Kasárna v Karlíně zdražila. Tykačová zváží, zda o ně stojí

ČTK ČTK
12. 6. 2014 15:10
Stát za kasárna v Karlíně žádá skoro o 40 milionů korun více než při minulé soutěži. Firma Ivany Tykačové původní soutěž vyhrála. Tendr zastavil ministr Stropnický.
Karlínská kasárna
Karlínská kasárna | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ivana Tykačová zváží, jestli se bude znovu ucházet o koupi bývalých kasáren v pražském Karlíně.

Stát žádá za areál alespoň 620,2 milionu, což je skoro o 40 milionů korun víc než při minulé soutěži. V ní vyhrála firma Griva Art, kterou ovládá právě manželka finančníka Pavla Tykače.

Ministr obrany Martin Stropnický ale tendr v únoru zastavil kvůli podezření na majetkové propojení vítězné firmy s dalším účastníkem výběrového řízení. Dne 25. března ale ministerstvo obrany vydalo prohlášení, že informace o majetkovém propojení firem není pravdivá.

"Ivana Tykač zváží podání nabídky prostřednictvím své firmy Griva Art, protože se změnil základní parametr soutěže - nabídková cena," stojí v prohlášení, které zveřejnil podnikatelčin mediální zástupce Josef Vojta.

Tykačová: Podmínky se příliš nezměnily

Zájemci budou mít tentokrát na podání nabídek 37 dní, což je o 16 víc než minule, a termínů pro prohlídku objektu bude pět dní, zatímco minule byly tři.

Podmínky nové soutěže se tak podle Tykačové od těch původních téměř neliší. "Jestliže tedy cílem nové soutěže bylo mimo jiné zvýšit transparentnost, pak proces přípravy, který trval čtyři měsíce, v tomto ohledu mnoho nového nepřinesl," dodala.

Stát hledá zájemce i v zahraničí

Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Hlavní budova byla vystavěna v letech 1844 až 1845 a byla pojmenována Ferdinandova kasárna.

V roce 1920 byl objekt přejmenován na kasárna Jana Žižky z Trocnova. Ve druhé polovině 20. století v budově sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.

Vyšší cenu, kterou v nové soutěži ministerstvo požaduje, odůvodňuje hodnotou "unikátního objektu, jež se z hlediska developmentu nachází v jedné z nejrychleji se rozvíjejících částí hlavního města".

Zájemce hledá obrana i za hranicemi - s nabídkou přímo oslovila přes 70 českých i zahraničních developerů. Informaci o prodeji kasáren Jana Žižky předalo ministerstvo rovněž 89 českým zastupitelským úřadům a 19 českým centrům v zahraničí, nabídku poslalo i zastupitelským úřadům cizích států v tuzemsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy