Hudeček končí v TOP 09. Požádal mě o to Schwarzenberg, říká

Lucie Stuchlíková Michal Štůsek Lucie Stuchlíková, Michal Štůsek
Aktualizováno 15. 10. 2014 16:59
Dlouhodobí rivalové Tomáš Hudeček a Jiří Vávra opustili stranu. Rezignovala také radní Eva Vorlíčková a Zdeněk Tůma.
Jiří Vávra a Tomáš Hudeček
Jiří Vávra a Tomáš Hudeček | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rivalové Tomáš Hudeček a Jiří Vávra končí kvůli vzájemným sporům v TOP 09. Primátor i jeho náměstek ve středu nabídli vedení strany rezignaci.

Političtí konkurenti odcházejí jen několik dní po komunálních volbách, ve kterých TOP 09 zaostala za hnutím ANO a má jen malé šance udržet se ve vedení hlavního města.

Hudeček i nadále zůstává členem zastupitelského klubu. Členství ve straně se vzdala také jedna z jeho radních a nově zvolená zastupitelka Eva Vorlíčková a Zdeněk Tůma.

Hudeček tvrdí, že ho k rezignaci vyzvalo vedení strany. "Na základě včerejší žádosti předsedy TOP 09 jsem dnes podal žádost o rezignaci na členství v TOP 09," uvedl Hudeček. To však odmítl místopředseda Miroslav Kalousek. "Nikdo je k tomu nenutil, bylo to jejich rozhodnutí,“ uvedl.

"Naše neshody začaly rozdělovat stranu na dva nesmiřitelné tábory, což bylo bezesporu i cílem řady utajovaných schůzek Andreje Babiše a Tomáše Hudečka. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl, že rezignuji na členství v TOP 09," vysvětlil své rozhodnutí Vávra.

Jeho spory s Hudečkem se vyostřily kvůli sestavování pražské kandidátky. Zatímco Hudeček se stal lídrem a voliči ho znovu zvolili do zastupitelstva, Vávra se na kandidátku vůbec nedostal.

Po nevydařených volbách se mezi oběma politiky strhla mediální přestřelka. Vávra označil pražský výsledek za prohru a naznačil, že je na vině lídr. Hudeček zase v úterním rozhovoru na DVTV vyzval Vávru k rezignaci kvůli jeho údajné návštěvě oslavy narozenin vlivného exčlena pražské ODS Tomáše Hrdličky.

"Dlouhodobě jsem upozorňoval vedení TOP 09 na velmi nebezpečné vztahy předsedy pražské organizace strany TOP 09 Jiřího Vávry. Vedení strany ale tyto informace bagatelizovalo. V takové straně nemohu být členem," konstatoval Hudeček.

Straníci: Bylo to neúnosné

Straníci rezignaci obou uvítali. "Jejich spory už byly neúnosné a poškozovaly nás. Teď se musíme soustředit na vyjednávání magistrátní koalice," komentoval jejich odchod člen pražského předsednictva strany a poslanec Martin Plíšek.

Exprimátora Bohuslava Svobodu za ODS vývoj situace nepřekvapil. "Je vyústěním toho, že pan Hudeček celou svoji politickou kariéru má vydlážděnou samými neseriózními jednáními se svými partnery. Máme s tím bohaté zkušenosti," řekl Svoboda. Sám v minulém období s TOP 09 pražskou radnici vedl, než se TOP 09 domluvila na podpoře od ČSSD a v čele města stanul Hudeček. "Asi je to logické vyústění toho, že politiku takto nelze dělat," poznamenal Svoboda. Věří, že pražská TOP 09 nyní bude důvěryhodnější.

Pražská TOP 09 přišla zároveň o předsedu i místopředsedu. Podle místopředsedkyně strany Heleny Langšádlové se bude kvůli volbě náhradníků svolávat sněm pražské organizace, termín však zatím nebyl určen.

Rozpadl se také tým pro vyjednávání o budoucí koalici. Nově ho vede místopředseda strany Marek Ženíšek a viceprimátoři Jiří Nouza a Václav Novotný. Strana bude jednat se všemi stranami kromě KSČM a hnutí ANO.

Krnáčová se zatím Hudečka oslovit nechystá

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš už naznačil, že by s nestraníkem Hudečkem mohl jednat. "Má zkušenosti z magistrátu. Nemám povědomí, že by dělal kšefty. On se musí rozhodnout. Určitě ví, proč to udělal a co bude dělat. Pokud by se koalice domluvila a dospěla k názoru, že chce i s panem Hudečkem fungovat, tak já zásadně proti tomu nebudu," řekl Babiš deníku iDnes.cz.

S předsedou hnutí se ve středu odpoledne sešla lídryně pražské kandidátky Adriana Krnáčová. Podle ní však vývoj v TOP 09 zatím nijak nemění povolební situaci, o tom, že by oslovila Hudečka a další odpadlíky, zatím neuvažuje. "Zatím o tom nebudeme jednat, jednáme nadále s Trojkoalicí a ČSSD," řekla po schůzce Krnáčová s tím, že o jiné variantě zatím neuvažuje.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy