prezidenta, opravuje kanalizaci obci Lány. Firmu vybrala komise, v níž seděl známý šéfa lánské správy Miloše Baláka. A také žena, které Balák posílá veřejné miliony a jejíž rodina prodala pozemek pro vilu Miloše Zemana. Energie vyhrála díky nízké ceně, kvůli dodatku smlouvy je ale teď nejdražší. Všichni možné pochybení odmítají.
Šéf Lesní správy Lány Miloš Balák u soudu, kde se brání obžalobě z manipulací veřejných zakázek společně se stavební firmou Energie.
Šéf Lesní správy Lány Miloš Balák u soudu, kde se brání obžalobě z manipulací veřejných zakázek společně se stavební firmou Energie. | Foto: Jan Mudra

Kladenská stavební firma Energie - stavební a báňská má k řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi dlouhodobě blízko. Tato společnost sponzorovala statisíci korun strakonický basketbalový klub, když mu Balák v minulosti šéfoval. Zástupci firmy i Balák nyní chodí k soudu, protože jsou společně obžalovaní ze stamilionové manipulace zakázky na zpevnění břehů lánské vodní nádrže Klíčava. Dle policistů nechal Balák podmínky tendru od začátku nastavit manažera Energie tak, aby firma mohla vyhrát.

Balák je navíc v samostatné kauze stíhaný za to, že dle policie Energii z lánské obory nelegálně prodával vytěžený kámen. U výslechu detektivům přiznal, že se společností spolupracoval ještě dříve, než ho kancléř Vratislav Mynář dosadil na pozici šéfa Lesní správy Lány.

Balák, Mynář i firma Energie odmítají, že by se v Lánech cokoliv nelegálního odehrávalo. Pokud společnost, kterou od února řídí i hokejista Jaromír Jágr, uzná soud vinnou, hrozí jí propadnutí majetku i zákaz účastnit se dalších veřejných zakázek.

Z pátrání Aktuálně.cz a Hospodářských novin plyne, že Energie si (už jako stíhaná) zajistila další veřejnou zakázku jen několik kilometrů od místa, kde dle policejní interpretace odposlechů její manažer manipuloval práce tak, aby se vyfakturovalo výrazně více, než se reálně prostaví. Nyní Energie opravuje kanalizaci v samotné obci Lány za téměř 31 milionů korun.

V pětičlenné komisi, která vloni v březnu práce kladenské stavební firmě přiřkla, seděla také druhá neuvolněná místostarostka města Ivana Píšová. Jak už redakce informovaly, Balák Píšové v minulých letech nasměroval zakázky na zpracování dřeva ze sídla prezidenta. Bylo to ve stejné době, kdy prezident Miloš Zeman od otce Píšové koupil pozemek pro svou vilu - což zařizoval hradní kancléř Vratislav Mynář.

Místostarostka se s reportéry o zakázce, o níž rozhodovala, nechtěla bavit. Odmítla ale, že by firmu Energie její radnice vybrala, protože je blízká Balákovi nebo protože ona sama od Baláka dostala zakázky.

"Za zakázku se nepřimlouval - pletete jablka s hruškami," uvedla Píšová s tím, že se má redakce obrátit na obecní úřad. Na poznámku o tom, že působila ve výběrové komisi, a mohla by tak i ona tendr zhodnotit, odpověděla, že tam neseděla sama, a ukončila hovor.

Píšové Lesní správa Lány vedená Balákem nejenom platila za to, že pro správu vyrobí prkna, ale také jí dlouhodobě prodává dřevo. A tají přitom jeho množství i cenu. Dle expertů nelegálně. Naposledy Balák s Píšovou uzavřel další takovou smlouvu letos v lednu.

Rozmlouvat o možných souvislostech s tendrem města Balák ani jeho nadřízený Mynář nechtěli. Oba na dotazy, zda za Energii v Lánech lobbovali, písemně odpověděli jediným slovem: "Ne."

Další člen výběrové komise s Balákem slaví silvestry a sportuje

I druhý člen pětičlenné obecní výběrové komise, první místostarosta Lán Ernest Kosár, HN a Aktuálně.cz sdělil, že Baláka dobře zná. Popírá ovšem, že by to byl důvod, proč radnice platí Energii desítky milionů za opravu kanalizace.

"Samozřejmě se s Balákem známe. Trávíme spolu silvestry, pan Balák mívá posezení u sebe na zahradě, chodíme spolu i sportovat. Teď jsem ho neviděl třeba rok kvůli covidu. Předtím jsme každý týden hráli florbal. Ale je tam s námi jinak dalších patnáct lidí," reagoval Kosár. 

Zakázky s Balákem prý zásadně neřeší. "Ne, vůbec neřešíme tyhle věci. Ani to jeho stíhání. To je jeho věc. Platí presumpce neviny. Nikdy jsme se o tom nebavili osobně," doplnil Kosár.

Firmu Energie - stavební a báňská podle Kosára vybrala obecní komise ve férovém tendru. A zdůraznil, že společnost v okolí pracuje i pro další obce. Na otázku, zdali při výběrovém řízení brali v potaz fakt, že je firma obžalovaná z manipulací, reagoval: "Nepřihlédli jsme k tomu, nevadilo to. Firma velice kvalitně funguje - máme ty nejlepší zkušenosti, nebyl to důvod k vyřazení."

Z nejlevnější firmy nejdražší

Do výběrového řízení se podle zprávy o výsledku tendru přihlásilo šest firem. Tu nejlevnější ale komise nevybrala, protože měla málo referencí. Vloni na začátku března tak hodnotitelé (připomeňme, že mezi nimi byli Píšová a Kosár) vítězem prohlásili druhou nejlevnější Energii, která se zavázala kanalizaci opravit za zhruba 25 milionů korun, o čtyři miliony méně, než předpokládali projektanti.

Avšak před 14 dny s firmou radnice uzavřela dodatek smlouvy - výslednou cenu, kterou Energii město zaplatí, sama radnice zvedla na 31 milionů. Kladenská stavební firma tedy od obce nakonec dostane ještě o milion více, než žádal nejdražší účastník původního tendru, který s ní kvůli tomu prohrál.

Náhlé zvýšení ceny ovšem radnice doslova zdůvodňuje tím, že až "v průběhu realizace stavebních prací byla zjištěna nízká nevyhovující únosnost podkladních vrstev stávajících místních komunikací," což smluvní strany v době uzavření kontraktu "při vynaložení přiměřené odborné péče" nemohly předpokládat. Dle plánu by kanalizace a silnice v části Lán měla být hotová v létě. 

Dodatek smlouvy, kterým obec Lány poslala stíhané firmě o zhruba 6 milionů korun více, než s jakou cenou původně zakázku získala.
Dodatek smlouvy, kterým obec Lány poslala stíhané firmě o zhruba 6 milionů korun více, než s jakou cenou původně zakázku získala. | Foto: Aktuálně.cz

Podobný scénář přitom Energii potkal i při zmiňované zakázce na zpevňování břehů nádrže Klíčava v Lánské oboře. První etapu prací vyhrála kladenská společnost díky tomu, že nabídla nejnižší cenu. Následně Miloš Balák uzavřel dodatky smlouvy, které výslednou hodnotu zakázky zvedly.

Nejprve v Lánech zjistili, že je třeba vybudovat širší cestu, než s jakou počítal projekt. Záhy se přišlo na to, že bude nutné cestu o kilometr prodloužit či vystavět takzvaná odvodňovací žebra. Nakonec se cena vyšplhala na téměř 100 milionů, čili o zhruba 20 milionů víc. Obžalovaná je ale společnost Energie až z manipulace druhé etapy projektu za téměř 200 milionů. 

Jágr vinu své firmy odmítá

Kladenská stavební firma na dotazy Aktuálně.cz a HN do vydání tohoto textu neodpověděla. Ovšem dlouhodobě odmítá, že by se jakýchkoliv nekalostí ve veřejných zakázkách účastnila. Místopředsedou společnosti se před týdnem stal slavný hokejista Jaromír Jágr. Převzal funkci po svém otci.

I ten je toho názoru, že je společnost obžalovaná kvůli zakázce v lánské oboře neoprávněně. "Já jsem tam v té době nebyl. Je třeba hledat vyjádření u lidí, kteří ano. Ti říkají, že nic nezákonného se nestalo, a já se s tím ztotožňuji," řekl Aktuálně.cz a HN v pondělí Jágr.

Policisté dokládají opak odposlechy přímo ze stavební buňky v sídle prezidenta. "Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude a může se vyfakturovat," zachytili policisté telefonický hovor manažera Energie Libora Tkadlece s jedním z jeho spolupracovníků. I on je mezi obžalovanými. Firma ale u soudu argumentuje, že nic takového její pracovník nemohl zajistit.

Policisté z podílu na manipulacích podezřívali i samotného hradního kancléře Vratislava Mynáře. Toho ovšem neobvinili. 

Prověřování Mynáře zabránila Zemanova ochranka

  • Podle předchozího zjištění Aktuálně.cz a Respektu policisté z tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu měli v akci pojmenované Prak původně spadeno právě i na jednoho z nejbližších lidí Miloše Zemana - kancléře Vratislava Mynáře. 
  • Ještě než Hrad získal podezření, že detektivové v Lánech operují, se jim totiž na pár dnů podařilo nainstalovat "štěnici" do Balákovy lánské kanceláře. A dle několika zdrojů redakcí ke svému překvapení nahráli schůzku Baláka s Mynářem. A také to, že kancléř Baláka ohledně zakázky, na kterou měl jeho podřízený vypsat nezávislou veřejnou soutěž, diriguje.
  • Podezření, že na začátku plánu na vyvedení desítek až stovek milionů nestál jen hradní úředník Balák, ale také jeho nadřízený kancléř, však policisté neprokázali. Přes muže, kteří mají v popisu práce střežit prezidenta, se nedostali a ti tak Mynářovi posloužili jako ochrana před policejními odposlechy.
  • "Výsledky dokazování jsou takové, jaké se podařilo opatřit. Nic dalšího se zajistit nepodařilo," komentoval to u soudu dozorující státní zástupce Jiří Pražák s tím, že kauza byla specifická tím, v jakém prostředí se vyšetřování odehrávalo - tedy že šlo o chráněné a veřejnosti uzavřené sídlo prezidenta.
 

Právě se děje

před 51 minutami

Sněmovna schválila zvýšení příspěvků na péči o handicapované v sociálních ústavech

Sněmovna v pátek schválila zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby. Částky by měly být podle poslanecké novely o sociálních službách stejné, jaké dostávají postižení lidé, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Naopak by ale díky tomu mohl podle nich snížit dotace na sociální služby. Předloha nyní poputuje k projednání do Senátu.

Navrhovaná změna se týká postižených lidí ve dvou nejvyšších stupních závislosti na pomoci druhých. U nich závisí výše příspěvku na rozdíl od obyvatel s lehčími postiženími na tom, zda žijí v zařízeních sociálních služeb, nebo doma. Cílem návrhu je podle předkladatelů z řad ANO, ČSSD, SPD, KSČM a KDU-ČSL v čele s Janou Pastuchovou (ANO) odstranění prvků diskriminace. Sněmovna novelu schválila zrychleně už v prvním čtení hlasy 111 ze 123 přítomných poslanců.

Lidé mladší 18 let ve třetím stupni závislosti, kteří využívají pobytová zařízení, by dostávali podle novely 13 900 korun měsíčně, o 4000 korun víc než teď. Při úplné závislosti, tedy čtvrtém stupni, by příspěvek vzrostl o 6000 korun na 19 200 korun za měsíc. O stejné částky by se zvýšily i příspěvky na péči dospělým postiženým ve třetím a čtvrtém stupni v sociálních zařízeních, a to na 12.800 korun a 19 200 korun měsíčně.

Příspěvky na péči pobírá v současnosti podle důvodové zprávy kolem 360 000 lidí. V sociálních zařízeních pobývá kolem 40 000 lidí ve dvou nejvyšších stupních závislosti na pomoci druhých, stojí v podkladech. Díky zvýšení příspěvku na péči by mohly podle předkladatelů klesnout státní dotace poskytovatelům sociálních služeb a celá změna by nakonec mohla být i rozpočtově neutrální.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Za výbuch ve Vrběticích odškodnění 700 milionů, rozdělí si je kraj, obce i obyvatelé

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun Počítá s tím návrh zákona, který dnes ve zrychleném režimu schválila sněmovna. Musí ho ještě projednat Senát. Zákon již dříve podpořila vláda a podporuje ho i prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 113 ze 123 přítomných poslanců, proti nehlasoval nikdo.

Zákon počítá kvůli omezení po výbuchu dvou muničních skladů s odškodněním, které by bylo rozděleno mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipovou, Vlachovice a Slavičín a jeho obyvatele. Návrh podepsali poslanci napříč stranami v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Při výbuchu prvního ze skladů zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci 2014. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což na jaře vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy