Kde se v létě vykoupat. Přibývá zákazů i zkažené vody, přehled radí, kde je nejlepší

Aleš Vojíř Johana Kofroňová Aleš Vojíř, Johana Kofroňová
25. 7. 2023 13:02
Přestože je ve většině českých přírodních koupališť voda v pořádku, zákaz koupání platí na sedmi místech. S postupujícím létem se ve vodě kvůli vedru množí sinice, které mohou uškodit citlivým lidem, dětem či těhotným ženám. Více než dvě stovky přehrad, nádrží a rybníků však i nadále nabízejí nezkaženou vodu.

Vlna veder z předchozích dnů lákala lidi k přehradám, rybníkům a vodním nádržím. Slunce vodu prohřálo, na druhou stranu se ale její kvalita začala zhoršovat. Přibyly řasy a sinice. Hygienici zakázali koupání na sedmi místech, na dalších dvou označili vodu za nevhodnou. Vstup do ní zakázán není, měly by se jí ale vyhnout děti, těhotné ženy a lidé s alergií či oslabenou imunitou.

Zákaz platí například v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku nebo v jihočeské nádrži Orlík u Podolska na Písecku. V Karlovarském kraji hygienici vyhlásili zákaz koupání v nádrži Skalka.

V případě dalších 16 koupališť zjistili zhoršenou kvalitu vody, která znamená mírně zvýšené riziko zdravotních problémů. "Po koupání se doporučuje osprchovat," uvádí web koupacivody.cz. Mezi třemi stovkami sledovaných míst jsou však stále více než dvě stovky těch, kde si lidé mohou zaplavat bez ohrožení.

Vzorky vody zkoumají experti v laboratoři. Sledují znečištění a dělají biologické, mikrobiologické a chemické analýzy. Kvalitu pak označují na pětistupňové škále, jednička značí vodu vhodnou ke koupání, pětka znamená zákaz.

S postupujícím létem se bude s velkou pravděpodobností kvalita vody dál zhoršovat. Dokládají to dlouhodobá měření hygieniků z posledních dvou desítek let, která zanalyzoval týdeník Ekonom. Obecně platí, že čím pozdnější léto, tím zkaženější voda. Data ze tří stovek koupališť ukazují, že nejlepší podmínky panují ještě před začátkem léta, kdy bývá voda ještě hodně studená, nejhorší pak ke konci prázdnin.

Co se týče jednotlivých let, voda se v nedávné historii kazila především během horkého a mimořádně suchého roku 2018.

Jak čistá voda proudí českými řekami a potoky, ukazuje mapa Aktuálně.cz, vytvořená na základě dat z roku 2022 od Českého hydrometeorologického ústavu a Výzkumného ústavu vodohospodářského Tomáše Garrigua Masaryka. Nabízí přehled všech významných toků v Česku rozřazených do pěti kategorií podle jakosti vody - od nejčistší modré po nejznečištěnější červenou.

Od 90. let, kdy byla do červena zbarvená asi polovina toků, došlo k výraznému zlepšení. "Na začátku tisíciletí proběhla velká investice, kdy bylo v Česku postaveno nebo zrekonstruováno velké množství čistíren odpadních vod," vysvětluje Vít Kodeš, vedoucí odboru jakosti vody hydrometeorologického ústavu.

Například Vltavu na území Prahy výzkumníci řadí do třetí z pěti kategorií kvality tekoucí vody, na sever i na jih od hlavního města dokonce do druhé nejlepší.

V Česku lze ale nalézt i o poznání čistší řeky. Mezi ně patří dlouhodobě třeba Jizera v severních a středních Čechách. Dlouhé úseky, kde je voda špinavá jen velmi málo, lze nalézt mimo jiné i na Ohři nebo severní části Moravy. Nicméně do kategorie I, která značí zcela neznečištěnou vodu, v celém Česku spadají jen tři krátké úseky u pramenů říček Úhlava, Bělá a Dřevnice.

 

Právě se děje

Další zprávy