Kauza adopce: Příběh ženy, která ztratila své dítě

Eliška Bártová Eliška Bártová
7. 11. 2008 10:10
Osud paní P. dokládá, jak postupoval Fond ohrožených dětí

Praha - Fond ohrožených dětí nezákonně zprostředkovával adopce. Takový je závěr několika krajských úřadů, které organizaci vyměřily pokutu v úhrnné výši 450 tisíc korun.

Jednou ze tří poškozených žen je paní K. P. z jižních Čech. I díky jejím svědectvím se podařilo zmapovat porušování zákona.

Po zásahu FODu žije bez svého potomka.

Deník Aktuálně.cz se pokusil ženu najít, ale neuspěl. Příběh mohl zrekonstruovat jen ze svědecké výpovědi, kterou učinila, když se obrátila na městský úřad s žádostí o pomoc.

Kde nyní pobývá, nikdo neví. Také úřadům se po této události ztratila z dohledu.

Tři páry zájemců

Vše začalo počátkem loňského roku, kdy paní K. P. už měla dceru Adélu a požádala Fond ohrožených dětí o pomoc. Společně s dcerou jí organizace poskytla ubytování ve svém azylovém zařízení.

"Během doby, kdy jsem byla v azylovém domě, jsem zvažovala adopci," uvádí v protokolu paní P. "O tomto jsem se zmínila i paní M., která je pracovnicí FOD, pobočka Plzeň."

Ta nabídla zoufalé ženě schůzku se třemi manželskými páry. "Setkání proběhla v různých restauracích, kde jsem byla já, paní M. a manželé," popisuje v protokolu. Po třetí schůzce se s jedním z párů dohodla, že jim své dítě přenechá.

Podpis v den porodu

Podpis stěžejních dokumentů, jimiž svěřovala své dítě cizím lidem, se podle výpovědi odehrál v den porodu.

Paní P. neporodila v nejbližší porodnici. "... Neboť tyto adopce údajně v nemocnici v Plzni nedělají," uvedla do protokolu.

Adopce se přitom podle zákona vůbec nesmějí uskutečnit způsobem, který paní K.P. popisuje. Zprostředkovat je smí pouze stát. A v tom pracovnice Fondu ohrožených dětí porušily zákon nejen v tomto případu.

Není také jasné, zda vedení oné porodnice o těchto krocích vědělo, nebo nikoliv.

Ve vybrané porodnici totiž v den porodu na paní P. čekali společně s krajskou šéfkou FODu také notářka a žadatelé o dítě.

"Tentýž den jsem podepsala před notářkou, která byla v nemocnici přítomna, zápis o předání dítěte do péče manželů B. a zároveň jsem souhlasila, že syn bude mít trvalý pobyt u manželů B."

Tohle my nesmíme

Týden po porodu byla paní P. z nemocnice propuštěna. "Syna si ihned odvezli manželé B. Já jsem ho od porodu neviděla, i když jsem nebyla pevně rozhodnuta pro adopci."

V té době si paní P. začala uvědomovat, co se vlastně odehrálo. "Podepsala jsem zápis o převzetí dítěte do péče manželi B.," uvádí se v protokolu. "I u toho byla paní M., která mi řekla, že o tom nemám nikde mluvit, že oni nesmí zprostředkovávat osvojení."

"Řekla jsem jim, že kdyby mi to řekli dříve, tak bych jednala jinak, i za cenu, že by byl syn nějakou dobu umístěn (v ústavu - pozn. red.)," lze se dočíst v protokolu. "Jednali tak protizákonně. Veškeré doklady jsem podepsala v šestinedělí, kdy pro mě vše bylo citlivé a nedocházely mi důsledky mého jednání."

Po narození syna totiž paní P. začala zvažovat, že si dítě ponechá. Postupem FODu však přišla o zákonem stanovenou možnost, která má právě chránit matky v citlivém poporodním období.

"Ani jsem nevěděla, že mám právo až po šesti týdnech dát závazný souhlas a během té doby si všechno rozmyslet," uvedla paní P. "Syna mi vzali po týdnu a během toho týdne mi ho manželé B. zakazovali vidět."

FOD se chce bránit u soudu

Příběh skončil loni v létě. Tehdy se dozvěděla, že na syna už nemá právo. "Paní od soudu mi řekla, že zanikají veškerá má práva k synovi," cituje protokol. "Chtěla bych říct, že to bylo ze strany FOD vůči mě nefér."

Vzhledem k tomu, jaký měl postup FODu v tomto případě fatální důsledky, stanovil krajský úřad v rámci správního řízení pokutu v horní hranici 120 tisíc korun.

Další pokutu ve výši 180 tisíc korun udělil v dalším podobném případu Plzeňský kraj. Tam si matka své rozhodnutí dát své dítě jiným lidem, také rozmyslela.

Situaci podařilo zvrátit - matka podala žalobu na zrušení otcovství. Prostřednictvím FODu se totiž žadatel o dítě nechal napsat, jako otec dítěte.

A do třetice udělil fondu pokutu - 150 tisíc - i Moravskoslezský kraj. Šéfka Fondu Marie Vodičková jakékoliv pochybení odmítá a zvažuje, že se bude bránit u soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy