Čistá Vltava, špinavá jižní Morava. Mapa ukazuje, jak znečištěné jsou české řeky

Tomáš Klézl Aleš Vojíř Tomáš Klézl, Aleš Vojíř
28. 6. 2023 17:54
Od 90. let se české řeky a potoky značně pročistily. Dlouhé úseky, kde je voda špinavá jen velmi málo, lze nalézt mimo jiné i na Vltavě, Ohři nebo severní části Moravy. Malé toky v hustě osídlených a průmyslových oblastech ale stále často nezvládají zřeďovat odpadní vody. Navíc zesiluje dříve neřešený problém - léčiva. Aktuálně.cz připravilo grafiku kvality vody v českých řekách.
Foto: Aktuálně.cz

Vltavu mohou Pražané vnímat jako typický příklad špinavé městské řeky, ve které není příliš radno se koupat. Ačkoli ale může při procházkách na Náplavce působit Vltava místy znečištěně, v porovnání s ostatními českými řekami jde o jednu z těch čistších. Na území Prahy ji výzkumníci řadí do třetí z pěti kategorií kvality vody, na sever i na jih od hlavního města dokonce do druhé.

I to ukazuje mapa, kterou vytvořilo Aktuálně.cz na základě nejnovějších dat z roku 2022 od Českého hydrometeorologického ústavu ve spolupráci s Výzkumným ústavem vodohospodářským Tomáše Garrigua Masaryka. Ta nabízí přehled všech významných toků v Česku rozřazených do pěti kategorií dle jakosti vody - od nejčistší modré po nejznečištěnější červenou.

Od 90. let, kdy byla do červena zbarvená asi polovina toků, jde o o výrazné zlepšení. "Na začátku tisíciletí proběhla velká investice, kdy bylo v Česku postaveno nebo zrekonstruováno velké množství čistíren odpadních vod," vysvětluje Vít Kodeš, vedoucí odboru jakosti vody Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle něj může třeba Vltava za svou relativní čistotu vděčit svému velkému průtoku, díky kterému dobře ředí odpadní vody, ale také systému Vltavské kaskády. Všechny její přehrady vypouští vodu ze spodní části nádrží. I když se tedy mohou na povrchu Orlíku množit sinice, dál jde pouze voda z hlubin, kde je kvalitnější. Také je, například v porovnání s Berounkou, řekou chladnější, což dále ztěžuje rozvoj sinic.

V Česku lze ale nalézt i o poznání čistší řeky. Mezi ně patří dlouhodobě třeba Jizera v severních a středních Čechách. Právě z ní pije vodu i část Prahy. Do kategorie I, která značí zcela neznečištěnou vodu, ovšem v celém Česku spadají jen tři krátké úseky u pramenů říček Úhlava, Bělá a Dřevnice.

Polovina vody v řece může být odpadní

I dnes ale v Česku lze najít řeky, které spadají do kategorie "velmi silně znečištěná voda". Tyto toky ovlivnil člověk svou činností tak moc, že na místě mohou fungovat jen silně nevyvážené ekosystémy. 

Typickým příkladem je jihomoravská Trkmanka, která se nedaleko Lednicko-valtického areálu vlévá do Dyje. "Je to malý vodní tok, na kterém je jedna vesnice za druhou," říká Kodeš.

Vzniká tak problémová kombinace. Do říčky se vlévají kvanta odpadní vody z desítek malých obcí a jelikož průměrný průtok Trkmanky nedosáhne za celých 42 kilometrů její délky ani poloviny krychlového metru za sekundu, říčka nemá dost vody na to, aby odpad zředila.

Právě hustá síť malých sídel spolu s teplejším a sušším podnebím způsobují, že s nízkou kvalitou vody v tocích pravidelně nejvíce bojuje právě jižní Morava. "Jsou místa, kde může podíl odpadních vod dělat skoro polovinu," říká Kodeš. To se týká například i řeky Litavky v úseku za Příbramí nebo Zákolanského potoka u Rakovníka.

Dalším podobným příkladem je Bílina, ač v roce 2022 nespadala do nejhorší kategorie. Tato řeka na severu Čech protéká kromě stejnojmenného města také Mostem nebo Jirkovem. "Průtok není tak veliký, na řeku je navázaná obrovská aglomerace i průmysl. Je tak zatížená nejenom odpadními, ale i průmyslovými vodami," uvádí expert.

Kdo se rozhodne se v některé z těchto řek v létě vykoupat, musí před vstupem do vody zkontrolovat, zda v ní nejsou sinice nebo šedý povlak na dně. Jak je poznat, se lze dočíst například v publikované příručce Státního zdravotního ústavu. "Často vás ale odradí jen pohled na řeku. Typicky, když uvidíte na dně šedý povlak. Já se v řekách koupu, do Bíliny bych ale nevlezl," říká Kodeš.

Novou hrozbou jsou léčiva

Výzkumníci při hodnocení jakosti českých toků měří tyto kategorie: pětidenní biochemickou spotřebu kyslíku, chemickou spotřebu kyslíku dichromanem, amoniakální dusík, dusičnanový dusík a celkový fosfor. Pokud alespoň v jednom z těchto ukazatelů překoná voda v řece na dané měřicí stanici určitou mez, automaticky spadá do horší kategorie. Hodnota uvedená v mapě přitom odpovídá stavu jen na měřicí stanici, pro zbytek úseku se dopočítává.

Znečištění těmito látkami sice v Česku klesá, nastává ale další problém. Výzkumy z posledních let ukazují, že současné čistírny neumí příliš dobře zbavit vodu zbytků antibiotik nebo antikoncepce. Přitom už menší podíl těchto látek v řekách rybám poškozuje imunitu či narušuje jejich schopnost se rozmnožovat, větší je může i zabít. "Jiné výzkumy ukazují, že znečištění toků je poměrně významné," upozorňuje Kodeš.

Znečištění vody léčivy řeší mimo jiné i Evropská komise. Ta přednesla na podzim novou strategii zpřísnění pravidel znečišťování kvality ovzduší a vody. Její součástí má být i přísnější režim pro výrobce kosmetiky a léčiv. 

Video: Voda odtéká z Česka příliš rychle. Řeky a rybníky se musí začít znovu kroutit (29. 7. 2019)

V Česku se projevuje víc než sto let snahy napřímit toky řek a potoků a odvodnit krajinu. Voda nyní v době sucha odteče rychle pryč a nepomáhá. | Video: Martin Biben, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy