Úplatky mu podle policie dával údajný organizátor skupiny, již dříve obviněný Vladislav Větrovec a Jan Harangozzo.
Šéf odboru pro vyšetřování závažné hospodářské kriminality Vrchního státního zastupitelství v Praze Jaroslav Dolejší dnes potvrdil, že v pátek byla doručena obvinění třem osobám. "Jde o závažné prorůstání zločinu do státní správy," řekl Dolejší. Uvedl, že jedna z osob již je v kauze konkurzů stíhána pro zločinné spolčení, další dvě jména jsou nová. Nikdo z nově stíhaných není podle něj ve vazbě.
Nová obvinění podle informací ČTK vyplynula z odposlechů, které policie pořídila při vyšetřování Berky a spol. Teprve nyní se je podařilo všechny vyhodnotit. Větrovec a Harangozzo působili jako pedagogové na Vysoké škole Karla Engliše v Brně.
Větrovce policie považuje za hlavu zločinného spolčení, které se formou zmanipulovaných konkurzů různých firem dostávalo k obrovským majetkům.
Větrovec a Harangozzo podle obvinění nabízeli Šišovi finanční prostředky, šperky a bezplatné zapůjčení auta Škoda Octavia. Šiša v jednom z odposlechů například říká: "Jdu na večírek bezpečnostních složek." A Větrovec reaguje: "Máš připravenou octavii."
Šiša jim prý za úplatky slíbil, že bude ovlivňovat osoby, které byly či měly být podrobeny bezpečnostním prověrkám či pohovorům. Šlo zejména o policisty z protikorupční policie, kteří vyšetřovali kauzu zmanipulovaných konkurzů. Větrovec a Harangozzo prý chtěli například informace o nasazených odposleších.
Šiša podle obvinění nakonec přijal "odměny" v celkové výši 400.000 korun. A některé přislíbené služby údajně splnil. Například prý umožnil vstup do NBÚ nepovolaným osobám, které potom na místě ovlivňoval a zastrašoval. Větrovcovi a Harangozzovi také podle policie předával informace ze služebních jednání a schůzek svých i šéfa NBÚ.
Policie začala skupinu rozkrývat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil údajně na základě padělaných dokumentů.
O rok později vyšetřovatel rozdal obvinění dalším lidem - údajnému organizátorovi Větrovcovi, správcům konkurzní podstaty Danielu Thonatovi a Petru Tuhému, zaměstnanci zpeněžování podstaty Luboru Kindlovi, soudnímu znalci Martinu Jurenkovi a bývalému policistovi Vlastimilu Paroulkovi. Paroulek je jako policista ale vyšetřován v samostatné kauze. K Union bance později přibylo obvinění, že skupina zmanipulovala konkurzy společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most. Policie vyčíslila škodu, kterou podle ní obvinění způsobili, na 264,6 milionu korun, dalších více než 200 milionů korun se prý pokusili získat.
Podle policie zmanipulovali konkurzy podniků, které se ocitly na hranici bankrotu. Vybrali si podnik v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Berka. Za pomoci dalších firem a lidí zajistili odkoupení pohledávek věřitelů podniku, na který následně Berka vyhlásil konkurz a dosadil do něj vybraného správce. Tím se prý dostávali k majetkům za stovky milionů korun, které pak pod cenou rozprodávali. Celou akci údajně vymyslel Větrovec, který vytvořil síť spřízněných osob ve státní správě. Tito lidé pak podle policie nezákonné transakce kryli.#reklama
V hlavní části případu již byla dokončena obžaloba. Nejvyšší soud bude nyní řešit, který soud ji dostane na starosti.
Policisté v souvislosti s Berkovou kauzou prověřovali Šišu delší dobu. Při prohlídce jeho kanceláře na NBÚ totiž našli podstatnou část Berkova trestního spisu. Policie prověřovala také bývalého náměstka vicepremiéra Petra Mareše (US-DEU) Františka Kozla, v jehož kanceláři našla dokumenty vztahující se k Berkovu případu. Jeden z obviněných - Petr Tuhý, je Kozlův zeť. Kozel však obviněn nebyl.